Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Potíže a možnosti při volání ze sim karet Odorik.cz
RadimK
Příspěvky: 70
Registrován: pát 27. pro 2013 17:29:30

Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Příspěvek od RadimK »

Dobrtý den.
Náši klienti požadují nahrávání, monitorování hovorů pod mobilními telefony(výhradně GSM). Lze z Odoríku(samozřejmě mám-li u něj zakoupeny SIM) získat hlasový stream a ten "dostat" na vlastní ústřednu(Asterisk, Cisco....jednoduše SIP trunk).
Čistě pod VoIP samozřejmě není co řešit, ale jde mě o to dostat GSM signál k nám do vlastní ústředny i za cenu, že ten signál zase přes Odoríka jde zpět do GSM.
Když to hodně zjednoduším tak......GSM(O2, T-Mobile, Vodaf.) firma X -> odorik.cz-> VoIP GW firmaX -> a zase zpět přes Odorik do GSM.

Lze to či jsou nějaké možnosti jak to dostat přes naši GW?? Děkuji za info.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Příspěvek od xsouku04 »

U odchozích hovorů, ty přes nás prochází.Tedy teoreticky je možné je ukládat a pak zpřístupnit přes api, nebo přeposlat tam a zpět. Ukládání u nás myslím podstatně jednodušší a spolehlivější. Archivaci byste si dělali už u sebe.

Co se týče příchozích hovorů, tam přes nás hovory nejdou. GTS sice něco na tohle téma připravovala už cca před necelým rokem, ale neslyšel jsem, že by to bylo hotovo. Mohu se zeptat.

Řešením by mohlo být se skrýt (přemapovat) za čísla pevných linek. Jak u příchozích tak u odchozích hovorů a hovor vždy přesměrovat, kam je libo k vyřízení. Dá se to dělat jak u příchozích tak odchozích hovorů několika způsoby.
CLIP based routing je již v API.
U odchozích hovorů z našich simkaret umíme změnit číslo volajícího na libovolný CLIP tedy i pevnou linku.

U odchozích hovorů přes jiné simkarty lze nejdříve volat na přístupové číslo a potom pomocí CLIP based routing hovor přeposlat, kam je libo. To je možné zadat přes API. Vhodné to může být též pro volání do zahraničí.
Myslím, že to umí naše aplikace pro Android, takže to nemusí být ani nepohodlné, ale je to v každém případě komplikace.
RadimKr
Příspěvky: 12
Registrován: stř 23. črc 2014 16:19:47

Re: Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Příspěvek od RadimKr »

Děkuji p.Soukup za potěšující info ;)
Nám by stačilo je poslat "tam a zpět" jsme na Vás napojeni(SIP trunk) a nahrávání a vše kolem si řešíme sami.
Je tedy možné to zrealizovat a otestovat s tím, že bychom si několik SIM pro test zakoupili?
Zkuste se zeptat i té GTS, něco jsem zaslechl. že by to bylo možné i u příchozích.....možná to byl, ale jen šum listí.....který jsem zaslech ;)
Jinak ty příchozí bychom řešili tak jak píšete.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Příspěvek od mobilemanic »

A vy budete nahrávat i odchozí hovory? Pokud ano, jak chcete řešit to, že druhá strana musí být o nahrávání informována?

U příchozích hovorů je to jednoduché, tem stačí jednoduchý automat s hláškou, ale pro odchozí hovory se mi nikdy nepodařilo vymyslet žádné "normální" řešení.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Příspěvek od ViR »

mobilemanic píše: Pokud ano, jak chcete řešit to, že druhá strana musí být o nahrávání informována?
To není až tak úplně pravda. Problém není ani tak s pořízením záznamu (leda, že by některým z účastníků bylo pořízení záznamu výslovně odmítnuto), jako spíš s ne vždy jasnou možností jeho použití coby důkazu, která v zásadě záleží na okolnostech a obsahu hovoru.

V podstatě se vychází z toho, že na jedné straně má každá osoba právo si hovor, jehož je účastníkam, zaznamenat. A druhý účastník, vzhledem k úrovni techniky, může předpokládat, že tak může být při využití technických prostředků činěno (čili pokud výslovně neodmítne záznam, mlčky s tou možností souhlasí). Ale na druhé straně, v případě využití záznamů hovorů osobní povahy u fyzických osob platí, aby jej bylo možné použít jako důkaz, že buď musí být k dispozici souhlas s pořízením takového záznamu, nebo musí existovat pro jeho využití tzv. "úřední licence", případně "společensky významnější" zájem, v porovnání se zájmem na ochraně osobnosti .
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Příspěvek od xsouku04 »

RadimKr píše:Děkuji p.Soukup za potěšující info ;)
Nám by stačilo je poslat "tam a zpět" jsme na Vás napojeni(SIP trunk) a nahrávání a vše kolem si řešíme sami.
Je tedy možné to zrealizovat a otestovat s tím, že bychom si několik SIM pro test zakoupili?
Zkuste se zeptat i té GTS, něco jsem zaslechl. že by to bylo možné i u příchozích.....možná to byl, ale jen šum listí.....který jsem zaslech ;)
Jinak ty příchozí bychom řešili tak jak píšete.
Prosím napište mi emailem telefonní kontakt, zavolám Vám. S GTS je těžké pořízení, takže mám pár otázek, než se začnu ptát jich.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Příspěvek od mobilemanic »

ViR píše:...

V podstatě se vychází z toho, že na jedné straně má každá osoba právo si hovor, jehož je účastníkam, zaznamenat. A druhý účastník, vzhledem k úrovni techniky, může předpokládat, že tak může být při využití technických prostředků činěno (čili pokud výslovně neodmítne záznam, mlčky s tou možností souhlasí).

...
Tedy myslíte, že záznam firemních hovorů jen tak a jejich archivace pro případné řešení rozporů by neměla být v konfliktu s nějakým zákonem či vyhláškou?
RadimKr
Příspěvky: 12
Registrován: stř 23. črc 2014 16:19:47

Re: Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Příspěvek od RadimKr »

mobilemanic píše:
ViR píše:...

V podstatě se vychází z toho, že na jedné straně má každá osoba právo si hovor, jehož je účastníkam, zaznamenat. A druhý účastník, vzhledem k úrovni techniky, může předpokládat, že tak může být při využití technických prostředků činěno (čili pokud výslovně neodmítne záznam, mlčky s tou možností souhlasí).

...
Tedy myslíte, že záznam firemních hovorů jen tak a jejich archivace pro případné řešení rozporů by neměla být v konfliktu s nějakým zákonem či vyhláškou?
Já osobně si myslím přesně to co píše ViR. Nejsem právník a ač jsem se účastnil několika call konferencí, kde právníci na toto téma hovořili, tak jsem z toho ve finále nebyl nikdy moudrý :D
Osobně si tedy myslím, že výslovně není zakázáno nahrávat přichozí hovory aniž byste to musel oznamovat. Co by určitě byl problém je to, když byste hovor bez vědomí účastníka "hodil" někam na sociální sítě.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Příspěvek od xsouku04 »

A nebo daný hovor chtěl použít jako důkaz, že s vámi uzavřel ústní dohodu. Nebo jako důkaz, že nyní lže.
To není dovoleno.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Směrování GSM přes Odorík na vlastní GW

Příspěvek od ViR »

mobilemanic píše:Tedy myslíte, že záznam firemních hovorů jen tak a jejich archivace pro případné řešení rozporů by neměla být v konfliktu s nějakým zákonem či vyhláškou?
Je třeba rozlišovat, zda jde či nejde o hovor osobní povahy (což je dáno obsahem), kdo záznam pořizuje, jak a k čemu bude ten záznam použit, jak bude archivován a jak bude zajišťěna ochrana proti zneužití. Automatická archivace všech hovorů na všech firemních číslech pořizovaná firmou může být docela tenký led.

Podle toho jak to bylo vykládáno soudy a úřady je přípustné (i v obchodním sporu a v trestním řízení celkem jednoznačně) použít záznam hovoru mezi obchodníkem a obchodním partnerem, týkající se dojednání či podmínek např. nějaké smlouvy, i když o tom pořizování záznamu obchodní partner neví.

Jestliže však zaznamenáte (jako firma) hovor téhož obchodníka-zaměstnance v situaci, kdy mu manželka zavolá do práce (resp. na služební mobil), nebo on jí, a budou řešit třeba problém s dítětem (nebo co k večeři), a vy jako firma budete chtít záznam takového hovoru použít jako doklad, že se zaměstnanec v práci věnuje něčemu jinému než má, je to už problém... Významné může být i to, zda záznam pořídil samotný účastník hovoru, nebo jeho zaměstnavatel, nezávisle na zaměstnancově vůli.

Čili je to třeba ošetřit a vyhodnocovat více méně pro každý hovor zvlášť, a to z pohledu zaměstnavatele, zaměstnance jako fyzické osoby, a toho, kdo je na opačné straně drátu...
Odpovědět