Androidí prasečina s kontakty?

Můžete využít jen část a nebo všechny služby co Odorik.cz nabízí přímo z Vašeho telefonu ?
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Androidí prasečina s kontakty?

Příspěvek od xsouku04 »

Po dvou letech jsem okolnostmi nucen opět dát šanci OS Android na své mobilním telefonu. Poté co jsem prozkoumal pro mne nejdůležitější vlastnost - výdrž baterie a jak ji ovlivnit jsem se jal do zkoumání práce z kontakty.
Kontaktů je v androidu více druhů. Jsou to kontakty na simkartě, v telefonu, na google účtu (neojbvykleji používané), na skypu, na facebooku, na whatsup ...

Já osobně jsem si ještě situaci zkomplikoval tím, že mám kontakty na službě phonecopy.com, která podporovala mnou dříve používané Nokia telefony.

Zajímalo mne, jak je možné s kontakty hromadně pracovat. Tedy jak zjistím kolik kontaktů je na jakém úložišti? Jak zjistím jestli jsou nějaké duplicitní a jaké mechanizmy existují na to, aby zbytečné duplicity nezpřehledňovaly výpis kontaktů? Jak přesunu či překopíruji vybrané či všechny kontakty z jednoho úložiště na druhé? Jakou je dobré volit strategii ohledně možných duplicit?

Zjistil jsem že na to téma je poměrně těžké na internetu najít nějaké méně povrchní informace. Také jsem byl zděšen tím, že jsem nebyl schopen najít zabudovanou aplikaci pro tuhle základní práci s kontakty na svém CyanogenMod 12.1 . Zjistit jsem že zabudovaná aplikace "Telefon" s ikonkou modrého sluchátka sice dovede kontakty vypsat, ale nastavení a další info co se týče kontaktů není možné skoro žádné.

Tedy vypadá to, že už jen na to aby se člověk ve svých kontaktech vyznal je potřebná nějaká aplikace třetí strany. Tedy pokud ji nedoinstaloval výrobce telefonu.

A jaká tedy aplikace? Překvapivě moc se o podobných aplikacích nikde nepíše a i ty nejlepší mají jen jeden milion stáhnutí. Jak to řeší více jak miliarda ostatních lidí?

Jako první jsem zkusil aplikaci "True contacts" česky "Pravé kontakty" s kterou se mi podařilo zazálohovat své kontakty do souboru 00001.vcf, který jsem přenesl do počítače (použil jsem airdroid). V soubor obsahuje i několik fotek zakódovaných na to textové podoby pomocí BASE64. Nyní když mám zazálohovány všechny kontakty bez ohledu na původ mohu si dovolit být s manipulací v kontaktech odvážnější. Kromě možnosti kontakty zazálohovat do souboru jsem ale žádnou funkci navíc neobjevil. Vypadá to, že je to jediný bezplatný způsob jak přenášet kontakty z telefon nebo SIM do googlu.

Požadovanou funkčnost umí např. aplikace Contacts Optimizer, kde je možné uložit změny až po zakoupení za cca 50 Kč.

Ta mi ukázala, že na mém telefonu se překvapivě nachází dvoje různé kontakty uložené v "telefonu". V jedné je cca 255 kontaktů synchronizovananých přes phone copy, ale nové kontakty se přidávají do jiného "telefonu" a proto k synchronizaci nedochází. To jen tak na okraj, tento problém se asi nikoho jiného netýká, leda že by používal též phonecopy, což zrovna pro uživatele androidu nelze moc doporučit. Phonecopy zdá se je ale jediný způsob jak držet kontakty synchronní i s kontakty ve starších telefonech Nokia. I když ten zase dobře nesynchronizuje google kontakty, tedy alespoň v mém případě.
5icz
Příspěvky: 75
Registrován: stř 08. led 2014 20:03:16

Re: Androidí prasečina s kontakty?

Příspěvek od 5icz »

Ja pouzivam jen google kontaky, je to v cloudu primo v google uctu a da se s tim prijemne pracovat z webu na PC podobne jako s gmailem vcetne mazani duplicit apod.

A koukam, ze je k tomu i app od googlu
https://play.google.com/store/apps/deta ... d.contacts
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Androidí prasečina s kontakty?

Příspěvek od xsouku04 »

5icz píše:Ja pouzivam jen google kontaky, je to v cloudu primo v google uctu a da se s tim prijemne pracovat z webu na PC podobne jako s gmailem vcetne mazani duplicit apod.

A koukam, ze je k tomu i app od googlu
https://play.google.com/store/apps/deta ... d.contacts
Ta aplikace je jen pro některé androidy, u mne v google play nic takového není. V mém androidu, zjevně stejně jako ve většině ostatních lze použít jen neoficiální verzi, která se tedy musí jmenovat jinak. Pan "přebalíčkovávač" Ondřej Pšenčík ji pojmenoval "True Contacts". https://play.google.com/store/apps/deta ... d.contacts Což zmiňuji a co se funkčnosti a nastavení týče je to docela bída.

Ano používat jen google kontakty je určitě cesta nejmenšího odporu, kterou praktikuje většina uživatelů. Opravdu se dají dobře spravovat z webu, včetně vytvoření případné zálohy, pokud google cloudu zase tolik nevěříte. Pokud ale vzniknou duplicitní kontakty tak, že jsou částečně duplicitní s těmi na skype, whatsup nebo prostě na simkartě, google tahle možnost arogantně nezajímá a nezbude než použít aplikaci třetí strany, popřípadě kontakty přesouvat nebo duplikovat opsáním. Je to tak?
Překopírování kontaktů skype->google, či facebook ->google, či whatsup->google, telefon -> google či simkarta ->google je zjevně možné provést i tak, že si vyexportujete všechny kontakty z telefonu pomocí aplikace co to umí včetně všech nesmyslně duplicitních či částečně duplicitních kontaktů, dále všechny kontakty znovu naimportujete na webu google contacts a duplicity smažete. Jelikož nemáte úplnou jistotu, že google maže duplicit korektně, je dobré mít i zálohy předchozích stavů. Tohle řešení je ale proti hloupým telefonům, které uměly kontakty hromadně přesouvat a kopírovat mezi svou pamětí a SIM, cesta zpátečnické. Nehledě na to, že ne každý uživatel ovládá práci s PC a má PC k dispozici.

Pokud chcete změnit google účet asi také nezbude než všechno na webu či v nějaké aplikaci vyexportovat, smazat a pak znovu naimportovat pod novým účtem.

Jak si vlastně google představuje migraci z hloupého třeba Nokia telefonu na android? Přes SIM to nejde i kdyby jich bylo jen 100. Představuje si to tak, že budete vše opisovat? No možná jde kontakty překopírovat břes bluetooth. Je zde ještě nějaká další možnost? No možná pomocí nokia nástroje pro Windows udělat export a na webu google kontakty provést import. Pro člověka co počítače nemusí docela hrůza.

Nechci android zbytečně kritizovat, spíše mi jde jen o to pojmenovat zásadními nedostatky pravými jmény.

Je možné nějak jednoduše vypnout whatsup, SIM a skype kontakty aby se všude nepletly kvůli svojí obvyklé duplicitě či nízké důležitosti a zůstat jen u kontaktů google?

Pokud by chtěl někdo držet synchronní google kontakty s hloupým telefon např. nokia, nezbude mu než používat nedokonalé aplikace třetích stran jako třeba phonecopy.com
aplet
Příspěvky: 283
Registrován: pon 07. led 2013 23:31:17

Re: Androidí prasečina s kontakty?

Příspěvek od aplet »

je to prostě tak nevýhoda androidu, pak ještě záleží na type mobilu. Ale také mám v těm chaos.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Androidí prasečina s kontakty?

Příspěvek od xsouku04 »

Tak jsem trochu pokročil. Vymazal jsem si všechno kontakty na google účtu a nahrál import z vcf souboru z telefonu.
Pak jsem musel ručně po jednom smazat 7 kontaktů uložených v telefonu abych se vyhnul zbytečné duplicitě, protože hromadně to smazat nejde! Jdou smazat jen úplně všechny kontakty z telefonu a bohužel včetně historie hovorů pokud se smažou data aplikace kontakty.

A vypadá to tak, že používat android=používat google kontakty, protože všechny ostatní možnosti jsou značně nedodělané a v praxi nepoužitelné.
Jo a ještě jeden postřeh. Android se snaží duplicity sám nějak detekovat a nezobrazovat. V některých aplikacích lze zvolit i filtr podle zdroje kontaktu. Mám ale obavu, že tahle vlastnost bude také nějaký nedodělek, tedy nejlepší je asi používat jen jedny google kontakty a vše ostatní raději vypnout.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Androidí prasečina s kontakty?

Příspěvek od MaT »

No nevím, jestli bych hovořil zrovna o "prasečině". Také jsem dost dlouho používal Nokie (7110, 6310i, 6610i, 6230i, E52). Mezi nimi jsem kontakty také vždycky nějak přenesl, i když už si ani pořádně nepamatuji jak - ale mlhavě se mi vybavují programy Nokia LogoManager, pak snad přímo Nokia Suite (nebo tak nějak). Když jsem přecházel na Android, tak se mi kontakty také na něj nějak podařilo přenést - už teď přesně nevím jak - ale pak mezi Androidy už to bylo velmi jednoduché.

Drahá polovička nedávno řešila to samé - přenos kontaktů z Nokie na Android - a myslím, že to nakonec provedla přes Blutetooth.

Samotný Android má myslím kromě aplikace "Telefon" (tomuto typu aplikací se většinou myslím říká "dialer" a jdou také docela dobře nainstalovat jiné a vyměnit - podobně jako třeba launchery) i nějakou aplikaci "Kontakty" - alespoň to tak zatím bylo na těch Android telefonech, co jsem měl (HTC One V, Xiaomi Hongmi, Asus Zenfone 2). Tam se s těmi kontakty dalo podle mě dělat více věcí. A myslím, že jsem tam viděl i takové věci jako přesun (kopírování) kontaktů ze SIM do telefonu a z telefonu do SIM (jako kdysi na Nokiích, takže bych v tomhle neodsuzoval Android že "neumí to, co umí blbé Nokie"). Aplikaci pro správu je možné také vyměnit (kdysi jsem viděl i nějaké články, kde jich rozebírali víc - podobně jako různé launchery, různé kalendáře).

Je také pravda, že zrovna dialer, správu kontaktů a kalendáře výrobci často mají potřebuj nějak upravovat - tzn. nepoužívají "stock" od Googlu, ale musí mít něco vlastního. Dialer jsem myslím kdysi zkoušel nějaký alternativní (ale tehdy třeba některé z nich moc nepodporovaly dual sim telefony), ale většinou jsem si vystačil s tím, co byl od výrobce (čímž nevylučuji, že někteří výrobci je třeba mají nějak zmršené úplně).

Nástrojů pro zálohování kontaktů jsem už viděl víc, některé to myslím uměli ukládat nejenom do VCF, ale i třeba do různých variant CSV a možná i XML.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Androidí prasečina s kontakty?

Příspěvek od xsouku04 »

MaT píše: Samotný Android má myslím kromě aplikace "Telefon" (tomuto typu aplikací se většinou myslím říká "dialer" a jdou také docela dobře nainstalovat jiné a vyměnit - podobně jako třeba launchery) i nějakou aplikaci "Kontakty" - alespoň to tak zatím bylo na těch Android telefonech, co jsem měl (HTC One V, Xiaomi Hongmi, Asus Zenfone 2). Tam se s těmi kontakty dalo podle mě dělat více věcí. A myslím, že jsem tam viděl i takové věci jako přesun (kopírování) kontaktů ze SIM do telefonu a z telefonu do SIM (jako kdysi na Nokiích, takže bych v tomhle neodsuzoval Android že "neumí to, co umí blbé Nokie"). Aplikaci pro správu je možné také vyměnit (kdysi jsem viděl i nějaké články, kde jich rozebírali víc - podobně jako různé launchery, různé kalendáře).
Ano jeden by čekal, že android bude poskytovat možnost jak hromadně přesouvat či kopírovat kontakty mezi SIM, telefonem a google kontakty. Nebo alespoň ukáže kolik kontaktů je v jaké kategorii a dovolí hromadné mazání. Na tuhle základní funkcionalitu, která je běžná už téměř dvacet let prasácky vykašlal. Aplikace "Kontakty" umí provádět jen Import/Export do souboru na SD kartu a filtrovat zobrazování kontaktů podle místa uložení v samotné aplikaci. A i tohle v mém případě nějak nefunguje, protože vynechává kontakty uložené v telefonu. Tedy neumí zobrazit jen kontakty v telefonu.
A právě o těchto zásadních nedostatcích je celé tohle vlákno. Pokud jsem na internetu hledal nějaký postup jak kontakty ze SIM nebo telefonu zkopírovat nebo přesunout na google kontakty, nejlepší rada byla udělat si export z telefonu (ten by zahrnoval naprosto všechny kontakty), smazat všechny google kontakty a poté je znovu naimportovat na webu google jako google kontakty.
V mém případě jsem takto přišel "bezdůvodně" o několik fotografií. V exportu ještě byly.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Androidí prasečina s kontakty?

Příspěvek od xtonda »

Možnosti kontaktů v Androidu jsou široké. V Androidu lze mít účty různého druhu a ty typy závisí i na instalovaných aplikacích - nainstaluji Firefox a mám účet typu Firefox, nainstaluji WhatsApp a mám účet typu WhatsApp. Některé typy účtů jsou nositeli kontaktů a v menu Contacts to display aplikace Contacts lze zvolit, ze kterých účtů má aplikace kontakty zobrazovat, lze vybrat, že všechny, lze vybrat konkrétní účet či úložiště (já mám Phone, SIM, WhatsApp a tři Google účty), v podrobném nastavení si lze vybrat např. i jen některé podsložky v Google kontaktech. Lze skrýt kontakty bez telefonů a nějak se chytře skrývají duplicity, volba All contacts mi ukazuje Total: 99, after smart merge: 72. Stejně tak jsou zobrazeny počty kontaktů v jednotlivých účtech.

Při vytváření kontaktu v aplikaci Contacts si lze vybrat kde se má vytvořit, nenabízí se tam vše, nelze takto přidat např. WhatsApp kontakt, mě se nabízí SIM, Phone a Google účty.

V aplikaci Contacts je možnost export na SIM, do vcf souboru, import navíc i z jiného telefonu.

V Settings aplikace Contacts je možnost slučovat duplicity (v rámci účtu), hromadně kopírovat kontakty z jednoho účtu do druhého, nastavit pár dalších drobností a vidět počty kontaktů v jednotlivých účtech.

Mít stejný kontakt ve Skype, Facebooku i Googlu dává smysl, proto si lze pro dialer vybrat co se tam má zobrazovat.

Samozřejmě tyhle možnosti se mohou lišit mezi verzemi Androidu a mohou tam být různé úpravy od výrobce, to co popisuji mám na svém Huawei Mate7 s androidem 5.1.1 a EMUI 3.1. Netuším jak moc jinak je to v CM 12.1. Případně jestli je CM správně nahraný, co si tak vybavuji když sem si s tím kdysi hrál, flashuje se nadvakrát, zvlášť základní sytém a zvlášť pak aplikace.

Tohle vše je oproti hloupým telefonům dost jinde a je potřeba se v tom zorientovat, taky jsem byl ze začátku zmaten.

phonecopy.com neznám, ale mají vlastní aplikaci s celkem solidním hodnocením, tak bych čekal, že bude obstojně fungovat.
5icz píše:A koukam, ze je k tomu i app od googlu
https://play.google.com/store/apps/deta ... d.contacts
Tahle aplikace je i u mě nekompatibilní, buď vyžaduje Android 6 nebo je tam ještě něco. Google pokračuje ve vyndavání aplikací přímo z AOSP a jejich distribuci přes store, přes store je lze lépe aktualizovat a také tím Google odřízne ty co chtějí stavět na AOSP bez spolupráce s Google.
xsouku04 píše:V mém androidu, zjevně stejně jako ve většině ostatních lze použít jen neoficiální verzi, která se tedy musí jmenovat jinak. Pan "přebalíčkovávač" Ondřej Pšenčík ji pojmenoval "True Contacts". https://play.google.com/store/apps/deta ... d.contacts Což zmiňuji a co se funkčnosti a nastavení týče je to docela bída.
V některých telefonech mohou být aplikace výrobce natolik modifikované, že originální apka z AOSP se může hodit, nikdo to nikomu nenutí, tak proč to zatracovat.

Pokud jde o migraci z hloupého telefonu, záleží jak moc hloupý je. Úplně hloupé vůbec nemají možnost jak z nich něco dostat, SIM s kapacitou 100 položek typu 1 číslo a k tomu 12 znakový popisek je mimo, já mám v kontaktech u člověka tři telefony, email a poštovní adresu.

Pokud chci držet kontakty synchronní s hloupým telefonem, je potřeba najít úložiště a cestu přenosu podporované oběma platformami, já sem dříve používal Sony Ericssony a ty uměla aplikace MyPhoneExplorer synchronizovat do Google účtu, takže sem to měl celkem snadné.

Používat Google pro kontakty/maily/kalendář vůbec není nutné, můžete mít třeba Exchange (či jinou službu podporující protokol Exchange ActiveSync), kde se pak syncuje osobní adresář a je možno hledat i v globálním adresáři.

Každopádně stěžejní je mít to v nějakém úložišti na netu (klidně vlastním) a proti němu se synchronizovat se všemi mobilními zařízeními, jednak to zajistí, že máte všude to samé a jednak že o to nepřijdete při ztrátě/poruše zařízení. A ještě radši zálohovat pokud by se na některém zařízení adresář omylem smazal a tento stav se všude rozsynchronizoval.

Pokud ste se na to vrhnul hurá stylem a nadělal si v tom guláš, tak to mi nepřijde úplně jako chyba Androidu.

Konkrétně bohužel neporadím neb sem v životě neměl žádnou Nokii.
Odpovědět