Kvalitních SIP klientů není mnoho, ještě méně je těch, co podporují bezproblémově i videohovory.
Linphone je zde už od roku 2001, dlouho jsem jej ale považoval za hodně zabagovaný, a proto jeho existenci ignoroval. Linphone je ale stále vylepšován, tedy má představa o tom, že není moc použitelný, přestává zjevně platit. Poslední jeho bug, co jsem se setkal, bylo, že v některých případech generoval falešné zvonění, pokud voláte někomu na vypnutý mobil.
V každém případě Linphone nyní nativně podporuje i videohovory. Spolu s tím, že Linphone má verze pro Windows, Linux, OSX, Android i iOS, začíná být velmi zajímavý.
Pokud vím, je to jediná relativně spolehlivá aplikace s podporou videa pro Linux, Android a iOS, co je k dispozici zdarma.
Pro Windows (s videem i bez) lze krom Linphone doporučit ještě lepší microsip.
Pokud chcete dělat kvalitní a spolehlivý videohovor přes SIP na androidu nebo IOS, je dost možná Linphone jediná pohodlná možnost. Pro videohovory na Odorik.cz vytáčejte čísla v síti se dvěma hvězdičkami před číslem linky. Např. **300116.
Jaké jsou možné komplikace?
Pokud budete chtít Linphone použít pro videohovor s nějakým hardwarovým videotelefonem nebo videokameraou (co podpouje SIP), můžete narazit na problém s videokodeky.
Nejpoužívanější a zjevně i neúspornější videokodek je bohužel H264, u kterého bývají potíže s licencemi.
Problém s licencemi pro H264 u Androidu a iOS se obchází tak, že si Linphone (dělá to třeba i Firefox) stahuje binárku openH264, což je opensource implementace, za která poskytuje binárky a platí za ně poplatky Cisco. V Androidu při prvním spuštění Linphone jste zpravidla vyzvání k souhlasu se stáhnutím binárky OpenH264. Na jednom konkrétním tabletu Lenovo, se ale binárka nestahovala (výzva se nekonala) a kodek H264 nebyl v nabídce a já jsem nebyl schopen zjistit pravý důvod a byl jsem nucen se smířit s tím, že pro tento konkrétní tablet žádná použitelná SIP aplikace (Grandstream Wave se ukázal nepoužitelný) s podporou H264 a tedy možností volat s hardwarovým VoIP video telefonem, není k dispozici.
Bohužel podrobnější a aktuální informace o těchto komplikacích jsem nikde nenašel, musím tedy hodně domýšlet. Jiná možnost je prý si zkompilovat Linphone sám, pak je možné si podporu H264 zapnout a mít ji nativně. Kuriózní je, že softwarové patenty v Evropě stále neplatí, přesto se všichni chovají, jako by platily, a omezují jimi i Evropany. Nikdo nemá odvahu říci, že král je nahý. Problém s H264 nemá kvalitní opensource program microsip, snad je to tím, že jeho vývojář je Rus? Překvapivě jeho angličtina je na úrovni, že to nikdo nepozná.