hovor s výpadky, prosím o graf

Je špatně slyšet ? Lze to řešit !
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

hovor s výpadky, prosím o graf

Příspěvek od xtonda »

Před chvílí jsem vedl hovor přes IAX s iLbc kodekem, přesto že bylo použito LTE, volaný hlásil výpadky. Můžete prosím vložit graf ke call id 117636074?

EDIT: Bylo by fajn moct si graf zobrazit přímo ve výpisu hovorů.
Uživatelský avatar
kovik
Příspěvky: 505
Registrován: stř 16. lis 2011 11:07:52

Re: hovor s výpadky, prosím o graf

Příspěvek od kovik »

Dobry den,
hovor u nas vypada v poradku.
z_iaxu.png
z_iaxu.png (11.51 KiB) Zobrazeno 7650 x
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: hovor s výpadky, prosím o graf

Příspěvek od xtonda »

Jak mám chápat, že na začátku je zpoždění skoro sekundu a a pak se v několika schodech dostane skoro na nulu?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: hovor s výpadky, prosím o graf

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše:Jak mám chápat, že na začátku je zpoždění skoro sekundu a a pak se v několika schodech dostane skoro na nulu?
Schody mohou být způsobeny resetem jakéhosi časovače uvnitř těch paketů, tedy pravděpodobně jsou spíše softwarovou chybou/nedokonalostí než nekvalitou internetu. Možná se zadrhává Váš android, zkuste jiný kodek.
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: hovor s výpadky, prosím o graf

Příspěvek od xtonda »

Byl použit Zoiper, IAX a iLBC. Telefon je Huawei Mate7 s procesorem Kirin 925 4 x Cortex-A15 @ 1,8 GHz + 4 x Cortex-A7 @ 1,3 GHz a AnTuTu skóre kolem 40 000. Jestli se tohle zadrhává, tak už vážně nevím.

Ale bylo by fajn moci si po hovoru sám zobrazit graf a zkoušet různá nastavení a srovnávat.
Zbyněk
Příspěvky: 27
Registrován: stř 05. bře 2014 12:10:09

Re: hovor s výpadky, prosím o graf

Příspěvek od Zbyněk »

Zkuste speex, mně se u wifi osvědčil. Při špatném internetu sníží kvalitu hlasu namísto lupanců. Zbylé kodeky buď lupaly nebo vypadávaly dokonce i PCMA. Používám SIP s bufferem na portu 6699 a aplikaci Zoiper na Windows Phone 8.1.
Naposledy upravil(a) Zbyněk dne sob 11. dub 2015 22:41:03, celkem upraveno 1 x.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: hovor s výpadky, prosím o graf

Příspěvek od LubosD »

iLBC při posílání po větším počtu snímků na paket bylo pro mě nepoužitelné. Druhá strana mi říkala, že mě vůbec neslyší :-(
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: hovor s výpadky, prosím o graf

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše:Byl použit Zoiper, IAX a iLBC. Telefon je Huawei Mate7 s procesorem Kirin 925 4 x Cortex-A15 @ 1,8 GHz + 4 x Cortex-A7 @ 1,3 GHz a AnTuTu skóre kolem 40 000. Jestli se tohle zadrhává, tak už vážně nevím.

Ale bylo by fajn moci si po hovoru sám zobrazit graf a zkoušet různá nastavení a srovnávat.
Bohužel výkon procesorů není vše. Dovede to totiž kazit android samotný nebo někdy i další aplikace běžící na pozadí.
Některé androidy prostě dovedou způsobovat jitter nebo koktání samy o sobě, bez přispění internetu.

Zkusit jiný kodek je rozumné. Někdy se problém týká jen jediného kodeku nebo programu.

Že by bylo dobré, aby zákazníci mohli vidět statistiky RTP a grafy, je jasné. Bohužel není to úplně triviální, je to ale v plánu.

Jaké výpadky volaný hlásil? Odpovídá to okamžikům, kdy je v grafu vidět zlom? Nebo to bylo nějaké trvalejší koktání?
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: hovor s výpadky, prosím o graf

Příspěvek od xtonda »

Bohužel volaná není s to nějak smysluplně to specifikovat, volání bylo vedeno na mobil.

Zkoušet jiné kodeky (tedy uLaw, speex, iLBC30 a GSM) a rozdíl mezi SIP a IAX můžu, nicméně to mohou být i desítky minut hovorů, čili by to chtělo mít možnost nechat třeba 10 minut běžet hovor na echotest a pak si projít graf, nebo aspoň takový hovor nahrát a pak poslechnout co by slyšela druhá strana, což by snad mohlo jít, i když to bude pruda.

Každopádně aby iLBC zlobil a speex byl OK je divné, jsou to kodeky s přibližně podobným datovým tokem a tak bych čekal, že se budou chovat podobně. Pokud jeden jede dobře a druhý zlobí, tak mi přijde, že musí být někde něco špatně. iLBC má 30 ms na paket oproti obvyklým 20 ms, což není zas takový rozdíl, leda by to nějak mátlo ústřednu. Podle toho, co píše Zbyněk a Luboš, by tedy mohl být nějaký problém s iLBC.
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: hovor s výpadky, prosím o graf

Příspěvek od xtonda »

Trochu jsem zkoušel a bohužel ten speex má v kombinaci se Zoiperem a IAXem příšernou kvalitu hlasu, horší než starý GSM kodek.

Co mě ale zarazilo je, že ty kodeky znějí různě podle toho, jestli použiji SIP nebo IAX - speex zní přes SIP o něco lépe, naopak iLBC30 zní přes SIP plechově, kdežto přes IAX je nelepší z komprimovaných a téměř nerozeznatelný od PCMA.
Odpovědět