Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Místo pro služby, které lze dobře kombinovat se službami Odorik.cz .
Uživatelský avatar
Zedna
Příspěvky: 736
Registrován: stř 04. dub 2012 0:57:53

Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Příspěvek od Zedna »

Česko má třetí nejvyšší propojovací poplatky v EU. ČTÚ je měnit nechtěl, evropská regulace je zlevní o 80 %
https://www.mobilmania.cz/clanky/cesko- ... fault.aspx

Velmi zajimavy clanek s prekvapivymi detaily (CTU) teto problematiky!

Mozna by se toto teoreticky mohlo projevit i poklesem cen v ceniku Odoriku ;)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Příspěvek od xsouku04 »

Zdravím.
Děkuji za velmi zajímavý odkaz. Pokud začnou klesat propojováky, učitě se to projeví na koncové ceně, co prodává Odorik.

Budoucnost je prostě taková, že cena hovoru obecně a zvláště z VoIP bude zanedbatelná. (nemusí to nutně platit u všech mobilních předplacenek, některé mohou cenově zamrznout, jiné budou mít drahé volání třeba proto, že mají výhodný internet).

Každý si bude moci volat a přesměrovávat hovory dle libosti bez toho, aby musel vážně řešit, kolik to stojí, protože čas většiny lidí bude mnohonásobně dražší komodita "pár haléřů" za minutu hovoru.
A to snad dá větší prostor k tomu, aby se více používaly pokročilé funkce odoriku jako paralelní zvonění, hlasové menu a podobně.

V každém případě mobilní operátoři budou mít tendenci nalákat zákazníky na nějaký měsíční paušál, aby z každého zákazníka dostali ideálně několik set Kč/měsíc. Asi se je budou snažit přesvědčit, že potřebují hodně dat, protože voláním to nejspíše nebude dost dobře možné. Otázka je, co budou nabízet pro ty, co moc dat ani volání nepotřebují... Co se týče dat v řádech stovek 100MB a jednotek GB (speciálně pro chytrá zažízení), mohly by docela dobře konkurovat celoevropské tarify. Evropská regulace to umožňuje. Je jen otázka, jestli se toho někdo ujme. Možná ale bude nutné na to mít extra SIM.

No v každém případě bude z čeho vybírat a mnoho zajímavých možností Odoriku to snad oživí.
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Příspěvek od 5uch »

Zajímalo by mne, jaký mají ty propojovací poplatky reálný vliv na náklady u velkých mobilních operátorů (kde je tak velká skupina zákazníků, že se v tom "davu" srovnávají odchylky v jejich chování... a kde podmínky operátora nevytvářejí důvod k nějakému zvláštnímu chování uživatelů jeho služeb)

U nich bych předpokládal, že počet hovorů dovnitř i ven přibližně stejný a tedy poplatky placené za odchozí spojení do cizí sítě se vyrovnají s inkasovanými poplatky za příchozí hovory (vyruší se, nula od nuly pojde).

Předpokládám, že tahle úvaha neplatí pro Odorik, pro něj mohou být ty propojovací poplatky docela zásadní část na náklady služby (odhaduji: Odorik má menší počet dost specifických zákazníků - spíš volají ven, než aby hovory zvenku přijímali, a odchozí hovory navíc možná CLIPují svým mobilním číslem, takže volání nazpět jde na mobil).
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Příspěvek od xsouku04 »

5uch píše:Zajímalo by mne, jaký mají ty propojovací poplatky reálný vliv na náklady u velkých mobilních operátorů (kde je tak velká skupina zákazníků, že se v tom "davu" srovnávají odchylky v jejich chování... a kde podmínky operátora nevytvářejí důvod k nějakému zvláštnímu chování uživatelů jeho služeb)

U nich bych předpokládal, že počet hovorů dovnitř i ven přibližně stejný a tedy poplatky placené za odchozí spojení do cizí sítě se vyrovnají s inkasovanými poplatky za příchozí hovory (vyruší se, nula od nuly pojde).

Předpokládám, že tahle úvaha neplatí pro Odorik, pro něj mohou být ty propojovací poplatky docela zásadní část na náklady služby (odhaduji: Odorik má menší počet dost specifických zákazníků - spíš volají ven, než aby hovory zvenku přijímali, a odchozí hovory navíc možná CLIPují svým mobilním číslem, takže volání nazpět jde na mobil).
Přesně tak. Oni mají počty příchozích a odchozích minut celkem vyrovnaný a tak je to moc netrápí. Vidět je to u SMS, kde si mezi sebou platí nesmyslně vysokou cenu cca 1 Kč/SMS bez DPH, ale protože se to vykrátí a klidně dávají balíčky neomezených SMS a tolerují odesílání až 3000 SMS/měsíc/SIM.

Že by jim to ale bylo jedno, to také ne. Klesne jim celkový obrat a jiné ukazatele důležité pro "hloupé" bankéře a ekonomy. A je velká výhoda pro VoIP. Pokud by mobilní operátoři nechtěli, snižovat cenu hovorů ze SIM kvůli nižším poplatkům vůbec nemusí. Ale je to celkový trend bez ohledu na tuhle regulaci. Budoucnost je taková, že je budou živit hlavně data. Podle mne je ale pravda, že velká část lidí nepotřebuje youtubovat nebo skypovat někde v terénu a na všechno ostatních těch dat moc potřeba není. Tedy není mi moc jasné, jak budou nutit zákazníky si kupovat větší datové balíčky, když bych řekl, že tak cca polovina lidí pro ně nemá moc využít. Podobně se dívám skepticky na to, proč by měla nyní chtít domácnost si chtít připlácet za rychlost pevné přípojky větší než 100 Mbit, když ve 4K nevysílá téměř žádná televize a přenos 4K videa vyžaduje cca 25Mbit.
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Příspěvek od 5uch »

Vidím to taky tak...
xsouku04 píše:Budoucnost je taková, že je budou živit hlavně data.
Už to tak je... v běžných tarifech se moc neřeší počty minut a SMS, ale množství dat.
xsouku04 píše:
Podle mne je ale pravda, že velká část lidí nepotřebuje youtubovat nebo skypovat někde v terénu a na všechno ostatních těch dat moc potřeba není.
Souhlas, nemusíme se "ubavit" k smrti kdekoliv a kdykoliv. Konzervativní přístup je solidní pevná lajna doma "na všechno", data v mobilu jen na nezbytnosti - ne zábavu - a na to stačí i "hloupý" telefon s mailovým klientem a Operou mini. Spotřeba řekněme pár desítek MB měsíčně. V drahých tarifech s platbou podle spotřeby za MB tedy pár desítek Kč.

Jiná kategorie jsou ti, co mobilní připojení nutně potřebují v terénu ke své práci. Ale těm si ta práce na jejich platby za data vydělá.
xsouku04 píše:
Tedy není mi moc jasné jak budou nutit zákazníky si kupovat větší datové balíčky, když bych řekl že tak cca polovina lidí pro ně nemá moc využít.
Nějaká strategie se najde. Operátoři to zvládnou stejně dobře, jako zvládli přechod na flat pro volání. Takže dnes si spousta lidí platí neomezené volání a SMS, i když by jim stačilo pár desítek minut a SMS prakticky neposílají. Prostě a) nemají moc na výběr, b) ten tarif jim řeší jiné potřeby (data) a volání a SMS tam mají jako nutné "zlo" navíc.

Nicméně vidím tu možnost, že mobilní (flexibilnější) připojení postupně nahradí pro spoustu lidí pevné linky. I když si nejsem jist, jestli šířka pásma (která se nedá donekonečna nafukovat) může pokrýt (nekonečně) rostoucí potřebu.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Příspěvek od helmut.niederman »

5uch píše: Souhlas, nemusíme se "ubavit" k smrti kdekoliv a kdykoliv. Konzervativní přístup je solidní pevná lajna doma "na všechno", data v mobilu jen na nezbytnosti - ne zábavu - a na to stačí i "hloupý" telefon s mailovým klientem a Operou mini. Spotřeba řekněme pár desítek MB měsíčně. V drahých tarifech s platbou podle spotřeby za MB tedy pár desítek Kč.

Jiná kategorie jsou ti, co mobilní připojení nutně potřebují v terénu ke své práci. Ale těm si ta práce na jejich platby za data vydělá.
Nevím jak vy, ale já rozhodně nevyužiji pár desítek MB měsíčně na mobilním připojení. Díky letní SIM z DATAMANIE v pohodě vyčerpám 100 GB dat za 20 dní a dalších 10 dní jsem na suchu 8-)
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Příspěvek od 5uch »

helmut.niederman píše: Nevím jak vy, ale já rozhodně nevyužiji pár desítek MB měsíčně na mobilním připojení. Díky letní SIM z DATAMANIE v pohodě vyčerpám 100 GB dat za 20 dní a dalších 10 dní jsem na suchu 8-)
Je to o přístupu a rozlišování "nezbytného" a "možného".
Když byla neomezená data na SIM od TM (akce předminulé léto), tak jsem v chytrém mobilu protočil tuším okolo 50 GB/měsíc. Ale byly to zbytné věci.
Běžně si vystačím na hloupém telefonu s Operou mini s Oskartou a účtováním 1 MB/ 1 Kč a spotřebou v řádu desítek korun za měsíc. A to bych si stejně mohl odpustit spoustu toho, co jsem na tom konzumoval ("marné" diskuse jako je tato ;-), zpravodajství, které jsem si mohl poslechnout v rádiu... a dostal bych se na spotřebu v řádu jednotek korun).
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Příspěvek od mobilemanic »

helmut.niederman píše:Nevím jak vy, ale já rozhodně nevyužiji pár desítek MB měsíčně na mobilním připojení. Díky letní SIM z DATAMANIE v pohodě vyčerpám 100 GB dat za 20 dní a dalších 10 dní jsem na suchu 8-)
To snad ani nejde, ne? :) Leda trávit většinu času mimo domov a nebo nemít doma WiFi, jinak si nedovedu představit.
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Příspěvek od xtonda »

xsouku04 píše:Zdravím.
Děkuji za velmi zajímavý odkaz. Pokud začnou klesat propojováky, učitě se to projeví na koncové ceně, co prodává Odorik.
Chápu to tedy správně, že jakmile projde ten zákon legislativním procesem, tak propojení do mobilní i pevné sítě klesne na 0,7. eurocentu, tedy cca 22 hal. s DPH a tím i vaše ceny z VoIP na pevnou i mobil?
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Klesnou propojovaci poplatky - regulace EU

Příspěvek od xtonda »

5uch píše:Zajímalo by mne, jaký mají ty propojovací poplatky reálný vliv na náklady u velkých mobilních operátorů (kde je tak velká skupina zákazníků, že se v tom "davu" srovnávají odchylky v jejich chování... a kde podmínky operátora nevytvářejí důvod k nějakému zvláštnímu chování uživatelů jeho služeb)
Když před lety docházelo k tomu drastickému snížení terminace v mobilních sítích, tak vycházely naštvané články, že poplatky klesají ale operátoři nezlevňují. A na to v reakci analýzy, kde se říkalo, že zatímco provoz mezi mobilními sítěmi je vyrovnaný, tak operátoři přijdou o poplatek za volání z pevných sítí a tedy defakto snížení terminace na mobil je připravuje o peníze a tedy nelze čekat zlevnění služeb.

Teď už je jiná situace, minutové sazby sou tak nízké, že je v podstatě jedno kolik kdo volá, náklady sítí sou převážně fixní a operátor potřebuje maximalizovat ARPU, tedy chce co nejvyšší tržbu z jednoho zákazníka. Nejlevnější tarif velké trojky nejde pod tři stovky a je tam minimálně 100 volných minut nebo neomezené volání ve vlastní síti a nějaká data, tarify jako dřív kdy bylo třeba dvacet minut za stovku u síťových operátorů nejsou.
Odpovědět