QR platba

Co a jak lze všechno provádět po přihlášení na web Odoriku.
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

QR platba

Příspěvek od michaels »

Zdravím,
Používám pro platby generování QR kodů přes http://qr-platba.cz/generator/ abych se nespletl při datlování do mobilu.
Nestálo by za to generovat QR kod rovnou na stránku https://www.odorik.cz/ucet/platby.html ?
Uživatel by zadal částku a vygeneroval by se QR kod a přes mobil pak jednoduše zaplatit.
Stejně rychlé jako např. tlačítko pro platby do RB.

Díky

Michal
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: QR platba

Příspěvek od xsouku04 »

S jakou aplikací je to kompatibilní?
Je zde ještě někdo, kdo by to využil?

Provádět platbu mobilním telefonem, na který chodí i potvrzovací SMS, považuji za bezpečnostní riziko.
Lepší je k tomu použít dvě různá zařízení s různým OS. Jde o to, že když se někdo na dálku pomocí trojského koně zmocní Vašeho telefonu (dovede např. logovat zadávaná hesla), může si pak s Vašim účtem dělat, co je libo. Podobné používání mobilních telefonů je podle mého názoru bublina, která splaskne po větším hromadném zneužití. Může to ale nějakou dobu trvat a do té doby se všichni budou tvářit, že je to super nové a pohodlné řešení.

Naše čísla účtu navíc stačí zadat jen jednou, při dalších platbách jsou vždy stejná včetně VS.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: QR platba

Příspěvek od Pitomec »

U ČSOB je to tak, že pro QR platbu musím v mobilní aplikaci zadat PIN (je 5 místný), ověřování přes SMS v tomto případě není. A ten PIN si myslím uhádnout hned tak nejde, resp. než by se k němu někdo propracoval, tak platby stihnu zablokovat přes ČSOB linku.
Obrázek
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: QR platba

Příspěvek od xtonda »

Viz jejich web - http://qr-platba.cz/
http://qr-platba.cz/wp-content/uploads/ ... rd_CBA.pdf

Je to standard na kterém se dohodla Česká Bankovní Asociace a podporují to mobilní aplikace mnoha bank, v podstatě jde o to, že si formulář pro převodní příkaz v aplikaci naplním QR kódem místo ručního datlování. Určitě je to užitečná věc a implementace by neměla být složitá - poskytují veřejné REST API i knihovny, které to implementují.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: QR platba

Příspěvek od xsouku04 »

No nejednodušší bude, když jednotlivým platebním možnostem dáme odkaz, kde vyplníme potřebné údaje.
Kdo bude chtít, si prostě klikne a načte. Potřebné údaje jsou součástí URL.

https://api.paylibo.com/paylibo/generat ... =608424631

A protože se jedná o externí odkazy, nepokazí se tím vzhled našich stránek, kterým by jinak dominovaly jen samé kódy.
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: QR platba

Příspěvek od michaels »

xsouku04 píše:No nejednodušší bude, když jednotlivým platebním možnostem dáme odkaz, kde vyplníme potřebné údaje.
Kdo bude chtít si prostě klikne a načte. Potřebné údaje jsou součástí URL.
https://api.paylibo.com/paylibo/generat ... =608424631
A protože se jedná o externí odkazy, nepokazí se tím vzhled našich stránek, kterým by jinak dominovaly jen samé kódy.
Ano, přesně to by stačilo a taková byla moje představa. Možná to udělat jako formulář, aby si uživatel mohl vyplnit částku na webu a ne až v bankovní aplikaci?
I když i za obyčejný odkaz, co vyrobí správně QR kod a částku napíšu až do aplikace, bych byl (snad nejen já) také rád ;)

QR kody jsou docela návykové ....
Appofiss
Příspěvky: 16
Registrován: pát 16. led 2015 15:53:37

Re: QR platba

Příspěvek od Appofiss »

Jsem pro zavedení. Děkuji.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: QR platba

Příspěvek od MaT »

Jestli používat nějaké bankovní aplikace přímo na mobilu bych asi nechal na rozhodnutí každého soudruha. Ale jinak samotný koncept QR plateb se mi docela líbí - byť ho momentálně nepoužívám. Super na tom je, že implementace nic nestojí - resp. jen čas nějakého programátora - a toho času bude minimum. Hlavně se ale neplatí nikomu žádné licence. A co je na tom vůbec nejlepší - žádné poplatky z používání jako u spousty jiných platebních kanálů (PayPal, platební karty). Na cílový účet to přijde jako jakýkoliv jiný převod - tudíž kdo má účet třeba u Fia, tak má příchozí platbu zadarmo. A že aspoň člověk co to posílá neudělá při přepisování chybu v čísle účtu je jen takový příjemný bonus.

Takže já bych byl také pro to, ať toto Odorik zavede...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: QR platba

Příspěvek od xsouku04 »

MaT píše:Jestli používat nějaké bankovní aplikace přímo na mobilu bych asi nechal na rozhodnutí každého soudruha. Ale jinak samotný koncept QR plateb se mi docela líbí - byť ho momentálně nepoužívám. Super na tom je, že implementace nic nestojí - resp. jen čas nějakého programátora - a toho času bude minimum. Hlavně se ale neplatí nikomu žádné licence. A co je na tom vůbec nejlepší - žádné poplatky z používání jako u spousty jiných platebních kanálů (PayPal, platební karty). Na cílový účet to přijde jako jakýkoliv jiný převod - tudíž kdo má účet třeba u Fia, tak má příchozí platbu zadarmo. A že aspoň člověk co to posílá neudělá při přepisování chybu v čísle účtu je jen takový příjemný bonus.

Takže já bych byl také pro to, ať toto Odorik zavede...
Souhlasím, přidáme odkazy, je to v plánu.
Uživatelský avatar
Zedna
Příspěvky: 736
Registrován: stř 04. dub 2012 0:57:53

Re: QR platba

Příspěvek od Zedna »

xsouku04 píše:Souhlasím, přidáme odkazy, je to v plánu.
Diky.
Ja mam nastavene automaticke inkaso, takze primo ja to asi nevyuziji, ale QR platby se mi take libi.
Ten generator pres odkaz vypada skvele.
Odpovědět