Stránka 1 z 2

Medializované ceny státní správy a aktivity virtuálů?

Napsal: stř 19. dub 2017 19:05:42
od b-cast
V souvislosti s aktuálně medializovanými cenami za volání, co si domluvili v MF a MZe, mne napadá, že nezaznamenávám žádná společná vystoupení zástupců virtuálních operátorů a volání po ekvivalentních nákupních cenách pro sebe. Veškerá rétorika se vede na téma státní správa či velké firmy vs retailový zákazník, ale to objektivně ekvivalentní trh není. Ale co je ekvivalentní (předpokládám) je velká firma, co si vydupe tarif pro svoje zaměstnance a případně rodinné příslušníky, a virtuální operátor se stejným počtem karet / stejným objemem volání. Náklady na obsluhu těch koncových karet a účtů by z hlediska velké trojky měly být stejné. Nebo nejsou?

Děje se něco či připravuje se něco, co dovolí virtuálům se na těch firemních tendrech podílet, aniž by fungovali se zápornou marží? Nebo je křížové financování v souladu s pravidly hospodářské soutěže? Nemělo by cenu pošťouchnout to nějak společně na ÚOHS?

Re: Medializované ceny státní správy a aktivity virtuálů?

Napsal: stř 19. dub 2017 21:12:58
od Odorikar
Nechci Vás vyvádět ze snění o perfektně fungující demokracii, ale poznámka o ÚOHS příjde již věcí znalěmu člověku směšná.

Když i ČTÚ je domluven s operátory ruku v ruce, nemá cenu se do toho nijak pouštět. Prostě žijeme ve zkorumpovaném státě poznamenaném komunismem a podle toho to tady tak funguje.

Co se týče cen pro firmy vs. virtuální operátoři, je to podobné. Virtuál dostane ještě lepší nabídku než firma jak sám píšete, a vydělává na tom hodně. Např. Mobil.cz nabízí volání za 2,5 Kč / min, ale nadřazenému T-Mobilu zaplatí za každou minutu třeba jen 0,5 Kč, zbytek je jeho zisk. Myslím že jste si sám odpověděl, že virtuál je prostě pro operátora zakázka jako firma, akorát s o hodně víc zákazníky, takže ceny malé, ovšem virtuál to taky zdarma chtít dělat nebude a značnou část si nechá pro sebe.

Škoda jen, že se v ČR vyskytují jen virtuálové kategorie MVNE (https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Mobiln% ... 1to.C5.99i), ovšem souvisí to s tím co jsem psal na začátku.

Re: Medializované ceny státní správy a aktivity virtuálů?

Napsal: stř 19. dub 2017 21:36:00
od xsouku04
Myslím, že je to opravdu dobrý nápad. O žádné aktivitě nevím. Odorik (miniTEL s.r.o.) je členem AODT, která má i sekci pro virtuální operátory.
Jestli je nějaké další sdružení nevím. V každém případě, většina virtuálů je buď úplně neaktivních, nebo má tendenci si lepší ceny utrhnout jen pro sebe. A na nějaké hodně krátkozraké argumenty samozřejmě žádný úřad reagovat nemůže, protože prostě nejsou korektní.

Argument, že část firemních zákazníků a úřadů volá za podnákladové ceny (neomezené volání za 27 Kč, 20 GB za 80 Kč - http://zpravy.idnes.cz/registr-smluv-mo ... domaci_ekl). A mobilní operátoři tyto ztráty dotují z poměrně vysokých cen které poskytují virtuálům a fyzickým osobám. Jestli je tohle přípustné z pohledu ÚOHS nevím. V každém případě to ukazuje na značně nezdravý trh v ČR, který by si zasloužil regulaci ze strany Českého telekomunikačního úřadu.

ČTÚ ale prý nechápal, proč by mělo vadit, že někdo má opravdu dobré ceny. Oni to berou jako pozitivní věc, že opravu dobré ceny má aspoň někdo. V analýze trhu argumentují průměrnou cenou, která se opravdu snižuje. Počet SIMkaret virtuálů také roste (i když ti největší virtuálové prodělávají gatě), tedy trh není třeba regulovat. Za co musím ČTÚ pochválit je, že narozdíl od veřejnosit a novinářů rozlišuje skutečné virtuály jen od dalších značek hlavních operátorů. Tedy Bleskmobil, mobil.cz, kaktus a pod. nejsou vůbec virtuálové, ale jen nová jména služeb, které se jako virtuálové tváří!

Přehnaně nízké ceny pro vyvolené je ale přesně ten důvod, proč jiní mají ceny přehnaně vysoké. Kdyby totiž měli všichni neomezené volání za 27 Kč a 20GB za 80 Kč, mobilní operátoři by do pár let zkrachovali a navíc by měli totálně přetíženou mobilní síť ! Jejich zisky jsou jen nějaké procenta z obratu, kdyby všichni volali rázem za půlku, byli by ve ztrátě a to i kdyby se snažili efektivněji hospodařit.

V každém případě. Zveřejněním těch smluv lze nyní opravdu slušně argumentovat. To dříve nebylo možné, protože opravdu výhodné nabídky byly vázané mlčenlivostí. Zákon je ale více, tedy onu mlčenlivost přebíjí, i když mnohé úřady mají problém tento princip pochopit a raději ceny začerňují.

Re: Medializované ceny státní správy a aktivity virtuálů?

Napsal: čtv 20. dub 2017 0:03:47
od b-cast
Odorikar píše:Např. Mobil.cz nabízí volání za 2,5 Kč / min, ale nadřazenému T-Mobilu zaplatí za každou minutu třeba jen 0,5 Kč, zbytek je jeho zisk.
A platí tyhle ceny i pro normální virtuální operátory, nejen pro Branded Reseller jako je mobil.cz? A platí podobná marže i pro data?

Re: Medializované ceny státní správy a aktivity virtuálů?

Napsal: čtv 20. dub 2017 0:21:28
od b-cast
xsouku04 píše:A mobilní operátoři tyto ztráty dotují z poměrně vysokých cen které poskytují virtuálům a fyzickým osobám. Jestli je tohle přípustné z pohledu ÚOHS nevím. V každém případě to ukazuje na značně nezdravý trh v ČR, který by si zasloužil regulaci ze strany Českého telekomunikačního úřadu.
No, ČTÚ to může regulovat po své telekomunikační linii. Ale vy, majitelé firem, kteří do virtuálního businessu investovali svoje peníze, byste měli mít zájem, aby vám ta investice nebyla ničena tím, že stát není schopen zařídit a vynutit pravidla, na základě kterých jste do toho šli. Proto myslím, že by bylo vhodně udělat protiváhu těm twiterovým a facebookovým hlasům fyzických osob, které se teď zase ozvaly a které mainstream media tak ráda opakují, a vložit se do toho hlasem někoho, kdo (předpokládám) není pro svůj business tu samou věc za podobné ceny jako firmy mimo telco obor nakoupit.
xsouku04 píše: ČTÚ ale prý nechápal, proč by mělo vadit, že někdo má opravdu dobré ceny. Oni to berou jako pozitivní věc, že opravu dobré ceny má aspoň někdo. V analýze trhu argumentují průměrnou cenou, která se opravdu snižuje. Počet SIMkaret virtuálů také roste (i když ti největší virtuálové prodělávají gatě), tedy trh není třeba regulovat. Za co musím ČTÚ pochválit je, že narozdíl od veřejnosit a novinářů rozlišuje skutečné virtuály jen od dalších značek hlavních operátorů. Tedy Bleskmobil, mobil.cz, kaktus a pod. nejsou vůbec virtuálové, ale jen nová jména služeb, které se jako virtuálové tváří!
Ano, a tohle by taky bylo vhodné opakovat, do zblbnutí. Že Branded Reselleři to mají z nákladového hlediska úplně na háku.
xsouku04 píše: Přehnaně nízké ceny pro vyvolené je ale přesně ten důvod, proč jiní mají ceny přehnaně vysoké. Kdyby totiž měli všichni neomezené volání za 27 Kč a 20GB za 80 Kč, mobilní operátoři by do pár let zkrachovali a navíc by měli totálně přetíženou mobilní síť ! Jejich zisky jsou jen nějaké procenta z obratu, kdyby všichni volali rázem za půlku, byli by ve ztrátě a to i kdyby se snažili efektivněji hospodařit.
To ale není důvod, proč by MVNO neměl být schopen se pro svoje potřeby dostat na stejnou nákupní cenu jako pojišťovna nebo ministerstvo se stejným počtem SIM karet / minut / GB. Jednou je tohle licencovaná regulovaná oblast s podmínkou pustit do sítě virtuály, tak by tomu ty ceny měly odpovídat.
xsouku04 píše: V každém případě. Zveřejněním těch smluv lze nyní opravdu slušně argumentovat. To dříve nebylo možné, protože opravdu výhodné nabídky byly vázané mlčenlivostí. Zákon je ale více, tedy onu mlčenlivost přebíjí, i když mnohé úřady mají problém tento princip pochopit a raději ceny začerňují.
Právě. Když už ty ceny vytahují i vládní politici, bylo by dobré kout železo, dokud je žhavé.

Re: Medializované ceny státní správy a aktivity virtuálů?

Napsal: čtv 20. dub 2017 0:24:16
od xsouku04
b-cast píše:
Odorikar píše:Např. Mobil.cz nabízí volání za 2,5 Kč / min, ale nadřazenému T-Mobilu zaplatí za každou minutu třeba jen 0,5 Kč, zbytek je jeho zisk.
A platí tyhle ceny i pro normální virtuální operátory, nejen pro Branded Reseller jako je mobil.cz? A platí podobná marže i pro data?
Mobil.cz provozuje přímo T-mobile. Tedy virtuál je to jen virtuálně. Mafra, co prodává simkarty a provozuje stránky mobil.cz a hlavně dělá mobil.cz reklamu, dostává jen nějakou drobnou provizi za získané ovečky.
Skutečných virtuálů není mnoho. Ti menší jsou vesměs pod dřívější GTS, kterou nyní koupil T-mobile. K těm patří i Odorik.cz. Těch jsou desítky, ale jsou malí. Největší je Gomobil.cz, který si svou reklamštinou vede relativně dobře. A kdyby si vedl špatně, tak to jistě nepřizná :)
Co vím tak skutečný virtuál v síti Vodafon byl OpenCall, který to ale po několika letech živoření zabalil a prodal své zákazníky O2. Virtuálové jako SAZKa nebo ČEZ mají peněz neomezeně, tedy že na tom nevydělávají/prodělávají je nemusí trápit. Bleskmobil, Kaktus jsou jen další značky co provozují přímo mobilní operátoři. Tescomobil provozuje firma, kterou napůl vlastní O2.
Ceny za které nakupují opravdoví virtuálové jsou několikanásobně vyšší, než za které nakupují větší firmy nebo úřady.

Re: Medializované ceny státní správy a aktivity virtuálů?

Napsal: čtv 20. dub 2017 9:51:20
od xsouku04
b-cast píše:podmínkou pustit do sítě virtuály, tak by tomu ty ceny měly odpovídat.
Problém je, že žádná regulace, která by nařizovala pustit do sítě virtuály a za jakých podmínek neexistuje. Mobilní operátoři virtuály pustily dobrovolně, ale za neveřejných podmínek, které si sami vymýšlí tak, aby virtuálové nic moc změnit nemohli.

Důvod proč mobilní operátoři dobrovolně pouští virtuály do svých sítí je ten, že mají strach, že kdyby to neudělali dobrovolně, nařídila by jim to nějaká regulace a to způsobem, který by se jim vůbec nemusel líbit.

Další problém je, že virtuál v podstatě nemůže změnit domovskou síť, protože to by znamenalo měnit všem zákazníkům SIM a platit poplatky za portace - cca 250 Kč/SIM. Udělal to OpenCall podle mne v úplné zoufalosti, tam ale náklady za výměnu simkaret a portaci čísel zaplatil O2.
Když jsme u toho, tak praví virtuálové platí poplatek za to když někdo portuje k nim, ale když někdo portuje od nich tak nic nedostanou.

Aby byla konkurence v prvé řadě by měli mít virtuálové svoje vlastní simkarty a měli by mít možnost rozhodnovat a snadno měnit síť ve které hostují. A při odchodu by měli dostat zaplaceno od nového operátora stejně jak platí když číslo portují k sobě. Vynutit si tohle vše je mnohem snadnější než regulovat samotné ceny, což může být opravdu problematické. Roamingové ceny nyní reguluje EU, tedy stačilo by, kdyby měli virtuálové stejné podmínky jako roamující zahraniční operátoři.

Re: Medializované ceny státní správy a aktivity virtuálů?

Napsal: čtv 20. dub 2017 10:33:30
od xtonda
b-cast píše:
Odorikar píše:Např. Mobil.cz nabízí volání za 2,5 Kč / min, ale nadřazenému T-Mobilu zaplatí za každou minutu třeba jen 0,5 Kč, zbytek je jeho zisk.
A platí tyhle ceny i pro normální virtuální operátory, nejen pro Branded Reseller jako je mobil.cz? A platí podobná marže i pro data?
Mobil.cz stejně jako Kaktus a Blesk jsou branded reselleři, v podstatě známý mediální dům pouze poskytuje své jméno a spolupracuje na prezentaci, Kaktus je pak nově vzniklá značka, při pohledu do VOP lze vidět, že smlouva se uzavírá přímo s T-Mobile či O2, čili je nesmysl říkat, že Mobil.cz (MAFRA) něco platí T-Mobile a tedy i těch 0,5 Kč si Odorikar prostě vymyslel.

Jinak ale souhlas s tím, že poskytování odlišných podmínek korporátním zákazníkům a virtuálům se srovnatelným počtem karet a objemem provozu je diskriminační a MVNO by se měli prostřednictvím své asociace bránit všemi možnými způsoby a pokud to nepůjde jinak ideálně dosáhnout regulace VO nabídky podobně jako je to u terminace hovorů, byť tam k nasazení regulace a LRIC modelu došlo až pod tlakem z EU.

Re: Medializované ceny státní správy a aktivity virtuálů?

Napsal: čtv 20. dub 2017 11:32:52
od aplet
Tiše můžeme jenom závidět...

Re: Medializované ceny státní správy a aktivity virtuálů?

Napsal: čtv 20. dub 2017 22:42:43
od helmut.niederman
A proč by ministerstva nemohli mít zdarma neomezené volání a neomezený internet třeba 30 GB měsíčně. Uvědomme si, že náklady, které mají ministerstva hradí daňoví poplatník, takže zájmem daňového poplatníka je to, aby mělo ministerstvo velmi nízké až nulové náklady. Lidé, kteří brečí že ministerstva platí méně za služby mobilním operátorům, by si měli dát pár pohlavků, aby se probrali, protože ti co nejvíc křičí platí jakou mourovatí na daních. Takže správné by bylo, kdyby vláda, potažmo poslanci měli úplně zdarma mobilní služby, protože náklady platíme z naších EET daní a různých Babišových fičurin 8-)