Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od kapetr »

LubosD píše:Podporu přímo pro PulseAudio asi dělat nebudu, jen předělám stávající podporu ALSA/OSS.
Mám to zatím v branchi a experimentálně moje změny fungují (konkrétně s PA přes ALSA), takže vím, že to řeším dobře.
Nevím, jak to bude vnitřně řešeno, jen bych chtěl upozornit na pár věcí (možná se mýlím):

- pokud nebude Twinkle používat virtuální ALSA kartu "default",která směřuje do PA a teprve přes něj zpět na ALSA hw ovladače, ale přímo ALSA, tak jak se zabrání střídavému exkluzivnímu záboru hw karty střídavě PA a Twinklem ? Příklad - vyzvánění má jít na HDMI kartu. Jenže to nezazvoní, pokud se třeba zrovna přehrává film. PA řeší sdílení - smixování dohromady. Ano, ALSA to umí taky (http://alsa.opensrc.org/Dmix), jenže (pokud vím), tak PA nepřistupuje k ALSA HW přes dmix, ale přímo.

- jak bude umožněna nekolidující volba rozdílných zařízení pro hovor a pro vyzvánění ? U Linphone na PA to totiž (na rozdíl od SFFLPhone) nefunguje - když v Pavucontrol nastavíte output při vyzvánění, tak se tím změní i output pro hovor. A to je přitom nutné odlišit. SFLPhone to umí - zvonění se tváří asi jako zvláštní aplikace, tudíž jde (nejen přímo v jeho configu) nastavit v pavucontrol různá zařízení pro hovor i zvonění zvlášť - a PA si to zapamatuje.

P.S.: xsouku04: ano, karty často zlobí. Nejen pro to (ale hlavně právě pro rozdílné zvonění x hovor) také používám USB kartu - levné a funkční řešení.
Mimochodem - často nebývá problém přímo v kartě, ale v kapsli mikrofonu - rozdíl v citlivostech bývá veliký. K tomu navíc kdysi bývaly problém s rozdílným zapojení MIC jack konektoru, ale to se snad již dávno ustálilo.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od LubosD »

kapetr píše:
LubosD píše:Podporu přímo pro PulseAudio asi dělat nebudu, jen předělám stávající podporu ALSA/OSS.
Mám to zatím v branchi a experimentálně moje změny fungují (konkrétně s PA přes ALSA), takže vím, že to řeším dobře.
Nevím, jak to bude vnitřně řešeno, jen bych chtěl upozornit na pár věcí (možná se mýlím):

- pokud nebude Twinkle používat virtuální ALSA kartu "default",která směřuje do PA a teprve přes něj zpět na ALSA hw ovladače, ale přímo ALSA, tak jak se zabrání střídavému exkluzivnímu záboru hw karty střídavě PA a Twinklem ? Příklad - vyzvánění má jít na HDMI kartu. Jenže to nezazvoní, pokud se třeba zrovna přehrává film. PA řeší sdílení - smixování dohromady. Ano, ALSA to umí taky (http://alsa.opensrc.org/Dmix), jenže (pokud vím), tak PA nepřistupuje k ALSA HW přes dmix, ale přímo.

- jak bude umožněna nekolidující volba rozdílných zařízení pro hovor a pro vyzvánění ? U Linphone na PA to totiž (na rozdíl od SFFLPhone) nefunguje - když v Pavucontrol nastavíte output při vyzvánění, tak se tím změní i output pro hovor. A to je přitom nutné odlišit. SFLPhone to umí - zvonění se tváří asi jako zvláštní aplikace, tudíž jde (nejen přímo v jeho configu) nastavit v pavucontrol různá zařízení pro hovor i zvonění zvlášť - a PA si to zapamatuje.

P.S.: xsouku04: ano, karty často zlobí. Nejen pro to (ale hlavně právě pro rozdílné zvonění x hovor) také používám USB kartu - levné a funkční řešení.
Tohle už jsou problémy na straně uživatele - jak si to nastaví, tak to bude mít. Twinkle prostě pouští zvuk na zadané zařízení.

Osobně nemám PA moc v lásce, nikoliv principiálně (to beru za zajímavou věc), ale implementačně. S PA například nikdy nefunguje zvuk druhému přihlášenému uživateli. A těch zvukových problémů (brutální šum s USB headsetem), co jsem měl s PA a s čistým ALSA nikoliv.
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od kapetr »

V tom s Vámi nemohu souhlasit. Pokud to uživatel díky tomu nastavit nemůže, tak je to věc autora.
Přece - proč investujete své schopnosti a čas a snažíte se TW vzkřísit ? Aby to fungovalo, ne ? A na Ubuntu jakožto nejpoužívanějším distru je PA (ať se to Vám či mně líbí, či nikoli) defaultně nainstalováno a jeho vyoperování a nastavení ALSA audia je pro běžného uživatele nejednoduchá záležitost, mírně řečeno.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od LubosD »

kapetr píše:V tom s Vámi nemohu souhlasit. Pokud to uživatel díky tomu nastavit nemůže, tak je to věc autora.
Přece - proč investujete své schopnosti a čas a snažíte se TW vzkřísit ? Aby to fungovalo, ne ? A na Ubuntu jakožto nejpoužívanějším distru je PA (ať se to Vám či mně líbí, či nikoli) defaultně nainstalováno a jeho vyoperování a nastavení ALSA audia je pro běžného uživatele nejednoduchá záležitost, mírně řečeno.
Já investuju svůj čas, aby to chodilo mně - za čas strávený nad PA mi nikdo nezaplatí. Patch je vždy vítán.

Ono to s PA bude samozřejmě chodit taky, i to routování zvonění se dá vyřešit.
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od kapetr »

... rozumím. A děkuji za link. Až to bude, tak ho, jistě nejen já, využiji. Zdravím.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

Temporarily suspend and run an application without PulseAudio

Run: pasuspender -- yourapplication [yourapplicationoptions]

zdroj: https://wiki.debian.org/PulseAudio#Temp ... PulseAudio

Předpokládám, že pokud zvuk není ideální a jako podezřelý se jeví kompbinace s pulseaudiem, může být dobré vyzkoušet twinkle se suspendovaným pulseaudiem.
Pak je možné si zvolit přímo hardwarové zařízení, které není blokováno pulseaudiem.

Používám to když pracuji třeba s audacity - nahrávám IVR hlášky. V tom případě PulseAudio nic navíc nepřináší a je jistější jej po tu dobu nepoužívat.
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od kapetr »

To ovšem jen zablokuje PA (a s ním všechny aplikace, která přes něj zvuk posílají), tedy zajistí exkluzivitu pro TW (resp. pro ALSA app, která si kartu zabere jako první).
Čili neumožní to, co logicky poptávám - sdílení zdroje (karty) formou smixování - např. ono zazvonění přes HDMI, do kterého zároveň teče např. zvuk z filmu, webového sreamu, systémový zvuk, ...

To je myslím zcela typická situace na PC.
Pracuji/hraji si na PC. Hlavní zvuk jde do monitoru/TV přes HDMI (např. tedy output integrované karty na motherboardu).
Hovory jsou naopak přes přidanou kartu USB - sluchátka s mikrofonem, ale zvonění musí být nahlas, tedy do HDMI.

Pokud VoIP klient zazvoní do sluchátek - nebude slyšet a pokud zazvoní do ALSA HDMI, které je zrovna obsazeno přes PA nějakými jinými zvuky, tak zvonění zvonění také nezaznamenám a celé VoIP na PC je v ... Ano, přesně tam :lol:

Nevím, jak jsou v tomto ohledu mobilní OS (Andoid, W-mobile, ...), ale možná je tam třeba také nutné nějak řešit podobné věci, např, BT-sluchátko vs. repráček a pod.
Proto si myslím, že tyhle věci jsou pro VoIP aplikaci zásadního významu.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

kapetr píše:To ovšem jen zablokuje PA (a s ním všechny aplikace, která přes něj zvuk posílají), tedy zajistí exkluzivitu pro TW (resp. pro ALSA app, která si kartu zabere jako první).
Čili neumožní to, co logicky poptávám - sdílení zdroje (karty) formou smixování - např. ono zazvonění přes HDMI, do kterého zároveň teče např. zvuk z filmu, webového sreamu, systémový zvuk, ...

To je myslím zcela typická situace na PC.
Pracuji/hraji si na PC. Hlavní zvuk jde do monitoru/TV přes HDMI (např. tedy output integrované karty na motherboardu).
Hovory jsou naopak přes přidanou kartu USB - sluchátka s mikrofonem, ale zvonění musí být nahlas, tedy do HDMI.

Pokud VoIP klient zazvoní do sluchátek - nebude slyšet a pokud zazvoní do ALSA HDMI, které je zrovna obsazeno přes PA nějakými jinými zvuky, tak zvonění zvonění také nezaznamenám a celé VoIP na PC je v ... Ano, přesně tam :lol:

Nevím, jak jsou v tomto ohledu mobilní OS (Andoid, W-mobile, ...), ale možná je tam třeba také nutné nějak řešit podobné věci, např, BT-sluchátko vs. repráček a pod.
Proto si myslím, že tyhle věci jsou pro VoIP aplikaci zásadního významu.
No pokud někdo hodně telefonuje přes VoIP, mohl by si pořídit USB sluchátka, nebo USB zvukovou kartu. A pro tu nastavit, aby na ně vůbec pulseaudio nesahalo. A ty by byly jen pro twinkle. V tomto případě by tak stačilo jen přijít na to jak nastavit pulseaudio, aby mi nesahalo na USB zvukovou kartu.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od LubosD »

xsouku04 píše:No pokud někdo hodně telefonuje přes VoIP, mohl by si pořídit USB sluchátka, nebo USB zvukovou kartu. A pro tu nastavit, aby na ně vůbec pulseaudio nesahalo. A ty by byly jen pro twinkle. V tomto případě by tak stačilo jen přijít na to jak nastavit pulseaudio, aby mi nesahalo na USB zvukovou kartu.
Tuším, že v pavucontrol stačí v záložce Configuration dané zařízení vypnout (jako že nemá sloužit pro vstup ani výstup).
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

LubosD píše: Tuším, že v pavucontrol stačí v záložce Configuration dané zařízení vypnout (jako že nemá sloužit pro vstup ani výstup).
Díky. Je to tak. Je to tak jednoduché, že o tom nikdo nikde nepíše a mne to nenapadlo.
Včera jsem to měl možnost vyzkoušet. Nahrávání hlášek v audacity včera na debianu jessie společně s pavucontrol zlobilo. Při přehrání nahraného to jen chraptělo.
Když jsem v pavucontrol v záložce Configuration daná USB sluchátka vypnul a poté audacity nastavil na tato USB sluchátka na přímo, vše fungovalo dobře.

Co ale může být dobré si nastavit, aby třeba výstup zvuku šel přes pulseaudio, ale vstup do mikrofonu šel napřímo.
Tím zřejmě bude možné se vyhnout potížím s mikrofonem, ale přitom využít mixování zvuku, co nabízí pulseaudio při přehrávání.

Tedy mikrofon dedikovaně věnovat twinklu nebo jiné aplikaci, kterou zrovna používám. Nemá smysl používat více takových aplikací zároveň, tedy že to není možné vůbec nevadí.
Zvuk přehrávat mohou ale všechny aplikace současně, protože tento směr tolik potíží nemá a mixování je potřeba.
Tedy v době, kdy mám puštěný twinkle, mohu sledovat např. youtube se zvukem.
Odpovědět