Samsung C140 a WAP

Můžete využít jen část a nebo všechny služby co Odorik.cz nabízí přímo z Vašeho telefonu ?
thekid
Příspěvky: 5
Registrován: úte 20. říj 2015 0:06:56

Samsung C140 a WAP

Příspěvek od thekid »

Dobrý večer,
SIMku Odorik používám v "hloupém" telefonu Samsung C140, který nemá nic než podporu primitivního WAPu.
Rád bych se poptal na radu, jak v něm WAP zprovoznit. Na webu T-mobile lze najít návod pro nastavení
WAPu v tomto telefonu, bohužel se zadanými údaji to nefunguje. Se simkou O2 a příslušnými konfiguračními
údaji se telefon k WAPu připojí, simku T-mobile nemám k dispozici.
Jde mi v zásadě jen o jednoduché dotazy do jízdních řádů, žádnou vyšší funkcionalitu od toho nečekám.

Díky moc za radu
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Samsung C140 a WAP

Příspěvek od xsouku04 »

A internetové připojení vám na telefonu funguje?

Jde o to, že připojení pro WAP je v podstatě internetové připojení. Wapové stránky jsou ale hodně datově nenáročné, proto velcí operátoři rádi účtují mnohem vyšší cenu než za běžný internet. Proto tam mají to extra nastavení, aby mohli účtovat tu zvýšenou.
U nás může WAP fungovat přes internet za nižší cenu, tedy je potřeba zprovoznit jen internet.
thekid
Příspěvky: 5
Registrován: úte 20. říj 2015 0:06:56

Re: Samsung C140 a WAP

Příspěvek od thekid »

Bohužel, nefunguje. Na https://www.t-mobile.cz/dcpublic/Nastav ... H-C140.pdf je návod k nastavení tohoto telefonu.
Potíž je, že tyto údaje na wap nefungují. Pro připojení k internetu si nejsem stoprocentně jistý, co a jak změnit. Zkoušel jsem nastavit
APN na internet.t-mobile.cz, různé kombinace loginu a hesel, ale bez výsledku.
Neměl byste nějaký tip?
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Samsung C140 a WAP

Příspěvek od xtonda »

IMO je tohle už dávno vypnutá technologie.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Samsung C140 a WAP

Příspěvek od xtonda »

Tady https://www.t-mobile.cz/dcpublic/Vseobe ... taveni.pdf je kupodivu poměrně aktuální dokument (letošní květen) ohledně nastavení WAP, kde se píše, že je podporována pouze novější verze 2.0, starší už nikoliv, přičemž Samsung C140 umí pouze 1.2.

Edit: Ale i kdyby to ještě jelo, tak T-Mobile si za WAP stále účtuje 0,6 Kč za kilobyte, což možná dávalo smysl když běžný internet byl ještě za 0,06 Kč za kbyte, ale dneska je to úlet. Navíc pochybuji, že v internetu ještě jsou nějaké WAP zdroje.

APN internet.t-mobile.cz je samozřejmě špatně, máš v tom návodu napsáno, že má být wap.t-mobile.cz, jak ale píšu výše, stejně ti to nebude s tímhle telefonem fungovat.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Samsung C140 a WAP

Příspěvek od xtonda »

xsouku04 píše:Jde o to, že připojení pro WAP je v podstatě internetové připojení. Wapové stránky jsou ale hodně datově nenáročné, proto velcí operátoři rádi účtují mnohem vyšší cenu než za běžný internet. Proto tam mají to extra nastavení, aby mohli účtovat tu zvýšenou.
U nás může WAP fungovat přes internet za nižší cenu, tedy je potřeba zprovoznit jen internet.
Máte představu jak funguje WAP? Jednak stránky jsou tvořeny ve specifickém značkovacím jazyku (WML) odlišném od HTML. A jednak je potřeba aby cosi, čemu se říká WAP Gateway a běží to někde u operátora, tu stránku pro telefon předžvýkalo do jakéhosi binárního formátu, proto se tam nastavuje to specifické APN, které to protažení WAP Gatewayí zajistí.
thekid
Příspěvky: 5
Registrován: úte 20. říj 2015 0:06:56

Re: Samsung C140 a WAP

Příspěvek od thekid »

xtonda píše:Tady https://www.t-mobile.cz/dcpublic/Vseobe ... taveni.pdf je kupodivu poměrně aktuální dokument (letošní květen) ohledně nastavení WAP, kde se píše, že je podporována pouze novější verze 2.0, starší už nikoliv, přičemž Samsung C140 umí pouze 1.2.

Edit: Ale i kdyby to ještě jelo, tak T-Mobile si za WAP stále účtuje 0,6 Kč za kilobyte, což možná dávalo smysl když běžný internet byl ještě za 0,06 Kč za kbyte, ale dneska je to úlet. Navíc pochybuji, že v internetu ještě jsou nějaké WAP zdroje.

APN internet.t-mobile.cz je samozřejmě špatně, máš v tom návodu napsáno, že má být wap.t-mobile.cz, jak ale píšu výše, stejně ti to nebude s tímhle telefonem fungovat.
Díky za nalezení toho dokumentu, to jsem skutečně přehlédl. Moc mě to nepotěšilo, co by jim to udělalo nechat ještě běžet starou gateway. A nebojte, zkoušel jsem i wap.t-mobile.cz.
Cenu tolik neřeším, není to na každodenní browsování, ale na občasné vyhledání spojení v jízdním řádu - což je mimochodem příklad vámi zmiňovaného WAP zdroje.

V dávných dobách šlo hledat spojení přes SMS například takto: http://www.cd.cz/vnitrostatni-cestovani ... fon/-3542/
To stále funguje, avšak striktně v sítích příslušných operátorů. Volání na předražené infolinky nepřipadá v úvahu.
Nemáte nějaký alternativní nápad? :-)
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Samsung C140 a WAP

Příspěvek od xtonda »

No je otázka, jestli ty WAP zdroje popsané v dokumentu jsou stále skutečně funkční, u nás se díky té šílené ceně WAP nikdy pořádně neprosadil, na Slovensku to prý bylo řádově lepší.

Alternativní řešení spočívá ve výměně telefonu, konkrétní doporučení bude záviset na tom, kolik bys do toho byl ochoten vrazit.

Taky si můžeš hrát a zkusit, jestli se ti podaří to rozchodit s touto veřejnou wap gatewy http://www.wap-gateway.com/ APN nastavíš na "internet" a další údaje pak podle popisu na webu té gateway. Cenu bys měl platit jako za internet.
thekid
Příspěvky: 5
Registrován: úte 20. říj 2015 0:06:56

Re: Samsung C140 a WAP

Příspěvek od thekid »

xtonda píše: Alternativní řešení spočívá ve výměně telefonu, konkrétní doporučení bude záviset na tom, kolik bys do toho byl ochoten vrazit.
Taky si můžeš hrát a zkusit, jestli se ti podaří to rozchodit s touto veřejnou wap gatewy http://www.wap-gateway.com/ APN nastavíš na "internet" a další údaje pak podle popisu na webu té gateway. Cenu bys měl platit jako za internet.
Díky za tip. Chvíli jsem si hrál, ale vypadá to, že T-mobile má externí WAP gatewaye blokované. Je možné, že nějakou magickou konfigurací bych to přeci jen protlačil, ale už nevím, co dále zkusit.
Samozřejmě, nový telefon je pochopitelně alternativa, do té se mi však moc nechce.

Tak mě napadá - neuvažuje Odorik o podobných SMS službách (např. jízdní řády), jako nabízejí velcí operátoři? :-)
Píšu to bez znalosti toho, jak to v tomto byznysu chodí, takže je možné, že navrhuju ekonomické nesmysly.
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Samsung C140 a WAP

Příspěvek od 5uch »

thekid píše: Samozřejmě, nový telefon je pochopitelně alternativa, do té se mi však moc nechce.
Po pravdě - nevím, jaké citové pouto může někoho vázat k tomuhle telefonu. ;-)
Displej nečitelný na slunci, žádná signalizace zmeškané události, menu příšerné, klávesnice nic moc, internet nepoužitelný (jen zastaralá verze wapu)... to je telefon za trest, v podstatě použitelný jen na hovory.

Chápu, že někdo lpí na telefonech s klávesnicí (já taky), ale je příjemné, když má telefon i použitelný internet. Okolo 1000 Kč se ještě dají sehnat telefony s normálním internetem a možností nahrávat JAVA aplikace (třeba Opera mini - s tím už se dá slušně i lacino surfovat).
thekid píše: Tak mě napadá - neuvažuje Odorik o podobných SMS službách (např. jízdní řády), jako nabízejí velcí operátoři? :-)
Píšu to bez znalosti toho, jak to v tomto byznysu chodí, takže je možné, že navrhuju ekonomické nesmysly.
Obávám se, že služby typu "SMS info" brzy vymizí i z nabídky "velkých" operátorů. Cenou (která se od zavedení služeb nezměnila) to docela zabíjejí... a kdo by dnes v telefonu držel SMS šablony s formáty častých dotazů, když je tu internet... pravda, některé z těch služeb jsou v menu SIM karet, ale i tak. Kdo použil v posledním roce SIM toolkit, ruku nahoru!
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
Odpovědět