Kolik stojí data v EU?

Potíže a možnosti při volání ze sim karet Odorik.cz
lamalamalama
Příspěvky: 18
Registrován: stř 24. črc 2013 15:02:56

Kolik stojí data v EU?

Příspěvek od lamalamalama »

Dobrý den,

omlouvám se za možná duplicitní dotaz, ale nemám bohužel čas pročítat celé fórum.

Používám simkarty odorika (150 MB datový balíček za 60 Kč) v gps trackerech ve vozidlech, a zajímalo by mne, kolik stojí datový provoz v EU.

Kdysi jsem zaslechl, že takový provoz je zdarma a že pro virtuála je to nevýhodné, stále to platí? Nehodlám na něčem parazitovat, takže si to klidně zaplatím, ale jak to udělat?

Předem děkuji za rady
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik stojí data v EU?

Příspěvek od xsouku04 »

Kolik dat z těch 150 MB opravdu spotřebujete?

Pokud máte datový balíček, data v roamingu data se strhávají za balíčků úplně stejně, jako byste byl v ČR. Ale virtuál Odoričího typu na to doplácí, protože ta data musí zaplatit znovu.
Pokud ale máte účtování po MB, stojí MB dat v roamingu jen 0.25 Kč, tedy je to podstatně výhodnější než menší balíčky a nikdo na to nedoplácí. A zaplatíte jen tu část, co spotřebujete.

Z toho plyne, že pokud jste dočasně v roamingu, normálně dopotřebujte balíček. Pokud by ale data nestačila, nepřikupujte si data, ale přepněte se na účtování po MB, protože je to výhodnější. Datový balíček si můžete koupit až po návratu podle potřeby a dnů, co zbývá do konce měsíce.

Pokud jste trvale nebo převážně v roamingu, používejte data po MB, je to výhodnější pro vás a odorik na to nedoplácí.
lamalamalama
Příspěvky: 18
Registrován: stř 24. črc 2013 15:02:56

Re: Kolik stojí data v EU?

Příspěvek od lamalamalama »

Dobrý den, velice děkuji za vyčerpávající odpověď.

A ano, míříte správným směrem, spotřeba dat není velká, maximálně je to podle mě kolem 80 MB, a samozřejmě mě i dříve napadlo přepnout na účtování za přenesené kB, ale problém byl v tom, že jsem nevěděl, po jakých dávkách za jaký časový interval se data účtují. Předpokládám, že ty trackery to přenášejí v poměrně malých dávkách, zato nonstop, a měl jsem obavu, abych na tento způsob účtování nedoplatil, a dále jsem to neřešil, vzhledem k nízké ceně měsíčních balíčků.

Tedy se nyní ptám, jak probíhá účtování po kB, tedy jaká minimální jednotka za jaký čas se účtuje? Od příštího měsíce bych to v jednom autě vyzkoušel a případně bych na to přešel.

To, že virtuální operátor musí něco doplácet, to je teda zase „vynález“, to snad není pravda :lol: :lol: :lol:

Děkuji
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik stojí data v EU?

Příspěvek od xsouku04 »

lamalamalama píše:Dobrý den, velice děkuji za vyčerpávající odpověď.

A ano, míříte správným směrem, spotřeba dat není velká, maximálně je to podle mě kolem 80 MB, a samozřejmě mě i dříve napadlo přepnout na účtování za přenesené kB, ale problém byl v tom, že jsem nevěděl, po jakých dávkách za jaký časový interval se data účtují. Předpokládám, že ty trackery to přenášejí v poměrně malých dávkách, zato nonstop, a měl jsem obavu, abych na tento způsob účtování nedoplatil, a dále jsem to neřešil, vzhledem k nízké ceně měsíčních balíčků.

Tedy se nyní ptám, jak probíhá účtování po kB, tedy jaká minimální jednotka za jaký čas se účtuje? Od příštího měsíce bych to v jednom autě vyzkoušel a případně bych na to přešel.

To, že virtuální operátor musí něco doplácet, to je teda zase „vynález“, to snad není pravda :lol: :lol: :lol:

Děkuji
Nejpřesnější je, když se podívám na konkrétní případ - vaši SIM, protože hodně záleží na tom, jak často nám T-mobile předává informace o datových přenosech, a to je něco, co nezáleží na nás ale na T-mobile. A nikde to, myslím, ani specifikováno není, a i kdyby bylo, důležité je, jaká je praxe.
Data počítáme po bytech a nejmenší částka, kterou tedy můžeme strhnout z kreditu, je 0,0001 Kč tedy 0,01 halíře - což představuje, jestli dobře počítám, něco cca 100 bytů. Díval jsem se nyní na svou vlastní SIM, co mám v mobilu, a tam je nejmenší množství zaúčtovaných dat 256 bytů, za což je strženo 0,0002 Kč. Čtyřikrát až 7 krát denně. Někdy je samozřejmě zaúčtováno dat víc.
Ideální by bylo, kdybych se podíval přímo na nějakou vaši SIM, abych viděl ten interval. Může to totiž souviset s tím, jak funguje váš hardware. Kredit počítáme na 4 desetinná mísa, a to je myslím jediné zaokrouhlení, ale myslím, že to to není nic podstatného pro zákazníka. Spousta lidí nás používá právě pro podobné datové přenosy s účtováním po MB a žádné stížnosti kvůli zaokrouhlování jsem neslyšel.

Tedy prosím, napište mi zde číslo linky a já se podívám, po jak velkých kouscích nám to T-mobile předává a jak často.
lamalamalama
Příspěvky: 18
Registrován: stř 24. črc 2013 15:02:56

Re: Kolik stojí data v EU?

Příspěvek od lamalamalama »

Rozumím, a vyzkouším to tedy.

Zkuste tedy linku 735868 , ale z toho, co píšete, to předpokládám nebude problém.

Děkuji.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolik stojí data v EU?

Příspěvek od xsouku04 »

lamalamalama píše:Rozumím, a vyzkouším to tedy.

Zkuste tedy linku 735868 , ale z toho, co píšete, to předpokládám nebude problém.

Děkuji.
Máme tam jen 2-7 záznamů denně. Díval jsem se na leden, za který máte staženo jen cca 29 MB, tedy účtování po MB, zdá se, nejvýhodnější i v ČR. Pokud vyjedete do zahraničí, v EU ušetříte ještě nějakou tu korunu navíc. Co mne zaujalo, je, že spotřeba dat je velmi konstantní, zdá se, bez ohledu na to, jestli se s autem jezdí nebo ne.
lamalamalama
Příspěvky: 18
Registrován: stř 24. črc 2013 15:02:56

Re: Kolik stojí data v EU?

Příspěvek od lamalamalama »

Díky za opravdu skvělou podporu, zařídím se podle toho. Máte dobrý postřeh, zrovna v tomto autě je tracker, který posílá data tak nějak bez ohledu na to, jestli se jezdí nebo ne :-) Ostatní jsou trochu sofistikovanější.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Kolik stojí data v EU?

Příspěvek od Pitomec »

Mám v autě taky jeden takovej krám z Číny za pár kaček a spotřeba dat je 1 MB denně, takže ten měsíc 29 MB tak odpovídá. A samozřejmě se data posílají neustále bez ohledu na pohyb vozidla.
Obrázek
lamalamalama
Příspěvky: 18
Registrován: stř 24. črc 2013 15:02:56

Re: Kolik stojí data v EU?

Příspěvek od lamalamalama »

To se to musí umět jednak správně hardwarově připojit, jednak správně sms zprávami nastavit. Pak to posílá jenom když je auto v pohybu.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Kolik stojí data v EU?

Příspěvek od Pitomec »

Mně to vyhovuje s nonstop provozem, protože spotřeba dat je zanedbatelná a každý den si můžu prohlídnout, kde a v kolik hodin vozidlo bylo (i kdyby mně ho třeba odtáhli). Navíc tam mám strčenou SIM kartu Twist Online za 35,-Kč s kreditem 200,-Kč a účtováním 0,40 Kč za 1 MB dat, platnost 1 rok.
Obrázek
Odpovědět