Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Zkušenosti a potíže s odesíláním sms z webu Odorik.cz nebo přes API.
Martin63
Příspěvky: 30
Registrován: stř 16. zář 2015 17:26:11

Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Martin63 »

Dobrý den,
mám takový menší dotaz...
Mám doma tento: https://bezdratove-telefony.heureka.cz/ ... aset-a165/ analogový telefon. Pokud si k němu koupím tuto: https://www.odorik.cz/obchod/kategorie/ ... dytone-701 VOIP bránu, půjde mi z analogového telefonu volat. Půjdou mi ale i odesílat SMSky, nebo půjde jen volat? Všude se dočítám o volání, ale o tom, zdali je podporováno odesílání SMS z analogového telefonu jsem se nedočetl.

Děkuji za odpověď. :)
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od alfi »

Přes VoIP nepůjde, tam zprávy fungujou úplně jinak. SMS by šly jen přes originál (analogový) drát O2/CETIN, IMHO SMS na pevné nenabízel ani žádný alternativní poskytovatel.
VoIP Gigasety se svého času uměly připojit na jabber, ale nikdy jsem to nezkoušel. A přes nějaké XML si umí stahovat např. počasí na úvodní obrazovku - s trochou snahy by tak šly přijímat i zprávy, ale nejspíš to není moc praktické :-)
Než kupovat analogovou bránu doporučuju spíše trochu připlatit a koupit rovnou IP základnovku - uživatelská zkušenost je výrazně lepší a stávající sluchátko by s ní mělo fungovat :-)
Martin63
Příspěvky: 30
Registrován: stř 16. zář 2015 17:26:11

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Martin63 »

Děkuji za odpověď.
V čem konkrétně bude "IP základnovka" lepší, než můj současný analog? V čem tkví výhody oproti analogu? U popisu analogové brány je viditelně psáno, že analogová brána nikterak nezhoršuje kvalitu hovoru.
(S tou " IP základnovkou" také nelze odesílat SMS a tak nevidím smysl, proč ji pořizovat místo analogové brány.)
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od alfi »

Už to tady na fóru je párkrát zmíněno. Brána s analogem neumí např. kodek G722 (tj. "nezhoršení kvality hovoru" bych úplně netvrdil) - jde to sice jen ve vlastní síti, ale pokud to umí oba přístroje, je to hodně příjemně poznat. Dál jsou to možnosti jako lepší ovládání (=přímo z menu) přesměrování, přepojování, konference, líp se pracuje s telefonním seznamem (import csv přes web, u Gigasetu i z android aplikace), líp se pracuje s výběrem více SIP účtů, s trochou snahy jde telefonní seznam číst online z webu, rovnou se ukáže číslo (v síti u odoriku i jméno) volajícího (u analogu obvykle až po prvním zazvonění a nevím, jestli zvládne i to jméno..). Uznávám, není to nic zásadního a není to pro každého, ale třeba něco zajímavého najdete i pro vás :-)
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od LubosD »

Ale jo, SMS analogovým způsobem přes VoIP posílat jdou. Asterisk dokáže takovou bránu udělat, propojil jsem si to s API Odoriku. Odorik přímo takovou bránu bohužel nenabízí.

Je tu jen jeden problém s krátkými SMS a bohužel nevím, jestli ze strany Asterisku nebo Gigasetu (můj telefon). U krátkých SMS (tzn. asi do 5 znaků) se mi při odesílání z telefonu vždy umažou poslední znaky. Dlouhé SMS jsou naopak v pohodě.
Martin63
Příspěvky: 30
Registrován: stř 16. zář 2015 17:26:11

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Martin63 »

alfi píše:Už to tady na fóru je párkrát zmíněno. Brána s analogem neumí např. kodek G722 (tj. "nezhoršení kvality hovoru" bych úplně netvrdil) - jde to sice jen ve vlastní síti, ale pokud to umí oba přístroje, je to hodně příjemně poznat. Dál jsou to možnosti jako lepší ovládání (=přímo z menu) přesměrování, přepojování, konference, líp se pracuje s telefonním seznamem (import csv přes web, u Gigasetu i z android aplikace), líp se pracuje s výběrem více SIP účtů, s trochou snahy jde telefonní seznam číst online z webu, rovnou se ukáže číslo (v síti u odoriku i jméno) volajícího (u analogu obvykle až po prvním zazvonění a nevím, jestli zvládne i to jméno..). Uznávám, není to nic zásadního a není to pro každého, ale třeba něco zajímavého najdete i pro vás :-)
1.) Kodek G722 mi tedy zajistí lepší kvalitu hovoru, jak jsem (snad správně) pochopil. Nicméně nikdy nikomu nevolám ze svého Odoriku na jeho Odorik. Volám pouze na mobilní telefony v síti GSM a tam asi kodek G722 moc poznat není, ne?
2.) Přesměrování, přepojování, konferenci a podobné věci nepotřebuji. :) Telefon chci opravdu využít jen na volání. Víc SIP účtů také nemám.

Bohužel jsem nenašel v těch výhodách mnoho zásadního, abych uvažoval o pořízení VOIP telefonu.
Nicméně děkuji moc za objasnění "wo co go". Ještě bych poprosil o zodpovězení tučně podtrženého dotazu.

Díky.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od LubosD »

Divil byste se, ale při volání na mobil z VoIPu bývá zvuk lepší. Příčinu hledejte v nekvalitním zpracování zvuku na současných mobilech.
Martin63
Příspěvky: 30
Registrován: stř 16. zář 2015 17:26:11

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Martin63 »

Zajímavé. :D
Dobrá tedy... nakonec jsem se rozhodl, že se půjdu podívat ke známému do práce. Má tam podobné řešení (analogová brána + analogový telefon, jen starší, základní, bez displeje). Vyzkouším si tak kvalitu z analogové pevné linky na GSM mobilní telefon.
Jinak, abych upřesnil, proč s tím dělám takové dlouhé diskuze: Ten telefon je pro prarodiče, jejichž sluch sotva rozpozná nějaký kvalitní zvuk od nekvalitního. Léta byli zvyklí, že jim doma fungovala poměrně drahá pevná linka, kde jen vytočili telefonní čísla, která mají napsaná na kusu papíru a už to volalo. :) V bytovce byli jediní, kdo ještě používali pevnou telefonní linku, která se nyní společně s rekonstrukcí bytovky ruší. Chci jim tedy přes svůj účet zřídit Odorik pevnou linku, protože internet mají. Zatěžovat je tím, že VOIP telefon má nějaké menu, kam si lze ukládat kontakty, nebo funkčnost "přesměrování, přepojování, konference..." nemá opravdu žádný smysl. Nevyužili by to. Jsou rádi, že vyťukají kombinaci telefonního čísla u pevné linky, kterou znají X let.

Každopádně díky všem za zajímavé postřehy. :ugeek:
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od alfi »

G722 (alias HD voice) mezi sítěma zatím moc nefunguje - nejspíš není tak jednoduché online domlouvání přes několik tranzitních operátorů, kdy jaký kodek použít (http://it.toolbox.com/blogs/voip-news/c ... oice-62129). A kódovat to několikrát tam a zpátky může dopadnout ještě hůř.

Chápu, pro starší uživatele má naopak smysl zachovat stávající koncové zařízení, na které jsou zvyklí - a nemusí se učit nic nového :-) Telefonní seznam by se hodil max. naopak, pokud má telefon displej - na dálku tam přidávat čísla, které pak přestanou být anonymní (umí to i CPA mobily nebo android aplikace pro starší uživatele). Ale zrovna u odoriku to jde v podstatě i vytvořením rychlé volby na webu.
Ten telefon je pro prarodiče, jejichž sluch sotva rozpozná nějaký kvalitní zvuk od nekvalitního.
Zrovna tohle bych jako bonus pro starší uživatele docela viděl - HD voice je výrazně srozumitelnější, méně zkreslený-zašuměný, kolikrát máte pocit, jako by ten druhý stál vedle vás. Ale vyžaduje to tu druhou stranu ve stejné síti, vč. správného nastavení povolených kodeků.
Martin63
Příspěvky: 30
Registrován: stř 16. zář 2015 17:26:11

Re: Jdou odesílat SMS z analogového telefonu?

Příspěvek od Martin63 »

Uvidíme, jak pořídím v u známého v práci. Jak se mi ten zvuk bude líbit. :)
Kdybych se náhodou rozhodl pro VOIP telefon, tak který by jste mi doporučili?
Odpovědět