Datové balíčky

Potíže a možnosti při volání ze sim karet Odorik.cz
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Datové balíčky

Příspěvek od MaT »

Prostě cokoliv mezi 150 MB a 1000 MB. Dřív jsem si říkal, že pro mě ideálních by bylo těch 500 MB. Ale teď skoro vždy vystačím s těmi dvěma 150MB...

Každopádně by to chtělo, aby nám někdo z Odoriku napsal, kdy tedy balíčky budou a případně nějaké vysvětlení, proč ještě nejsou, když před tím psali, že od 1. 4. budou. A dokonce kvůli tomu byl i ten výpadek...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Datové balíčky

Příspěvek od xsouku04 »

MaT píše:Prostě cokoliv mezi 150 MB a 1000 MB. Dřív jsem si říkal, že pro mě ideálních by bylo těch 500 MB. Ale teď skoro vždy vystačím s těmi dvěma 150MB...

Každopádně by to chtělo, aby nám někdo z Odoriku napsal, kdy tedy balíčky budou a případně nějaké vysvětlení, proč ještě nejsou, když před tím psali, že od 1. 4. budou. A dokonce kvůli tomu byl i ten výpadek...
T-mobile ve svém velkobochodním rozhraní začal nabízet nové balíčky od 1.dubna od 12 hodin.
I tak to ale považuje jen za testovací provoz. Proto z naší strany nemělo cenu s implementací u nás pospíchat, když tam pro nás bylo mnoho neznámých.
Balíček 300 MB asi opět nebude, byl by totiž dražší než dva balíčky po 150 MB. Co ale přibude, je informační SMS, když zbývá posledních 10 MB a možnost si balíček snadno obnovit jedním kliknutím u nás na stránkách, přes api, tedy i třeba přímo v naší Odorik.cz aplikaci. A to bude snadné i pohodlné i pokud se již FUP začala uplatňovat. Druhý "přikupovací" balíček navíc bude levnější než ten první. Tedy nákupu opět balíčku 150 MB i tento měsíc nemusíte litovat. Navíc přibude možnost balíčků aktivovaných kdykoli na 30 dní, tedy možnosti pro zákazníka jak optimalizovat budou mnohem lepší, různou kombinací balíčků. I když možnosti, co se velikosti samotných balíčků týče, budou stále bohužel docela omezeny. Měl by přibýt 100 a 500 MB balíček na 30 dní. Pracujeme na tom.
Když si ale koupíte 500 MB za týden, až vám dojde nynější 150 MB, žádná podstatná ztráta vám s tím nevznikne. Bude platit následujících 30 dní a bud lépe odladěn.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Datové balíčky

Příspěvek od MaT »

Fajn, díky za informace, ona i ta lepší obnova těch 150MB balíčků pomůže. Pokud by druhý balíček v daném měsíci byl levnější, tak také dobře. Pořád si můžu říkat, že když by hypoteticky nastala ta možnost, že by mi některý měsíc těch 150 MB stačilo, že za ten druhý balíček ušetřím. :-)

Jak dlouho by Vám teď implementace do Vašeho rozhraní mohla zabrat? Není potřeba nějaký přesně termín a nepočítám s tím, že to bude hned zítra - ale abychom tak třeba věděli, jestli to může být řádově za týden nebo třeba až za měsíc...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Datové balíčky

Příspěvek od xsouku04 »

MaT píše:Fajn, díky za informace, ona i ta lepší obnova těch 150MB balíčků pomůže. Pokud by druhý balíček v daném měsíci byl levnější, tak také dobře. Pořád si můžu říkat, že když by hypoteticky nastala ta možnost, že by mi některý měsíc těch 150 MB stačilo, že za ten druhý balíček ušetřím. :-)

Jak dlouho by Vám teď implementace do Vašeho rozhraní mohla zabrat? Není potřeba nějaký přesně termín a nepočítám s tím, že to bude hned zítra - ale abychom tak třeba věděli, jestli to může být řádově za týden nebo třeba až za měsíc...
Přesně nevím, nechci být slibotechna.
Těch možností bude ale mnohem více.
Např.
Na začátku měsíce si koupíte 150 MB, týden před koncem měsíce je vypotřebujete, tak si koupíte 100 MB na 30 dní, které vám vystačí třeba do 10. dne následujícího měsíce. Pak se můžete rozmyslet, jestli si koupit znovu 100 MB na 30 dní, nebo 150 MB do konce měsíce.
Také dobrá strategie může být si kupovat 100 MB vždy když: uplyne 30 dní nebo balíček vypotřebujete a zároveň předpokládáte v následujících dnech větší spotřebu dat.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Datové balíčky

Příspěvek od MaT »

No, tyhle strategie začnu asi vymýšlet možná až budu vědět aspoň kolik ty různé další balíčky vlastně budou stát. Ale po pravdě bych asi (a nejen já) možná místo takovéhoto kombinování balíčků viděl raději jeden balíček buď třeba 300 MB tak za 150 Kč nebo třeba 500 MB i za o něco víc a nemusel se o to starat.

Samozřejmě chápu, že nechcete něco slibovat a aby to pak zase nebylo - ale třeba o nějakém tom pohodlnějším dokupování balíčků (na jeden klik přes web nebo přes API) už se tu ve fóru také bavíme snad někdy od léta, tak bych docela rád věděl, jestli je šance, že to bude aspoň třeba v květnu (někteří z nás si asi naivně mysleli, že už teď od dubna) nebo že to mám spíše očekávat až někdy v létě a nebo ještě později...

Jinak možná ještě z jiného soudku - pořídil jsem si nedávno tablet s LTE - ne že bych to chtěl hned aktivně používat, ale říkal jsem si, že to koupím i s ohledem na budoucnost - kdyby se třeba někdy náhodou objevil nějaký datový tarif, co by mi vyhovoval... Totiž nechce se mi za to platit třeba několik set měsíčně (což si asi představují někteří velcí operátoři) - spíš prostě mít možnost to příležitostně využít. Líbila by se mi třeba další SIMka, za kterou by se nic moc neplatilo a sdílela třeba nějaký datový limit s jinou SIMkou, kterou bych měl v telefonu. Nebo i účtování po megabajtech, ale aby tedy megabajt byl za nějakou rozumnější cenu než za 1 Kč. A stačila by třeba i čistě datová SIMka bez možnosti volání/SMS, kdyby to tu cenu mělo dále srazit. Prohazovat SIM s telefonem se mi také moc nechce, je to nepohodlné a navíc jsem zjistil, že v tabletu je slot ne na mini SIM, ale na nějakou tu menší verzi (asi micro). Současná SIM karta Odorik co mám se sice dá vylomit na menší velikost (micro SIM), ale bojím se, že to pak zase nepůjde pořádně dát do telefonu, který má normální slot na mini SIM...

O nějaké možnosti čistě datových SIM karet se tu myslím v minulosti diskutovalo rovněž - chystá něco přímo Odorik? Ale kdyby někde něco bylo za nějakých rozumných podmínek, tak je mi v zásadě jedno co to bude za operátora (a o číslo v těchto případech vůbec nejde). Takže jestli by i někdo jiný měl nějaký tip... Nabízí třeba i šediváci nějaké čistě datové tarify, které nejsou hned za 100 Kč měsíčně a víc?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Datové balíčky

Příspěvek od xsouku04 »

Pro tablet bych doporučil tohle https://www.t-mobile.cz/predplaceny-int ... 3986774087

Tahle nabídka má vlastní vlákno zde:
http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=21&t=880

Je to předplacené datová sim karta, kde 1 MB stojí 0,40 Kč vč. DPH. Na požádání vymění SIM za tu, co umí LTE. Je možné že nově koupená to už rovnou.
Minimální dobití je tuším 200 Kč/rok. Používám to na notebook a vystačím si s tím. Pro tablet s chytrým uživatelem, který nehraje žádnou datově náročnou hru a většinou je na wifi, je to podle mne ideál. Aktualizace, instalace, dívání se na youtube a jiné náročnější věci je třeba si nechat, až budete na wifi.

300 MB balíček je na zvážení, sice bude "nevýhodný", ale pro pohodlí se může někomu hodit. To si ale každý může zhodnotit sám. Za to, že jsme byli ohledně balíčků slibotechny, mohla do velké míry GTS, která o tom mluvila od září, ale je to až nyní. Nyní to opravdu bude, předpokládám nejpozději do čtrnácti dní. Nemělo moc smysl to dělat předem, když to nebylo možné zkoušet a informací bylo málo.
Současná SIM karta Odorik co mám se sice dá vylomit na menší velikost (micro SIM), ale bojím se, že to pak zase nepůjde pořádně dát do telefonu, který má normální slot na mini SIM...
To vylomení je vratné a bez následků. Pravda přendávání simkaret je nepohodlné, ale jako nouzovka bez potíží. Lepší může být si vytvořit wifi hotspot.
utx
Příspěvky: 123
Registrován: pon 27. kvě 2013 23:10:42

Re: Datové balíčky

Příspěvek od utx »

xsouku04 píše:Lepší může být si vytvořit wifi hotspot.
Pokud je cílové zařízení Android, je vhodné si v rozšířených volbách připojujícího se zařízení zaškrtnout volbu Mobilní přístupový bod. Jinak se tablet chová k takovému WiFi hotspotu značně plýtvavě.

Jinak doporučuji Bluetooth tethering. Bluetooth tethering je méně známý než WiFi AP, ale je mnohem pohodlnější na používání. Může být totiž trvale aktivován, aniž by během několika hodin vysál baterie.

Pokud by měl někdo zájem, mám na něj udělané v Taskeru skripty:
  • Pokud se ztratí signál WiFi, tak se buď objeví ikona na rychlé připojení, nebo dojde k automatickému připojení přes Bluetooth k mobilu.
  • Je tam podpora automatického připojení ihned po probuzení tabletu.
  • Je tam podpora pravidelného automatického připojení během spánku, vždy jen na omezený čas (např. 1 minuta 1× za 20 minut), aby spící tablet nebyl bez spojení, ale zase aby nevyžral mobilu baterii.
  • Při větším datovém toku přejdou přístroje na WiFi AP spojení, po poklesu datového toku se opět vrátí k Bluetooth. (Ještě není dodělané.)
Skripty jsou velmi pohodlné; a lze se připojit, aniž by bylo nutné cokoliv dělat s mobilem. Zatím to není tak vychytané, aby se to dalo použít bez Taskeru, a ani to neplánuji. (Nemá to GUI.)
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Datové balíčky

Příspěvek od MaT »

Ok, díky za tip. Já ten tablet koupil rovnou v nějaké výhodnější nabídce, kde kromě tabletu byl ještě kód na získání nějakých 4 ebooků na palmknihy.cz (ale to možná bylo ke všem tabletům té samé značky, ať už se koupily kdekoliv) a ještě k tomu byla přilepená právě Twist sada. Ale zatím jsem ji nechtěl rozdělávat, psali na ní, že platnost je snad někdy do roku 2018, tak jsem si říkal, že to budu mít jako takovou nouzovku, až to někdy budu potřebovat. Jestli je minimální plnění 200 Kč za rok, tak to ještě docela jde - takže jsem ještě včera SIM kartu vylomil, dal do tabletu a vše aktivoval... Za těch 0,4 Kč za 1 MB je to vlastně ještě o něco málo levnější než u balíčků, které mám teď od Odorika (150 MB za 69 Kč - takhle u T-Mobile by 150 MB vyšlo na 60 Kč). Jen mi trochu dělá starosti to účtování po megabajtech. Za jak dlouhý časový úsek to množství dat můžu (resp. musím) vyčerpat? Nebo se prostě odečte 0,4 Kč z kreditu až v momentě, kdy stáhnu 1 MB? Já jen aby to nebylo tak, že třeba jeden den stáhnu 100 kB, ale hezky mi to naúčtuje celý 1 MB...

Jinak jako nouzovku si to dovedu představit i pro notebook. Mám přímo v něm 3G modem (4G bohužel ne, přeci jenom už je to notebook asi 3,5 roku starý). Kdysi jsem si pro tyto účely do něj koupil nějakou SIM kartu od O2, ale ta už asi dávno expirovala, protože jsem to právě moc nepoužíval. Tam to bylo snad tak, že když se to nějaký den "aktivovalo", tak měl člověk asi 500 MB a zaplatil za to řádově 40 Kč. Něco podobného by se mi možná také někdy hodilo - u notebooku to využití vidím právě asi takhle - nějaký den budu někde třeba na nějaké konferenci, vezmu si sebou notebook a zrovna ten den budu potřebovat připojení - a zase třeba v trochu větším objemu, než na stažení pár článků v aplikaci iDnes a podobně. No nebo si přinejhorším přikoupím ještě jednu tuto Twist kartu. Za 200 Kč na rok je to celkem v pohodě i když by to člověk zapomněl po roce znovu dobít...

Udělat si AP třeba z telefonu sice můžu, ale dost to žere baterii. Ale díky za ten tip na Bluetooth tethering - pokud to opravdu drancuje baterii o něco méně, tak to někdy zkusím vyzkoušet. A na novinky od Odorika se budu těšit...
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Datové balíčky

Příspěvek od xtonda »

MaT píše:Jen mi trochu dělá starosti to účtování po megabajtech. Za jak dlouhý časový úsek to množství dat můžu (resp. musím) vyčerpat? Nebo se prostě odečte 0,4 Kč z kreditu až v momentě, kdy stáhnu 1 MB? Já jen aby to nebylo tak, že třeba jeden den stáhnu 100 kB, ale hezky mi to naúčtuje celý 1 MB...
Ano, přesně tak se to chová, data se zaokrouhlují na MB nahoru pro každou datovou session nebo každou hodinu, tj. i když to bude jen ležet zapnuté s aktivovanými daty, tak to bude stát 0,4 Kč/hod.

Čili se to jakž takž hodí pro příležitostné mírně intenzivnější připojení, ale už ne pro trvalé bytí online. Jelikož si to už aktivoval, tak vždy po použití vypínej mobilní data.

Pokud nemáš možnost nějakého výhodného zaměstnaneckého programu od někoho známého nebo nějakou šedivku (na mobilmanii je vlákno poptávek) asi bych zvolil toto:
http://www.expert.cz/vodafone-internet-12m-fup-600mb/
Za 1 297 Kč 1,5 GB měsíčně na skoro 13 měsíců, 200 Kč kreditu a 3G modem. Sim kartu za model s podporu LTE v libovolné velikosti zdarma vymění na VF prodejně.
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Datové balíčky

Příspěvek od xtonda »

Tak sem našel příslušné diskusní vlákno na webu T-Mobile
https://www.t-mobile.cz/podpora/diskuzn ... c/17662236
kde se píše, že to ukončování účtovací session po hodině údajně byla chyba, ale věřte jim.

Každopádně jízda metrem s tímto tarifem by se dost prodražila, vzhledem k výpadku signálu mezi stanicemi se v každé stanici znovu vytvoří nová session a tedy naúčtuje 0,4 Kč.
Odpovědět