Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Zkušenosti a potíže s odesíláním sms z webu Odorik.cz nebo přes API.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2570
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Pitomec »

Obrázek
Martin63
Příspěvky: 30
Registrován: stř 16. zář 2015 17:26:11

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Martin63 »

Nelíbí se mi 2 vlastnosti tohoto telefonu. Bod číslo 2.) je naprosto nevyhovující.

1.) "Kvalitní zvuk - pravděpodobně o poznání lepší, než jste zvyklí na svém mobilním telefonu. Dobrý dojem ale trochu kazí docela zřetelný šum na pozadí."
:arrow: Tak jak to tedy je? Kvalitní zvuk si nepředstavuji tak, že uslyším při volání byť sebemenší šum. (To u analogového telefonu opravdu není, nezaregistroval jsem.)

2.) "Bohužel nemá nastavitelný jitter buffer - tedy pokud Váš internet kolísá ve směru download o více jak 50 ms (dobré prověřit, obzvláště to hrozí, pokud jste připojení přes Wifi - pozor může se měnit v čase). V tom případě může být lepší si koupit něco jiného (v podstatě libovolné jiné zařízení - všechny ostatní VoIP telefony i adaptéry dynamicky jitter buffer mají), funkčně podobný je např. přístroj Panasonic KX-TGP500B01. Tento bod se týká jen několik procent uživatelů, většina připojení k internetu větší výkyvy nemá."
:arrow: Prarodiče jsou na Wi-Fi. Internet je sice rychlý (až 70 Mb/s oběma směry), avšak Wi-Fi anténa je společná pro víc lidí. Občasné kolísání tam skutečně je. Download je schopen kolísat ze 30 Mb/s na 70 Mb/s. Což je opravdu fatální problém, proč tento telefon nemohu mít. (Je-li pravda, co je v popisu o daném telefonu napsáno, tak je tento telefon naprosto nevyhovující).
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od LubosD »

Ten šum na pozadí může být i tzv. comfort noise. Gigasety jsou jinak super.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2570
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Pitomec »

Kolísání rychlosti z 30Mbps na 70Mbps (a opačně) nemá na hovory žádný vliv, rozhodující je latence (ping). Navíc jitter buffer lze nastavit i přímo u Odoriku: http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=14&t=2491
Obrázek
alfi
Příspěvky: 716
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od alfi »

Já jsem si na gigasetech žádného rušivého šumu nikdy nevšiml (a to mi rukama prošlo dost různých verzí) - třeba je to fakt jen nepochopení toho comfort noise :-) Kromě Gigasetu jsou ještě použitelné i Yealink W52 (u TM snad ještě pořád za cenu kolem 2000 Kč) - pro domácího uživatele funkčně srovnatelné, pro zkušenějšího má Yealink víc možností. Ale design sluchátka i menu uvnitř je tak o 10 let starší než u Gigasetů..
Martin63
Příspěvky: 30
Registrován: stř 16. zář 2015 17:26:11

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Martin63 »

Ještě si to stejně rozmyslím, až uslyším zvuk z analogu. :)
Koukali jste se někdo na Heuréku, kolik je tam negativních recenzí? A téměř každá z nich zmiňuje dost nepříjemný šum.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2570
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Pitomec »

Recenze jsou na Heurece pouze 3 a o šumu nepíše ani jedna z nich...
Obrázek
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Kabek »

Martin63 píše:Uvidíme, jak pořídím v u známého v práci. Jak se mi ten zvuk bude líbit. :)
Kdybych se náhodou rozhodl pro VOIP telefon, tak který by jste mi doporučili?
Kupte na bazoši Panasonic KX-TGP500, trochu zachovalý, neodřený. Dá se občas pořídit do 900 Kč. Je lhostejné zda to je B61 (od O2) nebo B01. Nahrajte nový FW (stačí 22.88). Budete-li potřebovat nastavit kratší expiraci registrace (je 3600 s.), pokud keep nepomůže, pak Vám pomohu. Jitter zvládá až do 500 ms a ztráty paketů neskutečných 10% i více (nesmí být v jednom časovém sledu za sebou).
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od LubosD »

Tak jen pro info, posílání SMS z Gigasetu na Asterisk funguje. Poslední FW opravuje ty useknuté SMSky. Teď jen přesvědčit Odorika, aby nabídl bránu pro Gigasety. Je to opravdu triviální.

Asterisk:

Kód: Vybrat vše

exten => *880,1,Verbose(Receiving SMS from ${CALLERID(NUM)})
exten => *880,n,Answer()
exten => *880,n,SMS(sms_gigaset,as)
exten => *880,n,System(/etc/asterisk/scripts/dispatch_sms)
exten => *880,n,Hangup
Skript:

Kód: Vybrat vše

#!/usr/bin/env python3
import os
import codecs
from urllib.parse import urlencode
from urllib.request import Request, urlopen

ODORIK_USER="xxxxxx"
ODORIK_PASSWORD="xxxxxx"

def process_sms(filename):
    recipient = None
    text = None

    for line in codecs.open(filename, encoding='latin1', mode='r'):
        if line.startswith("ud="):
            text = line[3:].strip()
        elif line.startswith(";ud="):
            text = line[4:].strip().replace('\xbf','\n')
        elif line.startswith("da="):
            recipient = line[3:].strip()

    print("Will send SMS",text,"to",recipient)
    send_sms(recipient, text)
    os.remove(filename)

def send_sms(recipient, text):
    post_fields = { 'user': ODORIK_USER, 'password': ODORIK_PASSWORD, 'recipient': recipient, 'message': text }

    request = Request('https://www.odorik.cz/api/v1/sms', urlencode(post_fields).encode())
    urlopen(request).read()

if __name__ == '__main__':
    for dir, subdirs, files in os.walk('/var/spool/asterisk/sms/morx/'):
        for file in files:
            process_sms(os.path.join(dir, file))

Odorik by samozřejmě ještě musel zpracovat číslo odesilatele (oa) a lépe řešit non-ASCII znaky (zpracovávání ";ud=", jako to dělám já, je fujhack, na druhou stranu Gigaset diakritiku maže a udh mi to generuje jen kvůli newline v textu zprávy).
Odpovědět