Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Je špatně slyšet ? Lze to řešit !
chovanecm
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. kvě 2013 11:04:54

Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Příspěvek od chovanecm »

Chtěl bych se ujistit, že při volání z VoIP např. do sítě O2 v situaci, kdy je na SIP klientovi i Odorik.cz PCMA vypnuté, značí položka kodek "PCMA,iLBC", že mezi mým telefonem a ústřednou Odorik je použit kodek iLBC a teprve někde za ústřednou, tzn. kde to už mému 3G připojení nečiní potíž, je použito PCMA. Možná mě trochu mate to pořadí.
Děkuji.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Příspěvek od xsouku04 »

Ano, mělo by to tak být. Pokud chcete mít jistotu, pošlete id konkrétního hovoru (najdete to v podrobném výpisu hovorů v pravo) a já to mohu ručně prověřit.
chovanecm
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. kvě 2013 11:04:54

Re: Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Příspěvek od chovanecm »

Tak jen pro jistotu třeba hovor 74521917. Zdálo se mi, že je zvuk trochu přerušovaný.
Ale snad ještě víc by mě zajímalo, čím bylo způsobeno přerušení hovoru 74530575 (do Rakouska) po pár vteřinách od jeho přijmutí. Díky moc!
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Příspěvek od xsouku04 »

chovanecm píše:Tak jen pro jistotu třeba hovor 74521917. Zdálo se mi, že je zvuk trochu přerušovaný.
Ale snad ještě víc by mě zajímalo, čím bylo způsobeno přerušení hovoru 74530575 (do Rakouska) po pár vteřinách od jeho přijmutí. Díky moc!
Tak ten hovor 74521917 mi ukazuje že měl kodek speex. Nechápu ale, proč ve výpise hovorů to ukazuje ilbc.
Možná bude vědět vysvětlení David. V každém případě ALAW =PCMA=g711a to nebyl.

Co se týče hovoru 74530575 přikládám obrázek. Hovor byl zavěšen u nás, protože jsme nedostali odpověď na OK (ACK) - tedy na informaci o tom, že byl hovor zdvihnut.
Zajímavé ale je, že až jsme hovor zavěsili, tak na bye už jsme ack dostali.
Přílohy
Zavěšený_hovor_do_rakouska.png
Zavěšený_hovor_do_rakouska.png (31.54 KiB) Zobrazeno 7807 x
chovanecm
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. kvě 2013 11:04:54

Re: Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Příspěvek od chovanecm »

Zvláštní, jak s tím kodekem, tak nedoručením ACK. Ale podle diagramu to vypadá, že by se snad mohlo jednat o ojedinělou situaci, uvidíme příště.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Příspěvek od xsouku04 »

chovanecm píše:Zvláštní, jak s tím kodekem, tak nedoručením ACK. Ale podle diagramu to vypadá, že by se snad mohlo jednat o ojedinělou situaci, uvidíme příště.
Když používáte Zoiper, můžete používat i IAX protokol, který má signalizaci i hovor samotný na stejném portě, takže k tomuhle by dojít nikdy nemělo.
chovanecm
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. kvě 2013 11:04:54

Re: Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Příspěvek od chovanecm »

Uvažoval jsem nad tím, ale protože jsem Zoiper nastavoval tátovi, raději jsem vsadil na klasiku SIP. Pokud bude problém častější, zkusím ho navigovat, jak si to může přenastavit.
Ještě jednou tedy děkuji.

EDIT: Zkusil jsem teď ten Zoiper na IAX nastavit u sebe a vytočil jsem *0854. Id hovoru 74588169. Ve výpisu volání mi to ukazuje kodek G729, který nemám v Zoiperu ani aktivovaný, ani zaplacený (tzn by se asi vážně použít neměl). Tak nevím, zda v těch výpisech opravdu není nějaká chyba.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Příspěvek od xsouku04 »

chovanecm píše:Uvažoval jsem nad tím, ale protože jsem Zoiper nastavoval tátovi, raději jsem vsadil na klasiku SIP. Pokud bude problém častější, zkusím ho navigovat, jak si to může přenastavit.
Ještě jednou tedy děkuji.

EDIT: Zkusil jsem teď ten Zoiper na IAX nastavit u sebe a vytočil jsem *0854. Id hovoru 74588169. Ve výpisu volání mi to ukazuje kodek G729, který nemám v Zoiperu ani aktivovaný, ani zaplacený (tzn by se asi vážně použít neměl). Tak nevím, zda v těch výpisech opravdu není nějaká chyba.
Ty zmatky s těmi kodeky vznikly z toho důvodu, že v SIP paketu OK, nám to posílalo více kodeků, místo aby to poslalo jen jediný vybraný kodek. A z toho důvodu to i špatně ukazovalo. Nyní jsme to opravili, takže by to mělo opravdu ukazovat ten jediný kodek. Navíc paket OK bude kratší a je to tak korektnější a jistější. Prosím vyzkoušejte, jestli už je to v pořádku.
chovanecm
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. kvě 2013 11:04:54

Re: Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Příspěvek od chovanecm »

Zkoušel jsem to nyní u sebe a nové hovory uskutečněné přes SIP již zobrazují kodek v pořádku (např. 74611549).
Přes IAX se mi ale ukazuje PCMA (např. 74611350), i když ho mám v Zoiperu vypnutý. Ale to mi zas tak moc nevadí, šlo mi hlavně o to zjistit, jaký kodek bude v kombinaci s Zoiper nejvhodnější, což bude asi speex.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kodek "PCMA,iLBC", i když je PCMA deaktivované

Příspěvek od xsouku04 »

chovanecm píše:Zkoušel jsem to nyní u sebe a nové hovory uskutečněné přes SIP již zobrazují kodek v pořádku (např. 74611549).
Přes IAX se mi ale ukazuje PCMA (např. 74611350), i když ho mám v Zoiperu vypnutý. Ale to mi zas tak moc nevadí, šlo mi hlavně o to zjistit, jaký kodek bude v kombinaci s Zoiper nejvhodnější, což bude asi speex.
Díky za test. Kodek použitý pro IAX to zobrazovat neumí. Ten co je vidět u hovoru tedy není směrodatný.
Odpovědět