Nová šablona - poštovní server s webovým rozhraním

Informace o novinkách a změnách na 4smart.cz
Zamčeno
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Nová šablona - poštovní server s webovým rozhraním

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

v systému 4smart.cz je k dispozici nová šablona debian-8.0-x86_64-postserver s instalací plnohodnotného poštovního serveru s webovým rozhraním Roundcube
pro příjem a odesílání pošty. Poštovní server lze nakonfigurovat pro jednu i více Vašich domén. Díky webovému rozhraní RoundCube se ke svým emailům dostanete odkudkoliv, stačí mít pouze webový prohlížeč.
Podpora protokolů SMTP, SMTPS, POP3, POP3S, IMAP, IMPAS je samozřejmostí - lze tedy používat i poštovní klienty jako Outlook Express, Mozilla Thunderbird, atd.
Součástí šablony poštovního serveru jsou i nástroje kontrolující emaily na SPAM a viry včetně jejich příloh - spamassassin, clamav, které se pravidelně samy aktualizují.
Nastavení poštovního serveru je snadné, k dispozici je předinstalovaný PostfixAdmin - tedy webové rozhraní pro nastavování poštovního serveru.

Nastavení lze provést podle návodu na naší wiki (viz odkaz), případně Vám poštovní server nastavíme na přání.

http://wiki.4smart.cz/doku.php/debian-8 ... postserver

J.M.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Nová šablona - poštovní server s webovým rozhraním

Příspěvek od MaT »

Sice já to asi nevyužiji (mám VPS jinde a tyhle věci dávno rozběhané) - ale jak jsem to tak ze zvědavosti četl, tak bych v tom možná být potenciálním uživatelem něčeho takového uvítal i informaci o tom, co jste tam použili jako IMAP server. Dovecot nebo něco jiného?
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová šablona - poštovní server s webovým rozhraním

Příspěvek od 4smart.cz »

Informace, které Vás zajímají, najdete pod odkazem výše, případně v systému 4smart.cz při výběru šablony, kde se zobrazuje seznam a verze použitého software.

Jako IMAP je použit Dovecot, jako SMTP Postfix.

J.M.
stan
Příspěvky: 8
Registrován: úte 18. úno 2014 20:58:15

Re: Nová šablona - poštovní server s webovým rozhraním

Příspěvek od stan »

Jaké jsou náklady na provoz? Řekněme, že uživatelé mají v systému 20GB dat, denně přiteče a odteče 10MB dat. Dokázali byste odhadnout další veličiny? Jaké byste třeba doporučili zálohování?
Nechci po vás přesné a závazné číslo, jenom mě to zajímá jako teoretická možná alternativa k gmailu, od kterého bych se rád eventuálně odstřihl.

Případně rozviňme diskusi na téma jak nahradit služby google - gmail, disk, kalendář, apod...

4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová šablona - poštovní server s webovým rozhraním

Příspěvek od 4smart.cz »

Stanovit přesné náklady na provoz VPS této šablony v tuto chvíli neumím.
Nicméně kolega Michal Karas má na 4smart.cz virtuální server, kde podle jeho slov provozuje podobnou, možná i stejnou instalaci Postfix + Dovecot + Roundcube pro svoje osobní účely.
Tuto instalaci si provedl svépomocí a může být tedy jiná (jinak náročná), než šablona, kterou jsem vytvořil já.
Každopádně by se náklady neměly moc lišit.
Largon píše: Dobrý den,
já mám na 4smart svůj osobní email a email manželky. Běží mi tam Dovecot (IMAP), Postfix (SMTP), Apache + MySQL + RoundCube (web klient). Náklady při takovém použití/vytížení mám průměrně okolo 25 Kč na týden:

CPU: -0.07 Kč
RAM: -14.57 Kč
HDD prostor: -2.06 Kč
HDD operace: -0.27 Kč
NET prichozi data: -0.01 Kč
NET odchozi data: -0.02 Kč
IPv4 adresa veřejná: -9.33 Kč
IPv4 adresa neveřejná: 0.0 Kč
IPv6 adresa: 0.0 Kč
Ostatní: 0 Kč
Jde-li o diskový prostor, zde máme v tuto chvíli cenu 2,5 Kč za 1GB za měsíc. Takže pro Vás by to bylo 50Kč za měsíc při konstantním obsazení 20GB dat.
Účtujeme také za diskové přenosy, takže záleží také na míře četnosti operací čtení/zápisu na disk.
Za síťový traffic si účtujeme 0,5Kč za 1GB přenesených dat.

Ve Vašem případě bych předpokládal náklady kolem 150Kč za měsíc.

Pokud jde o zálohování, zálohujte s pomocí webového administračního rozhraní - máme zde plánovač zálohování, který lze nastavit pro každý VPS zvlášť.

No a pokud jde o nahrazení služeb Google, tak i zde máme řešení. Máme zde šablonu s instalací softwaru OwnCloud.
OwnCloud je nástroj zaměřený na ukládání souborů, kontaktů, kalendářů a jejich distribuci mezi Vašimi zařízeními, jako je tablet nebo mobilní telefon. Mít data v cloudu znamená nestarat se, kde se data nacházejí, máte je vždy po ruce tam, kde je zrovna potřebujete mít. Vedle OwnCloud existují ještě další nástroje jako jsou Dropbox, Ubuntu One, nebo Google Drive. Ovšem pouze s ownCloud máte svá data opravdu pod vlastní kontrolou.

J.M.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová šablona - poštovní server s webovým rozhraním

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

upravil jsem interní inicializační script této šablony tak, aby s vytvořením virtuálního serveru refreshoval Dovecotem, Apachem a Postfixem používaný certifikát a klíč.
Každá instalace VPS na základě této šablony tak používá unikátní kombinaci certifikátu a privátního klíče.

J.M.
Zamčeno