Nákup LED pásek - chaos na trhu

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nákup LED pásek - chaos na trhu

Příspěvek od Pitomec »

U těch levných sraček je špatně skoro vše - kvalita zpracování hrůza, vodotěsnost leda na papíře (vše obvykle řeší gumička po obvodu, která zanedlouho zteří), průřezy vodičů jsou poddimenzované. Na 230V se tomu raději vyhnout.
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup LED pásek - chaos na trhu

Příspěvek od xsouku04 »

Děkuji za varování ohledně zdrojů, kdy, zdá se, je možné, že se 230 V objeví i na výstupu. Opravdu vypadá, že to možné je a nebude to totálně vzácné. A asi je to opravdu důvod, proč se zdrojů z Číny vyvarovat, zvláště když hrozí, že by se na výstup ze zdroje mohlo běžně šahat.

Procházel jsem ty vadné zdroje na D-testu, nemůžu si pomoci, ale připadá mi. jako by ty popisky závady tam psal nějaký úřední retard. Cituji.
Elektrická izolace a povrchová vzdálenost mezi primárním a přístupným sekundárním obvodem napájecích zdrojů nejsou dostatečné. Přístupné části výrobku by mohly být pod proudem, což by mohlo vést k úrazu elektrickým proudem.
Nejspíš tím bylo myšleno, že na výstupu se kromě správného napětí 5V nebo 12V může při poruše objevit i 230 V. Přístupné části výrobku jsou při běžném použití vždy pod proudem, ale bezpečným proudem.
Škoda, že ten popis není podrobnější, aby se dalo poznat/odhadnout, jestli jiné podobné zařízení má stejnou závadu nebo nikoli. Tedy popsat celý postup diagnostiky. Zajímalo by mne, jak takový retard, co není schopen napsat smysluplnou větu, může poznat, že je s výrobkem něco špatně. Nejspíše má na to někoho jiného.

Jinak na to, že si dovozci dávají pozor, se také nelze spolehnout. Takový Lidl má na LED světle i vylhanou svítivost, kterou od Číňanů převzal bez ověření.
Pokud má světlo spotřebu 31 W nemůže mít svítivost 4300 lm, ale cca poloviční. https://www.lidl-shop.cz/LIVARNOLUX-Str ... p100265518
LED světlo co má opravdovou svítivost 4200 lm má spotřebu 60 W.


Bohužel s Čínou si nelze být nikdy moc jist. Ani tím, že je to nebezpečné ani tím že je to bezpečné. To 50W led světlo za 100 Kč včetně poštovného bude, předpokládám, levné hlavně proto, že se vyrábí v obrovských sériích. A používá se tak k osvětlování sportovišť nebo i jako pouliční osvětlení (použitá elektronika)?
Z toho by snad šlo vyvodit dvě věci. Nebude to žádný velký šmejd, protože vyrábět ve velkých sériích šmejdské pouliční osvětlení se nevyplatí. Často se montuje na špatně přístupná místa a měnit to každou chvíli se prostě nevyplácí. Druhou věc, co odhaduji, je tea, že nebudou moc věrné barvy, protože u venkovního osvětlení to není tak podstatné. V každém případě umístit světlo pod existující stříšku a osvětlovat si tím občas dvorek, nebo si osvětlit vnitřek garáže, myslím, nijak nebezpečné nebude. Stále platí, že je to cca 10krát levnější než něco podobného, co se dá koupit u nás, a to je to, co mne zaráží nejvíce. Ano, nakupování v Číně je rizikové, ale vysvětlit mnohonásobný rozdíl v ceně jen tím, že tam dali trošku tenčí dráty nebo možná udělali nějakou jinou konstrukční chybu, nelze. Téměř vše, co koupíte, je z Číny, jen je to díky dovozci několikanásobně dražší.

Že by mě chtěl někdo z Číny špehovat pomocí wifi vypínače, věřím, je záměrně šířený fake news. Usvědčení se systematického špehování jsou zatím jen USA. Ty vypínače nejsou wifi, ale je to to, tuším, ta stejná technolgie, co se používá na IoT (T-mobile) a běžně používají např. bezdrátové alarmy a podobně 433Mhz. Pravda, uznávám možný problém se spolehlivostí, plánuji to zapojit tak, aby to šlo vypnout úplně nebo světlo zapnout i běžným vypínačem a relátko umístit tak, aby od něj nic snadno nechytilo.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Nákup LED pásek - chaos na trhu

Příspěvek od alfi »

xsouku04 píše:Procházel jsem ty vadné zdroje na D-testu, nemůžu si pomoci, ale připadá mi. jako by ty popisky závady tam psal nějaký úřední retard. Cituji.
Elektrická izolace a povrchová vzdálenost mezi primárním a přístupným sekundárním obvodem napájecích zdrojů nejsou dostatečné. Přístupné části výrobku by mohly být pod proudem, což by mohlo vést k úrazu elektrickým proudem.
Nejspíš tím bylo myšleno, že na výstupu se kromě správného napětí 5V nebo 12V může při poruše objevit i 230 V. Přístupné části výrobku jsou při běžném použití vždy pod proudem, ale bezpečným proudem.
Škoda, že ten popis není podrobnější, aby se dalo poznat/odhadnout, jestli jiné podobné zařízení má stejnou závadu nebo nikoli. Tedy popsat celý postup diagnostiky. Zajímalo by mne, jak takový retard, co není schopen napsat smysluplnou větu, může poznat, že je s výrobkem něco špatně. Nejspíše má na to někoho jiného.
To je počítám hodně automatická věta, která se napíše, když zařízení neprojde testem elektrické izolace. Aneb norma vyžaduje (hlavně na plošném spoji) min. fyzickou vzdálenost mezi spoji na 230V a malým napětím. A testuje se někde kolem 1000-5000V - když je vzdálenost malá (=častá vada designu čínských výrobků), i napětí cca těch 1000 V může udělat výboj do druhé poloviny obvodu, což se stát nesmí a tak testem neprojde. (namátkou viz např. https://www.smps.us/pcbtracespacing.html)
xsouku04 píše: Jinak na to, že si dovozci dávají pozor, se také nelze spolehnout. Takový Lidl má na LED světle i vylhanou svítivost, kterou od Číňanů převzal bez ověření.
Malá svítivost nikomu neublíží :-) Spolehnout se na to nikdy 100% nedá, ale EU firmy mají docela dobrou motivaci se alespoň trochu snažit - případnou újmu na zdraví na nich docela dobře vysoudíte a už jen každé takové stažení výrobku z prodeje se jim hodně prodraží. Číňan bohužel žádnou motivaci nemá - jen slušně vydělat :-(
xsouku04 píše: Z toho by snad šlo vyvodit dvě věci. Nebude to žádný velký šmejd, protože vyrábět ve velkých sériích šmejdské pouliční osvětlení se nevyplatí. Často se montuje na špatně přístupná místa a měnit to každou chvíli se prostě nevyplácí.
No nevím, viz ta kniha Made in Čína dříve ve vláknu - tam autor popisuje, že číňanovi je to úplně jedno, potřebuje prodat teď a spokojený zákazník ani další budoucí obchod jej nezajímá :-(
xsouku04 píše: Stále platí, že je to cca 10krát levnější než něco podobného, co se dá koupit u nás, a to je to, co mne zaráží nejvíce. Ano, nakupování v Číně je rizikové, ale vysvětlit mnohonásobný rozdíl v ceně jen tím, že tam dali trošku tenčí dráty nebo možná udělali nějakou jinou konstrukční chybu, nelze. Téměř vše, co koupíte, je z Číny, jen je to díky dovozci několikanásobně dražší.
Ono se to nasčítá - k nákupní ceně přidejte clo, nákupní DPH, český návod, reklamace (do číny toho moc nevrátíte) + někdo musí zaplatit ty CE testy, které fakt nejsou levné + běžné náklady prodeje EU výrobku (prodejna, eshop, lidi..), na závěr zase +21% prodejní DPH a o moc níž se s koncovou cenou nedostanete :-)
xsouku04 píše: Že by mě chtěl někdo z Číny špehovat pomocí wifi vypínače, věřím, je záměrně šířený fake news. Usvědčení se systematického špehování jsou zatím jen USA. Ty vypínače nejsou wifi, ale je to to, tuším, ta stejná technolgie, co se používá na IoT (T-mobile) a běžně používají např. bezdrátové alarmy a podobně 433Mhz. Pravda, uznávám možný problém se spolehlivostí, plánuji to zapojit tak, aby to šlo vypnout úplně nebo světlo zapnout i běžným vypínačem a relátko umístit tak, aby od něj nic snadno nechytilo.
433 nebo 866 MHz je myslím dobrá cesta - aspoň po internetu se to nikam nedostane. Ale dneska jeden nikdy neví - teď tam sice nic takového třeba není, ale když budou chtit, tak to (u wifi/ethernet verze) i na dálku vždycky zprovozní :-)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup LED pásek - chaos na trhu

Příspěvek od xsouku04 »

Čína, to je hlavně úplně jiná mentalita. Jak už jsem také slyšel mnohokrát, v Číně existují i kvalitní věci.
Byl jsem v Číně a rozhodně to nebudí dojem, že by to byla země plná šmejdských výrobků nebo podvodníků, i když sklon ke konzumu je tam větší než u nás. Čína se nám po této stránce přibližuje a rozdíl se smazává, i když je to běh na dlouhou trať a trvá to generace.
Např. největší a nejznakovější výrobce VoIP telefonů Yealink (také jeden z nejdražších) má sídlo v Číně, pozoruji jej už delší dobu a nevypadá na to, že by někdo tahal za nitky ze zahraničí. Ono ne vše je v Číně levné.
Čína je prostě hodně jiný svět. Nejsou tam v podstatě žádné supermarkety a obchodní řetězce, což vůbec nechápu. A když člověk neví kde a jak, tak běžně tam nenakoupí levněji než u nás. Prostě běžné ceny obchodů a tržnic na ulici vás nijak neohromí, nic jsem si nepřivezl.
O to víc zarážející je, že některé věci v čínských eshopech jsou desetkrát levnější, než je běžné u nás. Je prostě neuvěřitelné, jak může v Číně existovat zcela paralelní trh celkem nezávislý od toho světového.

Problém aliexpresu a podobných eshopů je hodně v tom, že lidé, co tam nakupují, se zdají být docela primitivové. Jsou schopni dát plné hodnocení jen za to, že jim výrobek vůbec došel a vypadá na první pohled funkční. O tom, jaké má ve skutečnosti vlastnosti, jak lze dobře použít a jak kvalitně působí, se zmíní málokdo, což vede k tomu, že to může těm, co prodávají problematické zboží, dlouhodobě procházet. Vůbec to celé nechápu, protože jednotliví obchodníci na aliexpresu často prodají jen desítky kusů zboží od jednoho druhu, co se dobře prodává, tak to bývá v tisících. Jak je to může při té jejich pidi marži vůbec uživit? Celé mi to přijde velmi fascinující.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Nákup LED pásek - chaos na trhu

Příspěvek od alfi »

Jj, Yealink je docela rozumný výrobce, vč. českého zastoupení v Joyce (kde dělají toho EU dovozce a odpovídají za případné bezpečnostní chyby číňana). Naopak Welltech (výrobce ATA172) byla tragédie, klidně půl roku trvalo, než jsme jim vysvětlili, co vlastně chceme a stejně to pak udělali jinak/špatně :-)

Dost možná je základní rozdíl v tom, jestli výrobce i ve světě propaguje svou vlastní značku - tj. musí se snažit, aby se svou značkou uspěl nebo dělá jen zakázkové brandy pro jiné "výrobce". Rozhodně je to úplně jiná mentalita a bez znalosti místních specifik nemusí nakupování dopadnout vždycky dobře :-)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup LED pásek - chaos na trhu

Příspěvek od xsouku04 »

Ještě přidám, že dobrá originál čínská značka GSM bran je GoIP. Tolik chytrých a docela dobře logicky uspořádaných a promyšlených možností v jejich webovém rozhraní jsem neviděl ani u opravdu drahých značek jako 2N. (2N je docela hrůza, jejich technici se nedovedou moc vcítit do běžného uživatele a je to hodně špatně nastavitelné a nemá to moc hlavu a patu.) Nastavení jsem měl za chvíli, bylo to, jak jsem čekal, že by to mělo být, a od té doby to prostě funguje. Viz můj návod. Pravda, pro začátečníka to může být nepřehledné, ale kdo se ve VoIP pohybuje, je to dobré.
Grandstream je katastrofa, přestože je to značka z USA s dlouhou tradicí. Podporu jim dělají někde v Maroku a ještě nikdy se mi nepodařilo aby jejich technická podpora pochopila a opravdu se postarala o opravu něčeho závažnějšího.
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Nákup LED pásek - chaos na trhu

Příspěvek od helmut.niederman »

xsouku04 píše:Čína to je hlavně úplně jiná mentalita. Jak už jsem také slyšel mnohokrát, v Číně existují i kvalitní věci.
Byl jsem v Číně a rozhodně to nebudí dojem, že by to byla země plná šmejdských výrobků nebo podvodníků i když sklon ke konzumu je tam větší než u nás. Čína se nám po této stránce přibližuje a rozdíl se smazává i když je to běh na dlouhou trať a trvá to generace.
Např. největší a nejznakovější výrobce VoIP telefonů Yealink (také jeden z nejdražších) má sídlo v Číně, pozoruji jej už delší dobu a nevypadá na to, že by někdo tahal za nitky ze zahraničí. Ono ne vše je v Číně levné.
Čína je prostě hodně jiný svět.
Ano, Čína a Rusko jsou pro nás strategicky velmi významné země a poděkujme českému prezidentovi a Petru Kellnerovi, že se starají o to, abychom nebyli Čínou opomíjeni a nebyli dehonestováni jako za toho vlastizrádce Havla, kdy nás prodal Američanům v NATO. Mnoho lidi si neuvědomuje, že Čína a Rusko budou velmoci, ke kterým se budou za desítky let obracet i ta pražská kavárna, protože už teď nastává absolutní rozklad Evropy a bude to jen horší. Myslím si, že nebylo dobré že SATAN HŘIB vypověděl smlouvu s Pekingem. Našim cílem je to, se opět orientovat na Východ, na Východní trhy a vzájemně si pomáhat v obchodu. Západ na nás háže bobky a opět háže přes palubu a vždy to byl Západ, který nás tvrdě zklamal jako v 1938. Nedivil bych, kdyby prezident Zeman dal státní vyznamenání Petru Kellnerovi, že naši republiku prezentuje v Číně a stará se o čínské aktivity v Česku. To bohužel pražští kavárenští povaleči nedokážou přenést přes srdce 8-) A ten šílený a zbytečný humbuk kolem Huaweii jen dokazuje že tu v našich bezpečnostních službách pracují vyložení ČUČKAŘI a proto si myslím, že by se měli spíše zaměřit na hrozby, které jdou tady ze Západu, jako je instalace Velkého Bratra zavedení prvků NWO a diktování ekofašismu ( cílená likvidace automobilového průmyslu na diesel ) a pak šikana z Brusselu na zavádění ekologických daní, emisních povolenek a celkové zdražení elektrické energie. Čína není pro nás takovým nebezpečím jako nebezpečný Brussel se svou multikulturalizací, a šířením fake news a strachu v masových médiích vůči Číně a Rusku či Turecku. Naše země by měla spolu s Maďarskem se soustředit na dobré vztahy s Tureckem, Čínou a Ruskem. :roll:
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nákup LED pásek - chaos na trhu

Příspěvek od Pitomec »

Východu si tato republika "užila" 41 let, takže díky, ale stačilo. A komu se stýská, tomu mu nic nebrání tam vycestovat a žít tam trvale. Na Emana z Hradu je pak zbytečný reagovat, tento senilní dědek měl dávno chodit do lesa na Vysočině a nedělat ostudu České republice.
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup LED pásek - chaos na trhu

Příspěvek od xsouku04 »

Tak první vypínač na dálku přišel. Poznáte někdo, jestli je to nebezpečné? Píší, že v klidu by to mělo mít spotřebu <0.3W. Používat na světla se spotřebou menší než 1000W. V domácnosti těžko někdo u led světel překročí 100W. Tedy procházející proud by měl být v reálu o dost menší než 500mA. Můj vypínač je třítlačítkový a je to opravdu tlačítko ne vypínač, tedy kdyby se signál kvůli vzdálenosti občas nepřenesl, stačí zmáčknout znovu. Ve sklepě bych chtěl mít vypínač od jednoho světla na čtyřech různých místech s tímto by to bylo o dost jednodušší, koupím prostě více třítlačítkových a spáruji je, jak potřebuji.
Přílohy
vypinac_na_dalkove_ovladani_zadni_kritka.png
vypinac_na_dalkove_ovladani_zadni_kritka.png (531.31 KiB) Zobrazeno 5548 x
vypinac_na_dalkove_ovladani.png
vypinac_na_dalkove_ovladani.png (772.81 KiB) Zobrazeno 5548 x
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nákup LED pásek - chaos na trhu

Příspěvek od xsouku04 »

Tak záhada, proč je 50W led světlo tak levné, je vyřešena.
Hlavně není to vůbec 50 W, ale odhaduji několikanásobně méně. I tak to hodně oslňuje, tedy je to třeba umístit tak, aby o to nesvítilo moc do očí. Je ale možné smontovat více těchto dílů do sebe a tak získat libovolnou svítivost navíc ve větší ploše, což je přirozenější. Chybí zadní kryt, tak umístit ven ne pod střechu bych měl asi obavy. Ta verze 10 W má zadní kryt a svítivostí připomíná žárovku do stolní lampy, její světlo mě přijde příjemnější než té 50 W.

Update: Dle příspěvku jednoho Rusa, který vypadá věrohodný, je skutečný výkon cca poloviční. A světlo bliká, 50 Hz tedy je to OK na dvůr nebo na chodbu, ale do pracovny nebo obýváku nikoli. To bude asi ten důvod, proč se mi zdá oproti jiným LED, nepříjemné.
Odpovědět