Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
utx
Příspěvky: 123
Registrován: pon 27. kvě 2013 23:10:42

Re: Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Příspěvek od utx »

osmdesát píše:S dalším moc neporadím, v Javě moc neumím a pro Android vůbec ne. Pokud máte někoho, kdo vám pro to udělá aplikaci na míru, pak máte asi vyhráno. Mám dojem, že rút nebude na tohle potřeba...
Takový ovladač ovšem vyžaduje všechno napsat v Javě. Navíc je proprietární, a tedy případnou chybu svépomocně neopravíte.

Mé zkušenosti s mimojadernou implementací sériového portu v Androidu jsou otřesné: Používal jsem jí na komunikaci s Arduinem, a čtyřjádrový tablet s Androidem naprosto nestíhal práci při rychlosti 9600b. Přenos 10kB se bez podtečení povedl tak při jednom z dvaceti pokusů. Pokud se všechny instalované aplikace nevejdou najednou do RAM, Android je naprosto neschopný jakékoliv práce v reálném čase, neboť se neustále probouzející javové bazmeky dožadují paměti a vyvolávají OOM killer.

Jak je to s potřebou roota pro jadernou implementaci v Androidu, pokud má jádro ovladač FT232RL (což je třeba u tabletů poměrně běžné), nevím. Ale každopádně se klasicky linuxově objeví zařízení ttyUSB0 se sériovým portem.

Linuxové jádro má, co se týká FT232RL, velkou výhodu: s ovladačem v Linuxu fungují i levné čínské padělané FT232RL. A protože tyto čipy nechodí ve Windows 7, prodávají se na Ebay ještě mnohem levněji, než by se jinak prodávaly. (Padělky jsou založeny na mikroprogramovaných obvodech vyšší integrace, a FT232RL jen emulují. Nemají náležitou ESD ochranu.)

Já jsem z Číny koupil krásný USB true RS232 převodník ±12V založený na CH340T (a přitom levnější, než 0/+5V bazmeky), a narazil jsem právě na to, že ovladač ch341 ve většině Androidů od výrobce není.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Příspěvek od osmdesát »

utx píše: Takový ovladač ovšem vyžaduje všechno napsat v Javě. Navíc je proprietární, a tedy případnou chybu svépomocně neopravíte.

Mé zkušenosti s mimojadernou implementací sériového portu v Androidu jsou otřesné: Používal jsem jí na komunikaci s Arduinem, a čtyřjádrový tablet s Androidem naprosto nestíhal práci při rychlosti 9600b. Přenos 10kB se bez podtečení povedl tak při jednom z dvaceti pokusů. Pokud se všechny instalované aplikace nevejdou najednou do RAM, Android je naprosto neschopný jakékoliv práce v reálném čase, neboť se neustále probouzející javové bazmeky dožadují paměti a vyvolávají OOM killer.

Jak je to s potřebou roota pro jadernou implementaci v Androidu, pokud má jádro ovladač FT232RL (což je třeba u tabletů poměrně běžné), nevím. Ale každopádně se klasicky linuxově objeví zařízení ttyUSB0 se sériovým portem.

Linuxové jádro má, co se týká FT232RL, velkou výhodu: s ovladačem v Linuxu fungují i levné čínské padělané FT232RL. A protože tyto čipy nechodí ve Windows 7, prodávají se na Ebay ještě mnohem levněji, než by se jinak prodávaly. (Padělky jsou založeny na mikroprogramovaných obvodech vyšší integrace, a FT232RL jen emulují. Nemají náležitou ESD ochranu.)

Já jsem z Číny koupil krásný USB true RS232 převodník ±12V založený na CH340T (a přitom levnější, než 0/+5V bazmeky), a narazil jsem právě na to, že ovladač ch341 ve většině Androidů od výrobce není.
To jsou pro mě nové informace. Netušil jsem, že by to mohlo být tak kritické, že aplikace v „uživatelském“ módu by tohle nestíhala. Ale tohle je Android, takže žádné překvapení není vyloučeno. Pak zbývá jen doufat, že na to daný android má ovladač. Otázka je, proč by výrobce těch čipů předkládal javovský ovladač jako základní způsob implementace, pokud by to bylo tak nepoužitelné, jak píšete.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Otázka je, proč by výrobce těch čipů předkládal javovský ovladač jako základní způsob implementace, pokud by to bylo tak nepoužitelné, jak píšete.
Javovský ovladač je jen Androidu jako nedokonalá náhražka za skutečný ovladač. Tedy jestli se nepletu.
A výrobce android telefonů v zásadě zatím nikdy nenapadá, že by se dal android telefon nebo tablet dal použít na něco jiného než jako tablet a telefon. A to i přesto, že telefonů je na trhu spousta - víc než je potřeba a přitom levné univerzální zařízení, se kterým by bylo možné něco řídit na trhu, chybí.
Já to vidím tak, že si pořídím banana pi a android nechám někomu, kdo má pevnější nervy a zkušenosti s javou.
utx
Příspěvky: 123
Registrován: pon 27. kvě 2013 23:10:42

Re: Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Příspěvek od utx »

osmdesát píše:To jsou pro mě nové informace. Netušil jsem, že by to mohlo být tak kritické, že aplikace v „uživatelském“ módu by tohle nestíhala. Ale tohle je Android, takže žádné překvapení není vyloučeno. Pak zbývá jen doufat, že na to daný android má ovladač. Otázka je, proč by výrobce těch čipů předkládal javovský ovladač jako základní způsob implementace, pokud by to bylo tak nepoužitelné, jak píšete.
Nejde o to, že by to zařízení nestíhalo. Problém Androidu je v latencích. Zatímco jádro dostane buffer, a včasný přístup k datům si vynutí, v uživatelském prostředí Androidu se po zaplnění RAM neustále startuje OOM killer, aplikace se samovolně natahují do paměti a navzájem se vyhazují. A to všechno způsobuje krátkodobé (a někdy i viditelné) záseky, kdy se aplikace několik desítek milisekund nedostane na řadu.

Konrétně šlo o ASUS Transformer TF700T s Androidem 4.2.2 přímo od výrobce, aplikaci AdruinoDroid a avrdude volané z této aplikace. avrdude je ARM binárka, ovšem nějak speciálně upravená, aby přes socket používala Androidí službu USB hostu (tedy spravovaný právy v Androidu a bez nutnosti roota). Nevylučuji, že jiný stroj (jiná ROM) bude OK. Originální ROM na tento tablet má zřejmě špatně napsanou správu přerušení. Účelem bylo zabránit častému usínání a probouzení. Jenže výrobci se to nepovedlo, a služba asusdec_wake naopak trvale spotřebovává energii a strojový čas.

Samotná správa obecných USB klientů je tam také špatně udělaná: K předání USB zařízení z jedné aplikace (AdruinoDroid) do druhé (USB sériový terminál) je nutné zařízení odpojit, znovu připojit a v klikátku zvolit jinou aplikaci. Nemluvě o to, že si klikátko aplikaci nepamatuje, i když zaškrtnu, že ji chci použít pokaždé.

(Ona ani obsluha USB Mass Storage není nic moc. Google nasadil do vyšších verzí Androidu jaderné Mount Namespaces, ale neposkytl žádné nástroje na jejich ovládání (nsenter/unshare/mount --make-private/shared/public). Takže jedinou aplikací, která může připojit médium aplikacím v Androidu (ať už s rootem nebo bez roota), je vold. Přestaly chodit všechny nástroje na připojení NFS, CIFS. Resp. chodí, ale připojí jen samy sobě.)
utx
Příspěvky: 123
Registrován: pon 27. kvě 2013 23:10:42

Re: Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Příspěvek od utx »

utx píše:Linuxové jádro má, co se týká FT232RL, velkou výhodu: s ovladačem v Linuxu fungují i levné čínské padělané FT232RL. A protože tyto čipy nechodí ve Windows 7, prodávají se na Ebay ještě mnohem levněji, než by se jinak prodávaly.
Tak ještě aktualizaci této informace: FTDI pokročilo zase o kus dále. Pokud máte Windows 7 a ovladač novější než 4 měsíce, tak pouhé připojení k počítači padělané čipy znefunkční. Takže pozor, pokud máte nějakou podobnou levnou relé desku, USB sériový kabel apod., tak si dvakrát rozmyslete, než ho připojíte k Windows!
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Příspěvek od mobilemanic »

utx píše:Tak ještě aktualizaci této informace: FTDI pokročilo zase o kus dále. Pokud máte Windows 7 a ovladač novější než 4 měsíce, tak pouhé připojení k počítači padělané čipy znefunkční. Takže pozor, pokud máte nějakou podobnou levnou relé desku, USB sériový kabel apod., tak si dvakrát rozmyslete, než ho připojíte k Windows!
Tak to je dost drsné. A já myslel, že něco takového si zatím dovolili pouze výrobci jistého software pro komunikaci s auty přes OBDII protokol. Tam také při zjištění falešného kabelu provedou jeho likvidaci. Asi to FTDI taky přišlo jako dobrý nápad, akorát člověk nakupující z číny zapláče...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Tak jsem si dnes hrál s re8usb.
Obrázek
Nejdřív jsem se s ním snažil komunikovat nějakým hotovým standardním programem pod Linuxem jako minicom.
Bez úspěchu.

Skriptík napsaný v jazyce Ruby s využitím knihovny serialport překvapivě komunikoval bez potíží na první pokus.
Po nastavení prostě pošlu na sériový port, co chci, příkazem $port.write("nejaký příkaz")
A čtení dělám obdobně přes read , nebo getc (přečte jeden znak)
Nepříjemná vlastnost čtení byla, že pokud zařízení nic neposlalo, dojde k zablokování programu.
To jsem ošetřil nastavením timeoutu na 5 vteřin. $port.read_timeout=5000

Celý prográmek jsem umístil na wiki. Je to krásně jednoduchoučké.
Radost si v tom něco ovládat. Také jsem si objednal PIR senzor z Číny. Je napájen 5 Volty, má velmi malou klidovou spotřebu 65 uA a alarm signalizu je 5 V. Tedy lze připojit přímo na svorkovnici re8usb (v napěťovém režimu) a díky malé spotřebě (malým proudům - tedy malým ztrátám napětí na vedení) předpokládám, že bude fungovat i na větší vzdálenost - jsem zvědav.

Objednal jsem si hned dvakrát Banana pi. Objevil jsem totiž další výhody banana PI. Banana obsahuje obvody, které dovedou čerpat energii ze záložní baterky a dokonce ji i dobíjet. http://hardware-libre.fr/2014/11/banana ... onitoring/
Tedy shrnu výhody Banana oproti rasbery:
  • Banana umožňuje připojit záložní baterku, kterou dovede sama nabíjet. Odolnost proti výpadkům elektřiny podstatným způsobem zvýší spolehlivost, hlavně pokud používáte SD kartu, u které mohou nečekané výpadky elektřiny během zápisu vést k vážnému poškození souborového systému.
  • Má SATA konektor a rychlejší ethernet. Díky tomu může mnohem lépe sloužit jako úložiště dat (využijeme SATA a možná i rychlejší ethernet), nebo tenký klient (využijeme rychlejší ethernet). SATA disky jsou také výrazně rychlejší, SATA disky jsou spolehlivější a odolnější proti nečekanému výpadku elektřiny. Díky SATA se tedy podstatným způsobem zvýší použitelnost pro funkci jako Desktop, i když je to asi stále příliš pomalé. Jako SATA disk je možné použít disk z notebooku (renovovaný za SSD), tedy je to v podstatě zdarma.
  • Má tlačítko na vypnutí/zapnutí, reset a na nouzové bootování z usb OTG, což se záhadně nazývá - u-boot key. Také má infraport.
  • Má zabudovaný mikrofon
  • Nabízí verzi se zabudovaným wifi (u té s větší deskou lze připojit až dvě externí antény) a více ethernet porty (5 - portů - nutně větší deska) - může sloužit jako router
Jako nevýhodu bych označil, že banana je oproti raspbery je nepatrně dražší, ale lze ji pohodlně koupit v ČR bez výrazné přirážky, což cenový rozdíl u základního modelu téměř vyrovná. Pokud ale využijete byť jedinou výhodu, jsou to dobře investované peníze.


Na obrázku je verze s pěti 1Gbit ethernet porty a wifi. SATA disk pro notebooky v tomto případě může ležet přímo na desce.

Obrázek

Obrázek

Kdy lze použít Rasberry Pi bez toho aby výsledek nějak trpěl?
Pokud je Rasberry PI připojeno a ovládáno pomocí ethernet kabelu a na svoji SD kartu si nic neukládá, není co vytknout. Může tak třeba řídit nějaký stroj, ale všechna potřebná data a nastavení jsou uložena někde na centrálním harddisku - např. vedle v místnosti. (je to též lépe spravovatelné pokud máte takových zařízení více). Nenadálý výpadek elektřiny nevadí, protože na SD kartu se běžně nic nezapisuje a čtením se neopotřebovává. Nevadí ani výpadek internetu, protože nastavení a data nejsou přenášeny přes internet ale jen v rámci lokality.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Příspěvek od mobilemanic »

Ještě škoda, že ani malina ani banán neumí PoE. Pak by to bylo úplně dokonalé...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

mobilemanic píše:Ještě škoda, že ani malina ani banán neumí PoE. Pak by to bylo úplně dokonalé...
Ano, ale je to řešitelné POE spliterrem, i když to celkově tu věc hodně zdraží.


http://www.raspberrypioneer.com/2013/06 ... -under-15/

https://www.alfa.cz/product.php?eid=105140006000000RDS
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Zabezpočovací Alarm se simkartou Odorik.cz

Příspěvek od Pitomec »

A zmizí výhoda Gbps rychlosti.
Obrázek
Odpovědět