Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Je špatně slyšet ? Lze to řešit !
MartinJ
Příspěvky: 18
Registrován: pon 10. úno 2014 13:27:02

Re: Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Příspěvek od MartinJ »

Rozumím Vám. Neuvědomil jsem si jednu věc. Mám tam jeste jeden router.

192.168.0.1 patri memu DHCP WIFI routeru za kterym mam notebook a z ktereho jsem delal traceroute.

172.30.181.1 je wifi router providera, pres ktery me domu prichazi od nej internet (nemam do nej pristup). Tento router mi poskytuje 4 pevne IP. Jedno z techo ctyr IP pouziva Gigaset A510IP.

Puvodne byl i ten provideruv WIFI router dynamicky, ale dohodl jsem se s providerem uz asi pred 14 dny at mi da pevne IP jestli by se to nezlepsilo.

CSipSimple je na android telefonu, ktery je pripojeny na muj wifi router a ma dynamicky pridelovanou adresu (zkousel jsem ho odpojovat, aby se to netlouklo ale zda se ze to nema vliv).
MartinJ
Příspěvky: 18
Registrován: pon 10. úno 2014 13:27:02

Re: Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Příspěvek od MartinJ »

JPT píše:a nemůže být 192.168.0.1 uživatelova síť a 172.30.181.1 - 172.25.107.1 providerova vnitřní síť ?

EDIT: no vlastně mezi nima v traceroutu neni ta 172.30.181.30 takže to nevím, kde se tam vzala. Zas tak se v tom nevyznám a SIP ALG neznám a na dálku se věci řeší blbě.
172.30.181.30 je adresa A510IP.
172.30.181.1 je ten provideruv router, ktery mi poskytuje IP 172.30.181.30
JPT
Příspěvky: 323
Registrován: sob 03. lis 2012 22:21:05

Re: Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Příspěvek od JPT »

Aha. Ale ty statické IP nejsou veřejné, ale vnitřní toho providera. Možná je to trošku nestandartní. Já mám od providera jen jednu veřejnou (nemusí být) na anténě s AP a pak mám ještě router/AP se switchem a ten dělá vnitřní síť a podobně to myslim řeší většina (oddělená vlastní síť). Já myslím, že když napíšete providerovi to co potřebujete, aby na síti fungovalo, tak Vám to "pošteleluje", aby to šlo.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Příspěvek od Pitomec »

MartinJ píše:Rozumím Vám. Neuvědomil jsem si jednu věc. Mám tam jeste jeden router.

192.168.0.1 patri memu DHCP WIFI routeru za kterym mam notebook a z ktereho jsem delal traceroute.

172.30.181.1 je wifi router providera, pres ktery me domu prichazi od nej internet (nemam do nej pristup). Tento router mi poskytuje 4 pevne IP. Jedno z techo ctyr IP pouziva Gigaset A510IP.

Puvodne byl i ten provideruv WIFI router dynamicky, ale dohodl jsem se s providerem uz asi pred 14 dny at mi da pevne IP jestli by se to nezlepsilo.

CSipSimple je na android telefonu, ktery je pripojeny na muj wifi router a ma dynamicky pridelovanou adresu (zkousel jsem ho odpojovat, aby se to netlouklo ale zda se ze to nema vliv).
Od ISP si nechat dát veřejnou IP adresu a všechno pak řešit až u sebe, přes svůj router. Co to je vlastně za zařízení od ISP - nějaký klient s routerem? UBNT? Ať z toho udělá bridge a routovat si to můžeš až sám ve svém routeru.
Obrázek
MartinJ
Příspěvky: 18
Registrován: pon 10. úno 2014 13:27:02

Re: Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Příspěvek od MartinJ »

Co je to za modem teď nevím, ale původně jsem měl jednu od něho jednu IP (konfigurováno jako bridge) a směroval jsem si to dynamicky sám. Když jsem mu volal - asi před 14-ti dny - tak jsme se domluvili, že to zkusíme, že mi přidělí 4 IP adresy IP1, IP2, IP3 a IP4. A vyzkoušíme, jestli se to nezlepší.

IP1 je ta, kterou má ten jejich router z pohledu jejich sítě.

IP2, IP3, IP4 mám já za tím routerem.

A510IP má v mé síti adresu IP2.

IP3 je pro můj WIFI-LAN router, který tvoří mojí domácí síť s dynamickým přidělováním IP adres (z jiného rozsahu, než má ta jejich síť - IP1 - IP4).

IP4 mám nevyužitou.

Za ten můj WIFI router (Dynamické přidělování IP adres) mám pak připojeny
- telefon android s CSIPSimple (WIFI)
- 3 notebooky (WIFI)
- 1 PC (LAN)

Když to shrnu, tak s ISP jsme tedy už o tom mluvili, udělali jsme tenhle pokus ale jak se zdá, výsledek se nezměnil. Stále jsem si nebyl jistý, jestli to nemám náhodou já nějaký pomatlaný. Ale jak se zdá podle vašich reakcí, tak ne.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Příspěvek od Pitomec »

Celý problém bude nejspíš v tom, že onen ISP ti nepřiděluje veřejnou IP, ale až nějakou neveřejnou za svým routerem (a je jedno, jestli je ten jeho router fyzicky u tebe nebo ho má někde ISP u sebe). Trval bych prostě na veřejné IP a pokud by to opravdu nebylo možné, tak alespoň to, aby na tvoji IP dal ve svém routeru DMZ. Jinak se obávám, že se nepohneš z místa.
Obrázek
MartinJ
Příspěvky: 18
Registrován: pon 10. úno 2014 13:27:02

Re: Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Příspěvek od MartinJ »

Tak jsem volal providerovi a problém se nyní zdá být odstraněn. Provider nalezl u sebe jednu věc. Měl omezený počet možných spojení z mé IP. Ptal jsem se ho co to znamená, abych to mohl napsat sem.

Jde o následující věc o které jsem neměl před tím tušení.
Každá aplikace kterou spustíme doma na počítači otevře jeden nebo spíš více spojení na internet. Například torrentová aplikace může otevřít až 200 spojení. Jedná se o otevřené porty a IP adresy. Podobně je to se skajpem a webovým prohlížečem.
Když se například ve webovém prohlížeči otevře nějaká stránka, otevře se spojení nejen na tu stránku, ale i na různé jiné webové aplikace, které běží na té webové stránce. Reklamy, Facebook apod. V tom okamžiku může mít klidně otevřeno i několik stovek portů na mnoho IP adres.

Pustil jsem si na svém notebooku aplikaci TCPVIEW, která ukazuje jaká spojení mám aktivní. Je jich opravdu docela dost.

Doma mě běží někdy i tři počítače a dva smartphony.

VOIP prý potřebuje mít otevřeno také několik takovýchto spojení pro RTP. V tenhle okamžik se zdá, že pokud ISP omezil maximální počet spojení z mé IP, tak jsem se lehce mohl dostat na limit a u VOIP mohlo docházet k nějakým kolizím nebo výpadkům.

Od té doby se mi zdá, že spojení z domova funguje.

Díky všem za skvělý rady. Martin
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Příspěvek od Pitomec »

Hlavně, že to pomohlo. Ale jednu poznámku si stejně neodpustím - takové "vysvětlení" zavání tím, že ten ISP je obyčejný garážník, který - možná ani ne legálně - překupuje levně konektivitu a nemá dost veřejných IP adres. A to bych asi začal uvažovat o změně...
Obrázek
JPT
Příspěvky: 323
Registrován: sob 03. lis 2012 22:21:05

Re: Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Příspěvek od JPT »

Někdo třeba ani veřejnou IP nepotřebuje a někde je za příplatek, ale nějaký garážník to možná bude. Mě by garážník osobně nevadil, ale nesměl by mě nijak omezovat.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Problém s voláním mezi dvěma A510IP uvnitř sítě ODORIK

Příspěvek od alfi »

no SIP za NATem by měl fungovat - i když má provider jen jednu veřejnou IP.

podle popisu to vypadá na problém s conntrack tabulkou (např. http://wiki.khnet.info/index.php/Conntrack_tuning) - pro velký provoz je třeba mít odpovídající velikost, jinak se nejstarší záznamy začnou mazat. ale ještě jsem neslyšel, že by se limitovala pro každého klienta zvlášť, ale nejspíš je možné i to. každopádně by to provider měl být schopen uhlídat :(

to mi připomíná - nechystá se odorik na IPv6 provoz? tam tyhle problémy s NAT/conntrack/SIP ALG zmizí a IPv6 adresy už jsou jakž takž dostupné i běžným klientům..
Odpovědět