Prerusovane, sekane hovory

Je špatně slyšet ? Lze to řešit !
tom.i
Příspěvky: 14
Registrován: úte 28. úno 2012 13:41:36

Prerusovane, sekane hovory

Příspěvek od tom.i »

Dobry den,
potreboval bych najit pricinu sekanych hovoru po par minutach.
Ja protistranu slysim velice dobre, ale protistrana mne velice sekane, vypadavajici slova.

ID hovoru:
106867954
106866281
106856665

Je to volani Odorik na Odorik, obcas se mi stava ze mi na Archu vypadne DNS. Ale spis si myslim, ze to bude protistrana, jelikoz ma WIFI pripojeni na rodinnem dome.
Za jakekoli informace predem velice dekuji.
Tomas
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prerusovane, sekane hovory

Příspěvek od xsouku04 »

Koktající hovor rozhodně nemůže mít na svědomí potíže s DNS.
Dané hovory jsou u nás v pořádku v obou směrech (RTP bez výpadků a zpoždění). Tedy jediné, co mne napadá, je, že k poškození dojde směre od nás k Vám, což u nás nedovedeme změřit.

Doporučuji si změřit kvalitu internetu podle návodu zde. http://www.odorik.cz/w/internet
tom.i
Příspěvky: 14
Registrován: úte 28. úno 2012 13:41:36

Re: Prerusovane, sekane hovory

Příspěvek od tom.i »

Dekuji za odpoved.
Mno problem bude urcite u protistrany, pry maji wifi spolecnou nebo co.
Tohle jsem vcera nameril pingem na nyx.cz:

Cili zadna slava.
Za Vas odkaz dekuji, urcite vyzkousim ;-)
OT: existuje nejaky rozcestnik na WIKI stranky? Stale hledam jednu wiki stranku a nemohu ji najit :(
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Prerusovane, sekane hovory

Příspěvek od Kabek »

Zkuste na protějšku tam, kde se to seká, pokud to lze, zvětšit jitter buffer. Záleží na tom, jaký telefon - bránu tam máte použitou. Tím do jisté míry eliminujete ten jitter. Ale ztrátu paketů v řadě za sebou ne, což tam je také... To je tak výrazné přerušení datového toku, že to asi nic nevyrovná. Když chybí pakety tak dlouho, pak to je asi neřešitelné nastavením telefonu. Zkuste u WiFi nastavit jiné parametry.
Uživatelský avatar
misa
Příspěvky: 268
Registrován: sob 06. říj 2012 19:48:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prerusovane, sekane hovory

Příspěvek od misa »

tom.i píše:Dekuji za odpoved.

OT: existuje nejaky rozcestnik na WIKI stranky? Stale hledam jednu wiki stranku a nemohu ji najit :(
Najeďte na wiki úplně dolů a klikněte v pravém dolním rohu na "index". Pokud tedy myslíte rozcestník našich wiki stránek.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Prerusovane, sekane hovory

Příspěvek od Pitomec »

Abych nezakládal nové vlákno, tak jenom dotaz, jestli je možné analyzovat hovor ID 111703355. Je to VoIP Odorik na VoIP Odorik a byly tam výpadky. A jelikož jsem je v poslední době zaznamenal již vícekrát, tak bych rád našel příčinu.
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prerusovane, sekane hovory

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše:Abych nezakládal nové vlákno, tak jenom dotaz, jestli je možné analyzovat hovor ID 111703355. Je to VoIP Odorik na VoIP Odorik a byly tam výpadky. A jelikož jsem je v poslední době zaznamenal již vícekrát, tak bych rád našel příčinu.
Z ip adresy XX.42.242.204, na které je Gigaset, chodí pakety s velkým jitterem.

To by ale samo osobě nemělo vadit, protože dynamický jitter buffer telefonu Grandstream GXP 1400 na durhé straně by to měl vyrovnat.
Je ale pravděpodobné, že jitter je i ve druhém směru a tam to vadí. Protože Gigasety adaptivní jitter buffer vůbec neumí a pokud jsou výkyvy větší než 50 ms, může to být problém. Druhý směr nedovedeme změřit, protože k jitteru dochází až cestou od nás k zařízení gigaset. Tedy je to jen odhad.

Podle toho co jsem pozoroval, předpokládám, že u toho konkrétního hovoru špatně slyšel především člověk s gigasetem.
Pokud by se ale jednalo o hovor např. na mobil, špatně budou slyšet obě strany.
Je to tak?

Možná řešení:

1) Spravit internet, aby neměl tak velký jitter.
2) Vyměnit Gigaset za jiné zařízení, které umí dynamický jitter buffer (všechny ostatní to umí). A hovory na veřejné čísla volat s prefixem *089, aby se automaticky uplatnil extra jitter buffer. Viz popis http://www.odorik.cz/w/specialni_cisla
Přílohy
Velky_jitter.png
Velky_jitter.png (28 KiB) Zobrazeno 8059 x
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Prerusovane, sekane hovory

Příspěvek od Pitomec »

Díky za analýzu, taky jsem si myslel, že problém bude u připojení netu z UPC, protože čas od času se to na tom Staráku prostě podělá a buď rychlost spadne na nějakou haluzní hodnotu (a po restartu modemu už to nefachá vůbec - je nutný kontakt s klientským centrem, kde samozřejmě chybu nepřiznají a cca do hodiny už všechno šlape jak má) nebo jsou výpadky jako včera (ovšem dnes už zase vše v pohodě, 2 hovory ve stejném směru: ID 111733746 a ID 111734196 bez výpadků). 10 let byl jejich internet naprosto bez chyb a až začali navyšovat rychlosti na ty nesmyslné 240 apod. a měnit modemy Motorola za Ubee a spol. tak začaly potíže.
Obrázek
maveryck
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 02. dub 2015 10:58:59

Re: Prerusovane, sekane hovory

Příspěvek od maveryck »

Zdravím,

mohl bych požádat o analýzu hovoru id: 116716877.

Jde o volání mobil -> odorik.. Odorik slyšel dobře, mobil přerušovaně.

Včera to bylo stejné, id: 116663300: mobil -> odorik Odorik slyšel dobře, mobil přerušovaně.
Poté jsem volal skrze VOIP Odorik -> Odorik id: 116663917 a vse bylo v poradku.

Bylo by možné najít příčinu?

Díky.
M.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Prerusovane, sekane hovory

Příspěvek od xsouku04 »

Upload hovoru 116716877 má příliš velký jitter ve směru upload.
Viz obrázek.
Výkyvy do 50 ms nejsou slyšet, ale nad 50 ano.

Možná řešení:

1) Spravit si kvalitu uploadu - nastavit upřednostňování hlasových paketů.
2) Nastavvt si extra jitter buffer 300 ms pomocí prefixu *089 viz http://www.odorik.cz/w/specialni_cisla
Přílohy
koktavy_hovor_116716877.png
koktavy_hovor_116716877.png (18.9 KiB) Zobrazeno 7859 x
Odpovědět