Bezpečnost hovorů

tls,srtp,zrtp a bezpečnostní potíže VoIP
Odpovědět
Peedro
Příspěvky: 5
Registrován: úte 23. úno 2016 11:12:57

Bezpečnost hovorů

Příspěvek od Peedro »

Známý mě varoval před virtuálními operátory, že prý můžou odposlouchávat hovory a číst SMS svých zákazníků. Je to pravda, nebo jen machroval u piva? :?:
Kristovec
Příspěvky: 1525
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Bezpečnost hovorů

Příspěvek od Kristovec »

Pokud měla Frau Merkel virtuála,tak ty odposlechy má na svědomí americká NSA,nikoli virtuál sám. ;)
aplet
Příspěvky: 283
Registrován: pon 07. led 2013 23:31:17

Re: Bezpečnost hovorů

Příspěvek od aplet »

pane Kristovec NSA nemá nic společného s odposlechy českých čísel, odposlechy dělají jenom BIS a policejní složky proč by NSA dělala odposlech českých čísel když to může za ně dělat spolupracuji strana. Pokud máte pocit že vás NSA smiruje pak musí te byt něčím výjimečněj.
Kristovec
Příspěvky: 1525
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Bezpečnost hovorů

Příspěvek od Kristovec »

aplet píše:pane Kristovec NSA nemá nic společného s odposlechy českých čísel, odposlechy dělají jenom BIS a policejní složky proč by NSA dělala odposlech českých čísel když to může za ně dělat spolupracuji strana. Pokud máte pocit že vás NSA smiruje pak musí te byt něčím výjimečněj.
Tak to opravdu nejsem,ale - jednak mne tento námět vubec nenapadl,a pak - upřímně řečeno,když tomu nemohu zabránit,asi nemá smysl na to myslet.Totiž - právě toto zneklidňuje mé známé natolik,že nechtějí,abych jim volal přes internet.Ale to bychom pak museli telefony úplně zrušit,fízlování je dnes nedílnou součástí života a my se s tím prostě musíme smířit,viz všudypřítomné kamery natáčející Vás i v oné místnosti.Soukromí je nenávratně pryč,nyní platí,že Velký Bratr z Orwellova románu 1984 chce o nás vědět úplně všechnoa tomu prostě neunikneme.
xsys
Příspěvky: 54
Registrován: stř 06. bře 2013 15:24:54
Bydliště: Brno

Re: Bezpečnost hovorů

Příspěvek od xsys »

Peedro píše:Známý mě varoval před virtuálními operátory...

Odposlechy muzou provozovat je sitovi operatori pres ktere hovor jde. Virtualove kteri jen preprodavaji sluzby a nemaj vlastni sit nic odposlouchavat nemuzou - nemaji kde. Takze primarne odposlechy [na prikaz soudu a dalsich slozek] provozuje Cetin, Tmobil a Vodafone.
O2 uz je rovnez jen virtualni operator = nema zadnou sit.
V pripade Odorika odchozi hovory jdou pres jeho sit, prichozi hovory na mobil nikoli.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Bezpečnost hovorů

Příspěvek od mobilemanic »

A co něco k věci, moje teorie:
- Odorik má k dispozici jen odchozí hovory, nedostane se ani k příchozím hovorům na mobil, ani k odchozím či příchozím SMS. Ostatní virtuálové to budou mít stejně, nebo někteří nebudou mít přístup ani k těm hovorům odchozím (pokud kupují od velkého operátora vše).
- T-Mobile má pak absolutní přístup ke všemu.

Upřímně, Vy a Vaše hovory jste virtuálův business, není reálný důvod, aby Vám to toho něko účelně lezl - za případný průšvih to nestojí...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8137
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezpečnost hovorů

Příspěvek od xsouku04 »

mobilemanic píše:A co něco k věci, moje teorie:
- Odorik má k dispozici jen odchozí hovory, nedostane se ani k příchozím hovorům na mobil, ani k odchozím či příchozím SMS. Ostatní virtuálové to budou mít stejně, nebo někteří nebudou mít přístup ani k těm hovorům odchozím (pokud kupují od velkého operátora vše).
- T-Mobile má pak absolutní přístup ke všemu.

Upřímně, Vy a Vaše hovory jste virtuálův business, není reálný důvod, aby Vám to toho něko účelně lezl - za případný průšvih to nestojí...
Děkuji. Lépe bych to nenapsal. Nejen, že to nestojí za průšvih, ale šmírování je náročné, a naštěstí na něm nelze nijak vydělat. Proč by to tedy někdo dělal?
Peedro
Příspěvky: 5
Registrován: úte 23. úno 2016 11:12:57

Re: Bezpečnost hovorů

Příspěvek od Peedro »

Hele, díky za reakce. Mně to taky bylo divný, ale když nevím, tak se zeptám.
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Bezpečnost hovorů

Příspěvek od Georgius »

Jenom pro úplnost dodávám na fóru dohledatelnou starší informaci, že přes internet (=VoIP) Odorik naopak umožňuje využívat ZRTP, díky kterému probíhá end-to-end šifrování, které je "neodposlouchatelné" (hvězdička a poznámky pod čarou petitem:

1. důvěra v šifru vychází z předpokladu, že NSA/CIA neudělaly zásadní průlom v kryptoanalýze a/nebo kvantových počítačích. Ani pro jedno není důkaz, ale nelze zcela vyloučit. Vyloučit to jde v případě české BISky a spol.
2. bezpečí vychází z předpokladu, že nemáte "cinknutý" telefon či počítač, z kterého voláte - opět nemusí platit v případě MS Windows a pod.
3. šifrovací program je/byl podroben auditu, který potvrzuje, že se nepoužívá např. slabá šifra, kolize klíčů atd
4. a pochopitelně uživatel kontroluje před hovorem "otisky" klíče, že sedí


Paranoie zdar !

Georgius

P.S.: nedávnou jsem zkusil OSTN - neměl by někde Odorik návod pro blbé (ideálně na wiki), jak správně nastavit CSipSimple aby podporoval "bezpečné" telefonování (SRTP, TLS, ZRTP) ?
Odpovědět