novinky.cz/ekonomika

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: novinky.cz/ekonomika

Příspěvek od alfi »

Mimochodem, od června má být max. velkoobchodní cena 7,7 EUR / 1 GB = cca 210 Kč dokonce v roamingu(!). To jsem zvědavý, jestli se podobného ceníku dočkáme alespoň v domácí síti..
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-193_en.htm
http://www.lupa.cz/aktuality/gigabajt-z ... -roamingu/
TomK
Příspěvky: 47
Registrován: stř 02. říj 2013 11:40:38

Re: novinky.cz/ekonomika

Příspěvek od TomK »

Vidím, že můj příští mobil bude dual SIM a jako druhou si pořídím třeba rakouskou kartu jen na data v ČR.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: novinky.cz/ekonomika

Příspěvek od xtonda »

Je otázka jak se budou tolerovat permanentně roamující karty, ale 1 GB za 200 zas takové terno není, s neveřejnými nabídkami nebo sbíráním bonusů u Kaktusu se dá dostat o dost níže. Pokud ČTÚ prosadí požadavek na cenu 0,1 - 0,15 Kč za MB pro virtuály, tak i ti by se mohli dostat pod 200 Kč za 1 GB.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: novinky.cz/ekonomika

Příspěvek od Kristovec »

TomK píše:Vidím, že můj příští mobil bude dual SIM a jako druhou si pořídím třeba rakouskou kartu jen na data v ČR.
Takhle to mám už teď u hovorů - 4ka v jednom slotu a,aspoň zatím,O2.sk ve druhém.Bratranec má taky O2.sk a tak mu volám za cenu 1.minuty,0,13 Eur.
Výhoda tohoto je i v tom,že mi mistr nevolá,z O2Family 19,50 Kč/min.,že mi např. ruší dovolenou :D l
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: novinky.cz/ekonomika

Příspěvek od Kristovec »

xtonda píše:Je otázka jak se budou tolerovat permanentně roamující karty, ale 1 GB za 200 zas takové terno není, s neveřejnými nabídkami nebo sbíráním bonusů u Kaktusu se dá dostat o dost níže. Pokud ČTÚ prosadí požadavek na cenu 0,1 - 0,15 Kč za MB pro virtuály, tak i ti by se mohli dostat pod 200 Kč za 1 GB.
Tohle řeší docela šikovně Tescomobil,v O2, : za dobití kreditu na pokladně dá ihned poukaz 50 Kč,a lze ihned dobít znovu už o tu padesátku levněji,300 za 250. Já mám ten starší tarif 2x více kreditu,takže i s těmi 50 se lze dostat na 500 Kč za 10 GB.
Jenže když vidím nabídku 4ky - 10 GB + 100 minut za 10 € , už mne neuspokojuje ani to.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: novinky.cz/ekonomika

Příspěvek od Kristovec »

xtonda píše:Je otázka jak se budou tolerovat permanentně roamující karty, ale 1 GB za 200 zas takové terno není, s neveřejnými nabídkami nebo sbíráním bonusů u Kaktusu se dá dostat o dost níže. Pokud ČTÚ prosadí požadavek na cenu 0,1 - 0,15 Kč za MB pro virtuály, tak i ti by se mohli dostat pod 200 Kč za 1 GB.
Někteří z nás už permanentně roamujeme s O2.SK SIM,ať kvůli 5GB za 15 Eur i zde v ČR,nebo ty hodinovky za 0,13 Eur v rámci O2.sk,já už 4ku používám celý rok,ale samouřejmě to nic nezaručuje,uvidíme. On ten volný pohyb služeb nemusí být až zase tak volný,a osob stejně tak - viz celníci uvnitř Šengenu.
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: novinky.cz/ekonomika

Příspěvek od helmut.niederman »

TomK píše:Vidím, že můj příští mobil bude dual SIM a jako druhou si pořídím třeba rakouskou kartu jen na data v ČR.
Tak to pozor, já jsem si jednou koupil rakouskou SIM na vyzkoušení, ale s tou kartou můžete maximálně vybíjet kredit. Nabíjení je omezeno jen na území Rakouska. Nebo-li pokud chcete dobít kredit musíte použít platební karty vydané v Rakousku nebo ještě lépe řečeno, když chcete nabít kartu musíte použít jednu z rakouských platebních bran. Pokud chcete jen kupón, musíte si to tam nasyslit a pak dobíjet přes USSD v Česku.

Myslím si, a docela si troufám vsadit, že operátoři budou proti tomu se bránit, aby se jejich SIM karty nepoužívali v zahraničí, tak si právě myslím, že předplacenky budou omezovat v možnostech dobití kreditu. Například takové podobné pravidlo pro srovnání zavádí i české banky ohledně předplacených platebních karet. Například moje cool karta lze dobít pouze omezenými možnostmi, musíte mít účet u ČSOB či ERY a nebo nabíjet kredit z jiné COOL karty.

Samozřejmě že úplně nejperfektnější způsob je si zajet osobně do Rakouska tam si nakoupit dobíjecí kupóny nebo z jejich bankomatů si dobít kredit, ale zase když bydlíte někde ve vnitrozemí tak se vám to citelně prodraží. Bydlíte-li na Jihu Moravy či Čech a do Rakous to máte co by kamenem dohodil, tak by i to šlo. Já co bydlím dost daleko od česko-rakouských hranic tak tu právě jejich předplacenku nemohu dobít svou Maxkartou od ERY ČSOB. Musí to projít přes rakouské bankovní platební terminály.


Takže nechci vám brát radost a iluze, ale měl byste si tzv. ocheckovat česky ověřit, jaké jsou možnosti dobití kreditu. Je docela dost možné, a troufám si tvrdit, že to určitě tak dopadne, že po zrušení roamingu Evropská komise na telekomunikace povolí operátorům omezit možnosti používaní předplacenek v zahraničí. Protože by to tuzemské operátory poškodilo. Takže je dost možné, že dobití kreditu bude možné jen přes určité platební brány.

Například si koupíte na Slovensku předplacenku a spoléháte na to, že to můžete dobít přes VISA či Mastercard a ejhle, operátor vás pustí jen přes platební bránu TatraBanky a nebo jiných slovenských bank a vy co máte účet u Komerční banky v Česku tak nemůžete toto použít. Řešení je tedy dostatečný nákup dobíjecích kupónů, a pak v roamingu to nabíjet postupně, to ovšem hrozí, že to taky operátoři časem zruší nebo zavedou podmínku, dobít pouze na území toho státu. A nebo mít známé v té dané zemi a poprosit je aby vám dobili kredit a vy pak už těm známým pošlete klasicky bankovním převodem na zahraniční bankovní účet částku kterou potřebujete dobít.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: novinky.cz/ekonomika

Příspěvek od Kristovec »

helmut.niederman píše:
TomK píše:Vidím, že můj příští mobil bude dual SIM a jako druhou si pořídím třeba rakouskou kartu jen na data v ČR.
Tak to pozor, já jsem si jednou koupil rakouskou SIM na vyzkoušení, ale s tou kartou můžete maximálně vybíjet kredit. Nabíjení je omezeno jen na území Rakouska. Nebo-li pokud chcete dobít kredit musíte použít platební karty vydané v Rakousku nebo ještě lépe řečeno, když chcete nabít kartu musíte použít jednu z rakouských platebních bran. Pokud chcete jen kupón, musíte si to tam nasyslit a pak dobíjet přes USSD v Česku.

Myslím si, a docela si troufám vsadit, že operátoři budou proti tomu se bránit, aby se jejich SIM karty nepoužívali v zahraničí, tak si právě myslím, že předplacenky budou omezovat v možnostech dobití kreditu. Například takové podobné pravidlo pro srovnání zavádí i české banky ohledně předplacených platebních karet. Například moje cool karta lze dobít pouze omezenými možnostmi, musíte mít účet u ČSOB či ERY a nebo nabíjet kredit z jiné COOL karty.

Samozřejmě že úplně nejperfektnější způsob je si zajet osobně do Rakouska tam si nakoupit dobíjecí kupóny nebo z jejich bankomatů si dobít kredit, ale zase když bydlíte někde ve vnitrozemí tak se vám to citelně prodraží. Bydlíte-li na Jihu Moravy či Čech a do Rakous to máte co by kamenem dohodil, tak by i to šlo. Já co bydlím dost daleko od česko-rakouských hranic tak tu právě jejich předplacenku nemohu dobít svou Maxkartou od ERY ČSOB. Musí to projít přes rakouské bankovní platební terminály.


Takže nechci vám brát radost a iluze, ale měl byste si tzv. ocheckovat česky ověřit, jaké jsou možnosti dobití kreditu. Je docela dost možné, a troufám si tvrdit, že to určitě tak dopadne, že po zrušení roamingu Evropská komise na telekomunikace povolí operátorům omezit možnosti používaní předplacenek v zahraničí. Protože by to tuzemské operátory poškodilo. Takže je dost možné, že dobití kreditu bude možné jen přes určité platební brány.

Například si koupíte na Slovensku předplacenku a spoléháte na to, že to můžete dobít přes VISA či Mastercard a ejhle, operátor vás pustí jen přes platební bránu TatraBanky a nebo jiných slovenských bank a vy co máte účet u Komerční banky v Česku tak nemůžete toto použít. Řešení je tedy dostatečný nákup dobíjecích kupónů, a pak v roamingu to nabíjet postupně, to ovšem hrozí, že to taky operátoři časem zruší nebo zavedou podmínku, dobít pouze na území toho státu. A nebo mít známé v té dané zemi a poprosit je aby vám dobili kredit a vy pak už těm známým pošlete klasicky bankovním převodem na zahraniční bankovní účet částku kterou potřebujete dobít.
Dobíjení,stejně jako ceny služeb nezáleží jen na EU,ale i na tom kterém OPovi. 4ka.sk přijímá na svém webu asi jakékoli platební karty,dobíjím z Mastercard od ČSOB.
O2.SK přijímá kromě slovenských i české karty,a Kyivstar.UA také tak.
Toto je samozřejmě třeba si včas ověřit
Např. Vodafone.ua ani lifecell.ua mi českou kartu nepřijmou,a UA bankkartu nemám
Já myslím,že pokud bude chtít operátor být seriózní k zákazníkovi,viz 4ka.sk nebo Odorik.cz, spokojí se s rozumným ziskem a ponechá zákazníkovi i volnost
Upíři,jako třeba naši tři velcí OPové,vidí v zákazníkovi jen oběť vhodnou k vysávání,a podle toho s ním i zacházejí
Příklad - 1 minuta z CZ do D nebo tak pod. : 4ka.sk za 0,04 €, Vodafone.cz za 11,50 Kč, T-M za 10 Kč, O2.CZ za 19,50 Kč, O2.SK za 0,13 €
Takže takový OP jako 4ka nepotřebuje EU regulaci stropu,protože se k němu ani nepřiblíží.
A ti tři? Já myslím,že jde n kartel,OPECmobil nebo tak nějak.
RadimK
Příspěvky: 70
Registrován: pát 27. pro 2013 17:29:30

Re: novinky.cz/ekonomika

Příspěvek od RadimK »

helmut.niederman píše:
TomK píše:Vidím, že můj příští mobil bude dual SIM a jako druhou si pořídím třeba rakouskou kartu jen na data v ČR.
Tak to pozor, já jsem si jednou koupil rakouskou SIM na vyzkoušení, ale s tou kartou můžete maximálně vybíjet kredit. Nabíjení je omezeno jen na území Rakouska. Nebo-li pokud chcete dobít kredit musíte použít platební karty vydané v Rakousku nebo ještě lépe řečeno, když chcete nabít kartu musíte použít jednu z rakouských platebních bran. Pokud chcete jen kupón, musíte si to tam nasyslit a pak dobíjet přes USSD v Česku.

Myslím si, a docela si troufám vsadit, že operátoři budou proti tomu se bránit, aby se jejich SIM karty nepoužívali v zahraničí, tak si právě myslím, že předplacenky budou omezovat v možnostech dobití kreditu. Například takové podobné pravidlo pro srovnání zavádí i české banky ohledně předplacených platebních karet. Například moje cool karta lze dobít pouze omezenými možnostmi, musíte mít účet u ČSOB či ERY a nebo nabíjet kredit z jiné COOL karty.
No já si myslím, že tak úplně pravdu nemáte, sice je pravda, že naši ministerští úředníci přesně za podobnou věc v Bruselu lobovali, ale nebylo jim to moc platné. Až skončí roaming, tak se klidně může stát, že člověk z horní dolní se domluví s Polským operátorem a bude tady nabízet ty jejich neskutečně nízke tarify, které už i pro firemní zákazníky mohou být zajimavé.
A platby přes banku přeci taky není problém. Stačí platební systém(GoPay API, FIO API, idokla.cz API.....apod.) postavit tak aby přijímal české platby a až pak bez ohledu na mého zákazníka to budu fakturovat na Poláky, tzn. smluvní vztah bude jako s jakoukoliv zahraniční firmou. No a když někomu bude vadit Polský prefix, tak jednoduše se číslo naCLIPuje na nějaké geo, nomad.
A teď mě řekněte co je na tom nelegální ? Nelegální by bylo, kdyby to velká trojka zařízla, pak má průšvih jak operátor, tak i Český stát. EU není zvědavá na to, že ČTU, potažmo Mádek jde ruku v ruce s operátorama, to může fungovat u nás, že TOP3 písknou a ČTU šlape podle jejich hodinek, ale nebude to platit v rámci EU.
Ale třeba se ty tři operátoři chytnou za nos a virtuálům nabídnou normální ceny, tzn. i virtuál bude moci nabízet tarify do malých a středních firem a nebude podnikatelsky znevýhodňován. A nebude to tak jako nyní, že firmička o 10 sim kartách má výrazně lepší ceny než ty co nakupuje Odorik, to je docela výsměch.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: novinky.cz/ekonomika

Příspěvek od xsouku04 »

Polský či jiný operátor to bude dělat, jen pokud bude pro něj neustále roamující zákazník finančně zajímavý. Jinak bude neustále roamujícím zákazníkům házet klacky pod nohy. To, že je to pro stejnou cenu pro koncáka, ještě nezaznamená, že je to výhodné i pro operátora. Do budoucna by ale velko ceny měly klesat, tedy asi to výhodné bude. Tedy mobilní operátoři v ČR budou muset, alespoň co se ceny dat týče, poněkud klesnout, aby jim nekonkurovali v ČR roamující operátoři ze zahraniční.
Na druhé straně polský operátor možná své nabídky trochu omezí či zdraží, protože snad možná dává tolik dat, protože ví, že je nikdo v jeho domovské dost možná přetížené polské síti jen tak přes den nespotřebuje... A v noci mu to nevadí... Nevím, jestli přesně tohle platí např. o Polsku, ale jsou tam i jiné věci, které nejsou na první pohled vidět, ale mohou značit, že ona data v zahraničí nemusí být vždy až tak úžasné jako vypadají na papíře. Reklamština je všude a nyní se začne trochu více vybarvovat.

Každopádně je to opravdu dobrá věc.

Předpokládám, že naší velké trojce - a nejen ji se z této nové EU regulace nepříjemně motá hlava. A přemýšlejí, jak to co nejlépe bojkotovat tak, aby nic neporušovali.
Odpovědět