Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
Uživatelský avatar
enigmatic
Příspěvky: 194
Registrován: stř 31. říj 2012 13:29:52

Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Příspěvek od enigmatic »

V rámci rekonstrukce bytu se přesunu se třemi počítači a VOIP telefonem minimálně na měsíc do bytu ve kterém kabel nebyl, není a nebude.
Mám možnost využít CDMA modem od Ufona na kterém je momentálně internet na občasné použití (1 den / 1GB / 29 Kč). Mohl bych k tomu přikoupit router od Ufona a cca na dva měsíce aktivovat neomezený tarif za peníze které oželím. Jenže posléze ten router můžu vyhodit a časem vyhodím i ten zelený modem protože síť CDMA do roka skončí.
Napadá Vás jiné řešení?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Příspěvek od xsouku04 »

Investice do LTE modemu by měla být asi lepší, stejně tak jako kvalita připojení samotného. Nejlépe nějaký uvítací balíček předplaceného internetu se zvýhodněním pro začátek.
A kdyby se nic takového nenašlo, tak máme také balíček 10G. Ale tam není jisté, jestli to bude stačit.
Uživatelský avatar
enigmatic
Příspěvky: 194
Registrován: stř 31. říj 2012 13:29:52

Re: Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Příspěvek od enigmatic »

xsouku04 píše:Investice do LTE modemu by měla být asi lepší, stejně tak jako kvalita připojení samotného. Nejlépe nějaký uvítací balíček předplaceného internetu se zvýhodněním pro začátek.
A kdyby se nic takového nenašlo tak máme také balíček 10G. Ale tam není jisté jestli to bude stačit.
O tom taky přemýšlím protože cestovní modem se dá koupit za 1400 Kč a dá se to použít i v budoucnu, což s Ufonem nepůjde.
vlk
Příspěvky: 180
Registrován: ned 29. pro 2013 19:04:40

Re: Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Příspěvek od vlk »

enigmatic píše:Jenže posléze ten router můžu vyhodit a časem vyhodím i ten zelený modem protože síť CDMA do roka skončí.
Hmm, zajímavá informace, našel jsem k ní jen http://www.cnews.cz/cesko-bude-mit-ctvr ... i-sit-cdma
Zajímalo by mě, jak féroví budou k současným zákazníkům. Ufona mám roky jako záložní připojení na doma i na cesty a protože výpadků není až tak moc, tak ho čerpám tak jednou za půl roku. Ale přece jen mít možnost použít záložní připojení, když UPC hapruje či mobilní zrovna dělá údržbu je skvělý pocit jistoty a bezpečí :-)
Nemáte někdo víc informací?

Osobně bych na 30-40 dní CDMA modem použil na nějakém PC a přes Ethernet ho rozvedl dál, popř. přes wifi router ho převedl na wifi.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Příspěvek od Kristovec »

A vyzkoušet EriMobile s nějakým smrtfounem v úloze Wi-Fi měniče?
Pokud nevadí nižší rychlost,MB mají být neomezené,a výpovědní lhůta 1 měsíc.
Sám o tom tak trochu uvažuji, 1/0,5 MBps by mi mohlo stačit,300 Kč měsíčně,a přes Mobile Hot Spot lze připojit i několik zařízení,3 a více.Tedy u Android smrtfounů či tabletů.
Uživatelský avatar
enigmatic
Příspěvky: 194
Registrován: stř 31. říj 2012 13:29:52

Re: Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Příspěvek od enigmatic »

vlk píše:
enigmatic píše:Jenže posléze ten router můžu vyhodit a časem vyhodím i ten zelený modem protože síť CDMA do roka skončí.
Hmm, zajímavá informace, našel jsem k ní jen http://www.cnews.cz/cesko-bude-mit-ctvr ... i-sit-cdma
Zajímalo by mě, jak féroví budou k současným zákazníkům. Ufona mám roky jako záložní připojení na doma i na cesty a protože výpadků není až tak moc, tak ho čerpám tak jednou za půl roku. Ale přece jen mít možnost použít záložní připojení, když UPC hapruje či mobilní zrovna dělá údržbu je skvělý pocit jistoty a bezpečí :-)
Nemáte někdo víc informací?

Osobně bych na 30-40 dní CDMA modem použil na nějakém PC a přes Ethernet ho rozvedl dál, popř. přes wifi router ho převedl na wifi.
Když poslední větu odkomentuji od zadu tak moje dva wifi routery s CDMA modemem nekomunikují protože nemají USB a třetí se mi kupovat nechce a posléze jej vyhazovat i s oním CDMA modemem. Mohl bych obětovat třetí počítač (netbook) na stanici s CDMA modemem a data procpat do kabelu. Do wifi to totiž u něj nejde.
Uživatelský avatar
enigmatic
Příspěvky: 194
Registrován: stř 31. říj 2012 13:29:52

Re: Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Příspěvek od enigmatic »

Kristovec píše:A vyzkoušet EriMobile s nějakým smrtfounem v úloze Wi-Fi měniče?
Pokud nevadí nižší rychlost,MB mají být neomezené,a výpovědní lhůta 1 měsíc.
Sám o tom tak trochu uvažuji, 1/0,5 MBps by mi mohlo stačit,300 Kč měsíčně,a přes Mobile Hot Spot lze připojit i několik zařízení,3 a více.Tedy u Android smrtfounů či tabletů.
Podobná varianta už se otevřela objednávkou "D-Link DWR-720" a nákupem SIM karty od mobil.cz na zkoušku. Vzhledem k tomu, že CDMA modem od ufon.cz mi bude za chvilku k ničemu tak to beru jako investici do budoucna na cesty s netbookem na místa kde není wifi.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Příspěvek od xsouku04 »

enigmatic píše: Podobná varianta už se otevřela objednávkou "D-Link DWR-720" a nákupem SIM karty od mobil.cz na zkoušku. Vzhledem k tomu, že CDMA modem od ufon.cz mi bude za chvilku k ničemu tak to beru jako investici do budoucna na cesty s netbookem na místa kde není wifi.
Ale "D-Link DWR-720" umí jen 3G a to má na cesty podstatně horší pokrytí než LTE.
Uživatelský avatar
enigmatic
Příspěvky: 194
Registrován: stř 31. říj 2012 13:29:52

Re: Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Příspěvek od enigmatic »

xsouku04 píše:
enigmatic píše: Podobná varianta už se otevřela objednávkou "D-Link DWR-720" a nákupem SIM karty od mobil.cz na zkoušku. Vzhledem k tomu, že CDMA modem od ufon.cz mi bude za chvilku k ničemu tak to beru jako investici do budoucna na cesty s netbookem na místa kde není wifi.
Ale "D-Link DWR-720" umí jen 3G a to má na cesty podstatně horší pokrytí než LTE.
Ještě jsem to nevyzvedával a neplatil. Měl bych to jen na občasné použití na cesty s netbookem. Jestli mi poradíte něco lepšího za podobné a ještě "křesťanské" peníze tak se nechám poddat a objednávku odpískám.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mobilní internet na 30 až 40 dní - poraďte prosím.

Příspěvek od xsouku04 »

Věc se má tak, že lidé, co internet opravdu na cestách používají pravidelně, hromadně vyměňují 3G wifi modemy za 4G. (nebo používají USB modemy či zabudovaný modem v notebook/tabletu či sdílejí internet z mobilu) Rozdíl je opravdu zásadní. Např. při jízdě vlakem z Brna do Prahy je 3G modem za jízdy po většinu času nepoužitelný. S LTE se ve stejném vlaku už po většiny cesty dá pracovat. Tedy spoustě lidí leží někde v šuplíku, což by mělo zásadně snížit jejich cenu z druhé ruky. http://aukro.cz/3g-wifi-modem-huawei-e5 ... 88752.html Pokles ceny asi brzdí hlavně to, že většina lidí se prodejem neobtěžuje. Zrovna tento mám a asi bych jej i prodal.

Pravda je, že pokud jej chcete použít jen na jednom či několika místech, kde je 3G OK, nebo se celou dobu pohybujete po městě s dobrým 3G pokrytím, je to celkem jedno.
Nicméně zjišťuji, že někdy volat přes VoIP přes 3G začíná být problém, protože 3G internet je nyní, zdá se, méně kvalitní než před několika lety, kdy 3G síť ještě nebyla tolik vytížená. Na jiné použití než volání je ale 3G (pokud jste v dosahu 3G pokrytí) OK. Katastrofa je jen 2G.

A nestačil by obyčejný USB modem, třeba tohle? http://aukro.cz/huawei-e173-usb-modem-3 ... 92531.html nebo jeho trochu dražší LTE varianta? http://aukro.cz/2g-3g-4g-lte-usb-modem- ... 09892.html

Telefony s LTE začínají už na ceně cca 1800 Kč https://www.czc.cz/4g-lte-mobilni-telefony/produkty (nechte si seřadit od nejlevnějšího), a i ty by měli fungovat v režimu wifi hotspot (ověřte si). Oproti originálním wifi LTE modemům mají možná horší výdrž baterie? Nemusí, ale možná mají.

Pokud si objednám wifi router s USB portem TP-LINK TL-WR842ND nebo model s neodnímatelnými anténami (a snad více paměti) TP-LINK TL-WR842N(EU) za cca 800 Kč (rozdíly v hardwarových verzích jednotlivých modelů jsou dobře popsány na openWRT projektu- bohužel je to jedno písmenko, jiná verze hardwaru a dvojnásobná paměť je na rozlišovací schopnost většiny eshopů ), Ta verze bez "D" je novější s dvojnásobkem paměti a výkonnějším procesorem, ale svobodný firmware ještě není k dispozici. nahraji tam nějaký svobodný firmware jako dd-wrt, pravděpodobně pak budu schopen připojit všechny některé USB 3G i LTE modemy (bohužel LTE jsou z větší části problémové). Celé to vyjde levněji a mám router s několika ethernet porty a s bohatými možnostmi nastavení. A výměnným LTE USB modemem, který může sloužit třeba i jen jako záložní připojení k internetu. Mohu si jej též občas vypůjčit na cesty.
Jako celek to ale nemá baterii.
Právě s tím hodlám experimentovat, i když onen USB modem hodlám používat spíše na odesílání SMS. DD-WRT je Linux a v něm se dá dělat cokoli, ale přitom to má webové rozhraní, jak je většina lidí zvyklá. Důvěru v proprietární firmware routerů totiž vůbec nemám. Je totiž plná zbytečných funkcí jako třeba SIP ALG, podstatné a užitečné věci si výrobce často vůbec pohlídat nedovede. Pravda je, že i tohle se zlepšuje (např. SIP ALG nyní bývá často defaultně vypnuto), opensource firmware je ale stále výrazně napřed. Problém je hlavně v tom zkoumat kompatibilitu s různým hardwarem, které se zrovna někdo v ČR ráčí prodávat. To, že je tolik různých hardwarových modelů, je prokletí. Někdy problémy může způsobovat i hardware samotný. (jako třeba nestabilní wifi). Tento router jsem si objednal v Alze na pondělí (a připlatil možnost vrátit do dvou měsíců), pokud bude zájem, mohu popsat své zážitky s fungovaní dd-wrt na něm. Je totiž možné, že modem bude nestabilní (jednou za týden potřebný restart, aby fungovala wifi slušně rychle - potkal jsem u Asusu s tomato firmwarem) třeba kvůli hardware a pak nezbude než tam vrátit původní firmware a celé to Alze vrátit. Předpokládám ale, že se potíže nevyskytnou.

Nejlevnější router, který podle jejich doporučení umožňuje nahrát firmware dd-wrt, je TP-Link TL-WR740N za cca 400 Kč, ten ale nemá USB port a frekvenci wifi jen 2,4 GHz.
Odpovědět