Byl by zájem, aby Odorik naíbízel i chatovací server ?

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Byl by zájem, aby Odorik naíbízel i chatovací server

Příspěvek od xtonda »

Desktopové aplikace snad, i když otázka jestli je nějaká skutečně uživatelsky přítulná, ona většina OSS věcí vypadá tak nějak ve stylu "geekové sobě". Na mobilu je ale problém s push notifikacemi, ty musí chodit přes infrastrukturu autora OS (Google Cloud Mesaging a obdoba Apple), tedy server a aplikace o sobě musí vědět. Pokud mám generický Jabber server a generickou aplikaci s podporou Jabberu, tak mezi nimi push fungovat nebude, což znamená, že se aplikace bude při zhasnutí telefonu odpojovat a nebo má implementována opatření pro trvalé udržení spojení na server - keepalivy, wakelock apod., což bude bránit telefonu přechodu do deep sleep a bude to dost žrát baterku. Když sem kdysi pátral po multiprotocol klientu, který nebude fungovat skrze servery jeho autora, tak tenhle problém byl zmiňován prakticky u všech.

Nebo máte vyzkoušeného Jabber klienta na Android co spolehlivě funguje (zprávy chodí spolehlivě a bez zpoždění) a nežere baterku?

S WhatsApp je to za zajímavé, taky mám WhatsApp nainstalované a spotřebou nijak nevybočuje.
ObrázekObrázekObrázek
vlk
Příspěvky: 179
Registrován: ned 29. pro 2013 19:04:40

Re: Byl by zájem, aby Odorik naíbízel i chatovací server

Příspěvek od vlk »

xtonda píše:Používá se WhatsApp, což je primárně pro mobil, není potřeba extra účet, používá se telefonní číslo, takže hned vidím kdo z kontaktů je taky na WhatsApp, konečně tohle funguje i v těch Hangouts.
http://www.hackingchat.com/
http://www.gohacking.com/spy-on-whatsapp-messages/
Osobně bych whatsapp nepoužíval.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Byl by zájem, aby Odorik naíbízel i chatovací server

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše: S WhatsApp je to za zajímavé, taky mám WhatsApp nainstalované a spotřebou nijak nevybočuje.
Moje zkušenost je taková, že Android ve svém přehledu o spotřebě baterie lže. On v tom přehledu vynechává úbytky baterie způsobené aplikacemi na pozadí, které ale často spotřebují polovinu i více baterie. Tedy onen přehled je značně zkreslený. Většina lidí se prostě smíří s tím, že musí telefon dobíjet každý den (někdy i dvakrát) a neřeší to.

Totiž baterii spotřebovávají i ty aplikace, které nemají otevřené žádné okno a které jste vůbec nespustili a nejsou nikde vidět.

Příklad: Spustím Skype, přihlásím se svým jménem a heslem. Zavřu jeho okno. Jdu do Nastavení->Aplikace->Spuštěné aplikace. Zde Skype není.
Ale ve skutečnosti stále běží a spotřebovává baterku i data. Nečeká na žádné push notifikace, jak by mohl. Uživatelé nemají přehled o tom, jak jim žere baterku, a proto na vývojáře netlačí.
V tomto stavuje "nejsem vidět, ale žeru baterii a data" je velká část aplikací, hlavně ty pro komunikaci. Android je neukáže v přehledu běžících aplikací, ani neukáže, že tyto aplikace spotřebují často polovinu i více baterie. On to počítá jen u aplikací na popředí.

Pokud ale jdu do menu Nastavení->Aplikace->Stažené a kliknu na podezřelou aplikaci (kterou podezřívám z toho, že mi na pozadí žere baterii a data), objeví se přehled s informacemi o aplikaci. Hned první tlačítko je "Vynutit ukončení". To, že není tlačítko zašedlé, je důkaz, že tam aplikace běží.

Většina takto schovávajících se aplikací se automaticky spustí po restartu telefonu. Některé se prý dovedou samy pustit i poté, co je nuceně ukončíte právě v tomhle menu. Možnost aplikaci zakázat automatické spouštění po startu je jen u některých verzí androidu. To, že mám nainstalovaných třeba 5 různých aplikací pro komunikaci neznamená, že chci být pořád na příjmu u všech! Naopak abych mohl být v práci produktivní, musím se se od rušivých vlivů odpoutat!

Push notifikace je dobrá věc, ale většina proprietárních protokolů ji stejně nepoužívá, i když celkem snadno by mohla. Ale zásadní problém androidu je to, že uživatel jen těžko získá přehled o tom, která aplikace opravdu spotřebovává jeho baterii. Onen přehled, co android poskytuje, je nehorázná lež. V očích BFU tak zvýhodňuje neefektivně se chovající aplikace na pozadí, kterým to prochází do té míry, že si je nainstalují až miliardy lidí.

Pro pracovní nasazení jsou důležitější podle mne desktopové aplikace. Přeci jen být pořád někde v terénu a tam chatovat na svém androidu není zrovna dobrý způsob, jak být efektivní v práci. Tedy odpoutat se od tohoto světa rušivých vlivů a zaměřit se v pracovní době na práci a komunikaci se svým týmem může být podstatná výhoda firemních chatů, které jsou od zbytku rušivého světa odděleny.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Byl by zájem, aby Odorik naíbízel i chatovací server

Příspěvek od mobilemanic »

xtonda: Tak u firem tak od 100 zaměstnanců výše předpokládám jenom dva přístupy - buď se používají řešení dodavatele telefonní ústředny a nebo technologie, které jsou dostupné jako modul hlavního IS firmy (CRM, ERM, ...) - tedy IBM, Microsoft, SAP....
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Byl by zájem, aby Odorik naíbízel i chatovací server

Příspěvek od xtonda »

xsouku04, já takovou zkušenost nemám. Jak je patrno z prvního screenu, jsem na 47% po třech dnech. Ještě mám v telefonu přehled kdy která aplikace spotřebovávala více energie a taky si mohu nastavit aby mi, pokud dojde u nějaké aplikace ke zvýšené spotřebě, vyskakovala notifikace, to mi dělá občas aplikace Kupi.cz i když jsem jí předtím hodiny nepoužíval, čili systém zjevně hlídá i spotřebu na pozadí.

Taky v systému je nastavení Protected Apps a pokud tento status u aplikace vypnu, tak se při použití vždy znovu spouští, systém ji nenechá běžet na pozadí, pokud toto nějaký telefon neumí, tak stejnou službu udělá aplikace Greenify. Tohle ale u aplikací typu IM nejspíš bude znamenat zpožďování zpráv.

To jaké možnosti pro hlídání a omezování spotřeby konkrétní telefon má záleží na verzi Androidu a na přidaných funkcích výrobce, telefony nestřídám jak ponožky, tak nevím co z toho co tu popisuji je standardní součást Androidu 5.1.1 a co je přidaná funkce od Huawei (EMUI 3.1)

A to že aplikace běží na pozadí ještě automaticky neznamená, že dochází problémům se spotřebou energie, to záleží na tom jak dobře nebo špatně je napsaná. To jestli se aplikace umí odlogovat a nebýt na příjmu je věc dané aplikace, Hangouts to kupříkladu umí.

Push notifikace je dobrá věc, ale většina proprietárních protokolů ji stejně nepoužívá - to znamená co, já naopak mám pocit, že většina aplikací, kde to má dobrý smysl ty pushe používá.

Záleží jaké pracovní nasazení, sou typy lidí co sou většinou někde v luftě a pro ty je efektivní mobilní komunikace zásadní.

mobilemanic, pokud někdo nemá něco hypermoderního, tak telefonie a počítačová síť nebývají nijak zvlášť integrované, než na telco řešení bývá IM navázán daleko spíše na groupware a řešení počítačové sítě, tedy Hangouts kdo má Google Apps, Lync kdo má Exchange, Domino/Notes asi taky mají něco svého. Nebo vlastní Jabber server, třeba OpenFire, ten je krásně funkční a snadno se to instaluje a má to moc pěknou webovou administraci.
Naposledy upravil(a) xtonda dne čtv 16. čer 2016 10:17:40, celkem upraveno 1 x.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Byl by zájem, aby Odorik naíbízel i chatovací server

Příspěvek od LubosD »

Možnost chatování přes Odorika mi nepřijde jako až tak zajímavá služba. Hodně firem už to bude mít vyřešené nějak po svém.

SIP SIMPLE bych považoval za užitečné až v moment, kdyby Odorik dokázal pohnout horou a šlo alespoň na nomadická čísla (a z nich) přes SIMPLE posílat SMS.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Byl by zájem, aby Odorik naíbízel i chatovací server

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše: já takovou zkušenost nemám. Jak je patrno z prvního screenu, jsem na 47% po třech dnech. Ještě mám v telefonu přehled kdy která aplikace spotřebovávala více energie a taky si mohu nastavit aby mi, pokud dojde u nějaké aplikace ke zvýšené spotřebě, vyskakovala notifikace, to mi dělá občas aplikace Kupi.cz i když jsem jí předtím hodiny nepoužíval, čili systém zjevně hlídá i spotřebu na pozadí.
To je fakt zajímavé. Já mám Samsung S4 GT-l9505 a na něm CyanogenMod 5.1.1 . CynogenMod mám proto, že se o ní píše, že má lepší výdrž baterie než originální samsung firmware. Navíc mám tu možnost aplikacím zakázat automatické spouštění po startu, probouzení telefonu a podobně, Což se v mém případě jeví jako jediná opravdu fungující metoda. V případě naprosto minimálního využití telefonu a pokud se zbavím všech pochybných aplikací je výdrž mého telefonu až deset dní. Běžné použití je tak dva tři dny i s nějakým umírněným záškodníkem na pozadí. Ale občas je nějaký záškodník tak aktivní, že mi telefon přímo hřeje, pak nevydrží ani jeden den.
xtonda píše: Taky v systému je nastavení Protected Apps a pokud tento status u aplikace vypnu, tak se při použití vždy znovu spouští, systém ji nenechá běžet na pozadí, pokud toto nějaký telefon neumí, tak stejnou službu udělá aplikace Greenify. Tohle ale u aplikací typu IM nejspíš bude znamenat zpožďování zpráv.
Greenify ani podobná udělátka se mi neosvědčila. Mají dost nepřesnou dokumentaci k tomu, jak přesně fungují. A v mém případě spíše nefungují.
xtonda píše:Push notifikace je dobrá věc, ale většina proprietárních protokolů ji stejně nepoužívá - to znamená co, já naopak mám pocit, že většina aplikací, kde to má dobrý smysl ty pushe používá.
Zkoušel jsem hledat na téma push notifikace pro android. Vysvětlení jsem našel zde. http://android.stackexchange.com/questi ... tions-work
Vypadá to, že WhatsApp pro android žádné oficiální push notifikace přes GCM spravované googlem nepoužívá. https://www.quora.com/Does-WhatsApp-use ... e-messages Používá XMPP tedy svůj obyčejný jabber server. Tedy přesně ten, který bychom s minimálními náklady mohli spustit na Odoriku. A spojení si udržuje aplikace sama, jak uzná za vhodné. Tedy vypadá to, že horší to už být prostě nemůže. Nastavení na tohle téma je spousta https://www.whatsapp.com/faq/en/android/20887936 Kdyby aplikace používala obyčejné push, bylo by to mnohem jednodušší a méně náchylné na různé problémy. Ale v androidu si každý dělá, co chce. Je z toho neskutečný chaos, nespolehlivost a vybitá baterie. Android je prostě hrozná nepřehledná džungle, kde věci jsou zbytečně komplikované a špatně udělané. Co mi ale přijde zajímavé je, že se všichni tváří, že to nevidí a že všechno je in a cool. A přitom mívá android problém i s naprosto základními věcmi jako bezproblémové telefonování, snadná a pohodlná správa kontaktů a rozumná výdrž baterie.
U WhatsApp aplikace pro iPhone se push notifikace používají, arogantní vývojáři k tomu bývají donuceni.

Učit se něco o androidu je hrozně špatná investice do budoucnosti. Když se něco naučíte, za dva roky to může být jinak. Pokud se ale někdo naučil před 30 lety pracovat s Unixem, stále svoje vědomosti může používat i dnes. Principy se ale stále používají a žádná zásadní změna nenastala. Programy napsané v té době stále přeložíte a spustíte. A stále to funguje dobře. Škoda, že nás na střední místo Unixu a C učili nějaký pascal, který je už dávno mrtvý.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Byl by zájem, aby Odorik naíbízel i chatovací server ?

Příspěvek od osmdesát »

Nefunguje to chatování přes sip u vás už dávno? V sw sip klientech ta možnost podle mě je a funguje (zkoušel jsem kdysi v x-lite).
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Byl by zájem, aby Odorik naíbízel i chatovací server ?

Příspěvek od xsouku04 »

osmdesát píše:Nefunguje to chatování přes sip u vás už dávno? V sw sip klientech ta možnost podle mě je a funguje (zkoušel jsem kdysi v x-lite).
Ano SIP SIMPLE funguje. Problém je spíše v tom, že není moc slušných SIP klientů, kteří to podporují. Např. MicroSIP by měl fungovat včetně online-offline statusu.
Odpovědět