Volání přes Odorika z paluby letadla

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
Odpovědět
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Volání přes Odorika z paluby letadla

Příspěvek od LubosD »

Chci se s vámi podělit o poněkud exotičtější zkušenost s využitím Odorika: z paluby letadla, kde na dlouhých letech běžně bývá k dispozici Wi-Fi.

Já jsem shodou náhod seděl v business třídě, takže jsem měl připojení zdarma.

Na informační stránce o připojení se píše, že se nemá používat pro VoIP, pro telefonování se má používat výhradně satelitní telefon. Připojení trpí latencí cca. 950ms (RTT), což je hodně, ale pořád míň, než jakou někdy trpí volání přes klony Betamaxu/Dellmontu, kde jsem při volání na český mobil naměřil i round-trip latenci cca 1800ms (a Dellmont mi tvrdil, jak je vše v pořádku) na naprosto perfektní přípojce.

Zjistil jsem, že se minimálně Turkish Airlines snaží SIP (a VoIP obecně) blokovat velmi intenzivně. Porty 5060 a 5061 byly blokované úplně, nestandardní porty nabízené Odorikem (jako 443) taktéž nešly, takže bych to viděl na deep packet inspection. Nefungoval dokonce ani Skype, u kterého fungovaly jen textové zprávy.

Naštěstí jsem měl v telefonu nakonfigurované jedno OpenVPN připojení. Je teda provozované na poměrně vytížené SDSL přípojce v Rakousku (takže spojení to na kvalitě asi nepřidalo), ale po připojení VPN začalo VoIP fungovat (SIP i Skype).

Zpoždění bylo znát, ale furt lepší než půlka hovorů přes Dellmont. Pakety se občas ztrácely, ale tam za to možná z půlky mohla ta VPN. Hovor ale probíhal v pořádku, takže jsem mohl rodiče překvapit tím, že jim volám z výšky 11 km kdesi nad Bengálským zálivem.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Volání přes Odorika z paluby letadla

Příspěvek od Kristovec »

AHA,TAKŽE NEJEN JÁ VNÍMÁM ZPOŽDĚNÍ U HOVORŮ PŘES DELLMONT KLONY ? ANO,VOLÁNÍ JE AŽ NESKUTEČNĚ LEVNÉ,ALE NA ODPOVĚĎ NA TO,CO ŘEKNU,ČEKÁM NEKONEČNĚ DLOUHO,A SKÁČEME SI DO ŘEČI.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Volání přes Odorika z paluby letadla

Příspěvek od LubosD »

Kristovec píše:AHA,TAKŽE NEJEN JÁ VNÍMÁM ZPOŽDĚNÍ U HOVORŮ PŘES DELLMONT KLONY ? ANO,VOLÁNÍ JE AŽ NESKUTEČNĚ LEVNÉ,ALE NA ODPOVĚĎ NA TO,CO ŘEKNU,ČEKÁM NEKONEČNĚ DLOUHO,A SKÁČEME SI DO ŘEČI.
Jo, dokonce jsem si na to stěžoval. Začali obviňovat moje připojení k Internetu (ping na jejich servery mám přitom luxusní), pak udělali testovací hovor. Ten probíhal tak, že mi zavolali, já jsem řekl hello a oni hned zavěsili.

Tak jsem si stěžoval, že takhle přece nejde otestovat latenci. Po pár dnech jen reagovali tak, že prý nenašli žádný problém.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Volání přes Odorika z paluby letadla

Příspěvek od MaT »

No ona ta WiFi dneska není jen na dlouhých letech - třeba Norwegian dává k dispozici připojení i na letech normálně po Evropě. Na rozdíl třeba od Emirates, kde se za připojení platí, tak navíc je to dokonce zdarma. Problém je hlavně ta latence, rychlost také nic moc, ale když jsem to naposledy zkoušel v prosinci, tak mi přišlo, že to bylo lepší než o půl roku dříve.

Ad Kristovec: Co takhle si vypnout CAPS LOCK? Kdo to pak má číst?
aplet
Příspěvky: 283
Registrován: pon 07. led 2013 23:31:17

Re: Volání přes Odorika z paluby letadla

Příspěvek od aplet »

By mě zajímalo jaké jsou náklady pro leteckou společnost pokud někdo volá s letadla nebo surfuje na internetu?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volání přes Odorika z paluby letadla

Příspěvek od xsouku04 »

aplet píše:By mě zajímalo jaké jsou náklady pro leteckou společnost pokud někdo volá s letadla nebo surfuje na internetu?
Vypadá to, že satelitní internet lze pořídit za podobnou cenu jako běžný mobilní internet v ČR. https://intv.cz/cenik-internetu-tooway-consumer/
Je potřeba ale mít velkou anténu namířenou směrem na satelit, tedy jako náhrada mobilního internetu je to nepraktické.
Pokud má ale někdo horskou chatu se špatným výhledem do údolí i na rozhlednu či jiné velmi špatně dostupné místo, mizerným pokrytím mobilním signálem i CDMA, může se to hodit.

Jo a to VoIP a Skype je na palubách letadel blokováno, předpokládám, schválně z toho důvodu, aby bohatí zákazníci volali jiným dražším způsobem.
Existují i roaminguoví partneři, co mají přímo BTSky na palubách letadel. Lze tam tak volat i z běžného mobilu, ale za ceny v roamingové zóně 3. Pro SMS se to může hodit.
aplet
Příspěvky: 283
Registrován: pon 07. led 2013 23:31:17

Re: Volání přes Odorika z paluby letadla

Příspěvek od aplet »

Děkuji.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Volání přes Odorika z paluby letadla

Příspěvek od MaT »

No vypozoroval jsem, že rychlost připojení i lagy jsou horší, když letadlo mění kurz - a při tom se obvykle naklání. Vysvětloval jsem si to tak, že má právě někde směrovou anténu, která musí být namířená na ten satelit. A při stabilním a rovném letu je to v pohodě, ale při těch manévrech to chvilku trvá, než to ta anténa vyrovná...

Jinak satelitní telefony i datové spojení byly dříve doslova astronomicky drahé, ale ceny postupně klesají, bych se vůbec nedivil, kdyby to ale za chvíli bylo levnější, než mobilní připojení u toho našeho místního oligopolu. :-)
xjedlins
Příspěvky: 5
Registrován: čtv 12. pro 2013 12:46:28

Re: Volání přes Odorika z paluby letadla

Příspěvek od xjedlins »

Doplním jeden postřeh:

na palubě Emirates z Prahy do Dubaje v ekonomické třídě je k dispozici 10MB wifi dat zdarma. Dalších 500MB je za příplatek slovy jeden dolar :-) Nicméně jsem toho nevyužil, na volání Odorikem už vůbec ne. Zato jsem se pokusil o spojení v hotelu v Abu Dhabi. Výsledek byl takový, že ani prd a dokonce jsem se nedostal ani na http://www.odorik.cz, získal jsem jen hlášku o tom, že tato adresa je na seznamu nežádoucích stránek. Pro přístup na Odorik i na jiné (dle jejich telekom operátora) nežádoucí stránky jsem úspěšně použil asi pátou https web proxy, kterou mi naštěstí neblokovaný Google nabídl. V jiném hotelu v Dubaji jsem se na stránky Odoriku dostal přímo, ale zoiper nepřipojil. Více jsem se tím nezabýval. Nějaké VPN by to asi řešilo.

Můj Vodafone mi v Emirátech nabídl toto: 30,52 Kč/min odchozí, 17,81 Kč příchozí a 252,08 Kč / 1MB dat (srovnejte s cenou dat v letadle 25 Kč vs 126000 Kč). Haha, není nad rádiový klid, pár dní se to dá vydržet.

V Emirátech je trochu potíž s anonymně přístupnými wifi. Veřejné wifi je skoro všude, ale ke vstupu se v mnoha případech vyžaduje mobilní číslo a ve stejně mnoha případech číslo z rozsahu UAE, takže bez jejich simky taky nic. Nicméně kdo hledá, najde. To už jsem ale odbočil.

J.
Odpovědět