Monitor zdravi virtualnich serveru - co a jak

Poradna při řešení nejrůznějších problémů spojených s provozem virtuálních serverů.
Zamčeno
cz-helper
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 20. pro 2012 12:22:30

Monitor zdravi virtualnich serveru - co a jak

Příspěvek od cz-helper »

Zdravim vsechny kolemjdouci :-D.

Mam nastaveny virtualni stroj (ID 443) tak, aby mi nezral zbytecne moc zdroju. Obcas dostavam zpravy z monitoru zdravi na muj mail - jeste ze to jde mazat jako vlakno najednou ;-).

Mel bych par dotazu ve spojeni prave s touto sluzbou (ktera je mimochodem super myslenka):
  • jaka je mez pameti pro 'hrozici nedostatek pameti' (v mailu se uvadi myslim 78M, tak ze by :-D ) ?
  • co presne znamena aktualni nedostatek pameti (kdy to prestava byt 'pouze' hrozici) ?
  • pouzivaji se stejne udaje jako pro uctovani za virtualni stroj ?
No a proc se vlastne ptam... Dnes jsem opet absolvoval 'informacni bourku' a kdyz jsem se prihlasil na VM, tak jsem se pred restartem (znameho) procesu overil, kolik tam je volneho mista. Zjistil jsem, ze je tam volne 261696 / 1048576, tedy nejakych cca 250 MB RAM (pro kompletnost uvadim, ze pro ziskani techto udaju bylo pouzito 'free'). Jestli jsem predbezne spravne pochopil dany monitor, neni to hranice ani pro 'hrozici' natoz 'aktualni' nedostatek pameti. Desi me trochu predstava, co se mi vlastne odecita z kreditu ;-).

Diky za objasneni.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Monitor zdravi virtualnich serveru - co a jak

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,
jaka je mez pameti pro 'hrozici nedostatek pameti' (v mailu se uvadi myslim 78M, tak ze by :-D ) ?
Hrozici nedostatek paměti je stav, kdy zbývá volných (alokovatelných) meně nebo rovno 78MB - tedy velmi malé množství RAM.
Co presne znamena aktualni nedostatek pameti (kdy to prestava byt 'pouze' hrozici)
Aktuální nedostatek paměti je stav, kdy ve Vašem VPS došlo k pokusu alokovat více RAM, než kolik dovoluje limit nastavený ve webovém rozhraní. Nedostatek paměti je tedy aktuální = nastal.
Pouzivaji se stejne udaje jako pro uctovani za virtualni stroj
Při účtování se sleduje aktuální alokace, tedy kolik Vaše procesy v celkovém součtu právě spotřebovávají operační paměti. Maximální účtovanou hodnotou je vždy limit nastavený ve webovém rozhraní 4smart.cz pro daný VPS - tedy v nejhorším případě stav aktuálního nedostatku RAM, tj. úplná alokace přiděleného množství paměti pokud tento stav právě nastal.
...Zjistil jsem, ze je tam volne 261696 / 1048576, tedy nejakych cca 250 MB RAM...
free nelže. Lépe použijte free -m. Ono je totiž otázkou, co se stane s procesem, který se pokouší alokovat více RAM, než kolik je ve VPS celkem dostupných. Takový proces pak buď zemře a jádro uvolní to co alokoval, nebo pokračuje dál s tim co má, případně se zachová ještě nějak jinak. Nedostatek RAM se proto může jevit i jako skokový, když po přihlášení do VPS zjistíte, že se vlastně nic neděje a volné RAM je dost -> zdání klame.
Stěžejní pro sledování systémových prostředků je /proc/user_beancounters.

J. M.
Zamčeno