Mají Zelené linky jeste smysl?

Místo pro služby, které lze dobře kombinovat se službami Odorik.cz .
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Mají Zelené linky jeste smysl?

Příspěvek od Kristovec »

Tato otázka mne napadla pri premyslení,proc v USA zrizují Zelen i takové organizace jako
nejruznejsí krestanské církve a sdruzení.Totiz,v USA a i v Nemecku se stále víc prosazuje poslech rozhlasu prostrednictvím bezného tel.hovoru,na coz ale je lepsí mít neomezeny tarif.Ty jsou cím dál rozsírenejsí i tady u nás.
Jenze v takovém prípade pak zrizovatel Zelené linky za ni platí úplne zbytecne,protoze zákazníkovi tím neusetrí vubec niá.
Proto si myslím,ze 800 je v dnesní dobe uz zbytecná.
Jen to známé mVolání si loni mohlo získat rádove desetitisíce zákazníku,
kterym je pak jedno,jestli volají na napr. 234 nebo 800.
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Mají Zelené linky jeste smysl?

Příspěvek od alfi »

Kristovec píše:Tato otázka mne napadla pri premyslení,proc v USA zrizují Zelen i takové organizace jako
nejruznejsí krestanské církve a sdruzení.Totiz,v USA a i v Nemecku se stále víc prosazuje poslech rozhlasu prostrednictvím bezného tel.hovoru,na coz ale je lepsí mít neomezeny tarif.Ty jsou cím dál rozsírenejsí i tady u nás.
Jenze v takovém prípade pak zrizovatel Zelené linky za ni platí úplne zbytecne,protoze zákazníkovi tím neusetrí vubec niá.
Proto si myslím,ze 800 je v dnesní dobe uz zbytecná.
Jen to známé mVolání si loni mohlo získat rádove desetitisíce zákazníku,
kterym je pak jedno,jestli volají na napr. 234 nebo 800.
z pohledu zákazníka: a pořád tady máme miliony mobilních i fixních zákazníků, kteří neomezený tarif nemají. provozovat nějakou službu pro domácnosti, tak do zelené linky jdu taky :)

z pohledu operátora: výtežek zelené linky je násobně vyšší, než z normálního hovoru. no nedělej to za ty peníze.

rádio přes telefon už tu kdysi bylo - ještě v dřevních dobách, kdy byl každý hovor jen za jeden impuls :-) ale teď v dobách internetu a s tou kvalitou, kterou hovor má, no nevím, nevím..
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Mají Zelené linky jeste smysl?

Příspěvek od Kristovec »

alfi píše:
Kristovec píše:Tato otázka mne napadla pri premyslení,proc v USA zrizují Zelen i takové organizace jako
nejruznejsí krestanské církve a sdruzení.Totiz,v USA a i v Nemecku se stále víc prosazuje poslech rozhlasu prostrednictvím bezného tel.hovoru,na coz ale je lepsí mít neomezeny tarif.Ty jsou cím dál rozsírenejsí i tady u nás.
Jenze v takovém prípade pak zrizovatel Zelené linky za ni platí úplne zbytecne,protoze zákazníkovi tím neusetrí vubec niá.
Proto si myslím,ze 800 je v dnesní dobe uz zbytecná.
Jen to známé mVolání si loni mohlo získat rádove desetitisíce zákazníku,
kterym je pak jedno,jestli volají na napr. 234 nebo 800.
z pohledu zákazníka: a pořád tady máme miliony mobilních i fixních zákazníků, kteří neomezený tarif nemají. provozovat nějakou službu pro domácnosti, tak do zelené linky jdu taky :)

z pohledu operátora: výtežek zelené linky je násobně vyšší, než z normálního hovoru. no nedělej to za ty peníze.

rádio přes telefon už tu kdysi bylo - ještě v dřevních dobách, kdy byl každý hovor jen za jeden impuls :-) ale teď v dobách internetu a s tou kvalitou, kterou hovor má, no nevím, nevím..
Ano,to je pravda,a z hlediska OPü nezpochybnitelná,ale z hlediska firem a zckazníku -
zákazník,myslím,to zelí platí stejne v cene toho zbozí nebo sluzby,a firma - pár hovoru bez následného obchodu,nebo
nejaky 80 roboticky vytácející fanatik,a náklady letí vzhuru.Ale,asi to stejne nakonec platí ten zákazník.

To rádio,kdyby to nemelo neco do sebe,proste a jednoduse by to neexistovalo.
Mne samotného takovyto zpusob vysílání velice prekvapil,ale je to tak,provozuje se to
mozná nejen v USA a Nemecku,kde by meli byt velmi nárocní posluchaci,ale mozná i jinde.
Lze testnout na 001 213 9924214 nebo 0049 931 663992843.
Zálezí samozrejme i na cistote zvuku mobilu,z nehoz se volá.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Mají Zelené linky jeste smysl?

Příspěvek od ViR »

No, poslech rádia přes telefon je tak trochu úlet, jelikož telefonní sítě přenášejí šířku pásma 300 Hz do 3400 Hz. Což je poněkud bída. Samozřejmě, pokud by přímo telefonní operátor provozoval danou rozhlasovou stanici, mohl by pro své účastníky použít nějaký lepší kodek (na VoIPu např. G.722 se šířkou pásma 50 Hz až 7 kHz a pod., což ovšem také není HiFi). Ale v okamžiku, kdy zvuk bude přecházet do sítě jiného operátora, je povinné transkódování na G.711, a jsme zase na hodnotách od 300 Hz do 3400 Hz.
GeBu
Příspěvky: 553
Registrován: sob 12. úno 2011 23:14:28

Re: Mají Zelené linky jeste smysl?

Příspěvek od GeBu »

Zajímavé. Umím si to přesně představit pro starší lidi, pro které je jen pro tento účel pořízení internetu zbytečné. Já jsem zaregistroval, že se dost rozmáhá přenos bohoslužeb po internetu, ale to je pro mladé - třeba pro maminky s dětmi, když jsou děti nemocné. Pro starší lidi jsme zkoušeli nakoupit mp3 přehrávače a nahrávat jim to a šlo to, ale být připojený on-line je lepší.
Nenapadá někoho, jak dostat vysílání do mobilu - pořídil by se na to mobilní tarif?
Kristovec píše:takové organizace jako nejruznejsí krestanské církve a sdruzení.Totiz,v USA a i v Nemecku se stále víc prosazuje poslech rozhlasu prostrednictvím bezného tel.hovoru,na coz ale je lepsí mít neomezeny tarif.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Mají Zelené linky jeste smysl?

Příspěvek od Kristovec »

ViR píše:No, poslech rádia přes telefon je tak trochu úlet, jelikož telefonní sítě přenášejí šířku pásma 300 Hz do 3400 Hz. Což je poněkud bída. Samozřejmě, pokud by přímo telefonní operátor provozoval danou rozhlasovou stanici, mohl by pro své účastníky použít nějaký lepší kodek (na VoIPu např. G.722 se šířkou pásma 50 Hz až 7 kHz a pod., což ovšem také není HiFi). Ale v okamžiku, kdy zvuk bude přecházet do sítě jiného operátora, je povinné transkódování na G.711, a jsme zase na hodnotách od 300 Hz do 3400 Hz.
No,amplitudová modulace na dlouhych,stredních a krátkych vlnách na tom o moc lépe není,
a presto se vysílání drzí i ve vyspelych zemích.A proti beznym rozhlasovym pásmum je zvuk po telefonu
zcela neruseny,bez zázneju jinych stanic i bez el.vyboju.
Mozná se to nezdá,ale toto resení vubec není spatné,ovsem,hodí se spís pro mluvené slovo
nebo jen jednoduchou hudbu.Zkuste si pár minut na shora uvedenych císlech.
A navíc,hovor po verejné tel.síti se mi zdá lepsí,nez pres internet.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Mají Zelené linky jeste smysl?

Příspěvek od Kristovec »

GeBu píše:Zajímavé. Umím si to přesně představit pro starší lidi, pro které je jen pro tento účel pořízení internetu zbytečné. Já jsem zaregistroval, že se dost rozmáhá přenos bohoslužeb po internetu, ale to je pro mladé - třeba pro maminky s dětmi, když jsou děti nemocné. Pro starší lidi jsme zkoušeli nakoupit mp3 přehrávače a nahrávat jim to a šlo to, ale být připojený on-line je lepší.
Nenapadá někoho, jak dostat vysílání do mobilu - pořídil by se na to mobilní tarif?
Kristovec píše:takové organizace jako nejruznejsí krestanské církve a sdruzení.Totiz,v USA a i v Nemecku se stále víc prosazuje poslech rozhlasu prostrednictvím bezného tel.hovoru,na coz ale je lepsí mít neomezeny tarif.
S internetem awandroid aplikací Ceského rozhlasu,ovládání aplikace není slozité
a posledne hraná stanice zustává v pameti. Nebo TuneIn Radio.
Nokie internetové radio uz mají vestavené.
Mobily mají i klasické FM radio,a to nekdy i bez nutnosti pripojit sluchatka jako VF anténu
napr. Halo7 od CPA.
GeBu
Příspěvky: 553
Registrován: sob 12. úno 2011 23:14:28

Re: Mají Zelené linky jeste smysl?

Příspěvek od GeBu »

Já jsem tu svoji otázku myslel tak, že my bychom vysílali ne přijímali a ne přes internet, ale normálně jako volání. Otázkou je, jak zvuk z aparatury nebo alespoň pořádného mikrofonu dostat do mobilu.
Kristovec píše:S internetem awandroid aplikací Ceského rozhlasu,ovládání aplikace není slozité
a posledne hraná stanice zustává v pameti. Nebo TuneIn Radio.
Nokie internetové radio uz mají vestavené.
Mobily mají i klasické FM radio,a to nekdy i bez nutnosti pripojit sluchatka jako VF anténu
napr. Halo7 od CPA.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mají Zelené linky jeste smysl?

Příspěvek od xsouku04 »

Myslím, že by to neměl být problém. Stačí jen pozměnit konferenční místnost tak, aby se uživatelé nemohli rušit mezi sebou.
A pak už stačí mít jen telefon s kvalitním handsfree a vysílání může začít.

Co se týče vysílání přes telefon, vidím dva problémy.

Nebude se to moc líbit operátorům, kteří nabízí neomezené tarify. Průměrný člověk totiž vydrží měsíčně telefonovat jen stovky minut, ale poslouchat rádio by mohl tisíce. A s tím jejich nabídka nepočítá. Pravděpodobně se to tedy bude snažit překazit, pokud to půjde. Např. tvrzením, že dané číslo na to není určeno apod. A pokud by se podařilo na to vyhradit speciální čísla, tak ty zase nedá už neomezeně.... Tedy pro nás jako operátora je to problematické.

Nebude se to líbit různým výběrčím "autorských poplatků", protože s tímto druhem vysílání nepočítají a jistě by z něj také něco chtěli mít.

Oběma problémům se můžeme vyhnout tak, že my jako operátor jen poskytneme technické prostředky (tedy možnost nasměrovat si číslo na URI internetového rádia). Přičemž "zřizovatelem" této speciální linky bude přímo koncový zákazník - tedy v nejhorším případě jakýsi anonym z internetu, který sám nic nevysílá, jen cosi zadal do formuláře na webu. Je to něco úplně nového a předpokládám, že na to stávající zákony nepůjdou jednoznačně aplikovat.

Pokud byste chtěl takto vysílat např. nějakou bohoslužbu či konferenci kterou sám pořádáte, není s tím vůbec žádný problém. Tedy pokud o tom účinkující vědí a nic proti tomu nemají. Těžko Vám bude nějaký velký operátor nařizovat, co smíte se svým číslem dělat a co nikoli, a výběrčí autorských poplatků jsou na vás zjevně taky krátcí. Těžko mohou chtít autorské poplatky za bohoslužbu, varhaník jistě nic navíc nechce a autor stol let staré sklady taky ne... Navíc zákony, za které tak usilovně lobovali, s tím předpokládám nepočítají a není v tom tolik peněz, aby to stálo také za tu námahu.
A i kdyby, tak prostě tu konferenci uděláte jen pro zvané, kterým prozradíte vstupní heslo - číslo konferenční místnosti.

Jinak význam to má. Představte si, že budete moci poslouchat svoje oblíbené internetové rádio třeba cestou autem a to bez internetu, prostě přes telefon, který pustíte do reproduktorů autorádia.
Než bude tak kvalitní nepřerušitelný internet na celém území ČR bude trvat ještě dlouho - tedy význam pro dalších cca 10 let to má.
Pokud jsou v mé úvaze nějaké chyby, tak mne prosím opravte.
GeBu
Příspěvky: 553
Registrován: sob 12. úno 2011 23:14:28

Re: Mají Zelené linky jeste smysl?

Příspěvek od GeBu »

Opravdu mám na mysli bohoslužbu, kterou už v tuto chvíli vysíláme (Icecast2) přes internet právě pro lidi, kteří ho mají - pouští si to ten, kdo onemocní nebo maminky, které zůstanou doma s dětmi. Internet už dneska zvládají i mladší důchodci, ale horší je to s těmi nejstaršími (dneska, ale mobil používají i 90-ti letí).
Tím, že se jedná o bohoslužbu tak:
1) Jde o přenos jen něco přes hodinu týdně - to nemá operátor naprosto šanci zajistit.
2) Použili bychom mobilní tarif volání mezi přáteli zdarma, ale s tím je právě největší technický problém, protože na vysílací straně je vysílačem mobil a do něho to musím nějak dostat - handsfree mne nenapadlo, protože s ním nemám zkušenosti.
3) Bohoslužby jsou výjimkou v autorském zákoně.
4) V tuto chvíli už vysíláme přes internet a "účinkující" :) o tom vědí.

Omlouvám se, že to řeším na fóru Odoriku - mne to prostě jen zaujalo.
Odpovědět