GSM Callback zařízení

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
ming
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11. zář 2014 8:28:19

GSM Callback zařízení

Příspěvek od ming »

Napadla mě taková myšlenka: zhotovit/zprovoznit GSM Callback zařízení pro rodinné volání.

GSM zařízení by:
* obsahovalo SIM kartu s tarifem pro výhodné volání (např. "neomezeně" v rámci sítě)
* mělo seznam povolených čísel - např. rodinných příslušníků (konfigurace pomocí SMS)
* a mělo jediný účel - iniciovat hovory mezi povolenými čísly a vytvořit z nich konferenční hovor
* cizí čísla by odmítalo, nekonfigurační sms zahazovalo

Jednodušší varianta inicializace callbacku:
* Uživatel Y prozvoní GSMCallback číslo X-krát a zavěsí
* GSMCallback zařízení volá zpět uživateli Y, ten příjme hovor
* GSMCallback zařízení volá na X-té číslo (podle počtu zvonění), po přijetí hovoru sloučí oba v konferenční hovor.

Složitější varianta inicializace callbacku:
* Uživatel Y prozvoní GSMCallback číslo a zavěsí
* GSMCallback zařízení volá zpět uživateli Y, ten příjme hovor
* DTMF volbou zvolí uživatele X
* GSMCallback zařízení volá uživatele X, po přijetí hovoru sloučí oba v konferenční hovor.

Napadají mě i varianty s IVR, nahráváním vzkazů, mnohočlennou konferencí atd, ale to už je nad rámec času co bych tomu chtěl věnovat.

Výhoda je jediná - jeden sdílený neomezený tarif (např. předplacenka od Vodafone za 100 Kč - neomezené volání v síti).
Samozřejmě má to následující nevýhody:
* Jedna aktivní konference - pokud by chtěl jiný uživatel používat, musel by počkat až se jiní vykecají (šlo by zoptimalizovat, že by byl připojen do aktivní konference)
* CLIP - nevíte kdo volá, ale víte, že je to např. rodina
* nemožnost SMS z tohoto čísla (ale možnost inicilizace callback přes SMS a konfigurace)

Platformu bych zvolil co nejjednodušší (žádný Android, apod), nebál bych se osvědčených 8bit kontrolérů, se kterýma mám dlouholetou zkušenost, i s GSM aplikacemi (SMS-to-Ethernet gateway, GSM-Relay kontrolér). Tím pádem i 80% práce hotové :)

Zajímal by mě váš názor co si o tom myslíte.
Pokud náhodou už něco takového existuje za rozumný peníz (do cca 2000 Kč), tak prosím o info, ať nevymýšlím Ameriku!
aplet
Příspěvky: 283
Registrován: pon 07. led 2013 23:31:17

Re: GSM Callback zařízení

Příspěvek od aplet »

Zajímavé =-O ještě čekám ad se vyjádří pan Kristovec:-D
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM Callback zařízení

Příspěvek od xsouku04 »

No mě přijde, že nejpraktičtější by byla nějaká aplikace pro android, která by to prostě sama všechno obstarala. A to zpětné volání by se objednávalo datově, nebo obyčejným prozvoněním. V podstatě otázkou jen je, jestli na to, co by bylo potřeba, poskytuje android nějaké API - pokud ano, mělo by to být poměrně jednoduché. Pokud ne, může to být problém.
Jako zařízení by stačil libovolný levnější telefon s androidem třeba i se špatnou baterkou a nakřápnutým displejem. Neexistuje už něco takového?
ming
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11. zář 2014 8:28:19

Re: GSM Callback zařízení

Příspěvek od ming »

xsouku04 píše:V podstatě otázkou jen je jestli na to co by bylo potře ba poskytuje android nějaké API - pokud ano, mělo by to být poměrně jednoduché. Pokud ne může to být problém.
Ano, i tato varianta mě napadla ... bohužel na žádnou takovou aplikaci jsem nenarazil a na fórech jen otázky bez určitých odpovědí, bylo tam i něco ve smyslu, že Android správu konferenčních hovoru v API nepodporuje. V Android API jsem nic nenašel, ale nejsem Android vývojář, tak možná hledám špatně.
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: GSM Callback zařízení

Příspěvek od xtonda »

Něco podobného někdo navrhoval a snad i vytvořil zde:
http://www.telefonujeme.cz/viewtopic.php?t=8684
ming
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11. zář 2014 8:28:19

Re: GSM Callback zařízení

Příspěvek od ming »

Díky za tip! Zkusím kontaktovat.
GoIP není přesně to co bych chtěl, pouze tu část GSM<--GSM-->GSM.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM Callback zařízení

Příspěvek od xsouku04 »

ming píše: Ano, i tato varianta mě napadla ... bohužel na žádnou takovou aplikaci jsem nenarazil a na fórech jen otázky bez určitých odpovědí, bylo tam i něco ve smyslu, že Android správu konferenčních hovoru v API nepodporuje. V Android API jsem nic nenašel, ale nejsem Android vývojář, tak možná hledám špatně.
A využití by to mělo ještě jedno úplně jiné. Na to bude možná více aplikací. A to centralizované nahrávání hovorů. Vemte si třeba nějakou realitku co má desítky realitních makléřů, kteří věčně někde jezdí a vyvolávají. Někteří jsou podstatně úspěšnější než ti ostatní. Vedení se snaží zjistit co ti méně úspěšní dělají špatně. K tomu že se může hodit podrobněji analyzovat třeba některé hovory. Klidně přímo za účasti daného člověka co ty hovory udělal. Nejde o šmírování, jde o zdokonalování se. Hmm hmmm aaah aaah a jiné méně okaté zlozvyky na úspěšnosti nepřidají.
Tedy aplikace místo jednoho odchozího nebo příchozího hovoru udělá vždy automaticky konferenci, ten druhý hovor je na speciální číslo pevné linky, jen za tím účelem, aby to pořídilo záznam této konference a bylo tak možné zjistit v čem by sem mohl daný makléř zlepšit. Všechno se musí umět, i správně a srozumitelně telefonovat a dělat přitom dobrý dojem je potřeba umět !

No a nám jen zbývá takovou aplikaci najít a zjistit jaké má nároky na android (vyžaduje rootnutý android?) a které API přesně používá.

Pokud by někdo uměl takovou aplikaci napsat, aby byla spolehlivá a fungovala na většině telefonů, tak jsou v tom velké peníze. A Odorik by mohl pomoci s centrálním archivováním takto nahraných hovorů. Mohla by mít variantu pro šetřílky zdarma, kteří mohou dělat konference aby ušetřili.

Jde o to, že nahrávat průběh hovorů přímo do androidu není snadné (android na to nemá API, které by fungovalo s většinou telefonů ve všech verzích androidu) ani praktické - lépe je hovory uchovávat centralizovaně v reálném čase.
Pracovat s konferencemi tak může být překvapivě snadnější, pokud tedy google nedělal opět nějaké "hloupé" naschvály a omezení. Je pro mě iritující kolik takové chytré telefony mají často nesmyslných hloupých omezení, přitom co se bezpečnosti týče je to mizérie tak jako tak.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM Callback zařízení

Příspěvek od xsouku04 »

ming píše:Díky za tip! Zkusím kontaktovat.
GoIP není přesně to co bych chtěl, pouze tu část GSM<--GSM-->GSM.
Ideální by bylo, kdyby to zvládl obyčejné usb klacík co se používá na připojení netebookku k internetu.
Kvalitu by ani kazit nemohl, protože žádný mikrofon nemá.
ming
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11. zář 2014 8:28:19

Re: GSM Callback zařízení

Příspěvek od ming »

xsouku04 píše: ... pokud tedy google nedělal opět nějaké "hloupé" naschvály a omezení. Je pro mě iritující kolik takové chytré telefony mají často nesmyslných hloupých omezení, přitom co se bezpečnosti týče je to mizérie tak jako tak.
Ono je možné, že toto (pravděpodobné) omezení je úmyslné. Když jsem řešil SMS-Gataway, chtěl jsem také použít Android, ale narazil jsem tam na omezení dané Googlem - pro SMS gateway podstatné - omezení na 100 SMS/hodinu. Nakonec jsem řešil jinak, i když to omezení počtu se dalo po rootnutí odstranit.
ming
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11. zář 2014 8:28:19

Re: GSM Callback zařízení

Příspěvek od ming »

xsouku04 píše: Ideální by bylo, kdyby to zvládl obyčejné usb klacík co se používá na připojení netebookku k internetu.
Kvalitu by ani kazit nemohl, protože žádný mikrofon nemá.
Bohužel ty jsem nezkoušel - takový usb dongle už potřebuje inteligentnější zařízení (PC, RPi, ..) a nejsem si jistý podporou hovorů.

Zkoušel jsem jen na starých vykopávkách co se mi tu válí (modem Siemens TC35i, tel. Nokia 6230). Provedl jsem pouze základní testy, jestli je to technicky možné - pospojovat více hovoru programově. Kvalitu jsem ještě nezkoušel.
Odpovědět