Náhrada za U:fon internet - 10+ GB/měs. za +/-300,-Kč?

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
martv
Příspěvky: 44
Registrován: úte 22. led 2013 1:26:57

Re: Náhrada za U:fon internet - 10+ GB/měs. za +/-300,-Kč?

Příspěvek od martv »

Sharptan píše: No, moc výhodné to není, mám účet u Casablanky, a ta si za 1GB přenesený ze serveru na internet(NIX.cz) účtuje necelých 40 haléřů, a to mám odběr nějakých 6000GB, co má operátor..., ten bude mít cenu ještě o dost níže. Z toho se dá odvodit, co mají operátoři za až 1000-ci násobné přirážky ke skutečným nákladům. Data rozhodně drahá nejsou, jen v ČR nefunguje zdravá regulace, když tu není zdravý trh...
LOL, to je tedy argument :) já mám zase gigabitový flatrate do NIXu (tedy reálně přenesené desítky až stovky TB měsíčně) za 1500 Kč, ale jak to proboha souvisí s mobilním internetem, o kterém je řeč? Optika je za pár korun, ale last mile je to, co je drahé.
Sharptan
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 07. črc 2016 18:45:41

Re: Náhrada za U:fon internet - 10+ GB/měs. za +/-300,-Kč?

Příspěvek od Sharptan »

martv píše:LOL, to je tedy argument :) já mám zase gigabitový flatrate do NIXu (tedy reálně přenesené desítky až stovky TB měsíčně) za 1500 Kč, ale jak to proboha souvisí s mobilním internetem, o kterém je řeč? Optika je za pár korun, ale last mile je to, co je drahé.
Honíte komenty a nebo ego? Jako dáváte skvělé rady... Především to kvičí neustále sami operátoři, jak draho nakupují data..., a proto polský T-mobile nabízí 10GB za 150,-Kč v přepočtu. Nemluvě o tom, že na tu "poslední míli" se často dostanou dotace z EU, bohužel už operátor nepochopil, že dotace je na zajištění služby veřejnosti a ne na namaštění vlastní kapsy... To je asi jako když řeknu, že je pro mě nejdražší na domácí síti připojit se k routeru... provoz vlastní sítě, ať už domácí či operátorské je o tom: "Jaké si to uděláš, tak drahý provoz máš" - kup si čínské BTSky a plač...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Náhrada za U:fon internet - 10+ GB/měs. za +/-300,-Kč?

Příspěvek od xsouku04 »

Ale lidi. Cena připojení do NIXu nemá opravdu žádný podstatný vliv na cenu mobilního internetu pro koncáky. Můžeme říkat, že je to v ČR drahé. A ano je to drahé (i když jsou země, kde je to ještě horší nebo podobné), ale cena připojení do NIXu je naprosto zanedbatelná veličina v porovnání s tím, kolik stojí provoz všech těch BTS a konektivity k nim.
V ČR je problém jen jeden. Obrovský ( u hovorů až desetinásobný) rozdíl mezi cenami pro větší firemní zákazníky (nebo kraje) a tím, co dostane obyčejný člověk z ulice.
I v ČR existuje 10 GB za 150 Kč, ale ne pro všechny, ale jen pro vyvolené. Bohužel ČTÚ tento naprosto zásadní a asi i jediný jednoznačný důkaz o nevyspělosti trhu v ČR nevzal vůbec v potaz a konstatoval, že je zde dostatečně konkurenční prostředí. Ano je, ale jen na oko. Jelikož ČTÚ tohle stvořil (přidělování frekvencí a jinou regulací), měl by to i napravit.

Obrázek prý tarify pro státní správu ČR z roku asi 2014 - viz odkaz několik příspěvku výše. Že takové ceny opravdu existují, mám z více různých zdrojů. Pozor ale tyto neveřejné tarify jsou tajné, aby nikdo nemohl s důkazem říci, že král je úplně nahý, trh v ČR prohnilý.

Obrázek

Všimněte si ceny hovorů do zahraničí, připadá mi to, jako by nějaký důležitý "manažer" dostal na nějaké blouznění. Do USA, Indie a Thajska se minuta nakupuje za méně jak 50 haléřů, u nich stojí ale 3 Kč.
Zato na Chorvatsku se rozhodli prodělávat. Pochybuji, že si onen kraj vyžádal nějakou extra slevu právě na Chorvatsko...

Cena 0,25 Kč/min odchozího hovoru opravdu naráží na samotné dno. Kdyby byla ještě nižší, mobilní operátor by na zákazníkovi už jen prodělal a takového zákazníka by tedy nechtěl a raději přenechal konkurenci... Takto mu to podle mne dává ze záhadného důvodu za ceny blížící se skutečným nákladům. Dost možná tohoto vysoutěžil právě T-mobile, protože se dobrovolně rozhodl "nic nevydělat", což se ostatním dvěma nechtělo.
Odpovědět