Jak (ne)funguje QoS ?

Je špatně slyšet ? Lze to řešit !
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Jak (ne)funguje QoS ?

Příspěvek od kapetr »

Něco jsem již nastudoval, ale ...

Vezměme (myslím) typickou situaci:
počítač(či IP telefon) -- rychlá LAN -- ADSL modem -- pomalá ADSL linka -- DSLAM(ústředna) -- rychlý Internet
Tedy - úzké místo je ta last mile (WAN port ADSL modemu, resp. modem port DSLAMu).

Příklad (pro jednoduchost ne VoIP):
stahování z Usenetu (až 20 TCP spojení na server poskytovatele na/z port 119) = totální vytížení downloadu (u mě cca 4 Mb)
a řekněme, že bych toto chtěl upozadit a naopak upřednostnit prohlížení WWW (port 80)

Otázka zní: Jaký má smysl nastavovat QoS na mém ADSL routeru, když není zaplněn jeho vstupní WAN buffer (neboť pomalý WAN X rychlý LAN), ale je zaplněn výstupní modem buffer u DSLAMu (neboť rychlý Internet X pomalý modem port) ?

A jelikož DSLAM nastavené QoS nemá = tedy WWW pakety nijak neupřednostňuje (tedy při zaplnění zahazuje pakety ty i ty), tak výsledek je, jako bych QoS na mém routeru vůbec nenastavil, protože co do modemu od DSLAMu dorazí, stačí modem do LAN vyexpedovat a pravidla QoS se tudíž neuplatní (nemusí nic zahazovat).

Má s tím někdo zkušenost ?
Rozumí tomu někdo ?

Mělo by nějaký smysl to QoS naopak uplatnit na odchozí pakety (tedy více méně ty potvrzující download dat) - ovšem nikoli disciplínou zahazování, ale upřednostňování ve frontě ? Já myslím, že také těžko, protože ačkoli je ADSL upload pomalý (u mě 256kb), tak potvrzovací (malé) pakety u "downloadových" aplikací ho nestačí vytížit = ve frontě se neohřejí a upřednostňování se opět (moc) neuplatní.

Já myslím, že je zásadní vztah směru toku dat a toho, zda je úzké místo na vstupu, či výstupu zařízení, jež chce QoS aplikovat.
Tedy v uvedeném případě by tok dat z Internetu do mého PC musel řešit (co do QoS) DSLAM(router) a
naopak tok od PC do Internetu můj ADSL modem.

Aneb problém s převažujícím downloadem (např nějaká forma stahování kontra jiná, důležitější činnost (VoIP, youtube, surfování, ...)) myslím není řešitelný na mé straně.


--kapetr

P.S.: zkusil jsem na Huawei HG520i nastavit QoS - dát minimální prioritu pro pakety s SourcePort=119. Efekt byl nulový = pří downloadu z Usenetu pomalé načítání stránek, výpadky slov při VoIP, ...
Tedy buď jsou mé výše uvedené "teorie" +- správné, a nebo jsem při nastavení QoS něco zvoral :-)
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Jak (ne)funguje QoS ?

Příspěvek od Kabek »

Má osobní zkušenost, sice s VoIP bránou, kde se dá QoS nastavit, ale asi to je jedno.

1) Definuji-li na mém zařízení QoS, pak označím/omarkuji pakety, které jdou odemne. Příchod nemám na konci jak ovlivnit.

2) Jak jsem tak hledal informace, tak jsem narazil na zajímavost (zkušenost): Pokud není jasně někde v cestě definováno nastavení QoS v návaznosti na porty, které mé zařízení používá, pak je to k ničemu. Ba dokonce při nastavení "vysokých" priorit z mé strany dochází k daleko většímu "zahazování" mých paketů, když to není cestou akceptováno. To je ryze mé subjektivní hodnocení!!!!!

3) QoS jsem vypnul (nastavil 00) a nepociťuji žádný horší stav (protějšek při hovoru mne slyší bez problémů). Zase, je to subjektivní a platí to v "naší" síti - za NATem, kde máme lokální IP adresy.

Jestli má zkušenost je "blbost" a chybně si to vykládám, pak budu každému vděčný za jakýkoliv výklad, který pochopím (dívejte se na mne jako na blba, jež by to chtěl nějak pochopit - vstřebat...)

Díky každému za vysvětlení!

Možná to někomu pomůže. http://connect.zive.cz/clanky/jak-fungu ... 0-a-161738
Naposledy upravil(a) Kabek dne pát 01. bře 2013 21:26:43, celkem upraveno 1 x.
LMN
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 19. črc 2012 14:13:36

Re: Jak (ne)funguje QoS ?

Příspěvek od LMN »

Dobrý večer.

To QoS jsem řešil kdysi také.. Mám k routeru připojený Gigaset, vše jede a nyní nastane situace, že probíhalo stahování a odesílání, příchozí hovor a problém.
Vyřešil jsem to routerem Well s QoS. Nevím jak u vás ale tam se musí přesně vypsat parametry připojení. Nejprve jsem dal do pc bez limitu a QoS pro MAC adresu toho Gigasetu 128/128. Do pc šlo tím pádem vše, ale Gigaset nestíhal v zátěžových situacích. Nastavuje se to takto, příklad. Pro download 2M jsou parametry připojení 2048. Tedy 1920 pro pc a 128 pro to zařízení.. To samé upload. Já mám toto QoS a mohu vytížit připojení jak chci, telefonovat mohu plnohodnotně..

Třeba vám rada k něcěmu bude..
Daniel
Příspěvky: 44
Registrován: stř 02. úno 2011 8:34:08

Re: Jak (ne)funguje QoS ?

Příspěvek od Daniel »

Je to o umelem vytvareni uzkych hrdel na svem zarizeni (to mate pod svou kontrolou, zbytek je jen zbozne prani a ISP malo kdy pomohou). Pokud to naddimenzujete, tak vam QoS nebude fungovat - lepe o neco podhodnotit.
Upstream QoS (brano z vaseho pohledu) mate pod svou kontrolou.
Downstream QoS jen castecne (muzete ovlivnit/zpomalit potrvrzovaci pakety pro TCP). U downstream QoS nic nenadalate s UDP (video streamy, nektere VPNky, ...). Tam by mel pomoci ISP, ale on nechce/neumi/je to pro nej nerentabilni/ ... Ale i tak je to vzdy lepsi to downstream QoS delat/se tim zaobirat nez se na to uplne ...
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Jak (ne)funguje QoS ?

Příspěvek od Pitomec »

QoS není o řízení rychlosti na jednotlivých větvích (neboli Bandwidth Control), ale o přidělování priorit. A pokud jde o řízení rychlosti, tak každé zařízení s touto funkcí musí být adekvátně hardwarově vybaveno, jinak je to kontraproduktivní.
Obrázek
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Jak (ne)funguje QoS ?

Příspěvek od kapetr »

Kabek, Daniel: V podstatě to tedy chápu tak, že mé podezření na "téměř" nemožnost ovlivnění QoS downloadu je žel správné :-(
Jak jsem uvedl, ani prioritizace odchozích žádoucích paketů (tedy těch ne ACK pro Usenet download) moc nepomůže. Naštěstí stahovací aplikace umožňuje omezení rychlosti downloadu. Tato řešení však nemám rád, protože takové omezení je absolutní - i v okamžiku, kdy jiný (prioritní) přenos zrovna není.

LMN: vy máte naopak však zkušenost, že QoS vliv mít může. Žel mám(e) příliš málo informací, abych(om) si mohli udělat lepší představu.

Zkrátka by to chtělo, aby se zapojil i někdo, kdo tomu jednak teoreticky hlouběji rozumí a má i praktické zkušenosti. Nicméně by to asi vydalo když ne na knihu, tak alespoň na hutný článek. Někdo to již jistě stokrát řešil a vyřešil, jen to info najít.
Já zatím s hledáním neměl štěstí.

--------------------------------------
Vzhledem k tomu, že návod Huawei o QoS neobsahuje ani slovo, nahlédl jsem namátkou sem:
http://fs.airlive.com/manual/AirLive_WN ... Manual.pdf

Za povšimnutí stojí (je to ADSL WiFi router), že se zde u QoS nastavuje POUZE VELIKOST UPLOADU a zdá se tedy, že se zadávaná pravidla týkají pouze uploadu do pomala (LAN->WAN).
To myslím podporuje zde mnou i dalšími podporovanou domněnku, že dowload z pomala do rychla (WAN->LAN) nejde již nikterak přímo ovlivnit.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak (ne)funguje QoS ?

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše:QoS není o řízení rychlosti na jednotlivých větvích (neboli Bandwidth Control), ale o přidělování priorit. A pokud jde o řízení rychlosti, tak každé zařízení s touto funkcí musí být adekvátně hardwarově vybaveno, jinak je to kontraproduktivní.
Souhlasím s tím co píše Pitomec. QoS je značkování jednotlivých paketů. Nic jiného. Má to fungovat tak, že naše VoIP zařízení, např. PAP2T označkuje paket jako "přednostní". A všechny routery po cestě budou tuto značku ctít a takto označené pakety upřednostňovat. Většinou něco takového ale poskytovatelé internetu nedělají, pokud něco upřednostňují nebo znevýhodňují nebývá to na základě nějakých značek, které si může libovolně natavit každý jak se mu zlíbí.
QoS se obecně také někdy říká tomu, jak upřednostnit jeden druh provozu před jiným. Je hodně způsobů jak toho docílit. Značkování paketů QoS je jen jeden z mnoha.

Přetížený uploadu - tedy od nás na internet.
V případě uploadu, ten kdo může efektivně rozhodovat o tom, který paket má přednost je přímo váš A/VDSL modem. Vzhledem k asymetrii DSL, kde upload bývá i desetkrát menší hodnota než download je to podstatné, protože upload lze snadněji přetížit. Takže rozumný DSL modem zahodí torentové pakety a pustí VoIP, čehož lze snadno docílit nějakým nastavením. Jestli použijete značkování QoS nebo to nastavíte na základně MAC adres, ip adres, portů či něčeho jiného je jedno. Může být dobré, aby váš DSL modem věděl, jaký máte upload, aby to byl právě on, kdo přebytečné pakety zahodí. Chytrý modem si to zjistí sám.

Přetížený download - moc toho stahujeme.
Horší je to opačným směrem download, nebo též stahování. To který paket bude zahozen, který bude jak dlouho čekat ve frontě rozhoduje nějaké zařízení v O2, které nemůžeme přímo ovlivnit. Proto opatření na zlepšení odezvy downloadu nebývají tolik efektivní. Nicméně dnešní rychlosti by byli v podstatě stačit každému, pokud to tedy není nějaký vyloženě maniak stahovač. Pokud váš router občas schválně zahodí nějaký stahovaný ne VoIP paket, docílí tím snížení rychlosti stahování a tím zmenší celkové zatížení download linky, což může zlepšit odezvy pro VoIP. To je jediný způsob, který lze uplatnit. Jestli bude zahazovat na základě QoS, portů, MAC nebo ipadres je jedno. Jde stále o ten stejný princip.

Přetížený DSL modem - nejčastější jádro pudla
No a aby to nebylo tak jednoduché tak je zde ještě další problém. U DSL modemů není nyní většinou problém v množství přenášených dat, ale v tom, že dodávané DSL modemy jsou velmi slabé výkonově a moc toho neuroutují. Prostě je na ně moc práce. A dovedou tak způsobovat koktání třeba jen při datovém toku 400 Kbit oběma směry, přestože koupená rychlost je 16 Mbit/750 Kbit. Problémové jsou především protokoly, které posílají velké množství drobných paketů jako torenty. A také VoIP posílá obecně velké množství drobných paketů jež musí DSL modem zpracovávat v reálném čase.
Řešení tohoto problému může být koupit si kvalitnější DSL modem. (třeba Fritz Box) Nebo nepoužívat problémové protokoly. Tedy místo torentu použít FTP, místo SIP trankovaný IAX a pod.

Moc daleko od ústředny
Vše co jsem psal výše platí, pokud je samo připojení kvalitní, tedy pokud nepoužíváte větší rychlost připojení než dovoluje vaše vzdálenost od ústředny. Lepší modemy ukazují chybovost vzniklou na vedení velkou vzdáleností od ústředny. Je totéž schopen na dálku změřit technik O2. Je to něco co se může v čase měnit, podle toho jak třeba fouká vítr, nebo jak využívají okolní dráty vaši sousedi. Kvalitnější A/VDSL modem může dosáhnout lepších výsledků než ten co dodává O2. Snížení rychlosti nebo výměna VDSL jen za ADSL se může také projevit pozitivně na stabilitě spojení.

Problémy O2
Pokud je všechno výše v pořádku a i tak vám to občas koktne, může to být způsobeno ještě problémy na páteřní síti O2, nebo mezi O2 a Master internet kde máme hosting. Dále samozřejmě u nás nebo u našeho dodavatele. Je to nejméně pravděpodobné, takže tuhle možnost lze zkoumat jen když vyloučíte ty předchozí. I když O2 potíže nedělá schválně, je možná, že svoje vlastní VoIP, které přes ADSL/VDSL modemy nabízí si proti těmto vlivům ochrání lépe, než zbytek provozu.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Jak (ne)funguje QoS ?

Příspěvek od Kabek »

Použiji-li selský rozum, pak já to, co přichází ke mně - download, v podstatě nemohu z hlediska QoS nikterak již ovlivnit (mimo svého koncového zařízení - své domácí sítě). Ten, kdo to ke mně posílá, to již eventuálně omarkoval - nastavil QoS (jeho hodnotu) a záleží JEN na nastavení celé cesty směrem ke mně, zda to akceptuje, zda se uplatní jisté upřednostnění paketů.
Pakety, jež odchází z mého koncového zařízení, já mohu v jistých případech (umožňuje-li to mé koncové zařízení) označit - nastavit hodnotu QoS. Pak ale opět již záleží na přenosové cestě, kudy pakety prochází, zda mé označení priority bude akceptováno. To již neovlivním, pokud (!) nemám přístup jako správce sítě....
V mém příspěvku jako QoS neuvažuji nastavení omezení rychlosti, ale ..." Differentiated services (DiffServ) – pakety se rozdělují do kategorií, což se může zaznamenat do hlavičky paketu, a zachází se s nimi podle předdefinovaných parametrů!.... viz např. http://cs.wikipedia.org/wiki/Quality_of_Service
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak (ne)funguje QoS ?

Příspěvek od xsouku04 »

Kabek píše:Použiji-li selský rozum, pak já to, co přichází ke mně - download, v podstatě nemohu z hlediska QoS nikterak již ovlivnit (mimo svého koncového zařízení - své domácí sítě). Ten, kdo to ke mně posílá, to již eventuálně omarkoval - nastavil QoS (jeho hodnotu) a záleží JEN na nastavení celé cesty směrem ke mně, zda to akceptuje, zda se uplatní jisté upřednostnění paketů.
Pakety, jež odchází z mého koncového zařízení, já mohu v jistých případech (umožňuje-li to mé koncové zařízení) označit - nastavit hodnotu QoS. Pak ale opět již záleží na přenosové cestě, kudy pakety prochází, zda mé označení priority bude akceptováno. To již neovlivním, pokud (!) nemám přístup jako správce sítě....
V mém příspěvku jako QoS neuvažuji nastavení omezení rychlosti, ale ..." Differentiated services (DiffServ) – pakety se rozdělují do kategorií, což se může zaznamenat do hlavičky paketu, a zachází se s nimi podle předdefinovaných parametrů!.... viz např. http://cs.wikipedia.org/wiki/Quality_of_Service
Přesně tak. Pak je ale ještě další cesta, na značkování se vykašlat a přebytečné upload pakety zahazovat sám tak, aby upload nebyl přetížen a nemusel to dělat někdo další po cestě, nevhodným způsobem.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Jak (ne)funguje QoS ?

Příspěvek od Kabek »

A proto to mám vypnuté - 00! A spokojenost! (Best-effort services – metoda největší snahy, která má QoS nastaven na nulu a snaží se každý paket co nejrychleji a nejefektněji přenést k cíli)
Odpovědět