Občas trhaný hovor s kodekem ILBC

Je špatně slyšet ? Lze to řešit !
Odpovědět
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Občas trhaný hovor s kodekem ILBC

Příspěvek od swejzi »

Zdravím,
Mám Samsung Galaxy Mini S5570I (novější verze s rychlejším CPU oproti původnímu Galaxy Mini), Android ve verzi 2.3.6 a aplikaci CSipSimpe. Po dlouhodobém zkoušení jsem nakonec zůstal u kodeku ILBC, se kterým mě prý druhá strana slyší nejlépe a bez větších výpadků. Problém je, že se občas stává, že s tímto kodekem bývá trhaný zvuk. Tedy alespoň já slyším zvuk trhaně, jakoby přerušovaně, slovům je celkem rozumět, ale prostě co cca 100 ms je tam ticho, nevím jak to lépe popsat. Jak mě v tu chvíli slyší druhá strana bohužel nedokážu posoudit, takto zmršený hovor ihned pokládám a volám znovu, pak se to většinou chytí a už to jede OK. Takto špatně začatý hovor poznám už podle zvuku vyzvánění, který je též trhaný, ovšem ještě když jsem měl zapnutou hlášku o zbývajících minutách, tak ta se přehrála vždy bez jakýchkoliv poruch zvuku. Domnívám se tedy, že problém nevzniká u mě, ale až někde na trase. Signál mám v tu chvíli stabilní a slabým CPU v telefonu to také nebude, protože jak říkám, když pak volám znovu (nebo jindy), tak je to v pořádku. Nyní se mi tuto chybu podařilo vyvolat, ID hovoru je 88023447.
Prosím o prověření, snad tomu přijdete na kloub.
Díky
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Občas trhaný hovor s kodekem ILBC

Příspěvek od xsouku04 »

Můžete ještě uvést nějaký hovor na stejné číslo, který byl OK? Abych to mohl porovnat.
Kromě paketu se může lišit ještě paketizace.

Matně si vzpomínám, že jsme u ILBC nastavili nějakou nestandardní paketizaci. Ale nijak se to neprojevilo a dále jsme to již nezkoumali.
Paketizace má totiž naprosto zásadní význam pro datovou náročnost. Čím vyšší paketizace, tím nižší datové nároky.

A běžně používaná paketizace není pro přenos v mobilní síti příliš vhodná.

Ještě se na to zkusíme podívat.

Update 09.06.2013: Opravdu to vypadá, jako by ten ilbc byl nějak poškozen u nás. Jen se to někdy projeví a někdy ne i když zdá se je "poškozen" vždy stejně.

Update2: Vzpomínám si, že jsme se pokoušeli nastavit netradiční paketizaci, ale jen u IAX serveru. Asterisk ale co se ilbc týče podporuje jen paketizaci 30 ms, takže námi nastavená paketizace je nejspíše ignorována. Tedy tohle to nevysvětluje. Jakou máte paketizaci nastavenou Vy ve Vašem telefonu? Měla by být 30 ms.
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Re: Občas trhaný hovor s kodekem ILBC

Příspěvek od swejzi »

Nyní jsem volal na stejné číslo, tentokrát byl hovor bez problému. ID hovoru: 88119930. Co se týče nastavení v CSipSimple, položku "iLBC RTP snímků za paket" mám s hodnotou "30". To je jen pozůstatek jakéhosi mého experimentování. Mám dojem, že to stejně nemá na nic vliv. Ale co si pamatuji, tak uvedený problém se vyskytoval ještě před tímto mým experimentováním. Pro jistotu hodnotu "30" mažu, nechávám pole prázdné, tak jak to původně bylo. S tímto nastavením volám na stejné číslo. ID hovoru, kde se daný problém nevyskytl je 88120849. A po chvilce zkoušení se mi opět podařilo uskutečnit hovor, kde se daný problém se zadrháváním zvuku vyskytl. ID problémového hovoru je 88121248.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Občas trhaný hovor s kodekem ILBC

Příspěvek od Kabek »

S obdobným problémem jsme se rovněž potýkali.

Myslím si, že je nejprve třeba zjistit, co je důvodem popisovaného jevu. Zda se jedná o velký jitter, což lze do určité míry řešit na příjmové straně velikostí "jitter buffer" a u odoriku zřejmě rovněž nastavením bufferu při transformaci iLBC na PCMA a zpět. To za předpokladu, že hovořící strany používají rozdílné kodeky. V tomto případě je ale zvuk poslechově odlišný od stavu, kdy se ztrácí pakety.
Je-li ovšem důvodem zadrhávání ztráta paketů, pak to částečně do určité míry vyřeší použitý kodek. iLBC je hodnocen právě jako vhodný pro taková připojení, kde ke ztrátě paketů dochází častěji. Je-li ale ztráta paketů "ve šňůře" po dobu těch 100 ms, pak to asi žádný kodek nezachrání.
Mám zkušenost, že PCMA (G711a) zvládá i 5% ztrát paketů, ale nesmí to být souvisle za sebou. V testech u telefonu Panasonic KX-TGP500 je dokonce psáno, že ještě při 8% ztrát je hovor vyhovující... Při porovnávání s iLBC jsme nepostřehli výrazný rozdíl. Jen datová náročnost je o trochu nižší.

Napište zde, prosím, výsledek Vašeho zkoumání a řešení. Pro ostatní to bude zcela jistě poučné.

Přeji všem pěkný den!
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Re: Občas trhaný hovor s kodekem ILBC

Příspěvek od swejzi »

Teď jsem si vzpomněl, že jsem v CSipSimple zapínal automatické nahrávání hovorů. V příloze posílám dva vzorky, jak se ta chyba projevuje.
Přílohy
ukazky.rar
(340.73 KiB) Staženo 382 x
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: Občas trhaný hovor s kodekem ILBC

Příspěvek od luky »

...a nemůže to být tím, že kodek s lepší kompresí více zaměstnává procesor. A pokud ten řeší i jiné úlohy na pozadí, tak prostě nestíhá. Možná zkusit ukončit všechny nepotřebné aplikace, které běží nebo jsou online
Někdy bývá bug u infračerveného čidla přiblížení - při přiblížení telefonu k hlavě zhasne obrazovka a sníží se frekvence procesoru. Tak jsem to měl kdysi u Skype.
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Re: Občas trhaný hovor s kodekem ILBC

Příspěvek od swejzi »

Troufám si říct, že ne. V telefonu běží jen to nejnutnější a problém se objevuje zcela nahodile, nikoliv v nějakých specifických situacích.
Odpovědět