Jaky kodek pouzivat pro volani

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
Odpovědět
Iwo
Příspěvky: 36
Registrován: pát 24. kvě 2013 0:52:03

Jaky kodek pouzivat pro volani

Příspěvek od Iwo »

Ahoj, potrebuju se zeptat na kodeky kvuli kvalite hovoru.

Mel jsem telefon Well 3130IF, byl zapojeny doma do LANky, mam UPC 100Mbit. Jenze se rozbil a dalsi telefon si kupovat uz nechci. Tak jsem misto nej zacal pouzivat na Androidim telefonu CSipSimple. Pripojeni je pres domaci wifi, nic jineho zaroven na wifi nebezi, proste sirka pasma by mela byt dostatecna a na routeru uz je to stejne jako na te LANce.
Problem je s kvalitou hovoru a protoze je vsechno ostatni podle me ok, tak se domnivam, ze je problem v kodecich pomoci kterych je prenaseny hlas.

Takze dotaz je, jake kodeky se maji pouzit, kdyz me nezajima jakou to bude mit spotrebu dat, ale chci kvalitni prenos hlasu?

V CSipSimple to je takto:
-jsou tam dve zalozky "rychle" a "pomalu" ktere vubec nechapu co znamenaji a ve ktere mam kodeky nastavovat.
samotne kodeky jsou v poradi ty povolene: G729 8kHZ, speex 16kHz, GSM 8kHz, G722 16kHz, SILK 8kHz
a pak jsou nezaskrtnute nepovolene pod tim v poradi: speex 8 kHz, speex 32kHz, PCMU 8kHz, PCMA 8kHz, ARM-WB 16kHz, ISAC 16kHz, ILBC 8kz, CODEC2 8kHz, SILK 12kHz, SILK 16kHz, SILK 24kHz, opus 16kHz, G726-40 8kHz, G726-32 8kHz, G726-24 8kHz, G726-16 8kHz, mpeg4-generic 48kHz.

Potrebuju vedet, ktere kodeky v jakem poradi mam dat u Odoriku, abych mel i na mobilu kvalitu hovoru dobrou a jestli tu aplikaci nekdo zna, tak co mam nastavovat, jestli tu zalozku "rychle" nebo "pomalu"?

Predem dekuju.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaky kodek pouzivat pro volani

Příspěvek od xsouku04 »

Doporučujeme používat kodek G711A=PCMA=ALAW. Je to tentýž kodek, má 3 různé názvy, proto to rovnítko. Stejně se to na něj převádí.
Samotný kodek ale málokdy způsobuje sníženou kvalitu zvuku. Záleží také na kvalitě jeho implementace a dalších vlivech.

V praxi se dříve používal G729, ale dnes snad kromě hovorů z mobilního telefonu přes měřená data to už nemá smysl. Pokud byla u toho G729 použita dobrá implementace, stěží to někdo poznal. Pokud se to ale sečetlo s jinými rušivými vlivy jako hluk, špatná hlasitost a podobně, už to trochu bylo znát. Pokud to byl jen hluk a špatná hlasitost a ALAW, bylo to prostě lépe srozumitelné.
Iwo
Příspěvky: 36
Registrován: pát 24. kvě 2013 0:52:03

Re: Jaky kodek pouzivat pro volani

Příspěvek od Iwo »

Dekuju.
evid
Příspěvky: 72
Registrován: úte 27. pro 2011 16:18:29

Re: Jaky kodek pouzivat pro volani

Příspěvek od evid »

Dovoluji se připojit k tomuto dotazu.
Po instalaci se mi automaticky nastavilo:
- rychle
- SILK 24 kHz, PCMU 8 kHz. PCMA 8 kHz

To PCMA 8 kHz tam samozřejmě nechám, jak radíte v odpovědi.
Ale mám tam nechat zaškrtnuté i ty další 2, aby si to mohlo automaticky vybírat, nebo je mám zrušit, aby to používalo jen ten PCMA?
A co s tím pomalu/rychle - jaký je v tom rozdíl?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaky kodek pouzivat pro volani

Příspěvek od xsouku04 »

evid píše:Dovoluji se připojit k tomuto dotazu.
Po instalaci se mi automaticky nastavilo:
- rychle
- SILK 24 kHz, PCMU 8 kHz. PCMA 8 kHz

To PCMA 8 kHz tam samozřejmě nechám, jak radíte v odpovědi.
Ale mám tam nechat zaškrtnuté i ty další 2, aby si to mohlo automaticky vybírat, nebo je mám zrušit, aby to používalo jen ten PCMA?
A co s tím pomalu/rychle - jaký je v tom rozdíl?
Ten 24 kHz přenáší větší množství zvukových rozsahů, tedy může to být kvalitnější, ale jen když voláte v síti s telefonem, který tento kodek také podporuje, a voláte tak na číslo v síti se dvěma hvězdičkami na začátku. Pak si použitý kodek (i videokodek) domlouvají přímo koncová zařízení mezi sebou.

Pokud voláte jen s jednou hvězdičkou, kodek se domlouvá s námi a naše ústředna může transkódovat. Znamená to ale, že množství kodeků je omezené.
forum-user-UDFENS
Příspěvky: 155
Registrován: pon 22. říj 2012 22:25:36

Re: Jaky kodek pouzivat pro volani

Příspěvek od forum-user-UDFENS »

Mě by zajímalo jestli můžete na základě nějakých statistik uvést, který kodek je mezi operátory a uživateli nejvíce užívaný? Zajímali by mne VoIP operátoři a také operátoři mobilních sítí. Možná to bude znít hloupě ale používají mobilní operátoři na svých sítích GSM kodek nebo jiný?
Vím, že někteří operátoři již delší dobu nabízí například VoLTE a další způsoby volání kde netuším jaké kodeky užívají už vůbec a na internetu jsem nenašel zdroj který by odpovědi na tyto otázky uvedl. Případně zda lze například kodeky používané na VoLTE použít také na SIP (pokud nejsou použity). Předem děkuji za odpověď.
Odpovědět