otestování nového disku

Poradna při řešení nejrůznějších problémů spojených s provozem virtuálních serverů.
Zamčeno
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

otestování nového disku

Příspěvek od luky »

Zdravím členy fora a obracím se na vás s dotazem.
Už se mi v minulosti stalo, že jsem koupil disk, začal ho používat a po pár dnech disk odešel (začalo pískat ložisko apod.).
Existuje v linuxu nějaká aplikace, která provede úvodní zátěžový test s výstupem? Nebo bude stačit nechat opakovaně celý disk dokola hodiny přepisovat daty a pak ho zkontrolovat (smartmontools)?

Nejvíce mě to pálí u nového disku pro archivaci (ať už interní nebo externí). Vycházím z toho, že pokud je na disku nějaká zásadní výrobní mechanická vada, tak se projeví hned na začátku.
Díky
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: otestování nového disku

Příspěvek od 4smart.cz »

Zdravim Vas.

V minulosti jsem resil podobny problem a to v souvislosti s 4smart.cz a neustale vadnymi pevnymi disky.
Pak jsem hledal neco podobneho, co ted potrebujete Vy, ale nenasel.
Nakonec jsem si napsal svuj vlastni nastroj (najdete jej v priloze).

Nastroj funguje tak, ze ziska primy, necachovany pristup k urcitym adresam na disku a provadi a zapisuje tak, aby diskova hlava co nejvice kmitala.
Protoze aplikace i zapisuje - pocitejte s trvalym poskozenim souboroveho systemu a dat na disku - tedy nejprve si vse zazalohujte.
Souborovy system pak budete muset pripadne vytvorit znova.

Aplikace nevyzaduje pritomnost zadneho konkretniho souboroveho systemu na disku a ani existujici diskovy oddil.
Disk muze byt zcela cisty.

Pro spusteni aplikace jsou ale potreba rootovska prava.

Aplikace prebira jako parametr soubor blokoveho zarizeni pevneho disku, napriklad /dev/sdx
Jine parametry neocekava. Vice pochopite po prostudovani zdrojovych kodu.

Nastroj diskkiller timto uvolnuji jako opensource.
Pokud budete kod menit, potesi me, pokud uvedete me, jako puvodniho autora.


J.M.
Přílohy
diskkiller.tar.gz
(7.38 KiB) Staženo 265 x
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: otestování nového disku

Příspěvek od luky »

děkuji za pomoc
Zamčeno