Adaptivní datový balíček

Nikdo nemůže vyhovět všem, ale můžeme mít alespoň přehled a mít tak možnost se zaměřit na to nejpodstatnější.
Odpovědět
igok
Příspěvky: 2
Registrován: pát 21. led 2022 13:37:54

Adaptivní datový balíček

Příspěvek od igok »

Dobrý den.
Námět se jmenuje "adaptivní datový balíček".
Vím, že realizace je v rukou operátora a v současné době by takovým návrhem nadšen asi nebyl, ale řekl jsem si, že by nemuselo být špatné, kdyby takový návrh tady zazněl.

Uživatel by zaplatil nejmenší balíček z ceníku, do kterého by se vešel se spotřebou dat po dobu platnosti balíčku.
Tzn. pokud by např. uživatel spotřeboval (do konce měsíce) 208MB, zaplatil by 49Kč a obdobně 692MB => 99Kč, 2256MB => 199Kč.
Možnosti správy by mohly být různorodé,
* jako předplacenka s převodem zůstatku,
* okamžitá platba stržená z kreditu při vstupu do vyššího balíčku,
* ...

Mohlo by to mít své výhody pro obě strany.
Ten balíček by byl určen právě uživatelům, kteří používají internet nárazově, ať již z důvodu, že vlastní více zařízení, nebo z důvodu pracovní cesty nebo dovolené.
Což by mohlo zaktivovat právě uživatele, u nichž pro dané zařízení nemá smysl přecházet na neomezený tarif nebo nechtějí podstupovat martyrium s odhadováním spotřeby, aktivací balíčků a jejich dokupováním.
Vzhledem k charakteru balíčku by dávalo smysl mít balíček aktivovaný každý měsíc automaticky, čímž by se možná mohla snížit i agenda správy balíčků.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Adaptivní datový balíček

Příspěvek od xsouku04 »

Bohužel, nejde to, protože jen přeprodáváme balíčky, které nám dovolí T-mobile.
forum-user-UDFENS
Příspěvky: 155
Registrován: pon 22. říj 2012 22:25:36

Re: Adaptivní datový balíček

Příspěvek od forum-user-UDFENS »

Myslím si, že to není dobrý nápad a je to směrem zpět než kupředu. Na podobném principu fungovala vytáčené připojení pevnou linkou takzvané "impulsy". Bylo tuny software, který hlídal, aby uživatel nepřesáhl a neskočil v dalším impulsu. Například ConnectionMeter, apod. Pro operátora to bylo výhodné, protože často byla obtíž to vypočítat správně a koneckonců, když by se někdo (asi ČTÚ) poněkud více v praxi než papírově zaobíralo těmito metodami ať původní vytáčení DialUp nebo nyní takzvaný FUP a byl by to opravdu objektivní úřad už od samého počátku tak by zjistil spoustu nesrovnalostí s účtováním a reálným počítadlem dat. Respektive bylo by fér účtovat dle reálně přeneseného obsahu a nezapočítávat do toho ostatní data (dalo by se říci "metadata") jako jsou DNS dotazy na domény, pingy na doménu, pakety navazující spojení, apod. Z mého testování u O2 s mobilním internetem balíček 2GB s veřejnou IP adresou nestačí ani na měsíc pro volný provoz bez jakékoliv interakce uživatelem na tom připojení... Data samovolně mizí už jen na úrovni režijního provozu. Vychází to na cca 200-400MB za tři dny.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Adaptivní datový balíček

Příspěvek od alfi »

Jako uživateli by se mi to líbilo, prvního v měsíci nikdy nevím, kolik dat budu potřebovat. Tím spíš, pokud jedu někam na cesty. První MB za 1 Kč, desátý za 0,1 Kč, stý za 0,05 Kč, podobně jako jiné množstevní slevy. Částečně to umí třeba "Twist 100 MB na den" - prvních 10 MB stojí 1 Kč/MB a pak až do 100 MB nic. Ale dál to nejde.

Zase na druhou stranu chápu, že operátorům to takhle vyhovuje - většina lidí si koupí balíček větší a nějakou část nevyužije - aneb 1GB třeba za 100 Kč vypadá hezky, ale když člověk využije jen půlku nebo jeden měsíc vůbec nic, už to tak hezká cena není. Totéž, když nakonec těch dat potřebuju víc - 10GB po 1 GB stojí 1000 Kč, najednou jen 400 Kč, ale s rizikem, že použiju jen půlku a nebo taky skoro nic :-( Nakonec je to vidět i v roamingu - než kupovat balíčky pro strýčka příhodu, vyjde až někam k 4-6GB líp platit 0,1 Kč/MB a doufat, že nespotřebuju celých 10GB :)
forum-user-UDFENS
Příspěvky: 155
Registrován: pon 22. říj 2012 22:25:36

Re: Adaptivní datový balíček

Příspěvek od forum-user-UDFENS »

Mě by se jako uživateli a ISP líbilo, když by mobilní operátoři používali dynamický FUP podle aktuálního vytížení sítě. Pro jeho přehled by se v aplikaci operátora nebo na webu ukazoval trend v podobě status baru kde by se ukazovalo jak moc je síť vytížená něco jako se ukazuje procento nabití baterie, který by měl i tendenci předpovědět kdy bývá vytížení sítě nižší a podle toho by se upravovali:
1. rychlost
2. datové omezení FUP (pro ty co stahují nejvíce dat v síti nebo pro ty, kdo nechtějí být omezeni rychlostním limitem).

Uživatel by se neorientoval v podobě FUP ale podle vytíženosti spoje.
Byl by nějaký základní balíček a to co by se platilo navíc by bylo ve chvíli, kdy by se připojoval když je vysoké vytížení sítě.

A účtovalo by se za obsah dat a ne za konektivitu... tak jak se musí z nařízení EU platit (cena za obsah a ne cena za přenos).
V současné chvíli má sice operátor FUP založený na přenosu dat ale takto se účtovat nemůže. Nejen operátorům to prochází jen proto, protože je to tak léta zažité a vesměs to dělají skoro všichni ISP (kteří počítají FUP). V tom jak to je nyní se na FUPu dá zákazník oškubat jak jen to jde a vůbec o tom nemusí mít ani ponětí. Jeden ze způsobů je ten, že operátor do FUP započítává i jednotlivé PINGy nebo dotazy na DNS, aj. Přitom neznám operační systém jak na úrovni routerů tak pro počítač, který by počítal i tyto parametry. Testováno na straně klienta: RouterOS (MikroTik), Cisco, OS Windows (režim měřeného připojení podle objemu dat), OS Linux (Moonwall), Linux (HaProxy), apod. Do statistik se sice přidat dají ale nedělá se to. Pracuje se s nimi maximálně na úrovni FW když má člověk něco povolit nebo zablokovat.
Jako Luxus by bylo počítání na základě L7 protokolu, možná by stačil i jen L2. Nebo jiný systém analýzy obsahu.
Odpovědět