SMS na pevnou

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.

SMS na pevnou

Příspěvekod jadu » stř 18. črc 2018 15:14:56

Dobrý den, objednal jsem si taxi z pevné linky. Následně mi dorazilo několik PDF mailem jako Fax od ..., tedy vlastně SMS. Původní SMS měla některé texty barevně zvýrazněné, např. cena byla modře. V přiloženém PDF byly ovšem takovéto texty kompletně vypuštěny, takže navrhované cena za přepravu byla 0 Kc. Přijde mi to jako docela zásadní nedostatek.
jadu
 
Příspěvky: 90
Registrován: pon 09. úno 2015 14:35:30

Re: SMS na pevnou

Příspěvekod o-k » stř 18. črc 2018 19:11:12

Zdravim
SMS na pevnou linku je takova featura kterou doposud nabizeji mobilni operatori a kazdy tak nejak po svem. Provozovatel VoIP tedy zde Odorik toto nijak nemuze ovlivnit a je to dano libovuli toho operatora od ktereho SMS odchazi. Jinymi slovy nelze na funkcnost nejak moc spolehat.
Uživatelský avatar
o-k
 
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 27. pro 2012 19:16:06
Bydliště: Blanensko

Re: SMS na pevnou

Příspěvekod xsouku04 » stř 18. črc 2018 20:19:49

Já ještě dodám, že sms neobsahuje žádné možnosti jak něco zvýrazňovat nebo obarvovat. Je to libovůle telefonu, co tu zprávu zobrazuje.
SMS na fax převádí mobilní operátoři. Není to moc použitelné, jde hlavně o to naúčtovat si extra vysokou cenu za SMS na pevnou linku. Posílat fax na pevnou linku není rozumné, a to doručení jako PDF je zde hlavně proto, že je to lepší než nic, když je někdo takový popleta, že SMS odešle.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7132
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: SMS na pevnou

Příspěvekod Kristovec » čtv 19. črc 2018 11:34:17

Lze nějakým způsobem posílat SMS na zahraniční pevná čísla ( D ) ?
Kristovec
 
Příspěvky: 1364
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: SMS na pevnou

Příspěvekod xsouku04 » čtv 19. črc 2018 15:44:18

Kristovec píše:Lze nějakým způsobem posílat SMS na zahraniční pevná čísla ( D ) ?

No odesílat, předpokládám, jde. Spíše je otázka, jestli někdo takovou SMS dostane a jak. V každém případě to není dobrý nápad.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7132
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: SMS na pevnou

Příspěvekod JPesak » sob 21. črc 2018 11:46:36

Zdravím,
info pro upřesnění, jak tahle věc pod názvem SMS na pevnou u nás funguje.

Tuhle službu už od dávných dob provozuje telecom/o2/cetin. Pokud někdo pošle z mobilu SMS na číslo které není mobil, SMS zpráva se předá O2, a následně můžou nastat tyhle situace:
1) příjde Vám hlasově
2) příjde Vám jako fax
3) příjde Vám přes FSK na pevnolinkový telefon, který ji umí v datové podobě přijmout.

Všechny tyto možnosti má v režii ta 02 mašina, která pokud tomu hovoru z čísla 284001000 písknete faxový tón tak pošle fax, pokud FSK tak pošle datově, a pokud neuslyší nic z toho, odvykládá plechová huba.

V tomto případě se fax pro tazatele k němu dostal tak, že odorik pokud vidí číslo 284001000 nepustí ho dále jako hovor, ale podstrčí mu faxový tón (nevyplněním mailu do příslušné kolonky v nastavení linky by Vám měl přijít hlasově(nezkoušel jsem)) a přijatý fax pošle jako PDF. Což je to nejrozumnější, jak lze s tou SMS naložit. Dělám to tak vlastními prostředky, a funguje to spolehlivě. Ve hlasové podobě je problém ji někdy rozumět.

Bohužel tím, že tento stroj od firmy Matrena je už letitý, a pravděpodobně již leta neupgradovaný, má problém i s diakritikou, a díky tomu przní/vynechává části textu atd. Je to škoda, na svou dobu to bylo velmi chytré zařízení, ale evidentně není snaha jej držet s dobou a co vím, žádné jiné řešení které by tuhle plechovou hubu nahrazovalo v ČR neběží a mobilní operátoři tohle neřeší. SMS pošlou O2 a tím to hasne.
Takže pro tazatele: za mizení/prznění textu FAXu převedeného Odorikem do PDF může ta O2 mašina díky tomu že rozumí správně jen klasické SMS bez diakritiky.
JPesak
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 10. lis 2015 19:21:08

Re: SMS na pevnou

Příspěvekod pali » čtv 11. čer 2020 1:38:00

xsouku04 píše:Já ještě dodám, že sms neobsahuje žádné možnosti jak něco zvýrazňovat nebo obarvovat. Je to libovůle telefonu, co tu zprávu zobrazuje.


Je to síce staršia téma ale poopravím informácie o farbičkách.

Klasická SMSka naozaj nepodporuje štýly (zvýrazňovanie, ofarbovanie, ...) avšak EMSka farbičky podporuje. EMSka je v podstate klasická SMSka ale s "hlavičkou" v dátovej časti (tzn. obsahu samotnej správy). EMSka sa teda posiela úplne rovnako ako SMSka a niektorí medzi SMS a EMS nerozlišujú. Mala by byť úplne rovnako doručiteľná (ak operátori nezačali niečo také filtrovať).

Kto si spomína na staré Nokia telefóny, tak tie vedeli posialať obrázky cez SMS. No v skutočnosti to boli práve EMSky.

Dnes v podstate všetky telefóny na trhu podporujú SMSky s "hlavičkou" v dátovej časti, keďže "Concatenated SMS" (to je dlhá SMSka, taká čo má viac ako 160 znakov) ukladá do dátovej časti správy (tej hlavičky) potrebné informácie ako ju spracovať. V skutočnosti sa pošle N nezávislých SMSkiek, každá dlhá niečo okolo 150 znakov a k tomu ešte hlavička, kde je informácie o tom, ktorá je to časť SMSky.

Netuším, ktoré mobily dokážu SMSky/EMSky s farbičkami zobrazovať a ktoré nebodaj ešte také aj vytvoriť a poslať. Ale kvôli "Concatenated SMS" vedia telefóny "hlavičku" prečítať a prípadne preskočiť nepodporované časti (napr. ak nevedia ako majú interpretovať informácie o farbičkách). Takže aj keď prijímateľ nepodporuje farbičky, tak SMSku/EMSku si vie zobraziť aj bez nich.

Tá "dátová hlavička" sa nachádza v TPDU formáte. Takže ak máte modem, ktorý dokáže posielať a prijímať SMSky a vie pracovať s (T)PDU formátom, tak takéto EMSky dokáže aj poslať aj prijať. Treba len nejaký nástroj/program, ktorý "vygeneruje" TPDU, prípadne prijaté TPDU zobrazí.

Na pevných linkách sa SMSky tatiež posielajú v TPDU formáte a príslušné štandardy (ES 201 912 V1.2.1 a TS 123 040 V15.3.0) s EMS obsahom, farbičkami a pod. počítajú. Tzn. aby z mobilného telefónu bolo možné cez mobilnú sieť poslať takúto SMSku až na analógovú pevnú linku.

Keďže EMS obsah je v "dátovej časti" SMSky, tak nie je k tomu potrebná žiadna podpora na transportnej vrstve medzi operátormi. Jediné čo je potrebné, je aby SMSky prišli na pevnú linku v "správnom FSK formáte" (tzn. nie FAX, nie HLAS) a potom zariadenie pripojené na pevnú linku vedelo takúto SMSku/EMSku spracovať a zobraziť. Či to nejaké HW zariadenie podporuje opäť netuším. Išlo by ale napísať softwarovú implementáciu.

JPesak píše:Všechny tyto možnosti má v režii ta 02 mašina, která pokud tomu hovoru z čísla 284001000 písknete faxový tón tak pošle fax, pokud FSK tak pošle datově, a pokud neuslyší nic z toho, odvykládá plechová huba.


To čo píšete nie je úplne pravda. Cez FSK sa pošle SMS iba vtedy keď cieľové číslo je na špeciálnom whiteliste a FSK hovor sa posiela z čísla 14700 (nie z toho 284...). Ak na whiteliste nie ste, pošle sa z 284001000 a podľa toho, či druhá strana pošle CED (tón o frekvencii 2100 Hz po dobu min. 1s) sa O2 rozhodne či správu pošle ako FAX alebo cez plechovú hubu. Robím s tým momentálne experimenty a po dokončení testovania plánujem k tomuto napísať extra tému ako to celé (ne)funguje.
pali
 
Příspěvky: 47
Registrován: čtv 08. srp 2019 20:20:55

Re: SMS na pevnou

Příspěvekod 5uch » úte 04. srp 2020 18:39:40

Barvičky... řada telefonů hledá v textu SMS věci, které by nemusely být čistý text... a ty pak zvýrazní nebo s nimi provede něco dalšího. Hodně telefonů barevně zvýrazňuje texty typu http://www.doména.xxx a nabízí proklik s otevřením v prohlížeči... a také čísla (protože si myslí, že by to mohlo být telefonní číslo, které nabídne k uložení). Někdy čísla nahrazuje jmény z adresáře, pokud najde shodu. Klasické telefony Siemens hledaly v textu SMS vyhrazená klíčová slova, která nahrazovaly obrázky (když jste člověku se Siemensem poslali SMS s textem %flowers%, tak on místo textu uviděl kytku - taková proprietární náhrada MMS v době, kdy MMS ještě nebyly). Některá vyhrazená slova v SMS měla systémový význam (s jejich pomocí se dal telefon třeba přepnout do jiného jazyka... nebo umrtvit). A dodnes řada telefonů nahrazuje textové smajlíky grafickými (nejspíš pouze při zobrazení, v odeslané SMS je patrně původní text kvůli zachování úsporného kódování).
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
5uch
 
Příspěvky: 295
Registrován: stř 21. lis 2012 5:01:18


Zpět na VoIP Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník