Odorik a eSIM

Potíže a možnosti při volání ze sim karet Odorik.cz
Petr_123987
Příspěvky: 1
Registrován: pon 04. zář 2017 8:23:04

Odorik a eSIM

Příspěvek od Petr_123987 »

Dobrý den,

podporuje Odorik využívání standardu eSIM? Pokud ne, je toto v plánu do budoucna, nebo to závisí čistě na "mateřském" operátorovi?

Děkuji za odpověď.

Petr
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odorik a eSIM

Příspěvek od xsouku04 »

Petr_123987 píše:Dobrý den,

podporuje Odorik využívání standardu eSIM? Pokud ne, je toto v plánu do budoucna, nebo to závisí čistě na "mateřském" operátorovi?

Děkuji za odpověď.

Petr
Nemám o tom žádné informace. Samozřejmě je to na mateřském operátorovi. Budeme jedině rádi, pokud bychom se vyhnuli prodeji a zasílání klasických SIM.
Další výhoda eSIM jistě bude v usnadnění používání různých GSM bran, které pak bude moci klidně hostovat i třetí strana, tedy i Odorik.cz. Odpadne tak zdlouhavé a nebezpečné posílání SIM. Bude tak snadnější propojení s VoIP, když bude třeba. Ledaže by mobilní operátoři úmyslně vymysleli něco, co by to mohlo komplikovat, aby "neomezené" volání nešlo lépe využít.
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Odorik a eSIM

Příspěvek od Georgius »

Jak to vypadá ? Podle tohoto článku už T-mobile začal testovat. V Číně se právě (snad) montuje můj příští telefon, který eSIM umí - rád bych v něm nechal na příchozí hovory a mail2SMS SIMku vodafouna s nulovým tarifem a jako druhou si tam nahrál eSIM Odorika (nebo pokud to nepůjde nějakou šedivku s levnými daty). Ptal jsem se u Vodníků na eSIM a pěšáci nic netuší ...

Problém je, že na soukromém čísle mám "po svém" s nehorázně předraženým voláním i SMS, ale bez měsíčního paušálu a s funkční mail2sms, na služebním Vodafonu jsou nějaké volné minuty, ale neumí to CLIP a soukromí si chci nechat oddělené /a ano, mohl bych si převést služební číslo k zaměstnavateli, ale už nikdy bych se na nulový tarif nedokázal vrátit, protože ho už nenabízejí/ a Odorik neumí mail2sms, který bych musel (pokud bych hlavní soukromé číslo přenesl) řešit nějak jinak/složitě. Takže jako ideál by mi přišlo zachovat současnou VF SIMku + nějaký eSIM data nebo ideálně Odorik ...

Zkusil jsem se zeptat na infolince T-mobile, věděli, že se to testuje, ale kdy to bude pro zákazníky netuší, ale slíbili, že když něco zjistí, tak zavolají ...

Nemohli byste se jako virtuál zeptat T-mobilu, jestli to nenabídnou i vám ? Myslím, že lidí, co by to byli ochotni testovat tu bude docela dost. U mne to závisí na tom, kdy mi telefon přijde (což vzhledem k tomu, že otázka rozložení CZ klávesnice je zatím u ledu není úplně jasné).
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odorik a eSIM

Příspěvek od xsouku04 »

Myslím, že T-mobile jistě nebude spěchat se zaváděním této novinky u skutečných virtuálů. Kdyby nic jiného tak prodej předražených SIM svým virtuálům je pro něj výnosný.
Samozřejmě je zde problém s podporovanými telefony a myslím třeba i s bezpečností, kdy snad bude možné číslo ukrást na i na dálku bez krádeže SIM. A tím se dostat k bankovním účtům a podobně.

Jiný důvod může být v tom, že jednu eSIM bude snadněji schopno sdílet více lidí, což u různých neomezených volání a hlavně datových balíčků věc velmi nechtěná a operátoři budou nuceni vymyslet jak to uměle zkomplikovat. To se těm velkým jistě líbit nebude. Možná je nesmyslná komplikace zabudovaná už přímo v návrhu eSIM, opravdu netuším.

Představte si že by vám třeba na víkend někdo mohl půjčit své neomezené služební data a to bez šibování se SIM. To musí být pro velké operátory velmi odpudivá představa.
mdvo
Příspěvky: 52
Registrován: pon 10. úno 2014 14:12:23

Re: Odorik a eSIM

Příspěvek od mdvo »

V hodinkách mám esim od t-mobile. Vše funguje.
T-Mobile zatím údajně neumí poskytnout do telefonu sim se stejným číslem jako je na esim.

Umí už odorik esim, případně mít stejné číslo v telefonu a hodinkách?

Děkuji
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odorik a eSIM

Příspěvek od xsouku04 »

mdvo píše:V hodinkách mám esim od t-mobile. Vše funguje.
T-Mobile zatím údajně neumí poskytnout do telefonu sim se stejným číslem jako je na esim.

Umí už odorik esim, případně mít stejné číslo v telefonu a hodinkách?

Děkuji
Nám T-mobile esim nenabízí.
utx
Příspěvky: 123
Registrován: pon 27. kvě 2013 23:10:42

Re: Odorik a eSIM

Příspěvek od utx »

xsouku04 píše:Jiný důvod může být v tom, že jednu eSIM bude snadněji schopno sdílet více lidí, což u různých neomezených volání a hlavně datových balíčků věc velmi nechtěná a operátoři budou nuceni vymyslet jak to uměle zkomplikovat. To se těm velkým jistě líbit nebude. Možná je nesmyslná komplikace zabudovaná už přímo v návrhu eSIM, opravdu netuším.

Představte si že by vám třeba na víkend někdo mohl půjčit své neomezené služební data a to bez šibování se SIM. To musí být pro velké operátory velmi odpudivá představa.
Tyto věci mají ošéfované. To, co dostanete jako kód k eSIM, je jen nějaká URL na web providera. Samotný deploy eSIM probíhá online, kde se generuje unikátní kód, platný pouze pro daný přístroj. K migraci eSIM na jiný přístroj musíte kontaktovat operátora, a ten musí vygenerovat aktivační kód pro konkrétní zařízení (a pravděpodobně při tom zruší autorizaci pro stávající eSIM). A vzhledem k tomu, že eSIM je kryptografická součástka, nebude jednoduché to obejít. Klidně mohou migraci eSIM do jiného zařízení zpoplatnit.

Stejně tak eSIM nezjednoduší používání na dálku, kromě počáteční inicializace.

Dálkový přístup k SIM je možný pomocí RSAP, ale to se dnes používá akorát u aut. Jestli by to šlo použít na větší vzdálenost (s většími latencemi), to nevím.

Jediné, co eSIM reálně zjednoduší, je možnost vyrábět přístroje třeba na šest eSIM.
azrael
Příspěvky: 3
Registrován: stř 18. říj 2017 22:17:57

Re: Odorik a eSIM

Příspěvek od azrael »

Dobrý den,
umíte už eSIM?
Resp. jestli Vám to už T-Mob umožnil?
Děkuji
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odorik a eSIM

Příspěvek od xsouku04 »

azrael píše:Dobrý den,
umíte už eSIM?
Resp. jestli Vám to už T-Mob umožnil?
Děkuji
Ne zatím nic.
mdvo
Příspěvky: 52
Registrován: pon 10. úno 2014 14:12:23

Re: Odorik a eSIM

Příspěvek od mdvo »

Dobrý den, t-mobile už umožňuje esim i pro virtualy (kaktus a mobil.cz), už to jde i u odorika? Děkuji
Odpovědět