API - seznam zmeškaných hovorů

Jak ovládat Odorik a používat služby pomocí speciálních programů a aplikací.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: API - seznam zmeškaných hovorů

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše: Jinak se mi ale ani Python ani Ruby vůbec nelíbí, nemám rád dynamicky typované jazyky a nelíbí se mi ani jejich syntaxe - tvorba bloků pomocí odsazení. To je pak podobnej maglajz jako Javascript.
Bloky pomocí odsazení má jen Python. Ruby nikoli. Ruby má velmi volnou syntaxi a vše lze napsat mnoha různými způsoby. To může být výhoda i nevýhoda v jednom.
Díky té velmi otevřené syntaxi lze psát velmi přehledný kód. Protože klíčové části, které musí zůstat přehledné, lze prostě napsat tak, aby to co nejvíce připomínalo více lidský než počítačový jazyk. Samozřejmě, že ji nemusí umět každý programátor využít ideálně. Důležité části kódu je možné psát velmi krátce, přehledně a srozumitelně. Možné je jít rovnou na věc bez zbytečného syntaktického okecávání okolo. A v tom je podle mého názoru velká síla Ruby. Samozřejmě pokud je někdo zvyklý psát jako prase, tak bohaté možnosti může využít k tomu, aby kód napsal podstatně hůře, než jak by ho jinak donutil jiný syntakticky mnohem přísnější jazyk. Tedy možnosti jazyka mohou být i ke škodě. Zajímavé mi přijde to, že tento pro mne zjevný důvod, proč si zvolit/nezvolit, jsem ještě nikde neviděl vysloven.

Předpokládám, že tohle je přesně ten důvod, proč si Ruby vybrali autoři Ruby on Rails. Ruby on Rails nepoužívám, je to na mne moc moloch, ale tyto vlastnosti se mi líbí.

Většina lidí na otázku, proč Ruby, odpoví, že ruby je krásné. Vlastně tím ale myslí spíše to, že ruby tak trochu může "mluvit mým vlastním jazykem" a to jim přijde krásné.

Problém ale trochu vidím v tom, že když se takových lidí sejde více, nemusí se moc vyznat v "jazyku" těch druhých. Ale od toho jsou nějaké konvence.

Pro korporace, kde se kreativita moc netoleruje, může být proto vhodný jiný jazyk.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: API - seznam zmeškaných hovorů

Příspěvek od xtonda »

Je otázka, jestli ta stručnost je totéž co přehlednost, když se dívám na ukázky v článku o Ruby na Wikipedii, tak bych si musel syntaxi nastudovat aby mi to dávalo smysl, v Pythonu jsem leccos flikoval aniž bych musel studovat syntaxi jazyka, maximálně sem si ujasnil/ověřil drobnosti.

Když je Ruby on Rails moloch, co jsou pak Java Enterprise Edition aplikační servery jako třeba Oracle Weblogic (který je mým denním chlebem)? :-)
Naposledy upravil(a) xtonda dne stř 15. črc 2015 20:31:25, celkem upraveno 1 x.
lazna
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 09. črc 2015 20:24:32

Re: API - seznam zmeškaných hovorů

Příspěvek od lazna »

Koukam ze jsem tu rozviril debatu na tema jazyku...

Jsem neprogramujici osoba, spacham sotva scriptik ve Windows shellu. Neblahou vykonnostni zkusenost mam predevsim se spoustenim perl scriptu, jinak se nepoustim do zadnych vetsich akci ;-)
Odpovědět