Paralelní zvonění bez veřejného čísla

Co a jak lze všechno provádět po přihlášení na web Odoriku.
TomKov
Příspěvky: 25
Registrován: úte 26. kvě 2015 22:31:25

Paralelní zvonění bez veřejného čísla

Příspěvek od TomKov »

Rozumím tomu dobře, že paralelní zvonění funguje jen, pokud volající volá veřejné PSTN číslo, ale ne, pokud volá přímo *číslo dané linky? Tedy pokud někdo volá např. přímo přes SIP na adresu *xxxxxx@sip.odorik.cz, nebo přes SIP brokera, nebo pokud je volající sám v síti odorik a volá přes *číslo, tak zvoní jen daná linka, bez ohledu na nastavení paralelního zvonění?
V těchto případech by bylo paralelní zvonění docela hit...
Jak je to v případě, že někdo volá veřejné číslo, které je paralelním zvoněním přesměrováno na jinou *linku - pak zvoní opět jen tato *linka, bez ohledu, jestli je na ní nastaveno další paralelné zvonění?
Díky,
--- Tom
TomKov
Příspěvky: 25
Registrován: úte 26. kvě 2015 22:31:25

Re: Paralelní zvonění

Příspěvek od TomKov »

Tedy... hm... Odpověď tady na foru víceméně je, asi 2 roky stará, ale moc mě neuspokojila. Zdůvodňujete to tím, že se sníží pravděpodobnost zacyklení hovorů. Možná se trochu sníží, ale stejně nevyloučí, zvláště, když jsou ve hře i mobily. Lidi jsou schopni neuvěřitelných zacyklení při přesměrovávání mobilů. Pokud si někdo hraje s přesměrováváním, mělo by to být na vlastní nebezpečí.
Navíc si tím sami kradete revenue :-) Mám na linkách nastavené zpožděné přesměrování na mobily, takže pokud by mi někdo volal na SIP adresu (což bude stále častěji, hlavně z ciziny) a linku nikdo nezvedne, přesměrovalo by se volání na mobil, což už je zpoplatněné.
Just an idea...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Paralelní zvonění

Příspěvek od xsouku04 »

TomKov píše:Tedy... hm... Odpověď tady na foru víceméně je, asi 2 roky stará, ale moc mě neuspokojila. Zdůvodňujete to tím, že se sníží pravděpodobnost zacyklení hovorů. Možná se trochu sníží, ale stejně nevyloučí, zvláště, když jsou ve hře i mobily. Lidi jsou schopni neuvěřitelných zacyklení při přesměrovávání mobilů. Pokud si někdo hraje s přesměrováváním, mělo by to být na vlastní nebezpečí.
Navíc si tím sami kradete revenue :-) Mám na linkách nastavené zpožděné přesměrování na mobily, takže pokud by mi někdo volal na SIP adresu (což bude stále častěji, hlavně z ciziny) a linku nikdo nezvedne, přesměrovalo by se volání na mobil, což už je zpoplatněné.
Just an idea...
Tak si na to pořiďte za tímto účelem nomadické číslo. Nejde jen o snadnější zacyklení, ale také o to, že už nyní je náš systém pro většinu lidí moc složitý. Zavedením dalších možností by pro velkou část zákazníků znamenalo jen další zesložitění.
TomKov
Příspěvky: 25
Registrován: úte 26. kvě 2015 22:31:25

Re: Paralelní zvonění

Příspěvek od TomKov »

Tak si na to pořiďte si za tímto účelem nomadické číslo. Nejde jen o snadnější zacyklení, ale také o to, že už nyní je náš systém pro většínu lidí moc složitý. Zavedením dalších možností by pro velkou část zákazníků znamenalo jen další zesložitění.
OK, tedy adresovat 9xxxxxxxx@sip.odorik.cz a interní odoričí číslo linky prostě "nepublikovat". Proč ne. Nevím sice, proč je to takto jednodušší (takhle v podstatě nesouhlasí GUI, protože to vypadá tak, že konfiguruji paralelní volání pro *linku (tak to stojí i v záhlaví v comboboxu), ale ve skutečnosti konfiguruji externí číslo, což podle mě zmatek spíše zvýší) - ale to je věc náhledu. Vzbuzuje se dojem, že 9xx.xxx.xxx a *xxxxxx jsou ekvivalentní, čemuž ale ve skutečnosti tak není, což opravdu situaci nezjednodušuje, spíš naopak.
Navíc se tím zbytečně plýtvá čísly z veřejného prostoru, protože na tato nomadická čísla nikdy nikdo nebude volat z PSTN.
Ale budiž, já si v tom cestu najdu, takže to už není můj problém :-)
Happy phoning...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Paralelní zvonění

Příspěvek od xsouku04 »

Díval jsem se na naše GUI, jestli by to nešlo nějak zlepšit, aby to nebylo zavádějící pro jakoukoli kombinaci našich služeb.
Hlavně tedy to zavádějící pro linku.
Nemyslím si ale, že samotné odstranění sousloví pro linku by mohlo nějak pomoci k přehlednosti.
Pravda ale je, že tato zásadní stránka, kde se nastavuje paralelní zvonění, by měla a mohla být lépe popsána.
Také se chystáme předělat menu Linky, které slouží jako rozcestník pro nejčastější nastavování. Tabulku by mohla obsahovat více informací a nějaké ty hinty o tom, jak to celé funguje a jakou to má logiku.

Co se týče toho, aby se nemuselo alokovat veřejné číslo, pokud se má ono paralelní zvonění použít jen interně nebo pomocí SIP URI, kolega přišel na to, že bychom mohli dovolit SIP Odorik jména. Ta by byla dostupná v rámci odoriku a mimo odorik pomocí pomocí SIP URI jako náhrada (místo) veřejného čísla. Např. Petrovy_vsechny_linky_stare_brno@sip.odorik.cz. Jména by si každý mohl volit z těch, co nejsou obsazena. Jméno by bylo zdarma, platilo by se jen za linku, u které si jméno chcete zvolit. Tohle by funkčně nahrazovalo veřejná telefonní čísla. Navíc oproti číslům by to bylo přehlednější, výstižnější a levnější. Snadno by to šlo poté použít v rychlých kontaktech, v paralelním zvonění nebo v IVR.
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Paralelní zvonění

Příspěvek od Georgius »

genitální nápad !!!
Opět jako obvykle smekám. Přepokládám, že je myšlenka, že by linka mohla mít jak veřejné číslo tak sip jméno ? To by byla bomba.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Paralelní zvonění

Příspěvek od xsouku04 »

Georgius píše: Předpokládám, že je myšlenka, že by linka mohla mít jak veřejné číslo tak sip jméno ?
To je pravda. SIP jméno (kratší a výstižnější než Odorik jméno, jak jsem to nazval já) by mohla mít volitelně každá linka, bez ohledu na to, jestli má veřejné číslo nebo nikoli. Nedovolit SIP jméno linkám, co mají veřejná čísla, by bylo zbytečné omezení. Někdo je třeba přesvědčen, že veřejné číslo nebude nikdy potřebovat, ale nakonec se ukáže, že jej potřebuje ...
Dík za pochvalu, vymyslel to Kovik. Také mi to přijde geniální, protože to nemění a neboří nic, na co jsme do doteď zvyklí a co má svoji logiku, ale přidává další nepovinnou možnost, která má navíc více různých elegantních využití.

Ještě zbývá vymyslet, jaké dát na SIP jména omezení. Povolené znaky by mohly být a-zA-Z0-9 _ a tečka. První znak ale musí být písmenko, abychom zabránili kolizi s nějakým telefonním číslem. Vyloučíme pro jistotu diakritiku a znaky, co by neměly být v SIP URI.
Také mne napadá, že by asi bylo dobré nějaké omezení na minimální délku. Na pět nebo 7 znaků. Pokud bychom to neomezovali, spousta lidí si bude volit SIP jména jako A , AA a podobně. A pak se budou divit, že jim někdo jiný, který se snaží volat podobně nesmyslné SIP jméno, volá omylem. A to třeba i v noci, nebo na mobil do tramtárie. Delší SIP jméno bude výstižnější a bude bránit hovorům omylem. Kratší jména bychom mohli schvalovat ručně.
Prefix skype_ nebo skype9_ má speciální význam, tedy SIP jména tímto začínající by nebyla dovolena. Podobně by v budoucnu mohla vzniknout možnost volat na google_talk, hangout, viber a podobně, tedy bychom to také snad měli zarezervovat.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Paralelní zvonění bez veřejného čísla

Příspěvek od Kabek »

Běžná čísla jsou devítimístná, pak bych "jméno" vyžadoval rovněž devítimístné. (Je to pouze návrh...)
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: Paralelní zvonění bez veřejného čísla

Příspěvek od michaels »

Také by to jméno nemělo být case-sensitive.
9 na minimální délku se mi zdá moc, 5 možná akorát.
Co možná začne po spuštění, že si všichni začnou registrovat křestní jména.
Což se ale nakonec může jevit jako nešťastné, protože může docházet k nevyžádaným voláním, těžko říct.

A jako znak další bych přidal pomlčku?
A také dávám k diskusi, jestli se k tomu nepostavit jako google k mailum.
tj. Znaky .-_ ignorovat tj. Michal.123 = Michal-123 = Mich-al.123 = Michal123 atd ..
Aby nedocházelo k záměnám Michal.123 je někdo jinej než Michal-123
Nebo naopak by toho pak šlu využít, že při volání Michal.123 by se volilo třeba jiné přesměrování než na Michal-123
A s tím se nabízí, jestli k tomu jménu ještě přistupovat jako prefixu k dané lince? Např. název linky (prefix) Michal01 může mít další názvy Michal01-prace, Michal01-domov a podle toho, komu co dam za jmeno, mohu presmerovavat. Ale vzhldeme k tomu, že to bude fungovat jen v rámci Odoriku, asi zbytečné. Nebo by se to mohlo použít jinak?

Jsou to všechno jen rychlé nápady a mimo toho case sensitive asi i blbé :)
Michal
v.kopp
Příspěvky: 66
Registrován: ned 28. črc 2013 16:29:17

Re: Paralelní zvonění bez veřejného čísla

Příspěvek od v.kopp »

Dovedu si představit, že navržený seznam povolených znaků je nastřelen také s ohledem na co nejjednodušší programování.
Už se mi několikrát stalo, že jsem někomu poskytl nějaký můj script na zpracování souborů. A jemu to nechodilo. Zpravidla byl problém v tom že já nikde v názvech souborů nebo složek nemám ani diakritiku ani mezery. Tedy jsem nepotřeboval používat uvozovky atd. A ve scriptech v UX (pokud si správně pamatuji z dob kdy jsem v UX dělal) dělává problém také pomlčka pokud není správně odcloněna.

Do používání SIP-jména se jistě pustí jen lidé zběhlí v práci s PC. Těm asi nebude vadit vytvoření názvů jen z "bezpečných" znaků.
I kdyby v tom co jsem popsal problém nebyl, mně osobně nepřipadá ideální povolit současně znak pomlčka a podtržítko. Dají se snadno omylem zaměnit v rukou psané formě.
Odpovědět