android-zoiper-rozdílná kvalita hovoru wifi X LTE

Je špatně slyšet ? Lze to řešit !
Odpovědět
ender
Příspěvky: 34
Registrován: pát 12. říj 2012 8:50:44

android-zoiper-rozdílná kvalita hovoru wifi X LTE

Příspěvek od ender »

Týden mám nový telefon Lenovo Vibe P1ma40. Na VoIP používám Zoiper, kodek aLAW.
Protistrana slyší poměrně výrazný rozdíl, jestliže ten mobil volá přes wifi nebo přes LTE
LTE - hovor oboustranně bezproblémový.
Wifi - já slyším normálně, protistrana si stěžuje na hovor, kdy slyší výpadky (asi jako při špatném internetovém připojení). Přitom "špatný internet" mohu vyloučit. Zkoušeno totiž na síti, kde jsou stolní IP telefony a ty problémy nemají.
Co mě tedy napadá je nějaký problém androidu jako takového nebo problém mezi telefonem a wifi routerem. Přitom Zoiper i u wifi hovoru zpravidla ukazuje kvalitu hovoru 4,5; ztráta paketů nula a jitter okolo 20 ms.
Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
Ještě doplním ID hovorů:
ID přes LTE - 176080773
ID přes wifi - 176082420
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: android-zoiper-rozdílná kvalita hovoru wifi X LTE

Příspěvek od xsouku04 »

Viz obrázky. Oba havory vypadají podobně špatně, jen wifi má dva větší zaškobrty, ale to může být náhoda nebo jen proto, že vzorek je delší. Tedy vypadá to, že zpoždění některých paketů dělá sám android nebo Zoiper
V obou případech byl použit stejný kodek ALAW=G711A=PCMA .

Jiné aplikace (jiné než zoiper) to dělají také?

Mohou to dělat také různé šetřící režimy, kdy se mobil snaží mezi prací chvíli spát, aby šetřil baterii... apod.

Řešením může být použít extra jitter buffer u nás. Tedy hlásit se na port sip.odorik.cz:6699, pak tam dáme u nás extra jitter buffer 300ms, měl byste být slyšet čistě, ale s nepatrným zpožděním. Samozřejmě, pokud by se podařilo rozptyl odstranit, je to řešení lepší.
Přílohy
pres_lte.png
pres_lte.png (12.18 KiB) Zobrazeno 3977 x
přes Wifi.png
přes Wifi.png (19.48 KiB) Zobrazeno 3977 x
ender
Příspěvky: 34
Registrován: pát 12. říj 2012 8:50:44

Re: android-zoiper-rozdílná kvalita hovoru wifi X LTE

Příspěvek od ender »

Děkuji mnohokrát za odpověď. Nakopla mě k tomu, že jsem začal hledat, kde že je ten problém a zjistil jsem zajímavou věc - telefon podstatně hůře komunikuje přes wifi než třeba notebook na té samé wifi síti:
Ping na wifi-router notebooku ( po dobu cca 5 min)
min 0/ průměr 2/ max 8
Ping ve stejný čas z telefonu:
min 1/průměr 12/ max 189/ mdev 17,7
Z toho usuzuji, že tenhle android telefon dokáže přes wifi komunikovat podstatně hůře než jiná zařízení - nevíte někdo, jak to zlepšit?

Pak jsem zkusil na sip.odorik.cz (výsledky už jen z telefonu)
Přes wifi:
min 11/ průměr 31/ max 1032/ mdev 84,1
Přes LTE
min 21/ průměr 43/ max 64/ mdev 9,7
Telefon je přihlášen přes port 6699 - jak se ukazuje, tak někdy těch 300 ms buffer prostě wifi nemusí stačit.
Jaké má vlastně obecně android odezvy přes wifi? Dá se na něm nějak nastavení wifi ladit? Nic jsem nenašel.
(PS: ztráty paketů při všech měřeních byly 0)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: android-zoiper-rozdílná kvalita hovoru wifi X LTE

Příspěvek od xsouku04 »

Wifi anténa mobilu nebývá tak citlivá jako u kvalitního netobooku, kde bývá anténa podél displeje. Další možný faktor je ten, že se telefon může snažit šetřit baterii a proto posílat data chumlech.

Jestli je to citlivostí antény, se dá ověřit snadno, prostě dělá to též, když si stoupnete vedle wifi vysílače?
Také Wifi se může rušit bluetooth, zkusil bych vypnout bluetooth.
ender
Příspěvky: 34
Registrován: pát 12. říj 2012 8:50:44

Re: android-zoiper-rozdílná kvalita hovoru wifi X LTE

Příspěvek od ender »

Citlivostí antény to nebude, bluetooth mám standardně vypnuté - telefon položen vedle routeru a výsledky podobné - ping na ten router:
min 1/ prům 12/ max 601/ mdev 49,2 (Kontrolně opět běžel i ping na notebooku - bez problémů)
Holt budu muset volat jen přes LTE - naštěstí to není až zas takový problém.
PS: Ještě mě napadla jedna myšlenka - když jsem volal přes wifi, tak já slyšel normálně, stěžovala si protistrana. Že by ten telefon pracoval tak zvláštně a opravdu jen blbě posílal data?
Odpovědět