Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Potíže a možnosti při volání ze sim karet Odorik.cz
mfilip2
Příspěvky: 3
Registrován: sob 21. led 2017 11:05:42

Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Příspěvek od mfilip2 »

Dobrý den, chtěl bych si nechat poradit co dělám špatně, nebo jak nastavit telefon tak, abych, když chci odeslat MMS zprávu, nemusel zapínat v telefonu data. V nastavení Odorik účtu mám data povolená a na telefonu zakázaná z důvodu, aby se daly v případě potřeby zapnout. Pokud jsou data zakázána, tak se MMS neodešle, pokud je na odeslání povolím, tak pak platím 3.5 za MMS + něco za přenesené data. Viz např. MMS s ID 191161522 (27.12.2016).
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Příspěvek od xsouku04 »

mfilip2 píše:Dobrý den, chtěl bych si nechat poradit co dělám špatně, nebo jak nastavit telefon tak, abych, když chci odeslat MMS zprávu, nemusel zapínat v telefonu data. V nastavení Odorik účtu mám data povolená a na telefonu zakázaná z důvodu, aby se daly v případě potřeby zapnout. Pokud jsou data zakázána, tak se MMS neodešle, pokud je na odeslání povolím, tak pak platím 3.5 za MMS + něco za přenesené data. Viz např. MMS s ID 191161522 (27.12.2016).
Opravdu jsou ta přenesená data za tu MMS? Myslím, že to by si už někdo dávno stěžoval, že v tomto problém nebude. Android a jeho aplikace dovedou nekontrolovatelně plýtvat daty, pokud si nedáte pozor. Viz článek na wiki. http://www.odorik.cz/w/android:data_pod_kontrolou Zkuste se podívat, která že aplikace přesně ta data způsobila. Jestli je to aplikace, co souvisí s MMS nebo něco úplně jiného. Doporučuji všem aplikacím zakázat přenos dat na pozadí. Jinak je schopna bez užitku kdejaká aplikace nastahovat 300 MB bez zjevného užitku. Bohužel nějaká data nesmyslně nadělá i android samotný. To lze zakázat snad jen firewalem, ale není to velké množství, spíše maximálně tak desítky MB/měsíc.
mfilip2
Příspěvky: 3
Registrován: sob 21. led 2017 11:05:42

Re: Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Příspěvek od mfilip2 »

Proto se ptám, jestli jde telefon pro odesílání MMS nastavit tak, abych nemusel povolovat data.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Příspěvek od Pitomec »

Totéž jsem měl na staré Nokii 208 s 3G a teď mám i na Lumii 550. Prostě bez zapnutých dat MMS poslat nelze.
Obrázek
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Příspěvek od helmut.niederman »

Já když jsem odesílal MMS, tak jsem kromě MMS platil i za přenesená data. 8-)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Příspěvek od xsouku04 »

helmut.niederman píše:Já když jsem odesílal MMS, tak jsem kromě MMS platil i za přenesená data. 8-)
Tomu nevěřím. MMS se odesílá přes data, ale za ty se již neplatí, platí se jen za tu MMS. To by se pak platila i data za příchozí MMS a to i v roamingu, což by vyšlo na hodně peněz.

Jinak trochu jsem googlil a narazil jsem na tohle: https://www.o2.cz/osobni/forum/?forum_i ... ic_id=7802
Tvrdí, že data je nutné mít povolena, ale pokud nechcete, aby fungovala v nastavení access pointu uděláte schválně chybu. Pak MMS budou fungovat, ale připojení k internetu nikoli.

Jo a také to vypadá, že to závisí na konkrétním telefonu. Někomu MMS chodí i při zakázaných datech ale třeba Samsungu nikoli.

Osobně používám datový balíček 25 MB za 20 Kč. I s plýtváním androidu mi to vydrží tak cca půl měsíce. Druhou půlku jedu ve FUP 16 kbit, ale překvapivě opera mini a jiné aplikace co potřebuji (aladin, na vlak, odorik callback 2) jedou docela dobře i tak.
Zivan
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21. pro 2011 15:28:51

Re: Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Příspěvek od Zivan »

Pri prijimani i odesilani MMS musi byt podle mych zkusenosti zapnuta data u Androidu i Windows Phone. U Vodafonu mam data zakazana u operatora, u jinych operatoru to delam stejne jako v predchozim prispevku, tedy treba upravenim APN. Ale operator pak obcas posila zpravy se spravnym nastavenim telefonu, ty je potreba ignorovat.
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Příspěvek od 5uch »

Většina podstatných informací tady padla, ale zkusím shrnout informace o využití MMS a podmínkách jejich fungování.

- Příjem i odesílání MMS je založeno na datových přenosech. MMS nebudou fungovat, pokud jsou veškerá data v telefonu zakázána.
- Odeslané MMS jsou u českých operátorů vždy účtovány "od kusu", nikoli podle objemu přenášených dat (maximální velikost MMS je 300 kB).
- Cena za odeslané MMS v zahraničí je jiná než "doma", ale opět je to cena za MMS, nikoli za odeslaná data
- Přijímané MMS jsou vždy zdarma (i v zahraničí)
- Pokud máte pocit, že se vám za použití MMS naúčtovala navíc nějaká data, tak se nejspíš pletete (data spotřebovala nějaká jiná aplikace), nebo jste kouzelník a máte něco nastaveno "kouzelně špatně" (MMS by neměly fungovat s jiným nastavením, než tím požadovaným operátorem)
- MMS lze posílat na email - stačí místo čísla příjemce uvést klasickou mailovou adresu (dorazí jako mail s přílohami)
- MMS lze poslat na více příjemců (včetně různých mailů), ale za každého příjemce se platí jedna MMS.
- U některých (zahraničních) operátorů může být různá cena za MMS posílané na mail, domácí a zahraniční čísla
- Některé telefony dovolují do MMS vložit jakýkoli obsah jako souborovou přílohu (tedy nejen obrázek nebo zvuk). Za určitých okolností (např. v zahraničí) tak může být levnější odeslat MMS místo klasického mailu nebo dlouhé SMS. Na Siemensech šly takhle předávat nainstalované Java aplikace. ;-)

A teď to důležité:
- Různé skupiny datových služeb v telefonu používají různé přístupové body - tzv. APN (s různým účtováním... a s různým určením)
- Při nesprávném nastavení APN pro danou skupinu služeb nebudou služby s tímto APN spojené fungovat, ale datové služby určené k fungování s jiným APN fungovat budou
- MMS mají vyhrazený přístupový bod pro své datové připojení - mimo jiné proto, aby "nežraly" peníze za datové připojení. Jejich vyhrazený přístupový bod je obvykle označen jako APN mms, zatímco ostatní běžné datové přenosy (mail, aplikace požadující přístup na internet, brouzdání na webu...) používají přístupový bod obvykle označený jako APN internet.
- Názvy těchto přístupových bodů pro MMS a běžná data je třeba ověřit u vašeho operátora. Uvedené APN internet a APN mms je nejběžnější, ale např. virtuální operátor Oskarta má APN oskarta (pro běžný internet) a APN mms1 (pro MMS). Krom toho se vyskytují APN pro další speciální služby - APN blackberry.net, APN data.vodafone.cz, APN wap... nebudu zabíhat do detailů, ověřte si u svého operátora.
Nastavení u Vodafone pro MMS zde: https://www.vodafone.cz/pece/osobni-a-f ... aveni-mms/
a pro obecná data zde: https://www.vodafone.cz/pece/osobni-a-f ... v-telefonu
- Návody na ruční nastavení přístupových bodů pro internet a MMS na různých modelech telefonů má hezky popsané O2 zde:
https://www.o2.cz/osobni/techzona-mobil ... i_telefony (pro jiné operátory je nutné nastavení ověřit a přizpůsobit)
- Nastavení těchto přístupových bodů ale obvykle zajišťuje operátor - při koupi telefonu od operátora bude nastavení již v telefonu, případně vám ho pošle jako "chytrou konfigurační SMS"
- Konfigurační SMS vám operátor často sám zašle poté, co se pokoušíte využívat danou službu s neplatným nastavením
- Bohužel, u řady telefonů je "ruční" nastavení APN a těch dalších parametrů okolo pro různé služby dost neintuitivní a problematické... některé telefony snad ani nepodporují ruční konfiguraci...

Jedna z možností, jak telefonu efektivně "zakázat data" ale zároveň mu povolit MMS, je nezakazovat data jako taková, ale "pokazit nastavení APN pro internet". Např. tím, že místo APN internet zadám třeba APN xxxinternet.
Otázka je... zda daný telefon umožňuje ruční editaci označení APN a zda na špatné APN nebude reagovat opakovaným vyhazováním otravných chybových hlášek. Zároveň je pravděpodobné, že operátor vám bude nutit opravu konfigurace opakovaně zasílanou konfigurační SMSkou.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Příspěvek od xsouku04 »

5uch píše: - MMS lze posílat na email - stačí místo čísla příjemce uvést klasickou mailovou adresu (dorazí jako mail s přílohami)
Děkuji za vyčerpávající info. Tedy pokud chci poslat MMS někomu, kdo má pravděpodobně vypnutá data, protože svému androidu a jeho aplikacím nevěří, je lepší MMS poslat na mail. To se mi občas hodí, protože mailovýho klienta nastavenýho na mobilu nemám a přesto mohu chtít někdy poslat zajímavý obrázek. Svůj hlavní mail bych androidu nikdy nesvěřil - je to bezpečnostní hazard, ale dobré by mohlo si pro android pořídit speciální mail právě třeba na odesílání obrázků. Když jsem na cestách a je třeba mi poslat něco důležitého, mohou mi to na něj poslat na vyžádání běžný mail v kopii. Posílat maily je levnější než MMS i při účtování 1 Kč= 1 MB.

Jinak pokud pošlete MMS někomu, kdo nemá povolená data, nebo má třeba telefon, který MMS vůbec neumí, MMS přijde ve formě SMS s odkazem na web, kde je možné obrázek prohlédnout. Nevýhoda ale je, že tato SMS přijde až druhý den. Tedy lepší je asi poslat rovnou email a na jeho přečtení případně upozornit.
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Odesílání MMS a zakázaná data na Androidu

Příspěvek od 5uch »

xsouku04 píše:
5uch píše: - MMS lze posílat na email - stačí místo čísla příjemce uvést klasickou mailovou adresu (dorazí jako mail s přílohami)
Děkuji za vyčerpávající info.
Rádo se stalo.
Už trochu odbočuji od tématu. Někomu může vadit, že jeho mail přes MMS je "opentlen" hlavičkami a patičkami vloženými operátorem. MMS zaslaná na mail u Vodafone má (snad stále ještě, od dob Oskara) ještě jednu vychytávku - v patičce mailu je (časově limitovaný) odkaz na odeslání bezplatné odpovědní MMS z webu (odpověď mohou zaslat i lidé, co nejsou zákazníci Vodafone).
xsouku04 píše:Svůj hlavní mail bych androidu nikdy nesvěřil - je to bezpečnostní hazard, ale dobré by mohlo si pro android pořídit speciální mail právě třeba na odesílání obrázků.
No, vzhledem k provázanosti služeb Google (a dalších) v ekosystému Androidu a chytrých telefonů bude většina lidí dříve nebo později dotlačena k používání účtu od Google jako hlavního mailu a účtu. Taky jsem začínal s gmailem jako se "splachovacím" účtem, ale postupně se z něj stal účet plnohodnotný. A to nemám Android telefon. Ano, vzdorování "Velkému Bratrovi" jsem vzdal, i když ho chápu. ;-)
Pohodlí je pohodlí...: "Pod košatým kaštanem, prodali jsme se navzájem".

xsouku04 píše: Posílat maily je levnější než MMS i při účtování 1 Kč= 1 MB.
To asi ano. I když - odeslání mailu s přílohou ~300 kB znamená odeslání citelně většího množství dat - kvůli kódování, overheadům protokolu a případnému odesílání "opravných" paketů, které citelně narůstá v oblastech s problematickým příjmem. To jsou takové drobnosti...: např. při slabém pokrytí signálem může dojít k výpadku, který odesílání mailu ukončí neúspěchem (třeba těsně před dokončením odesílání) - ale za "neúplná" přenesená data se zaplatí tak jako tak. Pokud dojde vinou chabé sítě nepodaří odeslat MMS, neplatí se nic.

Jinak - používám tarif "Na skok", což znamená 60 Kč = 1 MB. Tam se už vyplatí o MMS někdy uvažovat. Paradoxně v roamingu v EU mám data výrazně levnější než doma. ;-) Mimo EU jsou data drahá natolik, že se použití MMS místo mailu vyplatí skoro vždy - data vyjdou řádově na 200 - 300 Kč/MB (případně při delším pobytu pořídit místní SIM kartu).
xsouku04 píše: pokud pošlete MMS někomu, kdo nemá povolená data, nebo má třeba telefon, který MMS vůbec neumí, MMS přijde ve formě SMS s odkazem na web, kde je možné obrázek prohlédnout. Nevýhoda ale je, že tato SMS přijde až druhý den. Tedy lepší je asi poslat rovnou email a na jeho přečtení případně upozornit.
Ano, MMS se pokouší operátor nejprve doručit "standardní" cestou. Nevím úplně přesně, jak je nastavena politika časového limitu pro pokusy o doručení, po které to operátor vzdá a použije náhradní doručení přes web.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
Odpovědět