Změna O2 v datových tarifech

Můžete využít jen část a nebo všechny služby co Odorik.cz nabízí přímo z Vašeho telefonu ?
Odpovědět
urbik81
Příspěvky: 40
Registrován: stř 13. úno 2013 7:01:15

Změna O2 v datových tarifech

Příspěvek od urbik81 »

Dobrý den, na našem firemním intranetu jsem dozvěděl se zajímavou novinku o chystané změně u O2, která nejspíš bude mít dopad na řadu uživatelů (např. často vychvalovaný Tesco Mobile). Netušíte, zda se nějaké podobné "vylepšení" služeb nechystá i v T-M resp. u Odorika?

"Od 15.7. dochází ke změně v používání datových tarifů na všech O2 SIM kartách. Po vyčerpání objemu dat v daném měsíci (např. 200MB, 1,5GB, 3GB…) klesne rychlost na nulu, tj. datové spojení se ukončí a nebude možné ho v daném měsíci již použít. Jako hlavní důvod tohoto opatření O2 uvádí skutečnost, že nízká rychlost velmi často způsobuje nespolehlivé a téměř nepoužitelné fungování internetu, což zákazníci mylně považují za chybu sítě :D .

Od 15.7.2016 zavádí O2 plošnou změnu, týkající se objemu mobilních dat (FUP). Tato změna se dotkne všech zákazníků O2. Jde o zrušení pomalého datového připojení po vyčerpání objemu dat. Konkrétně to znamená následující:

Princip fungování mobilních dat do 15.7.:
Objem mobilních dat je určen tarifem (např. 200MB, 1,5GB, 3GB…). Do této velikosti probíhá datová komunikace plnou rychlostí sítě (většinou 3G/4G – typicky jednotky až desítky Mb/s). Po vyčerpání tohoto objemu klesne rychlost na velmi pomalé připojení (32-200Kb/s).

Princip fungování mobilních dat od 15.7.:
Objem mobilních dat je určen tarifem (např. 200MB, 1,5GB, 3GB…). Do této velikosti probíhá datová komunikace plnou rychlostí sítě (většinou 3G/4G – typicky jednotky až desítky Mb/s). Po vyčerpání tohoto objemu klesne rychlost na nulu, tj. spojení se ukončí. Jako hlavní důvod tohoto opatření O2 uvádí skutečnost, že nízká rychlost velmi často způsobuje nespolehlivé a téměř nepoužitelné fungování internetu, což zákazníci mylně považují za chybu sítě.

Datové objemy se restartují se začátkem každého měsíce, tj. FUP je vždy vázán na období od prvního do posledního v konkrétním měsíci. Každý uživatel bude informován prostřednictvím SMS při vyčerpání 80% a 100% objemu dat. Tyto SMSky jsou generovány systémově a jejich obsah nelze měnit."
aplet
Příspěvky: 283
Registrován: pon 07. led 2013 23:31:17

Re: Změna O2 v datových tarifech

Příspěvek od aplet »

Ja nechápu , zaplatím si balíček 100MB a kde je povinnost aby jsem mohl surfovat dal? to jsme si jenom na to zvyklý že můžeme surfovat i když pomalu dal. Operátor je podnik který potřebuje vydělávat a buď koupím jeho produkt nebo ne, mám na výběr. A pokud neminu balíček tož smůla ani jeden operátor nepřenáší data. Mít data v mobilu není povinnost ani právo.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna O2 v datových tarifech

Příspěvek od xsouku04 »

O tom, že by něco podobného chystal T-mobile, nevím. Osobně jsem rád, že T-mobile zvolil rychlost po dasažení FUP rozumně, a tedy předpokládám, není tam nyní velký tlak na změny. Překvapivě hodně věcí se dá dělat i při rychlosti 16 kbit/s. V podstatě všechny chatovací aplikace, aplikace používají API či webový prohlížeč opera mini v režimu extrémní fungují obstojně i při této naprosto mizerné rychlosti internetu. Doufám a předpokládám, že to tak zůstane.

Stejně doporučuji si ověřit, že vaše aplikace netahají zbytečně data na pozadí bez užitku. Android a jeho arogantní aplikace jsou schopny za měsíc natahat až 0,5 GB dat i při rychlosti 16 kbit/s a to bez jakéhokoli užitku. Operátor se pak může myslet o tom, jak jej všichni zneužívají, velká část dat ale byla spotřebována nevědomky, bez jakéhokoli užitku majitele. A díky pravidlům o síťové neutralitě, která vymyslela EU, nesmí ani těmto zjevně pomateným aplikacím přístup na internet omezit. Každopádně je třeba mít aplikace pod dohledem už jen proto, že při neustálém šnečím a nesmyslném stahování dat vybíjejí baterii.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Změna O2 v datových tarifech

Příspěvek od Kristovec »

xsouku04 píše:O tom, že by něco podobného chystal T-mobile. Osobně jsem rád, že T-mobile zvolil rychost po dasažení FUP ruzmně a tedy předpokládám není tam nyní velký tlak na změny. Překvalivě hodně věcí se dá dělat i při rychlosti 16 kbit/s. V podstatě všechny chatovací aplikace, aplikace používají API či webový prohlížeč opera mini v režimu extrémní fungují obstojně i při této naprosto mizerné rychlosti internetu. Doufám a předpokládám, že to tak zůstane.

Stejně doporučuji si ověřit, že vaše aplikace netahají zbytečně data na pozadí bez užitku. Android a jeho arogantní aplikace jsou schopny za měsíc natahat až 0,5 GB dat i při rychlosti 16 kbit/s a to bez jakéhokoli užitku. Operátor se pak může myslet o tom, jak jej všichni zneužívají, velká část dat ale byla spotřebována nevědomky, bez jakéhokoli užitku majitele. A díky pravidlům o síťové neutralitě, které vymyslela EU nesmí ani těmto zjevně pomateným aplikacím přístup na internet omezit. každopádně je třeba mít aplikace pod dohledem už jen proto, že při neustálém šnečím a nesmyslném stahování dat vybíjejí baterii.
Já už nevím jistě,ale jako by se o FUP stopce psalo tu na fóru i v souvislosti s T-Mobile?
Vodkafone míval poFUPkovou rychlost 32,ale ten už nemám.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna O2 v datových tarifech

Příspěvek od xsouku04 »

Kristovec píše:Já už nevím jistě,ale jako by se o FUP stopce psalo tu na fóru i v souvislosti s T-Mobile?
FUP stopku má ohlášenou jen O2, jehož FUP 200 kbit/s bylo fakt nereálně velkorysé a podle mne dost dobře nešlo udržet. Nic dalšího jsem neslyšel.
testxxx
Příspěvky: 7
Registrován: ned 21. črc 2013 20:47:09

Re: Změna O2 v datových tarifech

Příspěvek od testxxx »

Tak rychlost 200kbit/s, kterou O2 v roce 2013 s velkou slavou zavedli, tak zase v ruce 2014 snizili a dokonce pokuzili opacnou argumentaci, kterou pouzili v roce 2013 pri zvyseni coz bylo nejvic WTF :lol: a ted zrusili omezenou rychlost uplne.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Změna O2 v datových tarifech

Příspěvek od mobilemanic »

testxxx: Jo, trochu mi to připomíná Microsoft a jejich neomezený One Drive... Ono je na tom krásně vidět, že co se týká poskytování služeb, tak nelze čekat nic od nikoho, validní je jenom to, co víc vydělává - takže u jakékoliv služby může být zítra všechno úplně jinak.. :/
Odpovědět