Podvodné zneužití mobilních plateb u O2

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Podvodné zneužití mobilních plateb u O2

Příspěvek od 5uch »

No, zrovna to Playweez v seznamu partnerů O2 nevidím. Stalo se vám to na mobilních datech od O2? A vyplnilo dítko číslo mobilu, nebo si ho Playweez zjistilo samo?

Update: v aktuální verzi seznamu partnerů pro mobilní platby už Playweez je.

Playweez alespoň na své stránce ukazuje náhledy a názvy her, které (možná) lze v rámci předplatného získat.
Ale ty nekompletní podmínky, zabugovaný odhlašovací proces... a když se člověk dostane na stránku k registraci, tak mu nezbývá než odevzdat číslo (nebo zavřít okno či dát v browseru zpět - není tam nic k zavření vyskočeného okna s formulářem k registraci)... klasické čuňárny.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
mikee.
Příspěvky: 7
Registrován: ned 02. lis 2014 18:23:14

Re: Podvodné zneužití mobilních plateb u O2

Příspěvek od mikee. »

Jak jste napsal, v seznamu partnerů (viz. ten odkaz co jsem uvedl úplně dole) uveden je, jako Playweez (DA Mobile). Ano, bylo to na mobilních datech od O2 a dítko moje číslo mobilu nevyplnilo (ani jej nezná), jen zmáčklo tlačítko, které bylo k dispozici.
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Podvodné zneužití mobilních plateb u O2

Příspěvek od 5uch »

Takže klasika v podání O2 a jeho technologie "Header enrichment" pro "usnadnění" mobilních plateb za služby třetích stran.

Služba sama pozná svého návštěvníka, pokud na ní jde z mobilních dat O2. To samo o sobě považuji za nebezpečné... lidé už chápou, že je třeba se zamyslet, než někam vyplní mobilní číslo. Ale tady to není třeba. (Možná?) služba vyžadovala nějaká potvrzení doprovázená vysvětlivkami, za kolik to je a muselo se to 1x nebo 2x odkliknout. Ale takové drobnosti děti nečtou, že. Je zajímá výrazné tlačítko "Chci hrát", "Pokračovat", "Souhlasím", "Objednat" - protože to je odděluje od kýženého "obsahu". Obzvlášť, když to je jediný aktivní navigační prvek na obrazovce. Tohle je ale i obecné riziko hraní her s in-app nákupy (hra zdarma, ale životy, vylepšení, čas, proložení hry jinou hrou... se musí kupovat). In-app nákupy jsou velmi nebezpečné v případě, kdy je mobil spojen platební kartou.

Další pochybná věc je pokrytectví podmínek těchto služeb: obvykle chtějí nějaké odsouhlasení věku (v tomto případě ale nechtějí). Typické je lpění na věku 16+, ale samotná nabídka je cílená na skupinu asi tak 8+.

Alespoň u mne na PC se to po návštěvě webových stránek služby chová ještě relativně slušně - vidím náhledy a názvy dostupných her (nikoli však sady screenshotů, popis, recenze).
Po kliknutí na hru to po mne chce přihlášení (které nemám) a nabízí i možnost vytvořit účet. OK.
Když zvolím vytvoření účtu, pak už to chce mé číslo, protože tam nepřistupuji z mobilních dat O2 (ve vašem případě to chce asi jen potvrzení):
Objednávka předplatného
Objednávka předplatného
playweez.jpg (188.78 KiB) Zobrazeno 1596 x
Trochu tu je matoucí to, že existuje jen jedna cesta vpřed, tj. zadat a potvrdit číslo - chybí zavírací tlačítko nebo křížek.
Až posud je to na hraně, ale ospravedlnitelné (až na to automatické rozpoznání ID zákazníka O2 - to vidím jako bezpečnostní díru).
Za hranou by to bylo v případě, že potvrzení objednávky by bylo skryté za něčím jiným, zdánlivě nevinným... jak někteří lidé píší, k předplatnému některých služeb se upsali třeba kliknutím na křížek v reklamě, která jim zakryla displej, nebo pokusem spustit video pod článkem...
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Podvodné zneužití mobilních plateb u O2

Příspěvek od 5uch »

ČT ve spolupráci s redaktorem magazínu Dotekománie připravuje pořad věnovaný tématu mobilních plateb a shání lidi, kteří mají s nechtěně získaným předplatným vlastní zkušenost a jsou ochotni o tom promluvit.
K přípravě pořadu je možné kontaktovat Přemysla Vaculíka z Dotekománie - kontakt např. i zde:
https://forum.mobilmania.zive.cz/viewto ... #p13371876
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Podvodné zneužití mobilních plateb u O2

Příspěvek od 5uch »

Peklo zamrzlo! :o

Ale musely ho uhasit Černé ovce. ;-)
V ČT vyšla reportáž na zneužitelnost plateb třetím stranám u O2:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/109 ... 801080123/

Vyšla až poté, co O2 (údajně) udělalo takové změny ve svých systémech, že ke zneužití m-plateb na pochybných webech již nemůže docházet - zrušila se identifikace zákazníka O2 na cizím webu pomocí technologie "header enrichment". Nyní musí zákazníci O2 na webech s objednávkou placenou m-platbou vědomě vyplnit své číslo a potvrdit ho PINem následně zaslaným SMS zprávou.

Článek o tom je zde:
https://dotekomanie.cz/2023/01/o2-meni- ... bezpeceni/

Děkuji Přemyslu Vaculíkovi z magazínu Dotekománie, který zvedl mnou nadhozené téma, a z pozice větší a mediálně známější autority je dovedl až do vítězného konce.
Moje soustavné pruzení O2 ignorovalo a dokonce se už ani nenamáhalo odpovědět na můj (v zásadě pochvalný) závěrečný post ke kauze.

Závěr:
Mám pozitivní pocit. Z toho, že soustavný a mediální tlak na velkou společnost dovede změnit její původní (špatný) záměr a rozhodnutí. Z Černé ovce mají u mne velké plus!
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Podvodné zneužití mobilních plateb u O2

Příspěvek od 5uch »

VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
Odpovědět