Doména čtvrtého řádu na 4smart.cz k dispozici zdarma

Informace o novinkách a změnách na 4smart.cz

Doména čtvrtého řádu na 4smart.cz k dispozici zdarma

Příspěvekod admin » čtv 19. bře 2015 14:46:24

Příklad:
Např. web na http://www.mnou_zvoleny_hostname_virtualu.4smart.eu je možné provozovat bez veřejné ip adresy.

Tedy nejen že k provozu vlastní webové stránky nepotřebujete vlastní veřejnou IP adresu, ale není nutná ani vlastní doména. Oboje podstatným způsobem může snížit Vaše náklady na provoz. Žádné speciální nastavení ze strany vlastníka virtuálu nejsou nutná.

Postup:

1) Vytvořit si virtuální server podle vhodné šablony, například debian-7.0-x86_64-lamp, kde budete mít svoje stránky
2) virtuálnímu serveru přiřadit neveřejnou IPv4 adresu (veřejnou IPv4 adresu k ničemu nepotřebujete, odeberte ji)
3) změnit hostname virtuálního serveru z localhost na něco, co se Vám líbí, pro demonstraci například "webrychle" - podle hostname se pak vygeneruje Vaše doména.
4) automaticky získáte doménu http://www.webrychle.4smart.eu, která přes Reverzní HTTP Proxy zpřístupní Váš web.

Jakmile je hotovo, stačí do prohlížeče zadat http://www.webrychle.4smart.eu.


Toto řešení má dočasně jedno omezení a to takové, že je třeba zatím počkat na celou hodinu, kdy dojde k reloadu nastavení Reverzního HTTP Proxy serveru.
Toto omezení velmi brzy odstraníme.

J.M.
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 1371
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11

Re: Doména třetího řádu na 4smart.cz k dispozici zdarma

Příspěvekod xsouku04 » sob 21. bře 2015 12:29:12

Zdravím,
musím si nasypat trochu popel na hlavu, než to udělá někdo jiný.
Doména http://www.mnou_zvoleny_hostname_virtualu.4smart.eu má pro ostrý provoz jen omezené použití, protože BFU může adresu zadat bez www tedy jen mnou_zvoleny_hostname_virtualu.4smart.eu, která ale směruje jinam - ne na proxy ale na hardwarový node.
Co bych ale časem rád viděl, je domény druhého řádu ve tvaru mnou_zvoleny_hostname_virtualu.4smart.cz.
To by samozřejmě mohlo obsluhovat i všechny poddomény jako tedy i ve tvaru např. http://www.mnou_zvoleny_hostname_virtualu.4smart.cz.
Nikdy totiž nevíte, kdy BFU napadne zadat www a kdy nikoli a pak by říkal, že Vám web nejde.
A co dále, můžeme časem přikoupit wildcard certifikát, tedy automaticky by mohli fungovat všechny stránky https stránky https://mnou_zvoleny_hostname_virtualu.4smart.cz nebo i https://www.mnou_zvoleny_hostname_virtualu.4smart.cz a to bez jakékoli nutnosti starat se o certifikáty. Tedy bude to pro spoustu menších/nízkonákladových nebo začínajících projektů dostatečné.

Při brouzdání po internetu jsem narazil na trochu podobný projekt jako je 4smart.cz a to http://lowendspirit.com/locations.html
Podle mého rychlého zkoumání hlavní rozdíly jsou:
 • Nabízí minimalistické virtuály jen s 128MB ram a 1-3G disku za cca 3 EUR/rok. Tedy na virtuálech nenainstalujete/nespustíte např. ani běžnou databázi - velmi omezené použití. Doporučují si pořídit rovnou dva v různých lokalitách pro backup a zálohování mezi nimi.
 • Je možné vybrat lokalitu - má velkorysé limity na přenos dat. Bohužel v ČR jsou mezinárodní data pořád relativně drahá, proto je má relativně drahá i 4smart.cz.
 • Vůbec nenabízí veřejné ipv4 adresy. Bez veřejných ip adres se prý úplně obejde díky používání http://www.haproxy.org/ - prý je možné inteligentně forwardovat jakýkoli TCP protokol, jemuž je možné šmírovat hlavičky.
 • Nic negarantuje, zálohy jsou vždy na uživateli, většinou nepoužívá RAID, nemá žádné záložní servery. Z historie fóra je zjevné, že výpadky mohou být několikadenní. Pomocí více lokalit je ale možné loadbalancovat, prostě uzel s výpadkem vypustit. Negarantovaná podpora jen na fóru, nic se nevrací i kdyby to přestalo zítra fungovat.
 • I když jsou parametry všech virtuálů stejné (nebo existuje jen několik málo kategorií) a mohly by být připraveny předem - v některých lokalitách se čeká na ruční zřízení.
 • Je to více komunitní projekt, má živé fórum kde se určitě lze inspirovat dobrými nápady i pro 4smart.cz.

No ale hlavní věci, proč mě tohle zaujalo jsou:
 • Jako první (alespoň co jsem já osobně narazil) přichází s myšlenkou, že pro nízkonákladové projekty je potřeba se s mířit s tím, že do budoucna veřejné ipv4 adresy nebudou.
 • Jelikož s tak málo pamětí toho moc neuděláte, je to dobré hlavně jako úložiště nebo openvpn server. A podobné zvláštní mini projekty. Torenty jsou zakázány.
 • Pokud máte hodně datového provozu (zvláště zahraničního) může být výhodné kombinovat se službami 4smart.cz . Co potřebuje spolehlivost a občas procesorový výkon dáte na 4smart.cz, věci ke stahování nebo streamování dáte tam.
 • Našel jsem u nich na fóru suprový skript - wizard pro nastavení openvpn - http://forum.lowendspirit.com/viewtopic.php?id=235 Pro začátečníka to totiž může být až nechutně složité. Moje poznámky na tohle téma jsou na Wiki, ale dovolují připojení jen jednoho Linuxového počítače.http://wiki.4smart.cz/doku.php/openvpn_navod
 • ...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6708
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno


Zpět na Novinky na 4smart.cz

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník