Změna provozovatele 4smart.cz

Informace o novinkách a změnách na 4smart.cz
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8139
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna provozovatele 4smart.cz

Příspěvek od xsouku04 »

stan píše: Aniž bych do toho viděl, dovolím si pár myšlenek:
1, propagace je na prd, z výsledku hudete zklamaní!!! Fungujete v oboru, kde každý potenciální klient je pokročilý uživatel IT a ovládá google. Koukněte na VPSFree, na každé linuxové konferenci mají nějakou propagační plachtu - udělá to na někoho dojem? Imho ztuha. Každý si to srovná s tisícem jiných a vybere si podle svých potřeb tu nejlepší nabídku. Propagace se spíš bere jako možnost finančně podpořit něco, co se mi líbí (například ty konference, nebo třeba stáj F1), aniž bych od toho něco očekával a ještě si to, pokud možno, dát do nákladů.
2, mluvíte o 1/3 úvazku u projektu, u kterého ale někdo kvalifikovaný musí sedět nonstop (a třeba hlídat i něco dalšího, ale tuhle synergii s Odorikem teď ztratíte). Takže musíte vydělat minimálně na 3 úvazky. A rozhodně není možné, aby kvalitní člověk žil za minimální mzdu - já bych Vám, pane Marák ta drahá auta přál...
3, zřejmě se budete tedy muset rozhodnout, zda odstřihnete kolenovrty a začnete nabízet lepší a dražší služby (lepší v tom, že u toho někdo bude sedět a na problémy bude reagovat prakticky okamžitě, ne až v pondělí ráno), nebo to naopak bude lowcost cirkus, kam ale bonitnější klienti s náročnějším vps nevlezou, protože jejich (komerční) projekt vyžaduje lepší péči.
4, a pak je otázka, co je na dnešním trhu vůbec možné. Minimálně bych se neomezoval jen na ČR, ale to chce mít stránky i v (kvalitní) angličtině, .com doménu apod...

Odloučení od Odorika je mi líto. Obávám se, že bez dobrého vedení a nějakého toho štěstí to 4smart může i zabít. Minimálně v té podobě, jak ho známe, tedy extrémně lacinou alternativu s možností/potřebou zajímavých vychytávek (mě okouzluje možnost provozovat prakticky cokoliv bez veřejné ipv4, reverzní proxy, mail proxy), zkrátka alternativu "pro chytré", "for smart".
Děkuji myšlenky.
Add 1) Propagace může být velmi neefektivní ale i drahá. Úplně bez propagace to ale asi také nejde, část lidí uvažuje jinak.
Add 2) Sedět sledovat systém nonstop není potřeba. Nejefektivnější je mít vlastní nonstop testy, které nahlásí problém dříve, než si jej všimne první zákazník. Tedy něco ala watchdog. Statistika provozu ukazuje, že potíže co se projevím mimo pracovní dobu a jsou urgentní, jsou velmi vzácné. Automatický systém může hlásit problém i ve tři v noci a bude spolehlivější než případný zákazník, který si problému nemusí všimnout a je náchylný k tomu urgentně hlásit falešný problém. Aby někdo musel hlásit problém emailem nebo ještě hůře telefonem, je něco, čemu je lepší se vyhnout. A to se opravdu daří. Pravda, je to velmi nepříjemné, pokud máte pocit, že problém je u nás a můžete napsat jen mail nebo někde na fóru a dále čekat, až vám někdo vysvětlí, v čem vlastně ten problém je. Mnohem horší a reálnější problém je zastupitelnost lidí. Tedy kdyby se třeba panu Marákovi něco stalo a zároveň zde byl tento typ problému.
Add 4) Ano, český trh je malý. Co se týče nabírání zákazníků ze zahraničí, tam jsem jako hlavní problém a překážku viděl v ČR předražený mezinárodní datový provoz.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna provozovatele 4smart.cz

Příspěvek od 4smart.cz »

Poskytování virtuálních serverů samozřejmě není telekomunikační služba, ale je to elektronická služba, takže pojem ČTU se 4smart.cz nijak netýká.
Vymezení pojmu „elektronicky poskytovaná služba“ najdeme v § 10i zákona o DPH a podrobněji v nařízení Rady (EU) č. č. 282/2011 a v informacích na stránkách české finanční správy
Dle zákona o DPH a nařízeny Rady (EU) jsou elektronickou službou zejména:
hostování internetových stránek a dálková údržba programů a zařízení (zahrnuje i online uchovávání dat a online poskytování prostoru na disku na žádost),
Subjekt poskytující elektronickou službu bude muset určit místo příjemce této služby. Této problematice se věnuje nařízení (EU) č. 282/2011, které je novelizované nařízením Rady (EU) č. 1042/2013. Nařízení stanovuje, že místo příjemce bude určeno na základě dvou důkazů, které si neprotiřečí.
Rovněž jsem se informoval u svojí paní účetní na vystavování dokladů bez jména do 10 000 Kč. Ano možné to je, ale pouze u hotovostních plateb (dle jejích slov).
Ze zkušenosti s fin. úřadem mi tento přístup velmi nedoporučila. Tudíž to poslední co bych potřeboval jsou oplétačky s úřady.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8139
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna provozovatele 4smart.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Ano možné to je, ale pouze u hotovostních plateb (dle jejích slov).
S tím nesouhlasím. Dříve to tak možná bylo, ale nyní žádné omezení není. Ale i dříve tam byla výjimka právě pro elektronické komunikace.

(2) Daňový doklad nelze vystavit jako zjednodušený daňový doklad v případě
a) dodání zboží do jiného členského státu, na které se vztahuje osvobození od daně s nárokem na odpočet daně,
b) zasílání zboží do tuzemska s místem plnění v tuzemsku,
c) uskutečnění plnění, u něhož je povinna přiznat daň osoba, pro kterou se plnění uskutečňuje, nebo
d) prodeje zboží, které je předmětem spotřební daně z tabákových výrobků, za jiné než pevné ceny pro konečného spotřebitele.

Zjednodušený daňový doklad = doklad bez údajů o odběratelovi

Zdroj - http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235 § 30

Opravdu není důvod, proč by někdo měl hotovostní operace zvýhodňovat nad bezhotovostními a není zde ani důvod, proč by to měl finanční úřad považovat za provokaci. Jemu je to jedno. Spíše by to mohl vytýkat tomu, kdo podobný doklad hodlá uplatnit, i když ani s tím jsem se zatím nesetkal. Ten má ale možnost si ty údaje dobrovolně vyplnit.

Pravda je, že skoro nikdo zjednodušené daňové doklady za odběr služeb elektronických komunikací neumí vystavovat, protože většina firem a lidí miluje zbytečnou byrokracii.

Určovat místo příjemce služby je důležité u zahraničních zákazníků, protože to má pak zásadní vliv na účtování DPH. Zahraniční zákazníci, pokud chtějí daňový doklad použít ve svém účetnictví, jsou povinni sdělit veškeré údaje.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna provozovatele 4smart.cz

Příspěvek od 4smart.cz »

Kolega má ve věci zjednodušeného daňového dokladu pravdu. Dnes každý, kdo začíná s podnikáním a kdo musí platit daň, tak je otrokem byrokracie.
Orientovat se v džungli zákonů není snadné. Každopádně, pojem "daňový doklad" se netýká neplátce DPH.
Pojem DPH = obecně strašná spousta druhotných problémů. Myslím si, že seriozní zákazník nemá problém vyplnit pár údajů o své osobě
ať už s ohledem na způsob vystavování dokladů nebo na zákon o elektronické komunikaci.

J.M.
xxx
Příspěvky: 0
Registrován: úte 08. lis 2016 20:23:31

Re: Změna provozovatele 4smart.cz

Příspěvek od xxx »

Zdravim,

Uz zde bylo napsano asi vsechno co jsem chtel napsat. Presto bych doplnil - ja platim za VPS zde cca 0,8Kc/tyden a je to presne to co potrebuji (bez byrokracie, platit muzu anonymne, atd.). Take jsou zde urcite limity (jako nemoznost mit svuj kernel, clovek musi hlidat prostredky, atd).

Chapu ze to musi mit nejaky financni smysl, ale pripada mi ze temer vzdy kdyz toto nekdo resi, tak prvni co ho napadne - pausal. [Zde jsem nejdrive pochopil ze to bude na propagaci/reklamu (coz muze byt klidne i nejake prosyvani socialnich siti, jak je v soucasnosti tak cool) a posleze ze to jsou penize na chleba a vodu]

Nastesti mame kapitalismus. Bud prijdu na to ze potrebuji 4smart i s novymi vlastnostmi/cenami a nebo zjistim ze ho nepotrebuji.

Donutili jste me premyslet.

PS: co uplne nesnasim jsou slevy/vyhody pro nove zakazniky/pro nove projekty. Jak k tomu prijdou stavajici zakaznici/projekty? V jedne pojistovne mi dokonce rekli: "tak dejte vypoved a hned si zalozte novou pojistku a dostanete slevu"... prvni cast jsem hned udelal...
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Změna provozovatele 4smart.cz

Příspěvek od Georgius »

[quote="admin"]seriozní zákazník nemá problém vyplnit pár údajů o své osobě ať už s ohledem na způsob vystavování dokladů nebo na zákon o elektronické komunikaci.[/quote]

To, co se mi na Odoriku a současném 4smart líbí je právě to, že člověk nemusí být seriózní zákazník s kravatou ;-), ale prostě přijde, zaplatí a dostane. 4smart jsem bral jako takové cyberpunkové VPS pokračování Odorika, kde se mohou objevovat různí alternativci a pokud nepotřebují doklad, mohou být anonymní. A pokud to není z Vaší strana paranoia, tak je asi opravdu správný okamžik začít se rozhlížet po zemi s normálnější jurisdikcí (zdravím protonmail.ch).

P.S.: moje VPS nic nelegálního nedělá ani nic podobného nemám v plánu, ale jde mi o princip.
alfi
Příspěvky: 716
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Změna provozovatele 4smart.cz

Příspěvek od alfi »

Vidím, že diskuze se docela rozjela :-) a jsem rád, že nejsem sám, komu se taková změna podmínek běžící služby moc nelíbí.

Ad "one man show" - pro moje servery to aktuálně nevadí, nicméně ke - v úvodu zmíněné - kvalitní službě nestačí jen HW vybavení, ale jsou potřeba i lidské zdroje. A k těm bude zdá se cesta ještě dlouhá..

Pokud chybí finance do restartu, přijde mi trochu zvláštní řešit to několika změnama ceníku v řádu měsíců ("Narovnání cen ... předpokládám cca od března"). Např. u Odoriku na volání nebo u kadeřnice za rohem by krátké zdražení asi taky moc nefungovalo. Plánujete i nějaké další zdroje financování? Pokud chcete cílit na komunitu, kampaň nebo blog na fb už může běžet a mimo spálený čas zase tolik nestojí. Ke kampani a nápadu se dá využít startovac.cz (aneb stavte se, provozujou kolegové v kanceláři :-) ), Pokud máte podnikatelský záměr a použitelný business plán toku financí, můžete zkusit i zonky.cz - a 100-200 kKč mít na účtě ještě do vánoc. Nevím, kolik je aktivních uživatelů, zafungovat může taky dobrovolné dobití kreditu cca na rok předpokládaného provozu dopředu. Všechno mi to přijde zákaznicky i investorsky přijemnější, než ceníková "houpačka".

Anglická verze webu určitě zabere, ale taky přitáhne řadu pochybných zákazníků, kteří dostanou IPv4 adresy na blacklisty = zvedne nároky na podporu. Ad fakturace do zahraničí - pokud se to mezitím nezměnilo, pro identificaci země zákazníka stačí i IP adresa + telefonní číslo (které už od Odoriku máme), viz např. http://poradna.podnikatel.cz/index.php?topic=12265.0, co našel google. Každopádně, pokud chcete poskytovat služby firemním zákazníkům, registraci k DPH se nevyhnete, když ji má konkurence - ať už je za tím jakékoliv papírování (dneska už spíše klikání a pokuty). Stejně tak EET. Současné podnikání v ČR není žádná slast a hlavně se pravidla každý rok předělávají, abychom nevyšli ze cviku :-(
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Změna provozovatele 4smart.cz

Příspěvek od xtonda »

Nic proti vaší účetní, ale za účetního se může prohlásit každý, kdo prolezl obchodní akademií a víceméně za nic neodpovídá. Tohle je jednoznačně téma pro daňového poradce. Daňoví poradci sice také mohou být různí, ale fakt, že mají komoru, která na činnost poradců dohlíží a že pro činnost poradce je potřeba složit ne zrovna snadnou zkoušku by mělo zajistit určitou úroveň jejich znalostí.

Pokud jde o samotnou službu, tak je jasné, že vyvinout takovéto řešení je poměrně hodně práce a její množství je poměrně nezávislé na počtu zákazníků. Čili pro dobré finanční výsledky je potřeba co nejvíce zákazníku mezi které lze tento fixní náklad rozpustit. V této situaci je výpadek příjmů 40 tis. měsíčně ze skype-voip řešení Odoriku asi dost citelný a je jasné, že je potřeba to nahradit novými zákazníky, které lze rychle získat jedině vhodnou formou propagace.

Nicméně nechat tu propagaci zaplatit stávající zákazníky prostřednictvím paušálního poplatku za VPS místo toho aby majitel firmy do své firmy investoval mi přijde poněkud nešťastné a potenciálně kontraproduktivní. Nebo je tento poplatek nějak podložený nějakým fixním nákladem za existenci VPS? Samozřejmě je otázka, zda klienti jejichž VPS generují jednotky korun měsíčně jsou přínosní a jestli by jejich odchod nebyl ku prospěchu věci. Spousta lidí nemá ráda poplatek za nic, možná by bylo méně konfliktní, byť méně výnosné, postavit to jako minimální konzumaci. A hodil sem do google dotaz openvz vps site:cz, během minut sem našel dvě nabídky minimalistického VPS za 8 - 10 Kč měsíčně, do 30 Kč je několik dalších, takže nespoléhejte na to, že nebude kam odejít. A taky mě překvapilo množství asi většinou malých mě neznámých poskytovatelů, takže nespoléhejte na to, že si vás lidi najdou. Buď půjdou do někoho známého a nebo si udělají rešerši a pak budou vybírat z desítek řešení a můj tip je, že spíš dají přednost něčemu s determinističtějším cenovým modelem.

A ten zde předvedený veletoč se snížením toho paušálu na základě jednotek lidí na fóru, z nichž někteří ani nejsou klienti, ve mě vyvolává dojem, že obchodní plán není moc promyšlený, tedy že skutečně nemáte úplně jasno kudy kam, i když tvrdíte opak.

Pokud jde o samotnou technologii, výhoda menší konzumace zdrojů OpenVZ je výhoda pro provozovatele. Aby to byla výhoda pro klienty, je potřeba to přetavit do nižších cen. Ostatní vlastnosti oproti plnému hypervisoru jsou pro klienta jasná nevýhoda. Ubuntu 14.04 co používám doma i na VPS má nový kernel cca co měsíc, většinou z důvodu bezpečnostních oprav, aktuálně 3.13.0-100-generic, jak tohle funguje v případě OpenVZ, jaký a jak starý bych měl v Ubuntu 14.04 kernel? Sice to není taková exotika jak sem čekal, OpenVZ poskytovatelů je u nás několik, ale i tak, jaký je jiný důvod proč tomu dát přednost, než potenciálně nižší cena?

I když vám přeju úspěch, tak aktuálně ta služba pro mě není zajímavá, a myslím, že to budete mít hodně těžké.

EDIT: Je nějaká chybka ve fóru, mě a zjevně i dalším nefunguje BBCode, v editoru mi to hlásí že je vypnutý, i když v profilu ho mám zapnutý, což způsobuje, že se nezpracují korektně citace, myslím že je to z fóra zjevné.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna provozovatele 4smart.cz

Příspěvek od 4smart.cz »

Děkuji, ale nemám v plánu využívat půjček nebo rad cizích organizací. 4smart.cz si na sebe vydělá sám nebo nevydělá. Předpokládám dočasné odstavení jednoho až několika HW uzlů, pokud to bude třeba ,aby se ušetřilo.
Pokud jde o lákadla po novém roce a marketing, tak - nové funkce, zvýhodnění účtování kreditu při dobití vyšších částek, možná výhodné balíčky, reklama: letáky, facebook, reklama na stránkách typu trololol.cz, vzájemná spolupráce s jinými projekty na internetu, apod. Po novém roce nebude možné vrátit kredit. Pokud chcete projekt opustit, ohlášená změna se Vám nelíbí, udělejte to do konce roku. Myslím, že zde bylo řečeno vše podstatné. Víc k tomuto vláknu nemám. Děkuji všem věrným zákazníkům za podporu.

J.M.
Zamčeno