Čistá instalace Windows 10 = upgrade Windows 7/8 licence

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Čistá instalace Windows 10 = upgrade Windows 7/8 licence

Příspěvek od xsouku04 »

Sice to vůbec nesouvisí se službami Odorik.cz ani s Linuxem, ale strávil jsem tím skoro celý den, tak se podělím o své závěry. Snad se to bude někomu hodit:

Pokud máte licence na Windows 7/8/8.1 a chcete mít jistotu, že nebudete muset v budoucnu finančně podpořit molocha zvaný Microsoft dokupem Windows 10, máte přibližně měsíc a půl (do 28. července 2016) na to upgradovat zdarma Vaši licenci na licenci Windows 10. Upgrade licence se provede úspěšnou instalací Windows 10 na daný počítač, poté se můžete rozhodnout vše vrátit na Windows 7, ale rozšíření Vaší stávající licence i na Windows 10 už zůstane navždy pro daný počítač.

Dříve byl jediný způsob jak povýšit licenci nutný upgrade existující instalace. Uprade představuje malé ale jisté riziko, že se to nezdaří a vy zůstanete s nepoužitelným počítačem. Pokud jste chtěli při té příležitosti např. vyměnit disk, či Váš Windows byl rozbitý/zavirovaný, byla to zbytečná komplikace oproti možnosti nové čisté instalace.
Návrat zpět byl/je sice možný, ale je to opět zdlouhavý náročný a riskantní proces, navíc Windows 10 musí fungovat alespoň částečně, abyste byli návratu vůbec schopni.

Překvapivě v listopadu 2015 se to změnilo k lepšímu. Dovolena je i čistá instalace Windows 10, kterou je možné aktivovat pomocí licenčních kódů patřících ke starším Windows.
Pokud si tedy při té příležitosti pořídíte nový disk (ideálně SSD - počítač to několikanásobně zrychlí), můžete mít k dispozici jak Windows 10, tak Windows 7 ve stejný den na stejném počítači, podle toho, který disk vyberete při bootování. Lze tak eliminovat jakékoli riziko přechodu, kdy návrat k Windows 7 je tak rychlý jako obyčejný restart počítače. Čistou instalací také vyčistíte počítač od starší zátěže např. zbytky odinstalovaných aplikací, zneškodněných virů a jiné špíny, která nechtěně běží na vašem počítači.


Stáhnout instalační ISO obraz je možné odsud: https://www.microsoft.com/cs-cz/softwar ... ndows10ISO (Vyberte možnost Windows 10, ostatní jsou zbytečně ořezané verze -Windows 10 Home i Windows 10 Pro mají stejný instalační ISO soubor )
Software, který vám instalační médium vytvoří (Microsoftem preferovaný způsob) : https://www.microsoft.com/cs-cz/softwar ... /windows10

Podrobnější návod v češtině.

Přesná citace z původního zdroje informací:
Device activation improvements: We have received a lot of feedback from Insiders on making it easier to activate Windows 10 on devices that take advantage of the free upgrade offer to genuine Windows by using existing Windows 7, Windows 8 or Windows 8.1 product keys. If you install this build of the Windows 10 Insider Preview on a PC and it doesn’t automatically activate, you can enter the product key from Windows 7, Windows 8 or Windows 8.1 used to activate the prior Windows version on the same device to activate Windows 10 by going to Settings > Update & security > Activation and selecting Change Product Key. If you do a clean install of Windows 10 by booting off the media, you can also enter the product key from prior Windows versions on qualifying devices during setup. Refer to the Insider Hub for more information on these activation improvements including requirements.

Návod na instalaci v angličtině

Kde najdete vaše stávající licenční klíče? - pokud máte notebook, může se snadno stát, že ona nálepka je natolik ošoupaná, že klíče se stávají nečitelné. Klíče je možné získat z již nainstalovaných Windows. Je dobré si je uložit na bezpečné místo, aby až se vám pokazí jednou disk nebo Vaše Windows se stane nebootovatelné, tak jste nebyli úplně ztraceni a mohli provést novou instalaci.

Jak zakázat aktualizace - osobně jsem jen velmi sváteční uživatel Windows. A když je jednou za čtvrt roku pustím, nepotřebuji, aby okamžitě začaly probíhat všechny aktualizace a podstatně mne tak zdržovaly od toho, co chci.

Lepší bezpečnost- množství šmírování lze vhodným nastavením snížit. Např. si vypněte cortanu, stejně neumí česky.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Čistá instalace Windows 10

Příspěvek od xtonda »

Taky se mi moc nehodí dělat upgrade na W10 zrovna teď. Nějaké tipy na co nejsnazší způsob jak klíče pro Win 7 upgradovat na Win 10, tj. aby šli použít pro budoucí instalaci Win 10, napadá mě instalovat do virtuály a použít klíč, ale je otázka jak si MS dělá otisk použitého stroje a zda pak by takovýto klíč šel použít na fyzickém železe.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Čistá instalace Windows 10

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše:Taky se mi moc nehodí dělat upgrade na W10 zrovna teď. Nějaké tipy na co nejsnazší způsob jak klíče pro Win 7 upgradovat na Win 10, tj. aby šli použít pro budoucí instalaci Win 10, napadá mě instalovat do virtuály a použít klíč, ale je otázka jak si MS dělá otisk použitého stroje a zda pak by takovýto klíč šel použít na fyzickém železe.
S vrtuálem to jistě nepůjde. Při aktivaci Microsoft porovnává otisk původního hardwaru s novým, tedy předpokládám, že Windows 10 ve virtuálu by nešly vůbec aktivovat. A kdybyste je přecijen aktivoval, už byste později nemohl použít jinak než v tom virtuálu.

Možné ale je instalaci provést na půjčený disk. Ten původní pro jistotu vytáhnete. Je to práce tak na cca 15 minut. Pak celou instalaci můžete smazat, disk vrátit a Vaše licence je povýšena na věky. Tedy měla by být. Myslím, že za tu celkem max hodinu (počítám i hledání šroubováku a USB klacíku) práce to asi stojí. Tedy pokud nemáte rovnou nějaký hodně starý stroj, který plánujete za rok vyhodit.
vce
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 13. lis 2014 18:28:12

Re: Čistá instalace Windows 10 = upgrade Windows 7/8 licence

Příspěvek od vce »

To je velmi zajímavý a užitečný tip. Vyzkouším ho. Díky za tuto radu zkušenějšího a připojené návody. :D
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Čistá instalace Windows 10 = upgrade Windows 7/8 licence

Příspěvek od xsouku04 »

Ještě jeden tip. Předtím, než se rozhodnete přeinstalovat svoje Windows 7 čistou instalací Windows 10, ujistěte se, že znáte Windows product Key a že je čitelný.
Totiž štítek Windows je často nalepen na ne úplně vhodném místě a je dost pravděpodobné, že se časem stane nečitelný. Zvláště pokud je nalepen ze spodu notebooku, je to jen otázka času, kdy bude nečitelný.
Proto může být dobré si onen klíč pro jistotu uložit ještě v době, kdy Vaše původní Windows žijí.

Prodkut key je uložen v registrech. Aby nám microsoft ztížil práci, je tam zašifrován. Šifrování bez nastavovatelného hesla nebo klíče je ale logický nesmysl, proto je možné Produkt key snadno zobrazit mnohými programi. Např. sparťansky vypadajícím programem Produkt key. Pokud je ještě alespoň část Vaší nálepky čitelná, můžete zkontrolovat, že se opravdu jedná o stejný klíč.
Takto získaný klíč si uložte na bezpečné místo, může být někdy užitečný.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Čistá instalace Windows 10 = upgrade Windows 7/8 licence

Příspěvek od xtonda »

Tak sem to udělal tak, že sem zmenšil svazek s Win 7 a desítky nainstaloval do dualbootu. Instalačku a i pak komplet aktualizace nainstalovaných Win 10 sem tahal přes LTE a překvapilo mě, že mi O2 Family odečetlo pouze 1,2 GByte dat, čekal bych, že to bude daleko více.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Čistá instalace Windows 10 = upgrade Windows 7/8 licence

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud Vaše Windows používají občas lidé, co občas nezodpovědně kliknou či nainstalují kdeco, mohlo by se vám hodit tohle. http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f= ... 887#p29887 Přestože se jedná o jedná jen o pár skriptů, je to uživatelsky naprosto blbuvzdorné. Pro obnovení Windows ze zálohy zmáčknu jen jistou obskurdní kombinaci kláves a počkám 4 minuty.
vce
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 13. lis 2014 18:28:12

Re: Čistá instalace Windows 10

Příspěvek od vce »

xsouku04 píše:
xtonda píše: Možné ale je instalaci provést na půjčený disk. Ten původní pro jistotu vytáhnete. Je to práce tak na cca 15 minut. Pak celou instalaci můžete smazat, disk vrátit a Vaše licence je povýšena na věky. Tedy měla by být. Myslím, že za tu celkem max hodinu (počítám i hledání šroubováku a USB klacíku) práce to asi stojí. Tedy pokud nemáte rovnou nějaký hodně starý stroj, který plánujete za rok vyhodit.
Dal by se nový operační systém W10 takto nainstalovat i na externí pevný disk (připojený k notebooku přes USB), aby se dosáhlo rozšíření licence?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Čistá instalace Windows 10

Příspěvek od xsouku04 »

vce píše: Dal by se nový operační systém W10 takto nainstalovat i na externí pevný disk (připojený k notebooku přes USB), aby se dosáhlo rozšíření licence?
Hledal jsem na internetu. Vypadá to, že běžným způsobem to nejde, ale dá se to obelstít.
http://www.partition-tool.com/resource/ ... drive.html

Ale dnes jsem zjistil zajímavou věc. Pokud si nainstalujete Windows 10 na jednom počítači, lze onen disk přenést na jiný počítač. Ovladače, je-li třeba, se automaticky doinstalují.
Pokud na novým počítači ještě Windows 10 nebylo nikdy předtím aktivováno, bude to ukazovat neplatnou licenci. Mám ale možnost zadat licenční kódy svého Windows 7/8/8.1 toho počítače na kterém Windows 10 momentálně běží a provést aktivaci. Pokud na daném počítači byl už někdy v minulosti Windows 10 nainstalován a aktivován, ověření a aktivace stávající licence proběhne automaticky. Potřebuji k tomu jen připojení k internetu a nemít zakázaný proces Windows update. (to nikoho zakázat kromě mne samotného nejspíš nenapadne - je to jediný způsob jak mít pod kontrolou aktualizace)

K čemu je to dobré? Konečně stejná svoboda jak v Linuxu. Mohu klonovat disky. Mám třeba učebnu/pracovnu s deseti počítači. Udělám instalaci jen jednou včetně všech nastavení a programů a pak mohu Windows rozkopírovat na všechny disky bez toho, abych musel dělat nové instalace a nastavování pro jednotlivé počítače...
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Čistá instalace Windows 10

Příspěvek od mobilemanic »

xsouku04 píše:K čemu je to dobré? Konečně stejná svoboda jak v Linuxu. Mohu klonovat disky. Mám třeba učebnu/pracovnu s deseti počítači. Udělám instalaci jen jednou včetně všech nastavení a programů a pak mohu Windows rozkopírovat na všechny disky bez toho, abych musel dělat nové instalace a nastavování pro jednotlivé počítače...
No tak na to bych úplně nesázel. To je otázka, jestli i desátá aktivace v jednom dni projde a nebo bude zablokováno navždy... Po dřívějších zkušenostech s MS bych na to úplně nesázel.
Odpovědět