Výdrž baterie u android telefonu až týden

Můžete využít jen část a nebo všechny služby co Odorik.cz nabízí přímo z Vašeho telefonu ?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Výdrž baterie u android telefonu až týden

Příspěvek od xsouku04 »

Pro netrpělivé. Podívejte se na obrázek v příloze - výdrž nad 10 dní. Pokud vás zajímá můj příběh, jak jsem k tomu došel, můžete číst dále.

Po několika letech jsem bohužel opět nucen dát šanci Androidu, kterým jsem byl už jednou zklamán.
Pořídil jsem si starší Samsung Galaxy S4 s novou baterií a nahrál do něj CyanogenMod 12.1. Tedy neoficiální svobodnější verzi Androidu číslo 5.1.1 , která je pro tento telefon označena jako stabilní.
Jako první jsem se jal zkoumat podle mého nejslabší vlastnost Androidu a to slabou výdrž baterie.
Totiž, pokud telefon aktivně využívám celý půl den, dovedu pochopit, že jej pak večer musím dát nabíjet. Horší je situace, kdy si telefonu vůbec nevšímám a on se mi stejně vybije, tedy vlastně je pro mne mobilní telefon jen extra zátěž, když jej musím podobně často dobíjet jako používat ...
Nechápal jsem, proč to tak ale je. Proč telefon není uspaný a neprobere se jen při příchozím hovoru, SMS nebo pokud jej sám neprobudím.

Nyní jsem zjistil, že android opravdu dovede fungovat na baterii i více jak 10 dní, pokud je jeho využívání minimální.
Jediný důvod, proč to není běžné, jsou jeho aplikace běžící na pozadí. Ty nedovolí telefonu přepnout se do hlubokého spánku, kde i chytrý telefon má spotřebu baterie velmi podobnou běžnému hloupému telefonu.

Nedokonalost androidu spočívá v tom, že uživateli neposkytne přehled o tom, které aplikace běží na pozadí a jaký má která aplikace běžící na pozadí vliv na výdrž baterie.

Tahle nedokonalost jde tak daleko, že android nedovede "vysvětlit" až 90% energie, kterou spotřebují právě aplikace na pozadí. Prostě u přehledu aplikací seřazených podle zátěže baterie, v menu Nastavení-> baterie chybí do 100% až 90%. Nebo co jsou vlastně ona procenta, která dohromady nikdy nedávají 100%?

CyanogenMod je na tom o trochu lépe než jiné "distribuce" androidů, různě przněné výrobci telefonů. Neobsahuje přibalené aplikace "požírače elektřiny" a hlavně dovoluje podrobně nastavit práva jednotlivým aplikacím včetně práva automatického spuštění po startu. Mohu také využívat různé aplikace, co vyžadují root, i když tím jsem zatím ničeho nedosáhl. Nicméně stále jsem nenarazil na to, jak zjistit, která aplikace má zvýšenou spotřebu baterie na svědomí jinak než způsobem pokus/omyl.

Co jsem zkusil: V menu Nastavení -> baterie jsou sice zobrazovány jednotlivé aplikace spolu s procenty, jakými se podílí na vybíjení baterie, nicméně aplikace běžící na pozadí jsou vynechány, i když právě ty jsou největšími viníky plýtvání baterií v době, kdy telefon může spát. Měl jsem i jednu dobu pocit, že to je možná i naschvál, protože kdyby se běžný uživatel dozvěděl, o kolik mu zkrátí výdrž baterie zdánlivě vůbec neběžící např. aplikace Whatsup, asi by ji dost možná rovnou odinstaloval.

V menu Nastavení -> Pro vývojáře (Developer options) - seznam běžících aplikací - je zde i filtr pro aplikace na pozadí - odsud také nic užitečného nevyčtu. Možná to jen neumím.

Zkoušel jsem také všemožné nástroje třetích stran. Ty většinou samy spotřebovávají baterii na pozadí. Bohužel aplikaci, která by mi dovedla zodpovědět otázku, která aplikace spotřebovává moji baterii v době, kdy má můj mobil spát, mi nedovedla dobře zodpovědět žádná.

Máte někdo nějaké tipy?

Rozhodně to stojí za to, protože málo používaný android mobil vám pak snadno může vydržet i týden na jedno nabití. Viz screenshot v příloze. Po 36 hodinách od posledního nabití baterie ukazuje, že je nabita z 87% a android odhaduje, že při podobné spotřebě vydrží ještě 10 dní. Několikrát denně jsem kontroloval stav baterie a udělal několik hovorů. A bylo toho dosaženo tak, že jsem zakázal všem aplikacím, které to zneužívaly, automatické pouštění po startu. A ručně jsem žádnou aplikaci s pochybnými mravy nespouštěl.
Pokud spustím např. dropbox, po vypnutí této aplikace musím zabít i jeho záškodnický proces na pozadí pomocí položky menu Nastavení -> Aplikace. (vynutit ukončení - force stop).

Co mne ale trápí, že tohle "rozumné chování" nelze nijak automatizovat a vynutit, nebo jsem na to aspoň stále nepřišel.
Přílohy
výdrž_baterie_android.png
výdrž_baterie_android.png (54.14 KiB) Zobrazeno 10563 x
5icz
Příspěvky: 75
Registrován: stř 08. led 2014 20:03:16

Re: Výdrž baterie u android telefonu až týden

Příspěvek od 5icz »

Na usporu baterie tim, ze se automaticky uspavaji aplikace, je dost dobra aplikace greenify
https://play.google.com/store/apps/deta ... nify&hl=cs
aplet
Příspěvky: 283
Registrován: pon 07. led 2013 23:31:17

Re: Výdrž baterie u android telefonu až týden

Příspěvek od aplet »

I ked vypnete vsetky zbytocni funkce stejně baterie dlouho nevydrží, ja mam tetkom Lenovo P70 vypnul jsem vše co jsem mohl od automaticke aktualizace, jedině jsem stále připojený a kromě psaní email, sms a volání nedělám nic baterie po 3 dnech 20%
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výdrž baterie u android telefonu až týden

Příspěvek od xsouku04 »

aplet píše:I ked vypnete vsetky zbytocni funkce stejně baterie dlouho nevydrží, ja mam tetkom Lenovo P70 vypnul jsem vše co jsem mohl od automaticke aktualizace, jedině jsem stále připojený a kromě psaní email, sms a volání nedělám nic baterie po 3 dnech 20%
3 dny na android není špatné. O kolik % se baterie vybije přes noc, když telefon vůbec nepoužíváte? Jak dlouho by baterie vydržela, kdyby spotřeba přes noc byla pořád?
Pokud s telefonem něco dělám, okamžitě začne baterie rychle ubývat. Tedy třeba i pěti či desetiminutové použití je grafu vybíjení baterie vidět jako skok. Beru to tak, že s tím nic udělat nejde. Přecijen dnešní telefon má výkon jako počítač a ten si bere energii.
Případná rezerva je jen v době, kdy by měl telefon spát.
aplet
Příspěvky: 283
Registrován: pon 07. led 2013 23:31:17

Re: Výdrž baterie u android telefonu až týden

Příspěvek od aplet »

když přes noc vypnu připojení na internet a zapnu šetřící režim spotřeba baterie není skoro žádná, ale nejlepší je úplně vypnut mobil přes noc pokud jse nemusí používat. Ale stejně víc jak 4 dni mi baterie nevydržela. Když je ale mobil zaplej pak spotřeba byla cca 3%, jelikož jsem dělal malý test. 21:00 do 08:00.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Výdrž baterie u android telefonu až týden

Příspěvek od xtonda »

Já sem si jako náhradu za dosloužilý Sony Ericsson Cedar koupil Lumii 435, protože z aktuální nabídky tlačítkových telefonů jsem si nevybral. Používám to jako hloupý telefon a povypínal co se dalo a v tomto nastavení vydrží dva týdny se svou 1500 mAh baterií.

U Androidu je to asi složitější, obecně aplikacím více dovoluje, navíc se možnosti správy baterie liší mezi verzemi a i výrobci do svých upravených systémů dávají vlastní vylepšení, předpokládám, že i ten CM tam něco má. Takže napsat univerzální návod moc dobře nejde. Mě můj Android vydrží tři dny aniž bych se nějak omezoval.
jirie
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 10. bře 2016 9:47:46

Re: Výdrž baterie u android telefonu až týden

Příspěvek od jirie »

Ja mam Lenovo P70-A dualsim s baterkou 4000mAh. Poridit si telefon, co ma baterii s co nejvetsi kapacitou, vidim jako optimalni reseni vzhledem ke snizeni nutnosti dobijet kazdy den a mit moznost s telefonem opravdu pracovat (tedy neomezovat se jen na volani, sms).

Telefon mam cca 3 mesice (coz neni mozna dlouha na nejake ucelene zavery), ale v prumeru dobijim tak po 4-5 dnech. Extrem byl myslim 8-9 dni bez dobijeni. Mam v telefonu i sluzebni SIM a jakozto helpdesk volam a je mi pomerne casto volano. Alespon v mem pripade volani nijak vyrazne nespotrebovava baterku (casto mam calls treba na hodinu).

Pravdou je, ze nejsem ani nejaky internetovy, video, ci music maniak. Ale zrovna jeden den se dival syn v cekarne u doktora asi hodinu na nejaka videa na youtube na mem telefonu a sezralo to tak kolem 10-15%, coz mi prislo jeste adekvatni.

Jeste bych nakousl jeden problem. A to, do jake miry odpovida udaj o zbyvajici kapacite baterky skutecnosti. Mel jsem drive Samsunga a tam treba se ukazoval stav 20% a kdyz jsem treba volal, nebo chvili brouzdal na netu, tak najednou se mobil vypnul (byl bez stavy). Tedy stve me mnohem vic, kdyz pocitam, ze jeste chvili by mel telefon vydrzet (a nevydrzi), nez kdyz se mi rychle vybiji baterka. Oboji je neprijemne, ale nemoct se spolehnout na udaj o tom, jak dlouho mi asi jeste telefon vydrzi (hlavne na volani), to povazuju za vetsi problem.
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Výdrž baterie u android telefonu až týden

Příspěvek od helmut.niederman »

jeden inženýr na chytré technologie mi jednou říkal, že nejvíc baterii žere přítomnost něčeho externího, ať už jsou tam zapojeny sluchátka, paměťová karta, ( největší bláznovství je používání SD paměťových karet v mobilu či tabletu, doporučuje výhradně kupovat pouze ty chytré telefony a tablety, které nemají slot na paměťovou kartu ) ,po tom čím víc aplikací má ten telefon, tím víc to žere. A jedno upozornění co mi kladl na srdce, neposlouchat prodejce ale řídit se striktním nabíjecím cyklem. Jak mi řekl, lidé si stěžují, že jim baterie rychle vyžírá, ale nevědí, že porušili nabíjecí cykly. Takže mi dal návod.
1) Když si pořídím telefon, okamžitě nabít minimálně 6 hodin.
2) Jakmile se spotřebuje baterie na hodnotu 15 až 5% dát to do nabíječky. Největší nesmysl čeho se dopouští mladá generace je to, že strčí mobil do nabíječky, když tam mají 50 % nebo někdy i 40 %, tím se ničí paměť baterie. Ano, i u LI-ON bateriíí.
3) Vždy je nutné dát telefon do nabíječky, když si o to sám telefon řekne, tedy pokud má 15 šťávy a začne křičet je lepší to dát rovnou do nabíječky, nebo počkat až do klesne na hranici 5 % to už je kritická fáze.
4) V žádném případě nenabíjet telefon, když vám baterie klekne tedy i přes varování, že máte 1 % baterie,pokud to děláte, baterie vám se do roka zničí a pak budete pořád nabíjet i za cenu, že máte kapacitu 4400 mAh, tím se baterie hodně ničí, vždy je nutné začít nabíjet baterii pokud hladina energie baterie je v rozmezí od 15 do 5 %
5) Nabíjet pouze s vypnutým telefonem. Nejvíc jak baterii člověk může časem zničit tedy snížit její akceschopnost a stabilitu je nabíjet telefon za plného provozu, tedy se zapnutým telefonem, ikdybyste ho dali do úsporného režimu, nebo jen stiskli čudlík pro napájení, ne, je vždy nutné natvrdo vypnout telefon.
6) Dodržovat nabíjecí cykly, zapínat telefon po nabítí, vždy jen tehdy až mi mobil ukáže hodnotu 100 % FULL Charge.

Rozhodně není doporučeno nabíjet telefony z USB slotů počítače, a v žádném případe je vyloučeno používání POWERBANKY. Je to paradox, ale ten můj známý inženýr mi kladl na srdce, že powerbanky jsou odrb zdroje, a že nejefektivnější je nabíjet přímo z el. zásuvky. Mladá generace a lidí zmanipulovaní chytrými telefony totiž nevědí, že POWERBANKY má jiné frekvenční pásmo, než je frekvenční pásmo ele.zásuvky, pak lidi brečí, že z el.zásuvky se jim rychleji nabije telefon než z odrb Banky :D POWERBANKY si vymysleli výrobci telefonů, uzavřeli dohodu, protože cílem výrobců je aby vám to zařízení co kratší dobu vydrželo, je to frak na peníze. Ten pán inženýr je odpůrcem POWERBANK, prý to falešně nabíjí. Největší ptákovinu člověk dělá, když si na tabletu přehrává nějaký film v HD kvalitě a zároveň nabijí z PowerBanky, nejenže riskuje že jeho baterie se přetaktuje a převoltuje, ale hrozí i jiné následky. POWERBANKA má jinou frekvenci, je nastavena dejme tomu na 35 Hz a klasická elektrická zásuvky je na 50 Hz ( z hlavy to přesně nevím, tak mne nechytejte za slovo :oops: ) Navíc i legální originální PowerBanky mají falešné nabíjení, u těch ilegálních a neoriginálních, tam je to ještě horší. Vždy je nutné se spolehnout na el.zásuvku nikoliv na USB hub.

Jediný možný způsob jak si zachránit baterii a mít co nejdéle na životě je nabíjet pouze z el.zásuvky s vypnutým natvrdo vypnutým telefonem a dodržovat nabíjecí cykly, Nikdy nenabíjet baterku pokud nemáte ukazatel méně jak 15 a více jak 5 %. Tím se snižuje výkon baterie i její životnost.

Výrobci elektroniky potřebují zisk, potřebují peníze a tak vyrábějí a v jejich zájmu rozhodně není, aby vám mobilní telefon či baterie vydržela co nejdéle, ale naopak, abyste byli nuceni kupovat co nejčastěji nová a nová zařízení a nové PowerBanky, je to holt poznamenaná doba nanažraného kapitalismu :evil:
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výdrž baterie u android telefonu až týden

Příspěvek od xsouku04 »

helmut.niederman píše:jeden inženýr na chytré technologie mi jednou říkal, že nejvíc baterii žere přítomnost něčeho externího, ať už jsou tam zapojeny sluchátka, paměťová karta, ( největší bláznovství je používání SD paměťových karet v mobilu či tabletu, doporučuje výhradně kupovat pouze ty chytré telefony a tablety, které nemají slot na paměťovou kartu ) ,po tom čím víc aplikací má ten telefon, tím víc to žere. A jedno upozornění co mi kladl na srdce, neposlouchat prodejce ale řídit se striktním nabíjecím cyklem. Jak mi řekl, lidé si stěžují, že jim baterie rychle vyžírá, ale nevědí, že porušili nabíjecí cykly. Takže mi dal návod.
1) Když si pořídím telefon, okamžitě nabít minimálně 6 hodin.
2) Jakmile se spotřebuje baterie na hodnotu 15 až 5% dát to do nabíječky. Největší nesmysl čeho se dopouští mladá generace je to, že strčí mobil do nabíječky, když tam mají 50 % nebo někdy i 40 %, tím se ničí paměť baterie. Ano, i u LI-ON bateriíí.
3) Vždy je nutné dát telefon do nabíječky, když si o to sám telefon řekne, tedy pokud má 15 šťávy a začne křičet je lepší to dát rovnou do nabíječky, nebo počkat až do klesne na hranici 5 % to už je kritická fáze.
4) V žádném případě nenabíjet telefon, když vám baterie klekne tedy i přes varování, že máte 1 % baterie,pokud to děláte, baterie vám se do roka zničí a pak budete pořád nabíjet i za cenu, že máte kapacitu 4400 mAh, tím se baterie hodně ničí, vždy je nutné začít nabíjet baterii pokud hladina energie baterie je v rozmezí od 15 do 5 %
5) Nabíjet pouze s vypnutým telefonem. Nejvíc jak baterii člověk může časem zničit tedy snížit její akceschopnost a stabilitu je nabíjet telefon za plného provozu, tedy se zapnutým telefonem, ikdybyste ho dali do úsporného režimu, nebo jen stiskli čudlík pro napájení, ne, je vždy nutné natvrdo vypnout telefon.
6) Dodržovat nabíjecí cykly, zapínat telefon po nabítí, vždy jen tehdy až mi mobil ukáže hodnotu 100 % FULL Charge.

Rozhodně není doporučeno nabíjet telefony z USB slotů počítače, a v žádném případe je vyloučeno používání POWERBANKY. Je to paradox, ale ten můj známý inženýr mi kladl na srdce, že powerbanky jsou odrb zdroje, a že nejefektivnější je nabíjet přímo z el. zásuvky. Mladá generace a lidí zmanipulovaní chytrými telefony totiž nevědí, že POWERBANKY má jiné frekvenční pásmo, než je frekvenční pásmo ele.zásuvky, pak lidi brečí, že z el.zásuvky se jim rychleji nabije telefon než z odrb Banky :D POWERBANKY si vymysleli výrobci telefonů, uzavřeli dohodu, protože cílem výrobců je aby vám to zařízení co kratší dobu vydrželo, je to frak na peníze. Ten pán inženýr je odpůrcem POWERBANK, prý to falešně nabíjí. Největší ptákovinu člověk dělá, když si na tabletu přehrává nějaký film v HD kvalitě a zároveň nabijí z PowerBanky, nejenže riskuje že jeho baterie se přetaktuje a převoltuje, ale hrozí i jiné následky. POWERBANKA má jinou frekvenci, je nastavena dejme tomu na 35 Hz a klasická elektrická zásuvky je na 50 Hz ( z hlavy to přesně nevím, tak mne nechytejte za slovo :oops: ) Navíc i legální originální PowerBanky mají falešné nabíjení, u těch ilegálních a neoriginálních, tam je to ještě horší. Vždy je nutné se spolehnout na el.zásuvku nikoliv na USB hub.

Jediný možný způsob jak si zachránit baterii a mít co nejdéle na životě je nabíjet pouze z el.zásuvky s vypnutým natvrdo vypnutým telefonem a dodržovat nabíjecí cykly, Nikdy nenabíjet baterku pokud nemáte ukazatel méně jak 15 a více jak 5 %. Tím se snižuje výkon baterie i její životnost.

Výrobci elektroniky potřebují zisk, potřebují peníze a tak vyrábějí a v jejich zájmu rozhodně není, aby vám mobilní telefon či baterie vydržela co nejdéle, ale naopak, abyste byli nuceni kupovat co nejčastěji nová a nová zařízení a nové PowerBanky, je to holt poznamenaná doba nanažraného kapitalismu :evil:
Moc bych těm radám nevěřil. Powerbanky jsou nouzovka spíše pro vyjímečné situace. Ty nabíjecí cykly nemají tak zásadní vliv a vždy je pro celkovou životnost baterie lepší nevybíjet úplně. Tedy vybíjet jen do cca 50% a jen občas vybít na 15% je asi optimální a přitom takto se chová naprostá většina uživatelů i bez toho, aby to museli brát na zřetel.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výdrž baterie u android telefonu až týden

Příspěvek od xsouku04 »

jirie píše:Ja mam Lenovo P70-A dualsim s baterkou 4000mAh. Poridit si telefon, co ma baterii s co nejvetsi kapacitou, vidim jako optimalni reseni vzhledem ke snizeni nutnosti dobijet kazdy den a mit moznost s telefonem opravdu pracovat (tedy neomezovat se jen na volani, sms).

Telefon mam cca 3 mesice (coz neni mozna dlouha na nejake ucelene zavery), ale v prumeru dobijim tak po 4-5 dnech. Extrem byl myslim 8-9 dni bez dobijeni. Mam v telefonu i sluzebni SIM a jakozto helpdesk volam a je mi pomerne casto volano. Alespon v mem pripade volani nijak vyrazne nespotrebovava baterku (casto mam calls treba na hodinu).

Pravdou je, ze nejsem ani nejaky internetovy, video, ci music maniak. Ale zrovna jeden den se dival syn v cekarne u doktora asi hodinu na nejaka videa na youtube na mem telefonu a sezralo to tak kolem 10-15%, coz mi prislo jeste adekvatni.

Jeste bych nakousl jeden problem. A to, do jake miry odpovida udaj o zbyvajici kapacite baterky skutecnosti. Mel jsem drive Samsunga a tam treba se ukazoval stav 20% a kdyz jsem treba volal, nebo chvili brouzdal na netu, tak najednou se mobil vypnul (byl bez stavy). Tedy stve me mnohem vic, kdyz pocitam, ze jeste chvili by mel telefon vydrzet (a nevydrzi), nez kdyz se mi rychle vybiji baterka. Oboji je neprijemne, ale nemoct se spolehnout na udaj o tom, jak dlouho mi asi jeste telefon vydrzi (hlavne na volani), to povazuju za vetsi problem.
Dobrý tip. Také jsem o tomto nebo jeho dražší variantě telefonu uvažoval. Nakonec jsem ale dal přednost cyanogenmod distribuci, která bohužel na každém telefonu neběží bez problémů. Souhlasím s tím, že pokud někdo chytrý telefon opravdu intenzivně využívá (hlavně jeho chytré funkce), nezbývá, než mít extra dobrou baterii, aby nemusel věčně řešit, kde si mobil opět dobije.
Odpovědět