O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Místo pro služby, které lze dobře kombinovat se službami Odorik.cz .

O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Příspěvekod xsouku04 » pát 17. čer 2016 21:32:28

http://www.mobilmania.cz/clanky/o2-zrus ... fault.aspx

Podle mého názoru hlavní důvod proč tohle ruší je ten, že od 30. dubna 2016 vstoupila v platnost nová regulace EU, která zakazuje různé omezování podle typu provozu, říká se tomu síťová neutralita. Že bude tedy muset O2 změnit své chování při FUPu bylo jisté, čekal jsem ale, že rychlost po FUPu výrazně sníží pro všechny druhy provozu. Zakázat internet úplně je ale dost extrémní i když z hlediska síťové neutrality korektní řešení.

Připomínám, že pokud na to "zpomalené surfování" použijete Opera mini, žádné výrazné zpomalení ani nepocítíte.

Kuriózní je ale tohle prohlášení.

Dle vyjádření operátora se nejedná o zhoršení postavení zákazníka ve smluvním vztahu s operátorem, takže nevzniká právo na odstoupení od smlouvy bez sankcí. Pokud máte opačný názor, obraťte se na Český telekomunikační úřad.


A telekomunikační úřad podle tohoto zdroje radí:

Obecně tedy platí, že operátor musí patřičným způsobem informovat své zákazníky o chystané změně a umožnit jim na tuto změnu reagovat tím, že dovolí ukončit smlouvu na dobu určitou předčasně bez sankcí.

Pokud tuto možnost účastníci nedostanou, mohou vyúčtování obsahující smluvní pokutu reklamovat a následně se svých práv domáhat v námitkovém řízení u ČTÚ.


Tedy zjevně zkouší, kdo si to nechá líbit. Doufají že odvážných lidí co si nechají dát smluvní pokutu a pak budou přes ČTÚ žádat její vrácení, moc nebude. Myslím ale, že by jim ČTÚ měl dát pokutu už jen za to lživé prohlášení mluvčí.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6993
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Příspěvekod enigmatic » sob 18. čer 2016 10:40:28

Kaktus bude mít asi plno nových uživatelů.
Uživatelský avatar
enigmatic
 
Příspěvky: 182
Registrován: stř 31. říj 2012 14:29:52

Re: O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Příspěvekod xtonda » sob 18. čer 2016 14:08:59

Podle jiného článku na MM http://www.mobilmania.cz/clanky/ctu-az- ... fault.aspx za tím stojí tlak ČTÚ na velkoobchodní ceny dat a navázání výpočtu na celkové tržby za data a celkový objem přenesených dat. Likvidací neplacených přenosů se zvedne průměrná cena za jednotku dat. By mě zajímalo jak se započítávají zaplacená nevyčerpaná data v rámci balíků, to abychom na konci období to raději vytočili do mrtě aby průměrná cena za přenesenou jednotku pak vyšla co nejnižší. :-)
xtonda
 
Příspěvky: 734
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Příspěvekod Kristovec » sob 18. čer 2016 16:25:15

enigmatic píše:Kaktus bude mít asi plno nových uživatelů.

Nebo O2.SK,jejich SIMek roamujících u nás by se to asi týkat nemělo ?
Kristovec
 
Příspěvky: 1309
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Příspěvekod aplet » sob 18. čer 2016 23:03:22

Zaplatím si třeba 100 MB pak proč bych měl surfovat dal , operátor není charita ale podnikatel a když podnikam tak proto abych vydělal. Komu se to nelíbí ad nepoužívá o2 internet.
aplet
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte 08. led 2013 0:31:17

Re: O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Příspěvekod mobilemanic » ned 19. čer 2016 2:44:20

aplet: no to sice jo, ale součástí služby byly jasně dané podmínky FUP, které jsou nyní jednostranně změněny - tudíž by měl být automatický nárok na odstoupení od smluv.. To je ten zásadní bod toho konfliktu mezi uživatelem a O2, byly jasně dané smluvní podmínky a nyní operátor tvrdí, že se vlastně nic nezměnilo a "obraťte se na ČTŮ". To jsou fakt cvoci :)
mobilemanic
 
Příspěvky: 475
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Příspěvekod aplet » ned 19. čer 2016 9:43:45

Pokud to operátorovi umožňuje zákon pak proč by to nedělal když má přece možnost vydělává proč by téhož nevyužil. Jak říkám je možnost jít konkurenci nebo se stěžovat ns ČTU ale nevím jestli to něco pomůže.
aplet
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte 08. led 2013 0:31:17

Re: O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Příspěvekod xsouku04 » ned 19. čer 2016 10:51:42

aplet píše:Pokud to operátorovi umožňuje zákon pak proč by to nedělal když má přece možnost vydělává proč by téhož nevyužil. Jak říkám je možnost jít konkurenci nebo se stěžovat ns ČTU ale nevím jestli to něco pomůže.

Jasně to že se O2 rozhodlo vypnout data po vyčerpání balíčku s tím nic nenaděláme. (Ostatně např. pro Odorik a další to není vůbec špatná zpráva) Je to jejich rozhodnutí, na které mají právo. Pokud ale s O2 máte smlouvu na dobu určitou, které by jste se chtěli zbavit, můžete ji vypovědět bez smluvní pokuty. O2 totiž mění podmínky smlouvy v neprospěch zákazníka. Zde O2 tvrdí že to není možné, ale podle vyjádření ČTÚ smluvní pokutu bude muset vrátit. Tedy pokud se ji vůbec odváží naúčtovat - možná jen blafují. O2 zde musí nést veškerá následky svého rozhodnutí a umožnit tak zrušení smlouvy všem zákazníkům se smlouvou na dobu určitou, jichž se změna týká. Protože O2 pravdivě neinformují zákazníky o svých právech související se změnou, kterou si vymysleli, hrozí jim vysoká pokuta. Informovat je totiž povinnost.
A právě tohle mi připadá kuriózní a proto na to upozorňuji. Předpokládám, že jedině pořádná pokuta je dovede z podobných nelegálních praktik na své zákazníky jednou pro vždy vyléčit. Co vím tak to není poprvé co tohle zkouší. Nedávno zrušili volání na čísla 8XX v rámci volných minut a také tvrdili, že kvůli tomu nelze vypovědět smlouvu. Pokuta ve stamiliónech by tento přístup mohla napravit.

Vypadá to, že čeští mobilní operátoři jsou vyloženě posedlí smlouvami na 2 roky. Za uzavření smlouvy se závazkem utrácet jsou ochotni dávat velké slevy. A že si tak pracně a draze uzavřené smlouvy čas od času zneplatní nějakým znevýhodněním podmínek musí někdo v O2 vyloženě obrečet. A proto přešel na taktiku - zkusíme to popírat.

Otázka je jestli ČTÚ dá pokutu sám od sebe, nebo čeká až si někdo bude ztěžovat na špatné informování ze strany O2. Je možné, že se ČTÚ bez přesné stížnosti právě na tohle nedá sám od sebe do pohybu a pokutu neudělí.

Pěkně to popisují zde: http://www.cnews.cz/clanky/t-mobile-ani ... -tvrdi-ctu

Citace ze zákona:
Pokud se jedná o podstatnou změnu smlouvy vedoucí ke zhoršení postavení účastníka, je podnikatel povinen prokazatelně informovat účastníka, jehož smlouva obsahuje ustanovení o úhradě v případě ukončení smlouvy před uplynutím doby trvání, na kterou je smlouva uzavřena, rovněž o jeho právu ukončit smlouvu ke dni nabytí účinnosti změny, a to bez této úhrady, jestliže nové podmínky nebude účastník akceptovat. Informaci je podnikatel povinen poskytnout účastníkovi způsobem, který si účastník zvolil pro zasílání vyúčtování.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6993
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Příspěvekod aplet » ned 19. čer 2016 12:33:02

O2 se jenom směje nad pokutama od CTU a pokud přijedou o nějaké zákazníky vůbec ti nepociti jelikož je to jenom zlomek pro O2. Právníci O2 dobře vědí kam můžu zajít a také počítají z nějakou stratou. Pokud si bude dejme tomu stěžovat významní zákazník pak mu data pojedu dal a někdo kdo platí nějakých 700 Kč měsíčně je nezajímavý. To že se O2 takhle chová mně nepřekvapí jelikož je tým známý a jenom se přizpůsobili českému podnikatelskému prostředí, ci nejvíce získat od zákazníka peníze a co nejlépe ho podrazit. Jak jsme si zvyklý na účtování 60+60 take si zvykneme na tohle. Chvíli se bude o psát a pak se zapomene. Co se týče ČTU jsou tam také lidi kteří si O2 platí což je vidět na pokutach které dostávají. Jsem ale zvědavý kolik lidí kvůli tomuhle odejde a za jakých podmínek a jak bude reagovat ČTU.
aplet
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte 08. led 2013 0:31:17

Re: O2 ruší FUP, po vyčerpání balíčku internet zablokuje

Příspěvekod Pitomec » ned 19. čer 2016 14:48:30

Dá se čekat, že dřív nebo později totéž zavedou i zbylí dva operátoři.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitomec
 
Příspěvky: 2030
Registrován: ned 27. lis 2011 22:26:33
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Zajímavé služby, které neprovozuje Odorik.cz

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků