Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
STP
Příspěvky: 34
Registrován: ned 06. říj 2013 21:59:27

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od STP »

Jediné Ubuntu, které nemá PA je Lubuntu. Má jen Alsu a jde i na starých strojích.
Stačí 256M RAM, 512 je přepychových.
Já to bohužel nevyzkouším, na šťourání v závislostech se necítím...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

STP píše:Jediné Ubuntu, které nemá PA je Lubuntu. Má jen Alsu a jde i na starých strojích.
Stačí 256M RAM, 512 je přepychových.
Já to bohužel nevyzkouším, na šťourání v závislostech se necítím...
Dík za info. Zbavit se funkcionality pulse audio není problém, jak jsme objevili v předchozích příspěvcích. U zvukových karet, kde chceme, aby nebylo pulseaudio použito jej prostě v pavucontrol v záložce Configuration vypneme. Pak je možné zvukovou kartu použít napřímo stejně, jako by pulseaudio vůbec nebylo nainstalováno. Vypadá to, že je možné pulseaudio vypnout třeba jen v jednom směru - pro mikrofon, tedy značka ideál.

Podle mých poznatků pulseaudio zlobí "bezdůvodně" třeba i s audacity (testováno předevčírem na debianu jessie), tedy není divu, že může občas zlobit s kdejakým VoIP programem. Vypnutí funkcionality je ale snadné.
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od kapetr »

Kolegové, vy ale mluvíte částečně o něčem jiném, než já.
Já přece taktéž mám USB zvukovku pro VoIP - a jelikož ji používám pouze pro VoIP, tak ji ani nemusím pod PA nějak vypínat. S mikrofonem nemám problém, ačkoli jde přes PA.

Já mluvím o zvonění, které je třeba ošetřit - viz prosím znovu popis modelové situace.
Stručně znovu: zvonění by mělo jít jinam než hovor a nesmí to být přes ALSA direct, když to používá jiná aplikace, např. PA.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od LubosD »

kapetr píše:Kolegové, vy ale mluvíte částečně o něčem jiném, než já.
Já přece taktéž mám USB zvukovku pro VoIP - a jelikož ji používám pouze pro VoIP, tak ji ani nemusím pod PA nějak vypínat. S mikrofonem nemám problém, ačkoli jde přes PA.

Já mluvím o zvonění, které je třeba ošetřit - viz prosím znovu popis modelové situace.
Stručně znovu: zvonění by mělo jít jinam než hovor a nesmí to být přes ALSA direct, když to používá jiná aplikace, např. PA.
Zvonění tedy pusťte do ALSA zařízení "pulseaudio" a dál si to nasměrujte přímo v PA.
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od kapetr »

Ano, máte samozřejmě pravdu - my fault: Typická porucha komponenty mezi PC a židlí. :D
Místo smixování zvuku se mi totiž v hlavě "smixoval" problém s Linphone, kde mi zlobilo přepínání v PA - zvlášť hovor, zvlášť zvonění. Tímto způsobem to možná také půjde vyřešit.
Díky.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

Chci se zeptat. Budou v dohledné době pro Twinkle zase balíčky pro Ubuntu a Debian v oficiálních repozitářích?
Teď, když tomu po technické stránce nic nebrání?
Nebo má smysl dát ke stažení vlastní balíčky či přeloženou verzi?

Vypadá to že pro spoustu uživatelů Ubuntu je vlastní překlad docela problém.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

Nyní jsem prováděl překlad pro Debian Jessie s QT5.

Nevím, co dělám špatně, ale zjistit jména potřebných balíčků mi při překladu dá docela fušku, proto se podělím.

Z githubu jsem zdrojáky stáhnul pomocí tlačítka "Download ZIP" vpravo.

Před kompilací jsem instaloval následující závislosti (seznam debian balíčků, které nainstaluji např. pomocí apt-get nebo aptitude):

Kód: Vybrat vše

qtdeclarative5-dev qttools5-dev cmake # určitě je potřeba
qttools5-dev-tools libqt5quick5 libqt5quickparticles5 libqt5quicktest5 libqt5quickwidgets5  build-essential g++ #  některé je možná možné vynechat
speex libzrtpcpp-dev libsndfile-dev libccrtp-dev libcommoncpp2-dev 
libxml2-dev libmagic-dev libreadline-dev bison flex libboost-dev libboost-regex-dev libsndfile1-dev libucommon-dev libasound2-dev libspeex-dev libspeexdsp-dev libzrtpcpp-dev
Kompilováno a instalováno příkazy:

Kód: Vybrat vše

cd twinkle-master
mkdir build
cd build
cmake .. -DWITH_ALSA=On -DWITH_SPEEX=On -DWITH_ZRTP=On
make
sudo make install
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od Georgius »

ještě poznámka k Debianu Jessie, pokud nemáte nainstalovaný balíček qml-module-qtquick2, tak dopadnete při pokusu o spuštění takhle: https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugrepo ... bug=824946. Na kompilaci to vliv nemá, ta proběhne bez problémů.

P.S.: a to je to, s čím by měla většina uživatelů Ubuntu problém.
P.P.S: jak je to s twinkle a videohovory ? Nikde to nemůžu najít :-(
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

Twinkle videohovory bohužel neumí. Škoda, protože je to jeden z mála použitelných SIP klientů pro Linux.
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od Georgius »

V kontextu sousedního "video vlákna" mi to nedá - pokud je to doopravdy jediné rozumné řešení pro Linux, nestálo by za to tam dobastlit to video ? Navíc jsem kdysi kdesi četl, že video pro Twinkle bylo v plánu. A pokud je to jen o tom, okopírovat již funkční handshaking, přidat jeden stream a propojit to s nějakým ffmpegem, tak by to ani nemuselo být tolik práce. Možná by se dala na Odoriku udělat i crowdfundingová kampaň ;-)
Odpovědět