Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Je špatně slyšet ? Lze to řešit !
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Příspěvek od xsouku04 »

Všem, kteří používají pevný internet bych doporučil si vypnout používání kodeku g729 a používat kvalitnější ALAW, který se též nazývá PCMA nebo G711a. Tedy ALAW=G711A=PCMA jsou to synonyma.
Nejednodušší je kodek zakázat u nás na webu.
návody a nastavení -> volání z internetu -> volání z libovolného SIP programu,
VoIP telefonu či adaptéru


Jiná možnost je jako jediný povolený kodek na zařízení nechat Alaw. Kvalita hovoru přes Alaw je na úrovni ISDN.

Použitý kodek je možné vidět v probíhajících hovorech, nebo ve výpisu hovorů když si zvolíte podrobný výpis.

Kdy se g729 kodek může hodit?
G729 nebo jiný komprimovaný kodek se hodí především při internetovém volání z mobilních telefonů, kde jsou různé limity na množství stažených dat. Hovor přes g729 spotřebuje cca třikrát méně dat. Menší datovou náročností se může také snížit pravděpodobnost zakoktnutí. (Tedy pokud budeme při telefonování přenášet méně dat, je pravděpodobnější že to poskytovatel internetu bude stíhat přenášet)
G729 se může hodit pro případ, že např. přes jednu ADSL přípojku a uploadem cca 600 kbit chcete mít zároveň třeba 20 hovorů :) Tam se navíc ještě hodí použít trunkovaný IAX, který data sníží ještě o další polovinu. (vyzkoušeno, dlouhodobě funguje bez potíží)

V kterých situacích je rozdíl mezi g729 a alaw největší ?
Pokud máte vy i protistrana kvalitní telefon u mluveného slova je rozdíl stěží rozpoznatelný. Více je to znát u hudby. Co je ale problém, že se nekvalita sčítá. Stačí trochu ruchu v pozadí, gsm brána na cestě, nebo ne úplně ideální telefon a hovor pak nemusí být srozumitelný jak bychom si představovali. G729 se též někdy projevuje jakoby nižší hlasitostí, takže stížnost může být i na to, že nás potichu slyší.

Telefony kde je rozdíl mezi g729 a ALAW znát nejvíce?
Siemens gigaset A510IP
Grandstream GXP 280
Cisco Pap2 nebo greandstream analové adaptéry spolu s ne příliš kvalitním analogovým telefonem. (často bezdrátovým). U analogových bran je též možné nastavovat hlasitost pomocí webového rozhraní. (Např. u Grandstream se to jmenuje RX a TX Gain a nastvuje se v rozsahu -6 až 6 dB. Defaultní je 0. Při nevhodném nastavení hrozí ozvěny.)

Telefony kde je rozdíl málo patrný
Linksys/Cisco SPA9XX, analogový telefon panasonic připojený přes nějaký ATA adaptér, Telefony Grandstream s označením HD a well T-20, telefony nokia.

Zrovna já spíše používám ty kvalitnější telefony, takže jsem měl tendenci podcenit vliv kodeku g729 na kvalitu hovoru.
georgeen
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 20. zář 2012 17:20:24

Re: Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Příspěvek od georgeen »

xsouku04 píše: Jiná možnost je jako jediný povolený kodek na zařízení nechat Alaw. Kvalita hovoru přes Alaw je na úrovni ISDN.
Já k tomu jen doplňuji, že číselné označení kodeku Alaw je G711a (ještě jiné označení je PCMA). Pokud používáte adaptér PAP2T, tak tam v nastavení adaptéru v sekci Line 1 v části Audio Configuration zařízení nenabízí to žádný kodek, označený Alaw, je tedy potřeba zvolit G711a. Zdroj tady: http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=14&t=329
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Příspěvek od ViR »

xsouku04 píše:Telefony kde je rozdíl mezi g729 a alaw(pcma) znát nejvíce.
........
Cisco PAP2 nebo greandstream analové adaptéry spolu s ne příliš kvalitním analogovým telefonem. (často bezdrátovým). U analogových bran je též možné nastavovat hlasitost pomocí webového rozhraní. (Např. u Grandstream se to jmenuje RX a TX Gain a nastvuje se v rozsahu -6 až 6 dB. Defaultní je 0. Při nevhodném nastavení hrozí ozvěny.)
Pokud používáte VoIP bránu/adaptér + bezdrátový DECT telefon, je dobré si též uvědomit, že onen DECT přenos hlasu mezi základnou a utrženým sluchátkem, pokud není ve verzi "HD" (což je zatím nepatrná menšina případů), je realizován prakticky výlučně pomocí kodeku G.726-32! Čili případné zhoršení, způsobené použitím kompresního VoIP kodeku, se ještě "zesílí".
jry
Příspěvky: 27
Registrován: čtv 13. zář 2012 9:08:23

Re: Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Příspěvek od jry »

ViR píše:je dobré si též uvědomit, že onen DECT přenos hlasu mezi základnou a utrženým sluchátkem, pokud není ve verzi "HD" (což je zatím nepatrná menšina případů), je realizován prakticky výlučně pomocí kodeku G.726-32!
Co je u DECT považováno za HD kvalitu? Jde o CAT-iq 1.0 - "HD Voice"? Kodek G.722? To podporuje jak Siemens Gigaset A510 IP, tak pravděpodobně Panasonic KX-TGP500, který z hlediska kvality zvuku pochválili v recenzi na http://www.onsip.com/voip-phone-reviews ... -kx-tgp500

Dále FRITZ!Box Fon WLAN 7390, který jsme před měsícem instalovali, umí DECT s G.722 kodekem.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Příspěvek od xsouku04 »

Bohužel nemám s DECT a extra kvalitou žádné zkušenosti. Nyní mne zlobí ozvěna. Chtěl bych ale připomenout, že odorik podporuje libovolný kodek pokud se volá uvnitř sítě se dvěma zvězdičkami tedy např. **300116. Odorik proxy hovor totiž jen přepošle bez toho aby nějak zasahovala do hovoru samotného, takže je jen na koncových zařízení na jakém kodeku se domluví. Může to být použit klidně nějaký HD proprietární kodek včetně libovolného videokodeku pokud jej podporují obě koncová zařízení. Díky tomu, že spolu komunikují koncové zařízení přímo, může být přenos hovoru i videa šifrován pomocí zrtp bez možnosti odposlechu kdekoli po cestě.
Pokud tedy vy a lidi s kterými často voláte mají nějaký HD kodek můžete ho směle začít využívat. Volat si pak budete pomocí rychlého kontaktu (rychlé volby). O nechtěném transkódování též zde http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=7&t=932 . Kodek G722 a základní videokodeky podporujeme i pro běžné hovory vytáčené bez hvězdiček, ale je třeba si je na dané lince povolit.
Hooonza
Příspěvky: 256
Registrován: úte 03. led 2012 18:09:05

Re: Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Příspěvek od Hooonza »

xsouku04 píše:Všem, kteří používají pevný internet bych doporučil si vypnout používání kodeku g729 a používat kvalitnější ALAW,
A co když ve výpisu hovorů u některých jsou uvedeny kodeky 2 ("G729,PCMA"), dochází tedy k překódování zvuku na ústředně. Nedojde zakázáním kodeku G.729 naopak u některých hovorů (přichází G.729) ke zhoršení kvality, díky vynucenému překódování na G.711?
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Příspěvek od ViR »

Hooonza píše:Nedojde zakázáním kodeku G.729 naopak u některých hovorů (přichází G.729) ke zhoršení kvality, díky vynucenému překódování na G.711?
Od jiného operátora, notabene z PSTN, by G.729 vůbec neměl přijít, pokud to není speciálně dohodnuto. Co mne napadá, tak výjimkou asi může být za běžných okolností jen hovor ze Skype.
tom_speedy
Příspěvky: 71
Registrován: stř 10. říj 2012 17:02:51

Re: Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Příspěvek od tom_speedy »

Mám připojen Odorik přes bránu Grandstream a připojen analogový telefon. Vše funguje. Ovšem při hovoru je v pozadí slušet "hučení". U nastavení linky jsem změnu kodeku nenašel. Můžete mě poradit. A čím by to hučení mohlo být. Obě strany se slyší dobře, ale v pozadí je ten problém.
Pub.lbc
Příspěvky: 69
Registrován: ned 01. zář 2013 23:14:51
Bydliště: Liberec

Re: Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Příspěvek od Pub.lbc »

Pravděpodobně prolínání brumu napájení do sluchátka.
To bych tipoval na špatně stabilizované napájení Analogového telefonu.
Zkusit jiný zdroj
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak mít nejvyšší možnou kvalitu hovorů

Příspěvek od xsouku04 »

tom_speedy píše:Mám připojen Odorik přes bránu Grandstream a připojen analogový telefon. Vše funguje. Ovšem při hovoru je v pozadí slušet "hučení". U nastavení linky jsem změnu kodeku nenašel. Můžete mě poradit. A čím by to hučení mohlo být. Obě strany se slyší dobře, ale v pozadí je ten problém.
To často dělají analogové telefony, zkuste jiný telefon.
Odpovědět