Kvalita volání VoLTE/ViLTE <-> Odorik VoIP

Nikdo nemůže vyhovět všem, ale můžeme mít alespoň přehled a mít tak možnost se zaměřit na to nejpodstatnější.

Kvalita volání VoLTE/ViLTE <-> Odorik VoIP

Příspěvekod Paulos » čtv 10. srp 2017 22:41:54

Ahoj,
začalo ve mně hlodat, když jsem si konečně pořídil telefon s podporou VoLTE a ViLTE, jakým způsobem tyto technologie dokážu využít. Jako "zásadní výhody" obvykle operátoři zmiňují výrazně vyšší kvalitu hovorů (zatím neumím empiricky potvrdit) a výrazně kratší dobu pro spojení (což se nejvíce projevilo na hovorech na pevné linky :) ). Vyšší kvalita se pak někdy daří pouze v síti stejného operátora, z důvodů, které mi nejsou přesně známy, resp. si je pouze umím domýšlet (volba kodeku mezi přístroji, (nespolupracujíci?) operátoři).

Proto by mě velice zajímalo, zda se s VoIP Odorikem do budoucna plánuje obecně vyšší kvalita hovorů přes telefonní síť, podle toho, co podporuje daná mobilní síť, a zda je v dnešních podmínkách vůbec reálné o něčem takovém uvažovat. Zkrátka bych rád, kdyby mi někdo vyvrátil nebo potvrdil moje iluze o moderních telekomunikacích. Vždyť VoLTE je v základu postaveno na SIPu a víceméně standardních technologiích, nepletu se? :)

Za odpovědi předem děkuji!
Paulos
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 26. srp 2013 20:21:05

Re: Kvalita volání VoLTE/ViLTE <-> Odorik VoIP

Příspěvekod xsouku04 » čtv 10. srp 2017 23:37:28

Pokud vím, tak všichni běžní mobilní operátoři se mezi sebou propojují zastaralou SS7, kde se využívá jen kodek ALAW=PCMA=G711A. (jsou to tři různá jména pro ten stejný kodek).
Proto vyšší kvalitu s VoLTE lze dosáhnout jen pokud si volají dva uživatelé VoLTE, navíc u stejného operátora.

Hlavní problém LTE je ten, že neumí hovory a proto pokud datujete a někdo vám zavolá, musí se mobil přehlásit do 3G nebo ještě hůře a častěji do 2G a teprve poté může hovor přijmout. Stejné je to s odchozími hovory. Tedy uživatelé LTE bez VoLTE mají pomalejší spojování hovorů než uživatelé starých mobilů co umí jen 2G.
Další slabá stránka LTE bez VoLTE není možné během hovoru datovat přes LTE. Ale jen přes 3G (pokud je k dispozici) nebo vůbec v případě hovoru přes 2G síť.
Tedy VoLTE je hlavně berlička pro to, aby uživatelé síťě LTE příliš netrpěli. Ostatní je především marketingová mlha.

Ano VoLTE je sice SIP ale pozměněnej, tedy nějakou dobu bude trvat než se to podař obelstít. Hlavní rozdíl bude v tom, že pro autentizaci se stále používá SIM. Pro nás by bylo ideální aby volání nebylo vázáno na nějaký kus hardwaru jako SIM nebo konkrétní telefon.

Co se týče kvality hovorů - bohužel nejslabší mi přijde současné nesmyslné prznění kvality mobilními telefony. Odhaduji že tak polovina všech hovorů má kvalitu podstatně horší než co lze dosáhnout s kodekem ALAW. Dnes telefon umí kde co, ale kvalitně s ním telefonovat bývá někdy docela problém. Jde hlavně o to, aby byl zvuk znormován a vyčištěn, dán do optimální hlasitosti předtím, než je zdigitalizován do frekvenčně omezeného kodeku. Pokud je zvuk příliš potichu, nevyužije se celý rozsah hodnot co lze současnými kodeky přenést.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6779
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Kvalita volání VoLTE/ViLTE <-> Odorik VoIP

Příspěvekod Paulos » pát 11. srp 2017 10:38:17

Díky za odpověď. O důvodech zavedení VoLTE jsem už naštěstí slyšel, CS Fallback mi docela vadil právě z důvodu, že kromě LTE bylo v daném místě obvykle dostupné jen EDGE, čili tohle + možnost datovat při hovoru naopak vítám jako velké přilepšení. Dokonce se mi jednou stalo, že hovor okamžitě spadnul, jelikož v daném místě byl slaboučký signál a telefon se rozhodl v průběhu hovoru přemigrovat z 2G na LTE. :D

A co se kvality týče, smutné, čekal jsem, že by se už alespoň mohlo pracovat na novějším řešení, které umožní mezinárodně přenášet i jiné kodeky než PCMA/PCMu, které umožní vyšší kvalitu... Ale třeba se dočkám. A právě kvůli kvalitě hovorů často radši volám na pevné linky - sníží se tím latence z jedné strany a subjektivně mi přijde, že toho člověka na druhé straně mnohem lépe slyším. (Ne vždy je to tak i naopak, ovšem... Stačilo jednou volat do jakési polikliniky, kde jsem na paní byl moc potichu. Načež jsem musel zasednout k počítači a jít přes Odorik.)
Paulos
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 26. srp 2013 20:21:05

Re: Kvalita volání VoLTE/ViLTE <-> Odorik VoIP

Příspěvekod 5icz » sob 12. srp 2017 0:41:17

Volte neni berlicka, je to zpusob implementace hovoru ve 4G a v budoucnu i 5G. Berlicka je prepinani do 2G nebo 3G kdyz chci volat pri aktivnim Lte.
5icz
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 08. led 2014 21:03:16

Re: Kvalita volání VoLTE/ViLTE <-> Odorik VoIP

Příspěvekod xsouku04 » sob 12. srp 2017 1:07:27

5icz píše:Volte neni berlicka, je to zpusob implementace hovoru ve 4G a v budoucnu i 5G. Berlicka je prepinani do 2G nebo 3G kdyz chci volat pri aktivnim Lte.

OK. Problém je ale trochu nepodpora většiny používaných telefonů s LTE. Proč ta podpora není přímo v novějším Androidu? To google v tomto zaspal, že to musí nechávat na iniciativě jednotlivých výrobců?
Nebo je potřeba nějaký speciální kus hardwaru? To snad ne.

Seznam telefonů, které to podporují, je zde: https://www.t-mobile.cz/volte

Jiná možnost jak zdlouhavější spojování hovorů doma a v práci obejít, je být na wifi. Pak se telefon na LTE nepřepíná, protože na internet používá wifi.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6779
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Kvalita volání VoLTE/ViLTE <-> Odorik VoIP

Příspěvekod Pitomec » sob 12. srp 2017 7:36:12

Podpora v Androidu je, alespoň u mé Nokie 5 s Nougat 7.1.1 ano, stačí zadat *#*#4636#*#*, přejít na "Informace o telefonu" a zapnout "Poskytnutí VoLTE".
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitomec
 
Příspěvky: 1976
Registrován: ned 27. lis 2011 22:26:33
Bydliště: Brno

Re: Kvalita volání VoLTE/ViLTE <-> Odorik VoIP

Příspěvekod Paulos » ned 13. srp 2017 14:06:09

Podporu v systému už dnes mají IMHO všichni s novým systémem. Ona podpora VoLTE je třeba i ve Windows Phone 8.1, od nějakého Update 2, kde byla sice explicitně zmíněna v changelogu, ale stále platila nutnost spolupráce operátora a výrobce OS - kvůli nějakým nastavením + každý přístroj má své specifické mušky (ilustrační link). U českého T-Mobile se tedy nějaké telefony Nokie a MS minulý rok dočkaly. (U Vodafonu naopak nikdy, začal s VoLTE později a podle něj MS už ukončil podporu telefonů pro střední a východní Evropu.)

V případě tak důležité funkce si dokážu představit nutnost ladění - jinak to není ani u GSM. Na druhou stranu, pokud má někdy VoLTE nahradit hovory přes GSM/CDMA, a to již v blízké budoucnosti, mohli by si naši operátoři vzít příklad z Verizonu a AT&T v USA, kde VoLTE-to-VoLTE hovory mezi těmito dvěma operátory fungují již od roku 2015, (nakonec to spustili až v polovině roku 2016) a zcela evidentně je VoLTE naprosto klíčová funkcionalita např. pro tamější T-Mobile, který pokrývá velké oblasti LTE na 700MHz a níže a třeba v takových oblastech nemá nic jiného.
Paulos
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon 26. srp 2013 20:21:05


Zpět na Náměty a připomínky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník