x-lite

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
Uživatelský avatar
peekaa
Příspěvky: 109
Registrován: stř 08. srp 2012 16:35:05

x-lite

Příspěvek od peekaa »

Ahoj, nějak se nemohu dopátrat správného nebo dokonce nejlepšího nastavení na x-lite. Mohl by mi někdo poradit? Díky.
Přílohy
1-Záznam obrazovky.jpg
1-Záznam obrazovky.jpg (128.1 KiB) Zobrazeno 10198 x
quynsy
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 06. zář 2012 17:21:44

Re: x-lite

Příspěvek od quynsy »

Mě stačilo vyplnit jen toto a vše funguje.
Přílohy
11.jpg
11.jpg (96.7 KiB) Zobrazeno 10178 x
Uživatelský avatar
peekaa
Příspěvky: 109
Registrován: stř 08. srp 2012 16:35:05

Re: x-lite

Příspěvek od peekaa »

jj, díky. Mě prostě trochu mate, že se některé věci mají psát do dvou kolonek, a taky jsem chtěl vědět, jestli se nedá podstatně zvýšit kvalita nebo servis nastavením některých voleb na dalších záložkách v nastaveni x-litu.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8154
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: x-lite

Příspěvek od xsouku04 »

peekaa píše:jj, díky. Mě prostě trochu mate, že se některé věci mají psát do dvou kolonek, a taky jsem chtěl vědět, jestli se nedá podstatně zvýšit kvalita nebo servis nastavením některých voleb na dalších záložkách v nastaveni x-litu.
Kvalita závisí především na kvalitě vstupu pro mikrofon zvukové karty, kvalitě internetu a jen s části na používaném programu. Kvalitu hovoru může přímo ovlivnit jen volba kodeku. Pokud máte alaw (jmenuje se též g711a PCMA - aby to bylo složitější) a kvalita stále není dobrá doporučuji investovat cca 70 Kč. viz. http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f= ... &hilit=usb , nebo si pořídit USB sluchátka v nejbližším obchodu s počítači. (obvyklá cena je 400-600 Kč)

Při nastavování jsou podstatné v podstatě jen 3 hodnoty (číslo, heslo a doména sip.odorik.cz) jak je uvedeno v tabulce na obrázku. Někdy může být dobré též nastavit onen kodek, což je de fakto čtvrtá hodnota. Že výrobci a programátoři VoIP telefonů jsou technicky založení lidé, kteří se rozhodli komplikovat laikům život, to je fakt s kterým toho nic moc neuděláme.

Děkuji quynsy za super přehlednej obrázek.
romanf

Re: x-lite

Příspěvek od romanf »

xsouku04 píše: Kvalita závisí především na kvalitě vstupu pro mikrofon zvukové karty, kvalitě internetu a jen s části na používaném programu.
Dovolil bych si mírně oponovat v tom smyslu, že kvalita nejméně stejně tak jako na kvalitě zvukové karty, kvalitě internetu a použitém kodeku závisí na tom, jak je v používaném programu vyřešena obsluha SIPu - proto taky třeba Twinkle se obvykle jeví lépe než jiný sw. X-lite v tomto směru neznám, nicméně bych určitě doporučil, v případě nespokojenosti, vyzkoušet i jiný sw - pro Windows bych nevynechal SJphone, Zoiper Communicator a PortGo.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8154
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: x-lite

Příspěvek od xsouku04 »

romanf píše: Dovolil bych si mírně oponovat v tom smyslu, že kvalita nejméně stejně tak jako na kvalitě zvukové karty, kvalitě internetu a použitém kodeku závisí na tom, jak je v používaném programu vyřešena obsluha SIPu - proto taky třeba Twinkle se obvykle jeví lépe než jiný sw. X-lite v tomto směru neznám, nicméně bych určitě doporučil, v případě nespokojenosti, vyzkoušet i jiný sw - pro Windows bych nevynechal SJphone, Zoiper Communicator a PortGo.
Ano program i Windows samotný může také prznit zvuk, ale není to tak časté.
Twinkle (jen pro Linux), SJPhone i X-lite co se týče kvality zvuku patří k těm zdařilým. Bohužel obzvláště pro Linux existuje velké množství sip chrchláků, tedy programů, které kazí zvuk ještě více než co způsobuje zvuková karta.
Další program co může být dobré zkusit, když je hovor nekvalitní je Skype - má dobré zvukové filtry a téměř vždy si poradí s vyrušením ozvěny. Pokud to není dobré ani přes něj, nelze než doporučit drobnou investici do usb zvukovou karty a máte zaručeně po problému. Kvalita hovoru by měla být naprosto nerozpoznatelná od běžného hovoru.
Stále nám na infolinku volá spousta lidí, kteří jsou mizerně slyšet, proto se pořád dokola opakuji. Často je to drobnost jako třeba překřičený mikrofon, ale často to bývá tím, že nemají sluchátka s mikrofonem, nebo jejich zvuková karta za nic nestojí.
Je třeba pamatovat na to, že nekvalita se sčítá. Tak např. hovor skype<-> skype vám přijde ještě OK, ale hovor Skype -> mobil už nikoli. Je to tím, že skype<->skype hovor přenáší širší frekvenční pásmo hovoru a proto chrchlání je ještě snesitelné ... Pokud máte ale usb zvukovou nebo usb sluchátka máte vždy tu nejlepší možnou kvalitu ... Z toho může občas někdo usuzovat, že za nekvalitu může Odorik, ale nekvalita opravdu vzniká nejvíce ve zvukové kartě a občas v počítači (programu) nebo internetu.
o-k

Re: x-lite

Příspěvek od o-k »

Dobry den

Zkuste tohoto opensource klienta: http://microsip.org.ua/
Jsem s nim naprosto spokojen.
Jakmile stazeny soubor exe - http://microsip.org.ua/download/MicroSIP-3.1.16.exe rozbalite pomoci 7zip nekam na disk (netreba instalovat) tak promazte langpack soubory az na langpack_english.txt jinak budete mit program v nejakem neznamem jazyce.

Pokud program rozbalite do ruznych adresaru tak muzete mit spusteno vice instanci programu a byt zaras prihlasen k vice SIP uctum.
GeBu
Příspěvky: 553
Registrován: sob 12. úno 2011 23:14:28

Re: x-lite

Příspěvek od GeBu »

A teď jen doufat, že v tom není nějaký bordel: proxina pro bot, vir, trojan apod.
svopa
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 09. led 2014 1:32:28

Re: x-lite

Příspěvek od svopa »

Dobrý den. Cca měsíc nefunguje volání přes program x-lite. Předtím to téměř 3 roky fungovalo bez problémů. Číslo se přihlásí a vypadá to, že je vše v pořadku. Při vytočení čísla se, ale nic neděje a cca po jedné minutě se ozve „volané číslo neexistuje“. Nelze se k nám ani dovolat. Mám 4 čísla a instalaci na několika počítačích. Nedoško u nás k žádným změnám (v připojení, v konfiguraci PC…). Zkoušel jsem to i doma a taky to nefunguje a před tím fungovalo. Přes program Odorik to normálně funguje. Na radu technika na lince Odoriku jsem změnil TCP na UDP a ještě vyzkoušel spoustu dalších nastavení, ale nic nepomohlo. Prosím tedy o radu co s tím. Velmi nutně bych to potřeboval zprovoznit, nahrávám přes to hovory. Děkuji za radu.
Uživatelský avatar
Zedna
Příspěvky: 736
Registrován: stř 04. dub 2012 0:57:53

Re: x-lite

Příspěvek od Zedna »

Nefunkcnost X-Lite mohu potvrdit. Drive jsem ho pouzival primarne na 802.cz, pozdeji na Odorik. Pak jsem ale zacal pouzivat Odorik.exe a X-Lite vyuzivam jen vyjimecne, napriklad kdyz na nejake infolince s Odorik.exe zlobi DTMF tony, tak pouziju X-Lite.
Pred Vanoci jsem si vsiml, ze z X-Lite se uz nikam nedovolam, pritom prihlaseni je OK.
Odpovědět